Možda prodaja Eko katuna Štavna pravno nije problematična, ali moralono jeste
Vlasti u Andrijevici, gdje neprikosnoveno stoluje Demokartska partija socijalista, pripremile su teren da jednom od svojih tajkuna preprodaju Eko katun Štavna na planini Komovi, po upola manjoj cijeni nego što je, međunarodnom donacijom, pravljen. Monitorov sagovornik koji je u to vrijeme radio u Agenciji Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) kaže da to možda sa prave strane nije problematično, ali jeste sa moralne.
“ Eko katun Štavna je postao vlasništvo Opštine, to nije sporno. Problem je što on nije građen da bude prodat već da bude u funkciji razvoja i turističke valorizacije čitavog kraja” – kaže naš sagovornik.
On podsjeća da je to bio jedan od najvećih projekata na sjeveru Crne Gore realizovan preko USAID-a, odnosno međunarodne organizacije CHF.
“Preduzeće nije dobro radilo dok je Opština organizovala posao. Međutim, razrađeno je kada je dato u zakup privatnom preduzetniku. Postavlja se pitanje gdje je tu interes Opštine Andrijevica – kaže sagovornik Monitora.
Da se prodaja priprema, osim što se nezvanično čuje u čaršiji, može se zaključiti i po tome što je andrijevički lokalni parlament na nedavno održanom skupštinskom zasijedanju donio odluku o pokretanju stečajnog postupka nad DOO za turistički smještaj u domaćoj radinosti Eko-katun.
U toj odluci je navedeno da je Opština kao osnivač odlučila da pokrene stečajni postupak “zbog otežanih uslova poslovanja i trajne insolventnosti i nelikvidnosti ovog društva”, odnosno turističko ugostiteljskog preduzeća.
Iz lokalne uprave tvrde da se kompletna imovina Eko katuna na planini Štavna nalazi u vlasništvu Opštine Andrijevica, a da se stečaj uvodi firmi koja je prestala sa radom još prije desetak godina.
“Кada je 2006. godine izgrađen Eko katun na planini Štavna formirano je preduzeće DOO Eko katun koje je u startu raspolagalo sa imovinom. A 2012. godine napravljen je novi osnivački akt kojim je sva tamošnja imovina izuzeta iz vlasništva Eko katuna i data Opštini Andrijevica. Od tada je ta firma praktično prestala da obavlja svoju djelatnost i postala je nelikvidna, što je sada rezultiralo uvođenjem stečaja” – kažu u Opštini Andrijevica.
Oni smatraju da je stanje u poslovanju Eko katuna neodrživo. Najavljuju da će se nakon uvođenja stečaja najvjerovatnije pristupiti prodaji ovog turističkog kompleksa na planini Štavna koji se prostire u podnožju Кomova.
“Logično je da se firmi koja je svojevremeno formirana radi upravljanja Eko katunom uvede stečaj, jer se pokazalo da ne može da obavlja planiranu djelatnost na dobar način. Opština je u međuvremenu povratila tamošnju imovinu u svoje vlasništvo dajući ovaj turistički kompleks pod zakup. No ni to nije dalo očekivane rezultate, pa će se Eko katun najvjerovatnije naći na tenderu za prodaju” – kažu u ovoj Opštini.
Oni odbacuju tvrdnje da se tako pravi ambijent kako bi se Eko katun za male pare prodao nekom od moćniku bliskom DPS-u.
“Utvrdiće se vrijednost imovine Eko katuna i tako će ići na prodaju. Moći će da ga kupi svako ko ponudi više. Opština će dobijeni novac od prodaje Eko katuna, najvjerovatnije, upotrijebiti za izgradnju stanova za kadrove koji su prijeko potrebni našoj sredini” – tvrde u Opštini Andrijevica.
Iz lokalne opozicije u ovom gradu, koju čine Demokratski front i Socijalistička narodna partija, tvrde da je i priča oko prodaje Eko katuna potvrda da vladajuća struktura nastoji da sve vrijednosti stavi u funkciju bogaćenja privilegovanih. “Godinama je postojala fantomska firma koja je navodno trebalo da vodi račina o Eko katunu. Sad se toj firmi uvodi stečaj, da bi neko od moćnika mogao da za male pare kupi turistički biser na vrlo atraktivnoj lokaciji. Nevjerovatno je da Opština ne može da upravlja ovakvim potencijalom, a da privatnik, odnosno tajkun to može. Neko će se, naočigled turističkih organizacija, ponovo bogatiti na osnovu nečega što je bilo namijenjeno da donosi korist čitavoj opštini” – kaže odbornik u lokalnom parlamentu i predsjednik OO DF-a Veselin Raketić.
Iz OO SNP-a ističu da se i na ovom primjeru pokazalo da država ne vodi domaćinsku politiku kada je u pitanju valorizacija turističkih potencijala u opštini Andrijevica.
“Eko katun je napravljen zahvaljujući stranim donacijama od blizu 300.000 eura. Pomoć za realizaciju projekta, dok je sadašnja opozicija vršila lokalnu vlast, pružila je i Opština Andrijevica koja je kasnije izgradila i asfaltni put do ovog mjesta u dužini od 2,5 kiklometra. Sada se neko usuđuje da sve to proda nekom moćniku koji je navodno sposoban da razvija biznis u našoj opštini na osnovu nečega što je neko drugi napravio. Država je nijemi posmatrač ovakvih dešavanja” – saopštili su i z Socijalističke narodne partije..
Trističko naselje Eko katun Štavna, otvoreno je polovinom jula 2006. Naselje ima deset kućica sa ukupno pedeset ležaja, restoranom i recepcijom. Ukupna investicija, kako je tada saopšteno, iznosila je 243,5 hiljada eura, od čega je USAID posredstvom razvojne organizacije CHF uložio 135,4 hiljade.
Preostali dio novca obezbijedili su andrijevička lokalna uprava, Ministarstvo poljoprivrede, Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća, Elektroprivreda, NVO «Komovi» i lokalni partneri. Prilikom otvaranja je najavljivano da će ovo naselje imati veliki značaj za Andrijevicu, biti pokretač i model lokalne ekonomije.
Ministarstvo turizma je, prema najavama, trebalo da Eko katun Štavna uvrsti u promociju nacionalne turističke kampanje, a Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća da pomogne u obuci osoblja.
Projekat izgradnje ovog turističkog naselja bio je pokušaj da se planisnki masivi Komovi i Bjelasica turistički valorizuju i kroz crogorsko-austrijsko partnerstvo. Austrijanci su ove planine na sjeveru Crne Gore prepoznali takođe kao prirodne bisere. Očekivalo se da će ovo turističko naselje dobiti pravu vrijednost kada bude izgrađen put od Mateševa do Andrijevice, što je tokom predizbornih kampanja isticano kao prioritetno, ali do sada ostalo nerealizovano.
Od planisnkog prevoja Trešnjevik, na starom putu i trasi Andrijevica – Mateševo, naselje je udaljeno svega 4,5 kilometara. Lokalne vlasti, koje je u vrijeme kada je naselje građeno činila opozicija, odnosno dominantno Socijalistička narodna partija, asfaltirale su taj put i to je bio veliki izdatak za siromašnu andrijevičku opštinu.
Onda je 2011. godine došlo je do preotimanja lokalne vlasti. Demokratska patija socijalista je preuzela do tada najmanje zaduženu opštinu i lokalnu upravu sa najmanje radnika u odnosu na broj stanovnika u čitavoj Crnoj Gori. Ubrzo je počelo i zapošljavanje i privatizacija prirodnih resursa.
Igor Mašović, brat predsjednika opštine Srđana Mašovića (DPS), tada je preko svog preduzeća Igma enerdži, postao glavni monopolista kada je u pitanju izgradnja malih elektrana na području Andrijevice.
Sada se nezvanično može čuti da će Eko katun Štavna navodno samo promijeniti status, ali ne i vlasnika. Odnosno da će njime nastaviti samostalno, i samo u svoju korist, da upravlja lokalni preduzetnik kome je ranije povjereno ovo malo preduzeće.
Tufik SOFTIĆ