Dok se ovdašnji turistički poslenici žale na nedostatak radne snage, niko ne pokušava objasniti kako je moguće da ugostitelji i hotelijeri u, recimo, Dalmaciji, nudeći turistima usluge sličnog kvaliteta po približno istoj cijeni kao njihove kolege na crnogorkom primorju, mogu radnike platiti neuporedivo više
Toj vijest vdašnji printani i elektronski mediji nijesu dali na značaju. Na rang listi država napravljenoj po kriterijumu prosječnog koeficijenta inteligencije njenih stanovnika, Crna Gora se našla iza većine zemalja regiona i bivše SFRJ, sa ispodprosječnom vrijednošću IQ (86). Kao prosječan IQ smatra se onaj u rasponu 90 -110.
Inteligentniji više privrjeđuju i bolje zarađuju, tvrde autori istraživanja – britanski psiholog i finski politikolog, Ričard Lini i Tatu Vanhanen. Ima i ozbiljnih primjedbi na račun istraživanja koje njihov tim provodi još od početka vijeka (na primjer: da li je u pitanju nauka ili način da se stekne jeftini publicitet). Svejedno, nije da nijesmo mogli i sami da se zagledamo u sebe. Nešto tu fali. Ne bi smo se inače, najpametniju i najvrijedniju djecu ove zemlje tjerali u svijet, zorili se umišljenim sposobnostima u jednoj od najsiromašnijih evropskih država, u kojoj vlast nikada nije promijenjena na izborima, gdje višedecenijski diplomata i super uticajni savjetnik urednički tim Javnog servisa poredi sa zavičajnim govedima, gdje predsjednik ne zna ko mu plaća račune a ko vraća kredite, inženjeri najbogatijeg državnog preduzeća truju vlastiti narod i zemlju ispuštajući otrove u rijeke… Šta bi od svega navedenog sebi dozvolile makar prosječno inteligentne osobe?
Crna Gora ostaje bez radnika, upozorili su prije neki dan iz Unije poslodavaca, napominjući da iz zemlje najbrže odlaze mladi i obrazovani. Manjak radne snage u sektoru proizvodnje i usluga evidentan je godinama a ljetos poprima razmjere prirodne nepogode. Domaća čaljad ni do sada nijesu bila pretjerano zainteresovana da rade po nametnutim pravilima tranzicionih poslodavaca…Sezonci iz BiH i Srbije su sve do skora bili spremni da za minimalne naknade prihvate svaki posao.
Vremena su se promijenila. Hrvati su se, nakon učlanjenja u EU, zaputili u osvajanje „domaćeg tržišta rada“ od Njemačke do Irske. Na upražnjena mjesta „uskaču“ radnici iz BiH, Srbije i Crne Gore. Hrvatska će tokom ove turističke sezone stranim sezoncima izdati više od 65 hiljada radnih dozvola. Od naredne godine će, najavljuju mogućnost, radne dozvole sasvim ukinuti.
U Uniji poslodavaca prepoznali su opasnost i pozvali državu da skupa osmisle i provedu plan, ne bi li ovdje zadržali makar minimum neophodne radne snage. Odgovora na njihov apel, za sada nema. Ima alternativnih ideja.
„Moramo da razmišljamo o uvozu radne snage“,predlaže Žarko Radulović, suvlasnik hotelske grupe Montenegrostars i predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja objašnjavajući kako Hrvatska već zapošljava radnike iz Indonezije i Filipina. „To moramo i mi da učinimo. Bez toga, mrka kapa ”.
Povećanje plata nije opcija, tvrd je suvlasnik Splendida. To bi, veli „ugrozilo biznis“. Pa studira: „Teško je riješiti ovu situaciju. Ljudi očekuju mnogo više nego što je realno“.
Izgleda, ipak, da makar neki dobro znaju šta je realno/moguće. I idu da rade tamo gdje su spremni da taj rad bolje plate. Dok se ovdašnji turistički poslenici žale na nedostatak radne snage, koja je otišla u Hrvastku da radi makar dva mjeseca duže za dvostruko veću platu, niko ne pokušava objasniti kako je moguće da ugostitelji i hotelijeri u, recimo, Dalmaciji, nudeći turistima usluge istog kvaliteta po približno istoj cijeni kao njihove kolege na crnogorkom primorju, mogu radnike platiti neuporedivo više. Tek poneko, promrmlja da je glavni krivac za tu nesrazmjeru država, nespremna da se odrekne makar dijela velikog kolača koji uzima od onih koji privređuju.
Valja ukazati i na potencijalni problem predloženog uvoza jeftine radne snage sa Filipina i iz Indonezije. Stanovnici tih zemalja su u prosjeku, prema listi pomenutoj na početku ovog teksta, za mrvicu inteligentniji od nas u Crnoj Gori. Nije to suštinska razlika – bod ili dva prednosti – ali je ipak dovoljno da se zapitamo zašto bi ta, svuda tražena, radna snaga ostala u Crnoj Gori kad već 50 -100 kilometara odavde njihove usluge vrijede mnogo više. Neće saznati? Ne mogu naći put? Ili je nekome ponovo pala na pamet ona priča o najljepšem zatvoru na svijetu.
Zoran RADULOVIĆ