MONITORING
MINISTARSTVA NA SLUŽBENOM PUTU: Noć ministra Bogdanovića u rimskom hotelu koštala 1.600 eura
Objavljeno prije
5 godinana
Objavio:
Monitor onlinePosljednjih godina stavka za službena putovanja u državnom budžetu je rasla – 2015. iznosila je 4,3 miliona, 2016. – 5,08 miliona, 2017. – 5,3 miliona. Prošle godine skromno je povećana na 5,33, a ove smanjena na 5,06. I pored najava restrikcije, budžetom za sljedeću godinu za službena putovanja je planirano rekordnih 5,4 miliona eura
Vlada Crne Gore je najpovoljnija ,,turistička agencija” u državi, čije usluge mogu da koriste samo ministri, direktori i odabrani državni službenici. Oni imaju tu privilegiju da uživaju u avio prevozu, taksi prevozu do luksuznih hotela u kojima su smješteni, džabe hrana i piće… I povrh svega toga dobijaju dnevnice koje se kreću od najmanje za Bangladeš 36,5 eura do najveće od 143, 5 eura za putovanje u Rusiju. Za džeparac.
Monitorov dobro obaviješteni izvor kaže da jedan službeni put jedne osobe u inostranstvo košta minimalno od 600 do 1.000 eura. Uredba o naknadi troškova za zaposlene u javnom sektoru propisuje čak i ovo – ,,Troškovi za smještaj u hotelu prve kategorije (pet i više zvjezdica), priznaju se u cjelini prema priloženom računu, uz prethodno odobrenje rukovodioca’’. To je iskoristio ministar kulture Aleksandar Bogdanović. Prema Monitorovim pouzdanim saznanjima proljetos u toku posjete Rimu odsjeo je u hotelu u kome je jedno noćenje koštalo 1.600 eura.
Ovogodišnjim budžetom Ministarstvo kulture je za službena putovanja imalo 18.000 eura, plus 9.000 eura za Crnogorsku nacionalnu mrežu za UNESCO. Taj novac naravno nije bio dovoljan. Ministarstvo je nedavno od institucija koje su pod njegovom ingerencijom prisvojilo 191.000 eura. Od Državnog arhiva uzeto je 35 hiljada eura, Crnogorskog narodnog pozorišta 6,7 hiljada eura, Crnogoske kinoteke sedam hiljada eura, Muzičkog centra 55 hiljada eura, Uprave za zaštitu kulturnih dobara 47 hiljada eura, Filmskog centra 20 hiljada eura. Vlada je ovo odobrila uz obrazloženje nepredviđenih troškova prilikom prezentovanja Crne Gore u Ljubljani, Zagrebu, Beogradu, saradnje sa Vatikanom i dodatnog angažovanja ministarstva na obilježavanju 21. maja i 13. jula.
Kada je novac legao, formirana je brojna ekipa za put u Bogotu. Devetočlani tim Ministarstva kulture je od 9. do 14. decembra učestvovao na konferenciji Komiteta UNESCO-a za nematerijalnu baštinu u glavnom gradu Kolumbije. Da bi pružili dodatna objašnjenja i informacije oko upisa Bokeljske mornarice na UNESCO-vu listu u Bogotu su otputovali ministar Bogdanović, direktor Direktorata za kulturnu baštinu Aleksandar Dajković, sekretarka crnogorske komisije za UNESCO Milica Nikolić, generalni direktor Direktorata za multilaterne poslove Ministarstva vanjskih poslova Veljko Milonjić, direktor Uprave za zaštitu kulturnih dobara Božidar Božović, admiral Bokeljske mornarice Anton Sbutega i direktor Pomorskog muzeja Crne Gore Andro Radulović. Samo avio prevoz do Bogote košta koliki je budžet Crnogorske nacionalne mrežu za UNESCO.
Putuje se, naravno, i u drugim ministarstvima. Prema saznanjima Monitora, i Ministarstvo finansija utrošilo je prije kraja godine svoj budžet za službena putovanja od 41.000 eura, pa je moralo u okviru drugih stavki da presusmjerava novac na službena putovanja svojih službenika. Slično i u Ministarstvu javne uprave koje je za službena putovanja imalo blizu 40.000 eura.
Kako se i od dnevnica dobro zaradi govori i primjer Ministarstva saobraćaja i pomorstva, kojim rukovodi ministar Osman Nurković. Tokom 2017.i 2018. godine njegovo ministartsvo potrošilo je skoro 100.000 eura na plaćanje dnevnica za službena putovanja. Zvanična dokumentacija, do koje je došao MANS, pokazuje da je najviše novca za dnevnice dobio upravo ministar Nurković, i to ukupno 9.359 eura.
Daleke destinacije, poput Kajmanskih i Britanskih Djevičanskih ostrva, omiljene su tužiocima. Njima je od 2016. do 2019. za putovanja isplaćeno 150.000 eura, najviše prošle godine 50.000, podaci koje je nedavno prezentovao DF. Milivoju Katniću, glavnom specijalnom tužiocu 9.108 eura, SDT Saši Čađenoviću i Lidiji Vukčević 6.900 eura, državnom tužiocu u Višem državnom tužilaštvu Milošu Šoškiću 5.705 eura, VDT Ivici Stankoviću skromno oko tri hiljade eura. Rekorderka je osnovni tužilac u Podgorici Ana Bošković kojoj je na osnovu dnevnica isplaćeno preko 35.000 eura! Ona je putovala u Sarajevo, Beč Strazbur, Ženevu, Alikante, Beograd, Majami, Hag, Baku, Buenos Ajres, Barselonu. Katnić je obišao London, Beograd, Brisel, Kijev, Kajmanska ostrva i Britanska Devičanska ostrva.
Ponovimo – dnevnice su džeparac koji se dobija nakon svih plaćenih troškova. Monitor je ranije pisao da dnevnice za službena putovanja ministrima i drugim činovnicima često služe kao izvor zarade neuporedivo značajniji od plate. ,,Među Vladinim službenicima posebno u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, što će reći u redovima Socijaldemokrata Ivana Brajovića, hit putovanja u Kinu. Vjerovatno osmatraju auto-puteve. Naši izvori, bliski Vladi, kažu da ministar sa suprugom i pratnjom boravi na višednevnom kružnom putovanju Kina – Indonezija – Bali – Makao – Kina. Pa kući. Budući da su im svi troškovi plaćeni, ako prirodne ljepote Azije razgledaju deset dana i ne kupuju puno poklona, kući se vrate sa deset hiljada eura. A, oni putuju često i ostaju duže od deset dana’’, pisao je Monitor prije tri godine. Otkako je Brajović na čelu Skupštine troškovi za službena putovanja predsjednika i poslanika povećani su nekoliko puta.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) nedavno je podnio krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu protiv NN lica u Državnoj izbornoj komisiji (DIK). U prijavi se navodi da pored mjesečnih isplata od po 300 eura, ali i više hiljada eura koje dobijaju za svake izbore, pojedini članovi su dobijali dvaput više novca za službena putovanja nego što je propisano i što ih je sljedovalo. Objašnjen je i sistem namicanja novca ovim putem – nekima su za službena putovanja isplaćivane pune dnevnice, iako na to nisu imali pravo jer su im sve troškove pokrivali organizatori događaja na koje su učestvovali; pojedinim članovima se isplaćuju dnevnice u visini službenog putovanja u zemlji, iako su neki od njih zaposleni na nekoliko stotina metara od kancelarija tog tijela… Tako je na primjer 1.475 eura dobio član DIK-a Mersudin Dautović da za samo dvije sjednice dođe iz Rožaja do Podgorice i nazad.
Da su dnevnice za službena putovanja bitna stavka punjenja budžeta odabranima potvrdio je i ovogodišnji budžet Glavnog grada. Budžetom Podgorice za ovu godinu planirano je da se za službena putovanja potroši 113.000 eura, dok je za narednu izbornu godinu za ovu namjenu obezbijeđeno 192.500 eura, 79.500 eura više.
Kroz stavku takozvanih neproduktivnih troškova već godinama plaćamo milione za službena putovanja, gorivo, reprezentaciju… Za luksuz i bahaćenje privilegovanih.
Iz Ministarstva finansija su nedavno najavili da će troškovi za službena putovanja, reprezentacije, gorivo, nabavku službenih automobila biti umanjeni kod svih organa državne administracije. Izuzetak će biti oni kod kojih je obavljanje osnovne funkcije vezano za ove troškove a to su, prije svega, inspekcijske i policijske službe. I pored ove informacije, prije par dana je objavljeno da je za potrebe Ministarstva vanjskih poslova, na čijem je čelu Srđan Darmanović, kupljen mercedes od 59.000 eura.
Ministar finansija Darko Radunović izjavio je da će neproduktivne troškove u budžetu pokušati da svedu na minimum. Istakao je da će se troškovi za službena putovanja smanjiti tokom sljedeće godine kod ministarstava odbrane, finansija, saobraćaja, prosvjete, poljoprivrede…
Posljednjih godina ova stavka u državnom budžetu je rasla – 2015. iznosila je 4,3 miliona, 2016. – 5,08 miliona, 2017. – 5,3 miliona. Prošle godine skromno je povećana na 5,33, a ove smanjena na 5,06. I pored ministrovih najava budžetom za sljedeću godinu za službena putovanja je planirano rekordnih 5,4 miliona eura.
Ministarstvu finansija su smanjena službena putovanja u narednoj godini na 26.700 sa 41.300 eura u tekućoj godini, Ministarstvu odbrane sa 229.400 u ovoj na 150 hiljada u narednoj, Ministarstvu saobraćaja sa 56.000 na 28.100 eura… Među onima koji će dogodine dobiti veći budžet za putovanja je Uprava policije sa 693.000 na 800.000, Poreska uprava sa 239.900 na 242.600 eura… Više je dobila i Državna izborna komisija – sa 6.100 eura u tekućoj godini na 16.500 eura u narednoj godini, izbornoj. Kako je putovanje o državnom, našem trošku omililo mnoge potrošačke jedinice su zadržale u narednoj isti budžet kao i u ovoj godini. Kad ne može povećanje samo da ga ne smanjuju.
Brojke govore što su prioriteti u zemlji koja je Ustavom definisana kao država ,,socijalne pravde” – za gorivo će iduće godine biti potrošeno rekordnih 10 miliona eura, za službena putovanja 5,4 miliona eura, a za dječje dodatke 5,3 miliona eura.
Lideri u regionu po visini dnevnica
,,Uslovi, način ostvarivanja i visina naknade troškova zaposlenih u javnom sektoru utvrđeni su Uredbom o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru”, odgovorili su iz Vlade Monitoru na pitanje o visini dnevnica za službena putovanja.
Vlada Mila Đukanovića je 2016. donijela pomenutu Uredbu, kojom su povećane dnevnice za službena putovanja u zemlji i inostranstvu i preko 90 eura u odnosu na dotadašnja. Iz Vlade su tada objasnili da su uvećane dnevnice u stvari vrlo skromne. One su izračunate u visini od samo 35 odsto vrijednosti dnevnica Evropske unije, a uz to su usklađene sa prosječnom dnevnicom po državi prema skali Ujedinjenih nacija.
Taj proračun ne pije vodu kada su članice EU – Hrvatska i Slovenija u pitanju. Hrvatskom državnom službeniku kada dolazi u Crnu Goru dnevnica je 30 eura, a njegovog kolegu iz Crne Gore kada putuje u Zagreb sljeduje 63 eura. U Sloveniji je dnevnica za putovanje u ostale države bivše Jugoslavije 32 eura.
Za druge zemlje regiona naši državni službenici dobijaju – BiH 50,75, Makedonija 56, Slovenija 63, Srbija 55,3, Kosovo 65. Za omiljene evropske destinacije kao Brisel sljeduje 81,2 eura, Austriju 78,75, Francusku 85,75, Holandija 92,05, Kipar 83,3, Luksemburg 82,95, Njemačka 72,8, Ujedinjeno Kraljevstvo 96,6… Za egzotičnije destinacije, na koje su proputili naši službenici, visina dnevnice varira – od 47,6 za Kolumbiju i 86,1 za Kinu, 120,75 za Djevičanska ostrva, do 138,6 za Saudijsku Arabiju.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
IZDVOJENO
-
INICIJATIVA ANIME O PODIZANJU SPOMEN OBILJEŽJA ZA LOGOR MORINJ BEZ PODRŠKE VLASTI: Opet odloženo suočavanje sa prošlošću
-
KAD OPŠTINA ULCINJ NE POŠTUJE SOPSTVENE OBAVEZE: Solana na listi čekanja
-
RIJEKA ZETA PROGLAŠENA ZA PARK PRIRODE: Nikšić, glavni zagađivač, izostao iz priče
-
PLANIRANA POVEĆANJA ZA SOCIJALNA DAVANJA IZ BUDŽETA: Osjetljiviji za muke sugrađana u izbornoj godini
-
Darovnice i ktitori
-
Dani su sve uži
Izdvojeno
ZORAN ĆOĆO BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove
Objavljeno prije
6 danana
22 Novembra, 2024Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović
Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.
U predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).
Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.
Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.
Kada se sa Bjelasice siđe u Kolašin, tu je još pregršt takvih poslova. Njihova se vrijednost, uglavnom, ne mjeri stotinama hiljada i milionima eura, ali daleko od toga da su nevažni. Makar za izgradnju imidža dobrotvora koji Bećirović stiče u lokalnoj zajednici ukrašavajući grad u vrijeme praznika, obećavajući finansiranje popravke krova na školskoj sali, najavom namjere da rekonstruiše kancelarije Uprave za nekretnine… A nije sve ni trošak. “Opstruirajući proces zaštite kuće Marića u Kolašinu (aktuelna vlast u Opštini je izjavila žalbu na rješenje Uprave za zaštitu kulturnih dobara) , lokalna uprava je omogućila Bećiroviću da taj objekat – potencijalno kulturno dobro – kupi na licitaciji od povjerioca Holdco east za 85.000 eura“, navodi naš sagovornik iz Kolašina.
Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Sve počinje u Moskvi a nastavlja se u Budvi.
“Uspješni biznismen iz Moskve, prijatelj važnih prijatelja koji je profesionalnu karijeru započeo kao vozač kombija u budvanskom Montenegroekspresu, ne odgovara na optužbe da je budvanski hotel Avala kupio zahvaljujući presudi sudskog vijeća u kome je bila Ana Kolarević, njegova buduća advokatica, a imovinu Ski Centra Bjelasica uz pomoć prijatelja, Aninog brata Mila Đukanovića”, pisali smo u Monitoru prije punih 12 godina. “Zoran Bećirović, takođe, nikada nije komentarisao navode da je, kao suvlasnik firme Millennium, ostao dužan oko 800 hiljada eura državi, novinarima i urednicima nekadašnjeg dnevnog lista Republika. Šuti Bećirović i kada se pomene Aquapark DOO, firme čije je milionske kredite, umjesto stvarnih vlasnika – Miloša Marovića, Dragoljuba Dvojakovića i njegovog sada pokojnog brata Dragana Bećirovića – otplaćivala budvanska Opština”.
Malo o detaljima. Priča o privatizaciji budvanskog hotela Avala i kolašinske Bjanke 2003/4. godine, koji su plaćeni 3,2 odnosno 1,56 miliona, odavno je prerasla državne granice. Osim domaćeg tužilaštva, istraživanjem tih privatizacija, zbog sumnjivog porijekla novca i spornih (su)vlasničkih odnosa, bavili su se i britanski sud i ruski Istražni komitet.
Londonska kompanija Bepler & Jakobson (B&J) postala je vlasnik hotela odlukom Višeg suda, iako je ponuda bila drugorangirana, a dokazi o ispunjenju kriterijuma lažirani. Konkretno: ponuđači B&J izmislili su navodno svoje hotele na zapadu Mediterana, kako bi ispunili kvalifikacione uslove tendera (iskustvo, novčani obrt…). Ni to što se radilo o kompaniji bez poslovnog isksutva, sa osnivačkim kapitalom od par desetina/stotina funti, nije uticalo na odluku privatizacionih i sudskih vlasti.
Dosta godina kasnije, nakon što je među suvlasnicima B&J pukla tikva zastupnik većinskog vlasnika Igor Lazurenko na suđenju u Londonu izjavljuje kako je Bećirović 20 odsto akcija u kompaniji dobio zbog prijateljskih veza sa tadašnjim premijerom Đukanovićem, a još pet odsto zbog insajderskih informacija iz HTP Budvanska rivijera (vlasnici Avale prije privatizacije). Još jednu, tzv. zlatnu akciju Bećirović je, prema svjedočenju nekadašnjeg poslovnog partnera, dobio nakon sudske odluke da Savjet za privatizaciju mora potpisati ugovor sa njihovom kompanijom, iako je bila drugorangirana na tenderu.
“Shvatio sam da je Bećirović poznat i dobro povezan u Crnoj Gori, koja je mala zemlja sa malim krugom moći. U stvari, on je bio veoma blizak sa Milom Đukanovićem. Crna Gora je takođe veoma siromašna zemlja i nisam stekao utisak da je Bećirović bogat…”, rekao je Lazurenko na sudu u Londonu, 2013. godine. Đukanović je dio svakog ljeta provodio u tada već obnovljenoj i na divlje dograđenoj Avali.
Prije svađe zbog poslova u Budvi i podjele imovine, B&J je 2007. proširila imovinu u Kolašinu kupujući najveći dio imovine Ski centra Bjelasica u stečaju. Tako su 147.000 kvadrata zemljišta skijališta Jezerine na obroncima Bjelasice, žičara Ćupovi i tri ski lifta, dva restorana, vodohvat i vodovod Jezerine-Bljušturni do, tabač snijega… prodati za 550 hiljada.
Skijalište Jezerine na obroncima Bjelasice Ćoćo je dobio po cijeni koju je sam ponudio, nedugo nakon javnog apela tadašnjeg poslanika Mila Đukanovića Privrednom sudu da ubrza prodaju Ski centra u stečaju. Blažo Jovanić i njegovi saradnici iz Suda nijesu dangubili. Iz Privrednog suda je prethodno nestala dokumentacija koja je, kako je tvrdila sutkinja Nataša Bošković, dokazivala da je stečaj u Ski centru uveden nezakonito. To je današnje skijalište Kolašin 1450.
“Kada je Privredni sud pokrenuo stečaj u preduzeću Ski centar Bjelasica, dug je bio manji od pet procenata od ukupne imovine kojom je firma raspolagala. Podnijeta je žalba Vrhovnom sudu protiv rješenja o otvaranju postupka stečaja Privrednog suda u Podgorici zbog bitnih povreda Zakona o prinudnom poravnanju stečaju i likvidaciji i Zakona o parničnom postupku. Vrhovni sud uskoro je u cijelosti uvažio žalbu”, tvrdi bivši sekretar tog preduzeća Boško Vlahović. Posao je ipak završen, na zadovoljstvo Bećirovića, njegovih partnera i promotera.
Dodatno, Privredni sud je, smatrali su predstavnici radnika, omogućio kupcu da ne poštuje ugovor o prodaji u dijelu investicija. Kupac je bio obavezan da u imovinu investira 3,5 miliona eura za period od tri godine. Novi vlasnik umjesto toga podiže kredit od 2,5 miliona eura kod Prve banke dajući u zalog novokupljenu imovinu. “Caldero trading limited podiže kredit kod Prve banke po kamati od osam odsto koji zatim daje kćerci kompaniji Ski resort Kolašin1450 po kamati od 18 odsto (10 odsto Caldero i osam odsto Prvoj banci) što je klasično izvlačenje novca iz kćerke kompanije. Caldero trading limited nije registrovan kao banka i ne može davati kredite”, objašnjavali su predstavnici radnika u Monitoru 2014. Uzalud.
Zoran Bećirović je, potom, bio i vlasnik dva najluksuznija hotela u Kolašinu. Bjanku je kupio od države i ona je, rekonstruisana, i dalje u vlasništvu njegovih firmi. Novoizgrađeni hotel Lipka prešao je u međuvremenu u vlasništvo Prve banke, na ime obezbjeđenja kredita koji nije vraćen. Većinski vlasnik Prve banke je, ako neko ne zna, Aco Đukanović brat ranije pomenutih Ane i Mila.
Došlo je vrijeme za širenje posla na obroncima Bjelasice.
Bećirović i njegov novi poslovni partner Baškim Uljaj, biznismen iz Albanije, postali su zakupci 272 hiljade kvadrata u neposrednoj blizini skijališta Kolašin 1600, 2018. godine, u mandatu vlade Duška Markovića. Zakupci su bili jedini zainteresovani učesnici u postupku koji je započela prethodna, Đukanovićeva, vlada. Na zakupljenom zemljištu Bećirović i Uljaj, u narednih 90 godina, imaju pravo i obavezu da grade hotele, turističko naselje i apartmane za prodaju, ukupno 74.000 kvadrata stambenog i poslovnog prostora. Zauzvrat, država će na ime godišnjeg zakupa dobijati 10 eurocenti po kvadratu i hiljaditi dio neto dobiti investitora. Godišnje to garantuje prihod od 27 hiljada fiksne zakupnine, uvećane za 1.000 eura po svakom milionu dobiti koju Uljaj i Bećirović prihoduju nakon odbijanja troškova poslovanja.
Država će, prema tom Ugovoru, njihov biznis pomoći gradnjom skijališta sa šestosjednom žičarom i sistemom za pravljenje vještačkog snijega (planirana vrijednost radova devet miliona) i puta od (Bećirovićevog) skijališta Kolašin 1450 do Kolašina 1600 (dva miliona eura). O trošku poreskih obveznika već je završena trafo-stanica Jezerine, preko koje će se oba skijališta snabdijevati strujom. Slučaj je udesio pa i autoput prolazi u blizini budućeg ski centra. A kao što smo pomenuli, iskrsla je tu još po neka državana obaveza. Što bi se reklo, dobar investitor para vrijedi.
A udesilo se i ovo: Zoranov sin Luka Bećirović, Milov sin Blažo Đukanović, skupa sa Markom Gvozdenovićem, sinom Branimira Gvozdenovića, bivšeg ministra u više DPS vlada (pokrivao resor urbanizma) osnivači su firme Kolašin Valleys koja se bavi prodajom stanova, vila i aprtmana koji se grade na kolašinskim skijalištima. Ima neka tajna veza, kaže pjesma.
Zoran RADULOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže
Objavljeno prije
6 danana
22 Novembra, 2024Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste
Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.
U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića: lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.
Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.
Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.
Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić, osvojio je mandat više: umjesto jednog sada raspolaže sa dva. URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.
Zvijezda novembarskih izbora je Đorđe Zenović. On je sa svojim Pokretom za grad dobio povjerenje 736 birača, 2 mandata. Zenović je je na majskim izborima bio nosilac liste Demokata kada su osvojili 4 mandata. Između dva izborna ciklusa, napustio je stranku u čijem je osnivanju učestvovao i fomirao nezavisnu grupu građana, koja je kao autsajder, ostvarila pažnje vrijedan rezultat.
Zanimljivo, Zenovića je na njegovom prvom izbornom krštenju neformalno podržao predsjednik države, Jakov Milatović. Predsjednik je Zenoviću slao SMS poruke podrške prije izbora ali i prve čestitke nakon izbornog rezultata. Interesovanje predsjednika Milatovića za Zenovića i Pokret za grad, može se tumačiti na više načina. Kao pokušaj da preko njega učestvuje u izbornoj utrci u Budvi ili da ga okuraži da pruži podršku Nikoli Jovanoviću u borbi za fotelju gradonačelnika Budve. Jovanović je bliski rođak predsjednika Milatovića. Stizali su pozivi i od predsjednikovih saradnika iz Pokreta za Podgoricu, molbe za sastanak u četiri oka sa Milatovićem, ali je lider grupe građana sve to odbio. Zenović nije htio da potvrdi niti demantuje ove navode, ali smo u njegovom okruženju dobili sigurnu potvrdu za navedenu komunikaciju.
Ponovljeni izbori pokazali su da bespoštedna i prljava kampanja dvije vodeće političke grupacije nije donijela ništa novo. Ni frakcija koju predstavlja Mikielj ni Jovanovićeva, ne mogu da osvoje ni mandat više jedna od druge. Nemaju poželjnu matematiku da većinu naprave samostalno sa drugim strankama, osim sa DPS-om. Takva saradnja predstavljala bi poricanje izbornih obećanja oba pretendenta za fotelju prvog čovjeka grada, kako sa DPS-om neće ni pod razno.
Za to vrijeme, u Budvi se odvija divlja otimačina nasledja zajedničkog DF-a, moći, unosnih poslova, svega onoga što nosi vodeća pozicija u bogatom gradu, čiji je godišnji budžet 60 miliona eura.
Na izborima u oktobru 2022., Milo Božović, lider budvanskog DF-a, osvojio je apsolutnu većinu glasova, pretočenu u 18 odborničkih mandata i funkciju predsjednika Opštine. Bila je to moćna izborna kampanja podržana od strane uticajnih funkcionera vladajuće stranke Srbije u kojoj je aktivno sudjelovao tadašnji predsjednik SNS-a, sadašnji premijer Srbije Miloš Vučević. Božović je tada najavio niz kapitalnih razvojnih projekata od velikog značaja za Budvu, poput izgradnje bolnice, promenade od Budve do Bećića, gradske biblioteke, pozorišta, škola, vrtića, garaža, saobraćajnica…Svega onog što gradu standardno nedostaje. Građani vjeruju da bi dobar dio obećanog Božović realizovao.
Međutim, pet mjeseci kasnije, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Božović je uhapšen, pod sumnjom za vršenje više krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala i šverca narkotika. Bio je to šok kako i za njegove sledbenike i za građane Budve. Opština je ostala bez predsjednika, potpredsjednici nisu bili imenovani kako to Zakon o lokalnoj samoupravi propisuje. Otvorio se put ka bezvlašću i anarhiji u organima vlasti, što su mnogi nemilice koristili. Glavne odluke donosile su se iza zatvorenih vrata, od ljudi koji nisu imali ovlašćenja. Građani nisu znali ko je odgovoran za šta i ko vrši vlast dok nije pod prijetnjom prinudne uprave imenovana potpredsjednica Opštine Jasna Dokić.
To nije pomoglo u zavođenju reda u gradskoj kući, jer je kao neformalni vladar iz sjenke figurirao Nikola Jovanović, sa pozicije predsjednika parlamenta. Ali u ime i po uputstvima Božovića, koji kao predsjednik Opštine iz pritvora rukovodi političkim procesima u Budvi. Na Jovanovićeve tvrdnje kako on nema centralu u Podgorici, oponenti mu uzvraćaju da je ima – u Spužu.
Jovanović se u Budvu doselio iz Mojkovca 2019., kada ga je Milo Božović doveo iz stranke DNP, članice DF-a, u kabinet predsjednika Marka Bata Carevića, na ispomoć. Imenovan je za šefa Carevićevog kabineta i tu započinje njegova budvanska politička karijera. Nakon izbora u oktobru dobija funkciju predsjednika parlamenta, koja je prestala poslije majskih izbora. Iz sjenke Bata Carevića i Mila Božovića, izašao je sa ambicijom da postane gradonačlnik Budve.
Najjači utisak nakon nedjeljnih izbora jeste taj da su liste zavađenih pristalica nekadašnjeg DF-a u Budvi po drugi put osvojile po 9 mandata i nešto više glasova. Tri puta zaredom u dvije godine, Budvani im ukazuju najveće povjerenje. Milo Božović slavio je apsolutnu pobjedu sa 5.690 glasova, dok su njegovi naslednici zajedno dobili 5.886.
Građani na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u Budvi, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, stvaranje atmosfere straha i prostakluke svake vrste, koketiranje sa organizovanim kriminalom i anarhiju u kojoj se iz nekih tamnih soba vodio grad i trošili milioni eura.
Ispostavilo se da je briga za grad Budvanima na poslednjem mjestu. Prednost su dali ličnim interesima, zapošljavanju bližnjih, povlasticama, poslovima, privremenim lokacijama, plažama….
Opštinu je zapljusnula epidemija zapošljavanja. U administraciji radi oko 2.000 ljudi, samo na njihove plate odlazi desetak miliona godišnje. Oni se po kancelarijama međusobno tuku i pljuju da nerijetko interveniše policija. Javnost je bila zgrožena i atmosferom u gradu tokom protekle turističke sezone, koji je ličio na veliku deponiju smeća. Nesposobnu, koruptivnu administraciju u kojoj trijumfuju kupljene diplome raznih nivoa obrazovanja, umjesto da osude, birači su nagradili.
Od projekata koje je najavljivao Božović nije bilo ništa iako je na kapitalne investicije utrošeno više od 30 miliona eura. Uglavnom na asfaltiranje ulica uz kojekakve jeftine kineske fontane da zamagle oči građanima, jer se u takvim poslovima i sa uhodanim partnerima, najviše profitira.
Da li će se dva lokalna lidera i njihovi mentori ovoga puta dogovoriti oko formiranja vlasti ili će njihove jake sujete ponovo blokirati grad, znaće se uskoro.
Branka PLAMENAC
Komentari
Izdvojeno
NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi
Objavljeno prije
2 sedmicena
15 Novembra, 2024Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj naležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju
Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi. U odjeljku Kalendar aktivnosti, u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu, mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija. Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore. Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.
Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.
Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunovićće u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra. Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će u Baku. Na sedam dana.
Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.
“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu. Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom, kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.
U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije. “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.
Radunović je jedini procijenio koliko će nas koštati ovaj njegov službeni put. Za razliku, u ostalim novembarskim predlozima platformi putovanja, takvih podataka – nema. Sigurno je, međutim, da će građane Boga oca koštati odlazak naše četrnaestočlane delegacije u Baku.
Delegacija Vlade putuje 17. novembra na 29. Konferenciju Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama. Njih 14. Osim ministra ekologije Damjana Ćulafića i Radunovića, u Baku idu i ministarka turizma Simonida Kordić i ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić.
Spisak onih koji ih prate je podugačak. Sve u svemu: dva državna sekretara ministarstva turizma, po jedan iz drugih ministarstava, pravni savjetnici, piarovi, koordinatori, samostalni savjetnici…Koliko će ovo masovno putovanje koštati građane, posebno je pitanje, na koje za sada nema odgovora. U Platformi se samo navodi da će troškovi puta pasti na teret ova četiri ministarstva.
Interesantno je, takođe, da se detaljno preciziraju aktivnosti troje ministara/ki – sa kim će se susresti, kojim će panelima prisustvovati i slično, dok u slučaju ministarke Nišić, pisac Platforme pokazuje posebnu kreativnost. Osim što nema podataka o tome šta će tačno ministarka raditi u Bakuu, konstatuje se: „Ova posjeta predstavlja korak ka osiguravanju da Crna Gora bude dio globalnih napora u stvaranju radne snage spremne za izazove klimatskih promjena i razvoja tržišta rada usklađenog sa ciljevima održivog razvoja”. Baš.
Nije tu kraj novembarskim putovanjima. Ministarka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović i ministar pravde Bojan Božović, istog su dana, 10. novembra, napustili zemlju. Svako svojim putem.
Ministar Božović, sa dvojicom direktora direktorata, u Budimpšetu na međunarodnu konferenciju pod nazivom Pravna konkurentnost – instrument prava za konkurentniju Evropu. Zvanično pojašnjenje: “Konferencija ima za cilj da analizira dva odlučujuća aspekta pravne konkurentnosti, a to su unaprijeđeno zakonodavstvo i deregulacija, te odnos novih tehnologija i građanskog prava”. Zvuči interesantno.
Ministar će se tom prilikom “na marginama događaja“, sastati sa ministrom pravde Mađarske, Bencom Tuzsonom i ministrom evropskih poslova Mađarske, Jánosem Bókom.“ Sastanci će biti dobra prilika za razmjenu mišljenja sa zvaničnicima evropskih institucija i drugim partnerima, koji će biti od značaja za osiguranje dalje podrške pregovaračkom procesu Crne Gore s EU“, navodi se. Šta će raditi dva direktora direktorata ne piše. Ni koliko nas koštaju.
Ministarka Jakšić Stojanovć odlazi u Italiju da potpiše Sporazum o naučnoj saradnji između Ministarstva i Nacionalnog istraživačkog savjeta Italije (CNR). U Platformi se navodi da smo takav sporazum potpisali u julu 2013. godine u Podgorici.“Od 2015. godine, zaključno sa 2020. godinom realizovano je 16 projekata”, navodi se. I taj je put o trošku građana, ali možda donese neku dobrobit.
U Budimpešti će se ukrstiti putevi ministra pravde i minstra policije Danila Šaranovića, koji je 12. novembra na VII Ministarskoj konferenciji Budimpešta procesa.
“ Učešće na konferenciji je prilika da se razmijene mišljenja i iskustva u oblasti migracione politike, i trenutne situacije po pitanju migratornih tokova,” navodi se u Šaranovićevoj Platformi. Ministru su u Budimpešti srpske vlasti saopštile i da ubica Alija Balijagić, bjegunac za kojim se duže od dvije sedmce bezuspješno traga, trenutno “migrira” iz Srbije nazad u Crnu Goru. Sad zna.
Ministar odbrane Dragan Krapović biće u radnoj posjeti državi Mejn od 18 do 24. novembra na međunarodnom bezbjednosnom forumu Halifax.
Kad ovaj broj Monitora bude na kioscima, većina ministara biće kod kuće. Vratio se i premijer Spajić iz Bahreina. Gdje je potpisao „Memorandum o razumijevanju između Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore i Fonda rada (Tamkeen) Kraljevine Bahrein”. Morao je neko. Ministarka je bila u Italiji. U Spajićevoj Patformi navodi se i da je premijer predstavnicima Bahreina predstavio “aktivnosti Crne Gore na planu evropskih integracija”. Na pravu adresu.
S premijerom su bili i Branko Krvavac, njegov šef kabineta, Milena Milović, savjetnica za ekonomsku politiku i Jovana Bojović, savjetnica i rukovoditeljka službe za odnose s javnošću. Koliko nas je koštao Bahrein, opet – ne znamo.
Milena PEROVIĆ
Komentari
Kolumne
Novi broj
Ima li spasa za Plantaže
ZORAN ĆOĆO BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove
BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže
Izdvajamo
-
Stav6 dana
Ima li spasa za Plantaže
-
Izdvojeno4 sedmice
OSUJEĆEN PLAN VLADE DA SA 6,3 MILIONA POMOGNE TOMISLAVA ČELEBIĆA I ĐUKANOVIĆEV UDG: Tajna poništenog tendera
-
DRUŠTVO4 sedmice
ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni zemljom, ni nebom
-
Izdvojeno4 sedmice
KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji i politika
-
DRUŠTVO4 sedmice
IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE ZA 2024.: Napredak protkan kurtoazijom
-
DANAS, SJUTRA4 sedmice
Čas snova
-
FOKUS4 sedmice
PRVA GODINA VLADE: Ibar i ibarska magistrala
-
DRUŠTVO4 sedmice
TRAGEDIJA U SELU SOKOLAC I POTJERA ZA ALIJOM BALIJAGIĆEM OPET OGOLILA BEZBJEDNOSNI SISTEM: Vrijeme je za odgovornost