Uz obrazloženje da im je neophodan ekspertski kadar, vladajuća kolašinska koalicija zapošljava sugrađane, a od javnosti kriju podatke o njihovim kvalifikacijama, zaradama i poslu koji obavljaju
Skoro trećina onih koji trenutno obavljaju poslove u kolašinskoj lokalnoj upravi su, prema nedavnom priznanju predsjednika Opština Milosava Bulatovića, angažovani prema nekoj vrsti ugovora. Ni pola godine, od kako su mu novinari i opozicioni odbornici postavili pitanja o razlozima značajnog povećanja broja zaposlenih u opštinskoj administraciji, on nije precizirao o kakvim je ugovorima riječ. On smatra da štiti lične podatke svojim službenika, odbijajući da javnosti odgovori koju školsku spremu imaju, koje poslove obavljaju i koliko su za to plaćeni oni koje je ugovorima angažovao.
Bulatović tvrdi i da lokalnoj administraciji od kako je on na funkciji predsjednika Opštine nema ni volonetara. Prije nekoliko mjeseci je tvrdio da su nekolicina službenika u njegovom kabinetu volonteri. Kad je prestao taj njihov status i kada su počeli da naplaćuju svoj rad nije odgvorio.
Prema zvaničnim podacima iz Opštine, osim šest funkcionera, sedam sekretara, odnosno, načelnika i komandira službi i 56 zaposlenih na neodređeno vrijeme radi i 23 osobe po ugovorima. Za njihovo angažovanje nije bilo saglasnosti Ministarstva finansija.
U kolašinskoj opoziciji smatraju da je broj angažovanih ugovorima znatno veći. Za odbornički kluba Demokrata skrivanje podataka o svima koji rade u Opštini predstavlja grubu obmanu javnosti i pokušaj da se prikriju sve nezakonitosti u radu lokalne samouprave.
„Iz Bulatovićevih odgovora jasno je da dobio saglasnosti od Ministarstva finansija za svega par funkcionerskih mjesta, ali ne i za 23 zaposlena koji su zaposleno po ugovorima, jer ni jednu saglasnost vezanu za te osobe nije dostavio. Nije dostavio ni podatke o tome da li ispunjavaju zakonom predviđene uslove uz obrazoloženje da bi time povrijedio pravo na zaštitu ličnih podataka, što je apsurdno I netačno.”- kaže odbornik te stranke Vladan Rakočević.
On je pdosjetio da su iz kolašinske vlasti odbili da javnosti stave na uvid kopije svih ugovora o privremenim i povremenim poslovima, koji su zaključeni od lokalnih izbora prošle godine. Gomilanje zaposlenih u lokalnoj administraciji, smatra Rakočević, je komepzacija za nesposobnost vladajuće koalicije da poboljša život sugrađana.
Pravilinici o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta nedavno su treći put doneseni za sekreterijat za urbanizam, opštu upravu i finansije. Dok se je nezvanično objašnjeno da je broj zaposlenih u sekreterijatu za finansije povećan zbog angažovan dvoje agronoma u novosonovanom Agrobiznis centru, iz lokalne uprave već tri nedjelje nijesu odgvorili na pitanja Monitora kakve su izmjene napravljene u novim pravilnicima ostala dva sekreterijata.
Za vrijeme bivše kolašinske vlasti (Demokratski front -Socijalistička narodna partija -Socijaldemokratska partija) broj zaposlenih u lokalnoj smanjen je za polovinu. Opština se, prilikom izdavanja državnih garancija za zaduženje radi refinansiranja dugova još 2015. godine, ugovorom obavezala da neće povećavati broj zaposlenih bez posebnog odobrenja Ministarstva finansija. Ipak, do sada, iz tog ministarstva, nije bilo zvaničnog stava oko uvećanja broja angažovanih u kolašinskoj lokalnoj upravi.
Predizborna kampanja, sada vladajućih Demokratske partije socijalista (DPS) i Grupe građana (GG) , uglavnom se svodila na obećanja da će vratiti na posao sve one, koje je bivša predsjednica Opštine Željka Vuksanović (SDP), kako su tvrdili, nezakonito ostavila bez posla. Većina tih obećanja do je ispunjen, pa su u kancelarijama opštinske administracije čak i oni za koje je utvrđeno da su godinama bili samo fiktivno zaposleni u lokalnoj upravi, to jest nijesu primljeni na osnovu konkursa.
Krajem prošle godine Vrhovni sud je, nakon dugog ćutanja, načelnm pravnim stavov ocijenio da je 20-ak Kolašinaca nezakonito zapošljenio u Opštini.
“Stupanje na rad državnog službenika, odnosno, namještenika na osnovu rješenja starješnine organa, bez predhodno rapisanog oglasa, odnosno, konkursa i sprovedenog, zakonom propisanog, postupka zasnivanja radnog odnosa, predstavlja nedostatak koji je takve prirode da isključuje i samo postojanje radnog odnosa. “- piše u načelnom pravnom stavu Vrhovnog suda.
Prije toga, Upravni sud je donosio odluke u njihovu korist, ali je i nakon ukidanja tih presuda vladajuća kolašinska koalicija zadržala sugrađane na poslovima, koje su i prije obavljali. Ni na pitanje za razloge ignorisanja stava Vrhovnog suda iz Opštine nikada nijesu odgovorili.
Broj zaposlenih, iako se i ti zvanični podaci kriju, tokom minule godine, povećan je i u preduzećima i ustanovama, čiji je osnivač Opština. Precizne odgovore o razlozima za broj povećanja zaposlenih dala je jedino direktorica Centra za kulturu Gorica Ilinčić.
„Po ugovoru o radu na određeno vrijeme, kao zamjena privremeno odsutne zaposlene koja je imenovana za direktoricu ustanove, primljen je jedan radnik, da bi se obezbijedio kontinuitet u radu biblioteke,s obzirom na činjenicu,da važećom sistematizacijom, biblioteka je imala jednog zaposlenog. Ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova zaključen je sa dva radnika. „ kazala je ona.
Prema njenim riječima dvoje bivših zaposlenih u Centru, ponovo rade jer je bila neophodna revizija bibliotečkog fonda, što je, kako je objasnila, zakonska obaveza. U kolašinskom Centru za kulturu je devet stalno zaposlenih.
Iz kolašinske opozicije su više puta podsjećali kako je u prošlosti enormno visok broj zaposlenih u Opštini doveo grad na rub bankrota. Između ostalog i zbog toga, blokada glavnog računa budžeta trajala je neprekidno od sredine 2010. godine do novembra 2015. Do prije pet godina poslovanje Opštine obavljano je nelegalno, preko paralelnih računa koji su otvoreni za posebne projekte i bili su zaštićeni od blokade. U tom periodu, Kolašin je kuburio sa dugom od više od 10 miliona eura , što je iznosilo pet godišnjih budžeta i velikim brojem zaposlenih.
Aktuelnim pavilnicima o sistematizaciji i organizaciji radnih mjesta u organima i službama kolašinske lokne uprave, vlast je planirala, da u odnosu na svoje predhodnike, broj zaposlenih poveća za više od 30, a broj funkcionera udvostruči. Iz budžeta će biti isplaćivane zarade za 100 službenika i namještenika, što će godišnje građane koštati 964.000 ili blizu četiri miona eura za vrijeme mandata aktuelne vlasti.
Povećanje broja zaposlenih u lokalnoj upravi, odmah nakon formiranja vladajuće koalicije DPS- GG-SD, obrazloženo je „potrebom za ekspertskim kadarom ipovećanim obimom posla u piojedinim oblastima, zbog izmjene zakonske regulative“.
„Potreba za zapošljavanjem dodatnog kadra opravdana je i analizom postojeće strukture zapošljenih službenika i namještenika…Tokom 2019. Godine planirano je zapošljavanje dva lica iz kategorije ekspertsko-rukovodnog, 14 lica iz kategorije ekspertskog kadra, a ostalo su lica iz kategorije izvršnog kadra.“- piše između ostalog u obrazloženju Kadrovskog plana za ovu godinu.
Prostom analizom pravilnika o sistematizaciji i organizaciji vidi se da će više od trećinu radnih mjesta u kolašinskoj Opštini pokrivati izvršioci, koji imaju završenu srednju školu.
Dragana Šćepanović