Lokalne vlasti u većini opština za narednu godinu planiraju da budu darežljivije prema socijalno ugroženim građanima, studentima, porodicama sa novorođenom djecom…Iako smatraju indikativnim što povećanje tih naknada dolazi u izbornoj godini, predstavnici opozicije nerado dižu ruke protiv takvih odluka
Rijetke su crnogorske opštine, čak i među onima siromašnijima na sjeveru, koje za narednu, izbornu godinu, nacrtima budžeta, nijesu planirali povećanje iznosa za jednokratne socijalne pomoći, naknade za novorođenu djecu ili stipendije. Svoje planove pravdaju brigom o natalitetu, o odseljavanju ili o sve većem brojem siromašnih sugrađana. Predstavnici lokalnih vlasti na sjeveru tvrde i da se povećanje te vrste davanja ne može dovesti u vezu sa činjenicom da je pred nama izborna godina.
Jednokratne socijalne pomoći ili stavku u budžetu „transferi pojedincima“ , prema predlozima odluka budžeta za 2020. godinu, u odnosu na ovu, povećali su, između ostalih, Plav, Pljevlja, Žabljak, Kolašin, Mojkovac… Ta vrsta davanja, iako prilično visoka, ostala je identična ovogodišnjem iznosu u beranskoj opštini.
Za jednokratne socijalne pomoći u pljevaljskom je budžetu za narednu godinu predloženo neznatno povećanje, a za skoro 20.000 eura povećana su ostala davanja pojedincima. Tako će iz pljevaljske opštinske kase u tu svrhu, prema nacrtu budžeta, biti potrošeno čak 144. 000 eura. Trećina od toga za naknade za novorođenu djecu.
U Plavu su ove godine sugrađanima na ime jednokratnih socijalnih pomoći isplatili 8.300, a za narednu su planirali 9.000. eura. Stavka „ostali transferi pojedincima“, sa ovogodišnjih 15.000 , uvećana je na , za narednu godinu, planiranih 22. 000 eura. Kako piše u nacrtu budžeta te opštine 15.000 biće potrošeno za naknade za novorođeno dijete, 5.000 za knjige za prvake, a 2.000 eura za stipendije studentima i učenicima. Uz nacrt budžeta nije bilo obrazloženja zbog čega su povećana ta davanja.
I na Žabljaku su planirali da naredne godine budu osjetljiviji za socijalne probleme sugrađana, pa su, u odnosu na ovu godinu, sva socijalna davanja i naknade povećali za po 1.000 eura.
Velike iskorake u brizi o sugrađanima, odnsosno, kako kažu, o natalitetu, u izbornoj godini, napravće i u Mojkovcu i Kolašinu. Odlukom o pravima iz socijalne i dječje zaštite, kako je objasnio predsjednik Opštine Mojkovac Ranko Mišnić, predviđene su jednokratna pomoć, naknada za novorođeno dijete i novčana pomoć u školovanju. On za Monitor tvrdi da će iznos za jednokratne socijalne pomoći naredne biti isti kao i ove godine.
„Novina za 2020. godinu je povećanje linije koja se odnosi na naknadu za novorođenu djecu, a u okviru je socijalnih davanja. Ta linija je sa planiranih 10. 000, za 2019-u, uvećana je na 15. 000 eura unacrtu budžeta za 2020.godinu, Imajući u vidu da je urađen nacrt izmjenepostojeće Odluke, kojim je predviđeno da se naknada za novorođenudjecu sa 100 poveća na 150 eura za prvo novorđeno dijete, 200 za drugo, 300 za treće, 400 eura za četvro…“- objašnjava Mišnjić.
Opština Kolašin će , takođe, značajno povećati naknade za novorođeno dijete. To je predviđeno izmjenama i dopunama dosadašnje odluke o jednokratnim socijalnim davanjima, što su minule sedmice jednoglasno prihvatili svi odbornici lokalnog parlamenta.
Kako je planirano, ubuduće, za prvorođeno dijete roditelji će dobijati 150, za drugorođeno 200, a za trećerođeno 250 i za četvrtorođeno 300 eura. Po 350 eura porodicama će biti iz opštinske kase isplaćeno za petorođeno i svako sledeće dijete. Novorođeni blizanci dobiće 500, a “trojke” duplo više.
Razlog za povećanja te vrste davanja, kako je Monitoru kazao predsjednik Opštine Milosav Bulatović, je činjenica što je Kolašin godinama među opštinama u kojima je zabilježen negativan prirodni priraštaj. „Takođe, u našoj opštini konstantano se povećava iseljavanje stanovništva. Iz ovih razloga, uz dodjelu besplatnih udžbenika za učenike razreda razreda osnovne škole, predložena je izmjena Odluke o jednokratnim socijalnim davanjima kojom je predviđen povećan iznos naknade za opremu za svako novorođeno dijete. To je jedan od vidova pomoći za porodice koje ostaju da žive u Kolašinu „- tvrdi on.
Opština Kolašin je prošle godine, u odnosu a prethodnu, duplo povećala iznos za jednokratne socijalne pomoći. Za narednu godinu planirano je da se iz opštinske kase za taj vid pomoći sugrađanima izdvoji 15.000 eura.
Bulatović kaže da zbog velikog broja sugrađana u stanju socijalne potrebe Opština Kolašin tokom godine dobija veliki broj zahtjeva za jednokratne socijalne pomoći. Zahtjevi se uglavnom odnose na pomoć u liječenju, ogrjevu i zadovoljenju osnovnih životnih potreba.
Maksimalan iznos koji može da pripadne jednom korisniku, kaže predsjednik Opštine Kolašin je 270 eura na godišnjem nivou „Međutim, zbog nedostatka finansijskih sredstava ta pomoć iznosi od 50 do 100 eura. U prvih 10 mjeseci ove godine isplaćeno je 12.540 eura po tom osnovu“- tvrdi Bulatović.
Opozicija ne problematizuje previše povećanje socijalnih davanja, iako su, kako tvrde svjesni „mogućih i vrlo vjerovatnih zloupotreba.“ Niti vjeruju da će se povećanjem te vrste davanja popraviti socijalna slika sjevera niti dižu ruku protiv takvih odluka. Usprotiviti se bilo kojoj vrsti socijalnih davanja stvara, pravda se opozicija, vrlo ružnu sliku kod građana.
„Iako je indikativno što je ovakva odluka predložena uoči parlamentarnih izbora, Demokrate će je podržati. Međutim, vlast tradicionalno bježi od ogovornosti, jer problem je sistemski. Neće se ovim naknadama značajno popraviti stanje na devastiranom sjeveru. „- kazao je odbornik Demokrata Vladimir Martinović, obrazlažući stav svoje partije, prilikom glasanja, na sjednici kolašinske Skupštine opštine.
Jednokratne socijalne pomoći, objašnjava Mišnić, obuhvataju novčanu pomoć ili pomoć u robi, a visina, oblik i obim jednokratne pomoći određuje se u zavisnosti od potrebe pojedinca, odnosno porodice i materijalnih mogućnosti opštine. Iako o zahtjevima za tu vrstu davanja, prema pravilima, odlučuje komisija, Mišnic prizaje da nekad i on donese takvu odluku samostalno.
„U postupku rješavanja po zahtjevima za ostvarivanje prava na jednokratnu pomoć nadležni organ obrazuje komisiju od tri člana, koju čine predstavnici Centra za socijalni rad, Doma zdravlja i lokalne uprave.Izuzetno, u slučuja kada je neophodno hitno otkloniti negativne posljedice nastale za pojedinca, odnosno porodicu, i predsjednik Opštine može odlučiti po zahtjevu za dodjelu jednokratne pomoći.“- kaže on.
Uglavnom, vlast koja proizvodi sirotinju socijalnim davanjima igra ulogu darodavca. Oni koji se rvu s teškom nemaštinom, poklonu ne gledaju u zube. Mnogi će na dan izbora glasom za vlast iskazati svoju zahvalnost.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ