U Ulcinju su pripreme za sezonu intenzivne, a u njen špic će se direktno ući. Velika plaža na kojoj može, uz poštovanje svih epidemioloških preporuka, da se istovremeno kupa oko 100.000 ljudi, ključni je faktor za privlačenje gostiju
„Tokom pandemije, predano smo radili i pripremali se za period koji je upravo došao. Pokrenuli smo nacionalnu i regionalnu kampanju pod nazivom Ulcinj – svijet u malom. Želimo Ulcinj pozicionirati kao pravu destinaciju za ovu ljetnju sezonu, na sva tržišta odakle tradicionalno dolazi najveći broj naših gostiju”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Ljoro Nrekić.
Prema njegovim riječima, ovom kampanjom žele pokazati sve vrijednosti, bogatu prošlost i prirodnu raznovrsnost koje su usađene u identitet ovog grada, a koje potencijalnom gostu mogu donijeti iskustvo vrijedno pamćenja.
To se, prije svega, odnosi na tržišta Kosova, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, odakle stižu ohrabrujuće informacije. Još samo da se granice otvore prema tim državama.
„Na osnovu ankete koju je sproveo Turistički centar Kosova, gosti iz te zemlje će i ovog ljeta masovno boraviti na ulcinjskoj rivijeri”, tvrdi direktor te organizacije Škelzen Rizaj.
On je uvjeren da će Kosovari krenuti da dolaze u junu, a da se prvi veliki talas očekuje početkom jula.
Iz Turističke organizacije Ulcinj (TOU) navode da su u tu kampanju, u saradnji sa državnim organima, Nacionalnom turističkom organizacijom i turističkim poslenicima već krenuli. Plaže su otvorene 18. maja, a do prve sedmice juna svi hoteli će početi sa radom.
Iz kompanije Karisma hotel Adriatik Montenegro, čiji hoteli posluju u Ulcinju i Baru, kazali su da su implementirali interne procedure i protokole radi zaštite zdravlja gostiju.
„Naša prednost je to što možemo ispoštovati bilo koje mjere jer imamo najdužu plažu u Crnoj Gori, dugu 12 kilometara. Na njoj može oko 100.000 turista i posjetilaca da ispoštuje distancu”, kazao je direktor TOU Fatmir Đeka.
On je zadovoljan pripremama za početak sezone na lokalnom i državnom nivou. „Crna Gora ima sjajnu epidemiološku situaciju. To treba maksimalno iskoristiti počevši od danas, jer ništa se neće dogoditi samo po sebi“, ističe Đeka.
U toj instituciji procjenjuju da će turisti tražiti mir, biti oprezniji i željeti čistoću na svakom mjestu. Zahtijevaće autohtonu hranu, kvalitetan smještaj, dobru uslugu, istinsku autentičnost… „To je sve ono što im Ulcinj može i treba ponuditi. Uz prihvatljive cijene, što je i do sada bila naša prednost“, kaže Đeka.
No, malo je naznaka da će, bar u junu, doći do smanjivanja cijena, iako je to preporuka Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom. „Nevidljiva ruka tržišta“ možda će kasnije primorati one koji pružaju usluge da ipak koriguju cijene. Naročito ako se zna da se već od sada treba pripremati za sezonu 2021.
U Albaniji će ove sezone plažni mobilijar biti besplatan, a cijene usluga i smještaja smanjene su i u Grčkoj i Turskoj. Zbog toga Rizaj apeluje na Ulcinjane da razmisle o snižavanju cijena i do 20 odsto, te se preduzmu mjere kako bi granični prijelazi na Sukobinu i na Kuli bili bez gužvi.
Ovih dana i sedmica kada se svijet bori protiv pandemije COVID-19 stigla je potvrda da je naše more riznica zdravlja. Njemački ekspert prof. dr Herman Erlich sa Bergakademije u Frajburgu izjavio je da u našem moru živi tzv. zlatni sunđer (Aplysina aerophoba) koji efikasno pomaže u neutralisanju virusa.
Zlatni sunđer živi tako što filtrira hranu iz vode: uzima ono što mu voda nanese. „Ali, u vodi postoje i svi mogući prouzrokovači bolesti, koje sunđer bez ikakvih problema ubija – iako nema elaborirani imunološki sistem”, kaže profesor Erlih.
On ukazje da je morski sunđer prirodni antivirusni i antibakterijski lijek jer proizvodi materije koje sprečavaju prodiranje virusa u organizam. Navodi da je mehanizam djelovanja dokazan na ćelijama tumora, na Univerzitetskoj klinici u Drezdenu.
Ulcinjski ronioci kažu da je ovaj sunđer čest u našem moru. Nalazi se najčešće na dubinama između tri i 15 metara. Naseljava gornje dijelove stijena okružene pješčanim dnom, a možemo ga naći i na kamenju. Poznato je da se morski sunđeri hrane tako što uvlače vodu kroz sitne otvore na svom tijelu upijajući iz mora hranjive materije, ali i ostatke malenih organizama. Nakon što se nahrani, morski sunđer ispušta morsku vodu van, i to bez ostataka sitnih organizama i hranjivih materija. Zato se naziva i čistačem mora. Jedan odrastao sunđer može – hraneći se – očistiti i do 2.000 litara vode dnevno!
Fascinantna je njihova sposobnost regeneracije, kao i dugog trajanja. Žive stotinama, pa i hiljadama godina!
Restoran „Corona” u Ulcinju
Na početku Velike plaže u Ulcinju, na obali kanala Port Milena, već dvije decenije postoji Restoran-pizzeria Corona.
Vlasnik ovog lokala, koji radi tokom ljetnje sezone, je poznati ugostitelj Nedžat Sukalić.
„Ideja da lokal tako nazovem došla je od meksičkog piva ‘Corona’ i jedne popularne grupe muzičara iz Prištine, mojih prijatelja, koja je takođe nosila takav naziv. To ime se lako pamtilo, a ima i dosta drugih značenja, uključujući i kruna”, kaže Sukalić. On će, bez obzira na korona virus, zadržati ime svog lokala.
Mustafa CANKA