Iščekuju se brojke zaraženih koje rastu svakodnevno, nedostaju mjesta na intenzivnoj njezi, sve podjeća na ratne izvještaje. Sjever Italije, najrazvijeniji dio zemlje na koljenima je pred korona virusom
Novinarka Vesna Šćepanović govori za Monitor o italijanskim iskustvima borbe sa korona virusom i životu u Torinu.
MONITOR:Kako izgleda život kada je cijela država u karantinu ?
ŠĆEPANOVIĆ: Osluškujemo tišinu koja nas okružuje u nedostatku gradske vreve i uobičajenog urbanog žamora. Ulice i trgovi, muzeji, crkve, škole, biblioteke, butici, barovi, sve pusto i zatvoreno. Otvorene su pošte, banke,prehrambene prodavnice, pijace. Avioni parkirani na pistama. Slučajni prolaznici sa kućnim ljibimcima, odsutnog pogleda, da udahnu malo zraka ili u nabavci hrane. Muk remeti povremeni zvuk tramvaja na tračnicama, učestale sirene hitne pomoći, rijetki znaci života i aktivnosti u gradu sa skoro milion stanovnika. Na tren čujem glasove, neophodna i obavezna distanca,sve je surealno kao u filmu Sedmi pečat. Život i rad većine stanovništva odvija se onlajn. Torino, Aleksandrija, Milano, Bergamo, Breša, Bolonja, 70 odsto umjetničkog blaga svijeta,u svom novom ruhu koji, kako kažu, podsjeća na vrijeme nakon Drugog svjetskog rata. Svi su u panici, iščekuju se brojke zaraženih koje rastu svakodnevno, nedostaju mjesta na intenzivnoj njezi, sve podjeća na ratne izvještaje. Sjever Italije, najrazvijeniji dio zemlje na koljenima je pred korona virusom. Samo danas (srijeda) 475 umrlih od posljedica virusa. Približavamo se cifri od 30.000 zarazenih, a po svim prognozama brojevi će rasti do kraja nedjelje. Preminuli, kojih je oko 3.000 za sada su samo apstraktne cifre, brojke bez imena i prezimena. Mediji o mnogim detaljima još uvijek ćute. Osjeća se napetost i dramatična neizvjesnost. Nakon prvih dana kolektivne i individualne dezorijentisanosti, panike, nevjerice,medijskog sijanja straha, dezinformacija, političkih grešaka, građanstvo se na neki način privikava na stanje vanrednih mjera i pokušava da organizuje život u novoj situaciji, sa nadom da će sve relativno brzo proći. Korona virus uzima svoj danak od najstarijeg dijela stanovništva po kojem je Italija prva u svijetu.
Pojedini novinari, intelektualci,aktivisti smatraju vanredne mjere atakom na demokratska prava građana. Đorđo Agamben, jedan od najpoznatijih italijanskih filozofa u jednom od dnevnih listova govori o rastu tendencije korišćenja vanrednih mjera kao paradigme savremene moći i vladanja. Podjseća da ,,iznenadne epidemije mogu ponuditi idealan izgovor za neograničeno održavanje vanrednog stanja” u zatvorenom krugu limitiranih sloboda koje je Vlada izglasala u ime javne sigurnosti.
MONITOR: Ima li nestašice hrane, dezinfekcionih sredstava, ljekova?
ŠĆEPANOVIĆ:Nedostaju prije svega maske i aprati za disanje,kreveti na intenzivnoj njezi,neophodni zaštitni i medicinski materijal zauposlene ljekare i osoblje koji su konstantno na prvim linijama fronta. Oko 700 ljekara i medicinskih sestara u ovom momentu se vode kao osobe zaražene virusom. Italija pokušava osposobiti sopstvene fabrike za proizvodnju 90 miliona maski koje su neophodne za mjesec dana epidemije. Ovih dana je stupila na snagu i odluka o upošljavanju 10.000 budućih ljekara koji su tek završili medicinski fakultet.Neophodno je podsjetiti da je u posljednje dvije decenije zdravstveni sistem Italije koji je važio za jedan od najboljih u svijetu, pretrpio pravo obrušavanje. Znatno je smanjen broj bolnica,kreveta, ambulanti hitne pomoći, javni novac je otišao u privatne zdravstvene fondove. Stručni kadar, zbog ekonomske krize i nezaposlenosti, malih plata, neulaganja u istraživački rad, napustio je Italiju i odselilo se u zemlje Evrope koje su nudile bolje uslove za rad.
Usljed paničnog i spektakularnog načina informisanja, dolazilo je do povremenog nedostatka namirnica, praznih rafova, ali generalno je garantovan transport i snabdijevanje prehrambenim proizvodima.
MONITOR: Često se navodi da institucije i građani na početku pojave korona virusa nijesu ozbiljno shvatili situaciju, te da nisu sprovedene
adekvatne preventivne mjere. Koliko je to tačno?
ŠĆEPANOVIĆ:Eksperti Svjetske zdravstvene organizacije upozoravali su da je pandemija bila samo pitanje vremena. Italija, kao i ostatak svijeta, gledala je na situaciju u Kini i Koreji kao na nešto što se događa negdje drugdje, sve dok nismo registrovali prve zaražene. Niko nije pomišljao da bi bilo logično pripremiti se za epidemiju. U Italiji živi i radi veliki broj Kineza. Lombardija ima značajnu saradnju, ekonomsku i kulturnu, sa Kinom. Bilo je za očekivati širenje epidemije.Jedan broj virologa tvrdi da je virus postojao u Italiji od decembra.
Da, bilo je građana koji su kršili preporuke, jer su mnogi savjeti prvih nedjelja bili alarmantni i nedovoljno precizni. Bilo je političkih problema oko uslagašavanja stavova regija i nacionalnih institucija. Uvedene su i mjere kojima će građani biti kažnjeni novčano i krivično ukoliko ne poštuju norme ograničenog kretanja. Posljednjim dekretom Vlade Đuzepea Kontea zabranjeno je okupljanje, zatvoreni su gradski parkovi.
MONITOR:Koliko su, sem oboljelih od virusa, bolnice otvorene za ostale kojimaje neophodna medicinska pomoć?
ŠĆEPANOVIĆ:Mnoge bolnice su otpustile veći broj pacijenata, kreirale su se strukture samo za zaražene od virusa, ili odjeljenja za bolesne od epidemije. Najveći broj hiruških intervencija je odložen. Odabrani porodični ljekari komuniciraju sa pacijentima uglavnom onlajn ili telefonom. U ovom momentu dat je primat oboljelima od virusa. Što se tiče analiza brisa, testovi i sada nedostaju, što je dramatično posebno za medicinsko osoblje. Svi se pribojavaju zdravstvenog kolapsa posebno u Bergamu, gdje trenutno nema slobodnih kreveta.
MONITOR: Kako je kampanjaa ostajem kući, uticale na mnoge građane bez krova nad glavom?
ŠĆEPANOVIĆ:Kontaktirala sam socijalne asistente koji rade sa beskućnicima, osobama bez stalne adrese, siromašnom populacijom. U Italiji zivi oko 50.000 nezbrinutih osoba. Mnogi uposleni su pogođeni drastičnom restrikcijom sloboda. Prijavljuju nedostatak zaštitnih maski, odjeće i hrane. U gradskim spavaonama broj osoba je uvijek znatno veći od broja kreveta. Problem je kako ih zbrinuti, a da ne dođe do prenošenje virusa. Obično spavaju po trgovima ili oko željezničkih stanica. Kako navode psiholozi nije samo problem epidemija, mnogi problemi su sistemskog karaktera. Desile su se i višednevne pobune u desetak italijanskih zatvora koje su izazvale opšta konfuzija, senzacionalističke informacije i neorganizovanost, ishitrene političke odluke. Iz Fođe je više zatvorenika pobjeglo i za nekima se još traga. U toku pobune umrlo je 14 zatvorenika od pretjeranog konzumiranja metadona. Javnost iščekuje informacije o tragičnim događajima. Kazneni instituti su bili inače pretrpani i očekivali su se nemiri (60.000 zatvorenika).
U vrijeme epidemije problemi su eksplodirali. Najslabiji i najsiromašniji dio građanstva je u najtežoj situaciji, pravo na liječenje nije zagarantovano svima na isti način.
MONITOR: Italijanska Vlada uvela je niz ekonomskih mjera, čitamo i da su neke velike italijanske kompanije dale značajne donacije zdravstvu.
ŠĆEPANOVIĆ:Epidemija i skoro totalna blokada, industrije,kulture, turizma, je za kratko vrijeme kreirala tragične ekonomske gubitke. Italija je inače posljednju deceniju bila permanentno u ekonomskoj i političkoj krizi, sa dugovima, hroničnom nezaposlenošću, imigracijom. Predsjednik vlade Konte donio je mjere Lijek Italija kojima će se pružiti prva pomoć od 25 milijardi eura za sektore koji su u dramatičnoj situaciji. Ka javnom zdravstvu i civilnoj zaštiti biće usmjereno tri i po milijarde eura, dok će 10 milijardi eura otići na pomoć fabrikama, firmama, privatnom sektoru…Prva tranša pomoći, kako Konte navodi, nije dovoljna da pokrije gubitke koje je vanredna situacija kreirala. Za april najavljene su nove mjere. Kako je širenje virusa zahvatilo maha i postaje svjetski i internacionalni problem bilo bi za očekivati zajedničku politiku makar za 27 članica EU. Ne ostavlja ravnodušnim činjenica da je do ovog trenutka jedino Kina pružila Italiji konkretnu pomoć. U dramatičnoj situaciji su se našli radnici, gubeći posao ili rizikujući zarazu na radnom mjestu. Proglašenje vanrednog stanja u SAD i Evropi unijeće nove probleme na tržiste rada, nove nejednakosti, klasne podjele, discriminacije prema najslabijima u društvu.
MONITOR: Koliko je izražena solidarnost?
ŠĆEPANOVIĆ: Mobilizovanje kulturnih radnika, umjetnika, volontera, civilne zaštite je svjetla tačka i hrabar primjer tokom epidemije koja traje od 1. marta.Posebno kada se radi o žrtvovanju medicinskog osoblja u prepunim bolnicama. Interesantno je kako su se organizovale škole, didaktika sa distance. Prosvjetni radnici su osmislili rad za sve uzraste na plaformama škole, biblioteka je dostupna onlajn, filmski festivali projektuju gratis, uvedene su virtuelne posjete muzejima, izložbama. Najmlađima se čitaju priče preko telefona. Mnoge organizacije i mladi volonteri su se organizirali za pomoć starijim osobama, nabavku hrane i ostalih potreba. Najsiromašnijem građanstvu su garantovani obroci od strane volontera, gradskih i religioznih organizacija. Umnožavaju se primjeri solidarnosti i oni ohrabruju građanstvo.
MONITOR: Ima li predviđanja kada bi virus u Italiji mogao da mine?
ŠĆEPANOVIĆ:Kako navode zvanične institucije, epidemija će trajati duže nego što su upućivale prve prognoze. Jug i ostrva su na početku procesa. Biće kompleksno jer je na jugu zdravstveni sistem u katastrofalnoj situaciji.
Kada se okonča bilans pandemije vrijedilo bi zamisliti se prije svega nad sistemom razvoja koji vlada kontinentom i planetom. Beskompromisno narušavanje ambijenta, eksploatacija primarnih resursa za interese malog broja ljudi, neoliberalizam bez pravila, politika otimanja od strane banki i finansija, permanentna ratna žarista doveli su do kompletnog narušavanja suživota različitih vrsta i populacija na planeti.
Važne informacije ostaju van domet. Mediji gube interesovanje za sudbinu izbjeglih iz Sirije, konflikt na granici Grčke i Turske .U Evropu se upravo iskrcalo 30.000 američkih vojnika. Virusi, pandemije, a prije svega nove vojne i finansijske strategije svijeta ne ostavljaju previše prostora za kreiranje mira, suživota i budućnosti.
Predrag NIKOLIĆ