Ova vlast za 30 godina nije izgradila nijednu bolnicu. Sada usred korone i pred izbore najavljuje se građevinski zamah u zdravstvu, uz dodatnu gradnju stanova za medicinare. Dok do toga ne dođe, ministar poljoprivrede i šef NKT-a Milutin Simović dijeli medicinarima po dva kilograma sira
Epidemiološka situacija u Crnoj Gori trenutno je stabilna, ali je ekstremno prijeteća jer su se građani opustili, objavili su u ponedjeljak iz Instituta za javno zdravlje. U trenutku kada je 853 oboljela, iz Instituta su najavili da se zbog opuštanja i nepoštovanja mjera za 10 do 14 dana može očekivati znatno veći broj oboljelih. Taman kada minu izbori.
U atmosferi u kojoj je Institut redukovao objaćanje javnosti na jednu konferenciju nedjeljno, a primat preuzela politička propaganda, kada su zabranjeni kulturni događaji a nijesu predizborna okupljanja, nije u redu svu krivicu svaljivati na građane. Strah od korone zatrpala je politička propaganda.
Ono što je za Institut, mimo virusa, zabrinjavajuće je pad povjerenja, pa su sami više puta istakli da se često dešava da oboljeli ne prijavljuju svoje kontakte da bi se tako izbjegla obavezna samoizolacija. Neodgovornost, ali i dvostruki aršini i strikno neprimjenjivanje pravila doveli su do toga. Monitoru se obratila porodica čiji su članovi oboljeli od korona virusa i istakli su da ih, ni nakon dvije nedjelje, niko nije pitao za kontakte. Pitali smo Institut da li je to izolovan slučaj ili se takvi propusti dešavaju, a odgovore – nijesmo dobili.
Drastičan pad povjerenja dokazan je nedavnim CEDEM-ovim predizbornim istraživanjem u kome je samo 11,8 odsto ispitanika izjavilo da Nacionalno koordinaciono tijelo (NKT) radi veoma dobro. Monitor je već pisao da je NKT, tokom proljećnog talasa virusa, najviše novca iz donacija koje se skupljaju za borbu protiv korona virusa isplatio biznismenima bliskim vlasti kompanijama Voli i Glosarij. Otada su donatori počeli sami da novac preusmjeravaju bolnicama, najčešće Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Brezoviku.
O kakvom se nemanju strategije radi odlično govore izjave premijera Duška Markovića. Donacijama je na račun prikupljeno preko osam miliona eura. Premijer je najavio da će 1,7 miliona eura koji su tokom proljeća potrošeni za medicinsku opremu biti nadoknađeni iz budžetske rezerve. Za ostatak će biti izgrađena najsavremenija infektivna klinika u Podgorici, najavio je premijer. Oboljeli od korone borave u barakama u parku Kruševac, koje su građene prije 60 godina, teži slučajevi se hospitalizuju u Kliničkom centru.
Kasnije se premijer sjetio da su još početkom 2019. najavljivali gradnju infektivne klinike iz EU IPA fondova, pa je obećao da će se od donacija graditi ,,klinika za mentalne bolesti i rekonstruisati prostor bivše klinike za onkologiju za potrebe Centra za hematologiju, vrijednost ovih radova je 8,7 miliona eura”.
A u jeku izborne kampanje, premijer je ipak odlučio da se dio novca od donacija, po 400.000 eura, uplati opštim bolnicama u Nikšiću, Baru i Beranama. ,,Za ove tri bolnice izdvajamo 1,2 miliona eura iz donacija Nacionalnog kordinacionog tijela dok će najveći dio novca, kako smo i najavili, biti utrošen za izgradnju posebno namjenske klinike u okviru Kliničkog centra”, obećao je Marković.
Tako je za obećanu kliniku koja košta 8,7 miliona, umjesto 8,2 miliona od donacija, sada ostalo samo 5,2 miliona na računu NKT-a. To ne uliva nadu s obzirom na činjenicu da ova vlast za 30 godina vladavine nije sagradila ni jednu bolnicu. S druge strane ostaje sumnja da se novcem iz donacija pomažu bolnice na čijem čelu su premijerovi partijski drugovi – Ilija Ašanin, direktor OB Nikšić, Budimir Dabetić, direktor OB Berane i Dragoslav Tomanović, direktor OB Bar. Premda bi premijer gdje god da je preusmjerio novac pomogao svoje – direktori skoro svih bolnica i domova zdravlja u Crnoj Gori su iz redova DPS-a: Jevto Eraković, direktor KCCG, Biserka Bulatović, direktorica OB Bijelo Polje, Davor Kumburović, OB Kotor, Igor Kumurović, direktor Doma zdravlja Kotor, Dragan Vučeljić DZ Andrijevica, Borislav Lalević DZ Bar, Majda Dobardžić DZ Bijelo Polje, Vesna Vučetić DZ Budva, Nenad Vušurović DZ Cetinje, Ikonija Minić DZ Mojkovac, Ilhan Tursumović DZ Pljevlja, Hajrun Kalač DZ Rožaje, Pavle Marinković DZ Ulcinj, Nebojša Kavarić DZ Podgorica.
Posljednja bolnica u Crnoj Gori izgrađena je još za vrijeme socijalističkog režima, prije 45 godina. U jeku predizborne kampanje imamo obećanja da će to da se promijeni. Tako je ministar zdravlja Kenan Hrapović tokom nedavnog obilaska Pljevalja obećao izgradnju nove bolnice u ovom gradu uz prateću poruku da sve to ,,jasno ukazuje na opredijeljenost Vlade Crne Gore i Opštine Pljevlja da zdravstvenu zaštitu i njenu dostupnost građanima drži u vrhu svojih prioriteta”.
Koliki je zdravstvo prioritet ovoj Vladi pokazao je nedavni izvještaj Državne revizorske institucije. Njime je utvrđeno da je za vrijeme mandata Hrapovića, od 2017. do 2019, Ministarstvo zdravlja predložilo 54 projekta iz oblasti zdravstva ukupne vrijednosti 98 miliona eura. Uprava javnih radova je, u čijoj je nadležnositi izgradnja i rekonstrukcija objekata zdravlja, u navedenom periodu utrošila svega 1.829.415 eura iz tekućih i kapitalnih izdataka, za finansiranje osam projekata, navodi se u izvještaju. DRI konstatuje da se izdaci za zdravstvo u strukturi izdataka Uprave za javne radove kreću u intervalu od jedan od četiri odsto, što je manje u odnosu na izdatke za finansiranje kapitalnih projekata izgradnje i rekonstrukcije objekata kulture, objekata za rad državne uprave, sportskih i turističkih objekata.
Nepoznanica je zbog čega je Ministarstvo zdravlja u periodu 2017-19. drastično mijenjalo procjenu vrijednosti objekata neophodnih zdravstvu. Pomenuta nova bolnica u Pljevljima je prema računici Ministarstva zdravlja 2017. trebala da košta 2,9 miliona eura, da bi se u prošloj godini cijena gradnje popela na 6,1 milion. Klinika za infektivne bolesti i Klinika za dermatovenerologiju KCCG, za koje Ministarstvo zdravlja u 2018. godini određuje iznos od 4,4 miliona eura, tokom 2019. taj iznos se povećava za 3,8 miliona, na 8,2 miliona eura. Za izgradnju zdravstvenog objekta u Siti kvartu u Podgorici u 2018. je planirano 8,7 miliona, da bi se 2019. cifra povećala na 10 miliona eura. Projekat izgradnje Klinike za mentalno zdravlje KCCG, je 2018. projektovan na 2,8 miliona, da bi samo godinu kasnije planirano duplo više 5,6 miliona eura.
Četiri identična projekta u 2018. godini su vrijedjela 18,8 miliona, a godinu kasnije Ministarstvo zdravlja ih je procijenilo na 29,9 miliona eura. ,,Ministarstvo zdravlja, u postupku vršenja revizije nije dostavilo dokumentaciju na osnovu koje je moguće utvrditi opravdanost izmjena u procijenjenoj vrijednosti projekata, niti je iste dostavljalo Ministarstvu finansija u postupku predloga projekata za finansiranje iz kapitalnog budžeta”, ističe se u izvještaju DRI-a.
Pored najave kapitalne graditeljske promjene u zdravstvu, ministar Hrapović i premijer Marković, osvrnuli su se i na finese pa su u Pljevljima i Kotoru obećali i gradnju stambenih zgrada za zdravstvene radnike. Povećanje plata nijesu pominjali.
Junaci korone, koji u vrijeme buktanja epidemije niko ne pominje, a od kojih neki, zbog sve većeg broja oboljelih, rade u smjenama i po 12 sati, tako su još jednom postali dio predizbornog marketinga. A u stvarnosti mimo izbora, objavljena je vijest da je medicinarima zaposlenim u Opštoj bolnici Cetinje poklonjeno po dva kilograma sira!
Iz Ministarstva poljoprivrede, na čijem čelu je vicepremijer i predsjednik NKT-a Milutin Simović, objašnjeno je da je riječ o jednoj od mjera čiji je cilj da se pomogne proizvođačima kojima je, u okolnostima izazvanim pandemijom COVID-19, otežan pristup tržištu i ugroženi dohodak i opstanak proizvodnje. ,,U prethodnom periodu, osim sira, realizovane su i akcije ustupanja jaja i jogurta”, pojasnili su iz Simovićevog ministarstva.
Dobro je da su se sjetili medicinara. Uz nadu da će, kada se situacija sa virusom iz solidne preimenuje u ekstremnu, kako se najavljuje, biti još sira.
Predrag NIKOLIĆ