Književni svijet je zatečen viješću da je prekaljeni buntovnik i putopisac udaljenih meridijana doživio tragičan kraj. Adio velikom piscu, protivniku Pinočeove diktature neumornom pripovjedaču borbe za ljudska prava i za očuvanje prirode
Novinar, pisac, poeta, disident, dramaturg,vizionar, režiser filma Corazon Verde poeta, Luis Sepulveda umro je prošle nedjelje u španskom gradu Oviedo, blizu Gijona, gdje je živio, od posljedica komplikacija na plućima zadobijenih od KOVIDA-19. Sepulveda i supruga, čileanska pjesnikinja Karmen Yanez, prisustvovali su Festivalu u Portugaliji, osjetili zdravstvene nevolje i završili u bolnici. Nakon skoro 50 dana borbe za život, Sepulveda je preminuo u 70-oj godini.
Književni svijet je zatečen viješću da je prekaljeni buntovnik i putopisac udaljenih meridijana, koji se opirao jednoj od najsramnijih diktatura novije istorije, doživio tragičan kraj. Adio velikom piscu, protivniku Pinočeove diktature neumornom pripovjedaču borbe za ljudska prava i za očuvanje prirode. Odlazi bez poslednjeg pozdrava, kao sto zahtijevaju vremena pandemije, bez riječi, pogleda, bez ispraćaja, kao i hiljade umrlih i usamljenih. Vjerni čitaoci tuguju za jednim od posljednjih velikana latinoameričkog kontinenta. Njegove knjige prevedene su na više od 50 jezika. Savremeni Ezop kako ga nazivaju, nametnuo se različitim žanrovima od romana, poezije, putopisa, trillera, hronike, reportaža, putopisa. Njegov odlazak neminovno priziva sjećanje na nedavno preminulog Ernesta Kardenala, pjesnika, nezaboravnog revolucionara.
Luis Sepulveda, rođen je 1949. God. u Ovalle, 400 km sjeverno od glavnog grada Čilea. Studirao je režiju u Santiago del Cile, boravio kraće vrijeme i na Lomonosovu u Moskvi. Bio je član Socijalisticke partije Čilea i bio u grupi prijatelja predsjednika Salvadora Allendea, ubijenog 1973. godine, nakon 1000 dana vladavine i demokratizacije Čilea, slobode štampe i nade za pravednije društvo. U doba bombardovanja i napada na La Monedu od strane ozloglašenog diktatora Pinočea i tajnih službi SAD-a sudbina Čilea postaje tragična. Život Sepulvede se komplikuje. Nakon dvije i po godine zatvora, mučenja i torture, zahvaljujući Amnesty Internationalu odlazi iz zemlje, prvo u Argentinu, potom Brazil, Paragvaj, na kraju se pridružuje brigadi Simone Bolivar 1978. god. i participira u revolucionarnom pokretu Nikarague.
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. aprila ili na www.novinarnica.net