Činjenica da smo gašenje TE dočekali bez ministra energetike, nakon što je Saša Mujović postao gradonačelnik Podgorice, govori poprilično o odnosu Vlade Milojka Spajića spram tog posla. A možda je to i dobra vijest
Početkom aprila, nakon dugih priprema i nekoliko odlaganja, Termoelektrana Pljevlja obustavila je proizvodnju zbog finalnih radova na ekološkoj rekonstrukciji. Prema planu, van pogona će ostati do sredine novembra. „Ukoliko sve bude u redu“, predočio je predsjednik borda direktora EPCG Milutin Đukanović. A obično – ne bude.
Da je bilo u redu i po planovima, TE Pljevlje bi u novom ekološkom ruhu radila još od 2021. godine. Ali, prvo su država i EPCG zakasnili sa pripremom projekta, onda su se izgovarali kovid pandemijom, pa je u Evropi nastupila energetska kriza kao prizvod ruske agresije na Ukrajinu… Konačno, odustalo se od traženja opravdanja.
Važno je bilo samo da se završi započeto. Uz očekivanje da će od cijelog posla biti neke koristi. Mada, ni to nije sasvim izvjesno.
Ekološki problemi koje svojim radom proizvodi TE Pljevlja odavno su prerasli lokalni karakter. Zato je, još 2018, Evropska Energetska Zajednica (EEZ) Crnoj Gori propisala kvotu prema kojoj TE Pljevlja do kraja 2023. godine može biti u pogonu, ukupno, 20.000 radnih sati. Dok bi se, u međuvremenu, njenom rekonstukciom obezbijedilo poštovanje parametara zaštite životne sredine predviđenih Odlukom EU 2017/1442 iz 2017.godine.
Dogovoreno je značilo da će Termoelektrana svoj rad smanjiti na, približno, polovinu svog prosječnog godišnjeg angažmana. Kako struja proizvedena u Pljevljima čini, u prosjeku, 40-45 odsto ukupne proizvodnje u Crnoj Gori to je pomenuta odluka, potencijalno, bila ogroman problem. Naše vlasti su ga riješile –ignorisanjem. TE je nastavila da radi po starom. Zapravo, umjesto obećanog smanjenja, u Pljevljima je zabilježena i rekordna proizvodnja električne energije, pa je propisana kvota radnih sati potrošena već na prelazu 2020/2021. godine.
Zbog kršenja međunarodnih obaveza, Evropska Energetska Zajednica je tokom 2021. godine pokrenula postupak protiv Crne Gore.On još nije formalno završen, ali je gotovo izvjesno, na osnovu prošlogodišnjih zaključaka Ministarskog savjeta Energetske Zajednice, da će se okončati usvajanjem odluke kojom će Crna Gora biti sankcionisana zbog kršenja Ugovora o osnivanju EEZ. Pitanje je samo kako, odnosno, kada će se to desiti.
Da problem bude veći, propisani ekološki standardi su pooštreni, pa ih TE Pljevlja neće ispunjavati ni nakon aktuelne rekonstrukcije. U Podgorici i Nikšiću, ipak, vjeruju da će im EEZ progledati kroz prste.
„Optimizam čelnika EPCG i Vlade da će evropske institucije zbog ekološke rekonstrukcije podržati dugoročni opstanak TE Pljevlja nema uporište u pravnoj regulativi i politici tih institucija“, kaže za Monitor ekonomski analitičar Dejan Mijović. „Energetska zajednica, koju pored EU čine zemlje regiona, već se negativno izjasnila o projektu ekološke rekonstrukcije time što je na sastanku Ministarskog savjeta, svog najvišeg organa, održanom 14. decembra 2023, konstatovala da rad TE Pljevlja nije o roku usklađen sa blažim tehničkim standardima Evropskih direktiva za rad postojećih termoelektrana. Zbog toga, pljevaljska termoelektrana mora zadovoljiti mnogo strožije standarde za gradnju novih, tehnološki naprednih elektrana.Oni se, nažalost, ne mogu dostići nepotpunom ekološkom rekonstrukcijom našeg 40 godina starog pogona.“
Nije prvi put da se susrijećemo sa upozorenjima vezanim za budućnost rada Termoelektrane. Zabrinjava, zato, da od zvaničnika Vlade i EPCG nijesmo dobili adekvatna objašnjenja, ili najavu načina na koji pokušavaju riješiti problem.
,,Mi kada smo došli u martu 2021. nismo mogli više nazad, jer su ugovori zaključeni. Mi smo razmišljali o mnogim opcijama, ali jednostavno prethodno rukovodstvo je potpisalo ugovore i mi kao nasljednici smo to morali da poštujemo“, kazao je nedavno Milutin Đukanović. „Imali smo snažne preporuke Evropske energetske zajednice da radimo ekološku rekonstrukciju i mi smo pristupili tome… Došli smo u situaciju da nismo imali izbora.“
Mijović, sa druge strane, smatra da Crna Gora, odnosno EPCG, nijesu smjeli ući u finalizaciju posla ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja bez jasnog dogovora o budućem statusu u okviru EEZ. „Pored čelnika EPCG i ministri Vlade CG se u javnim izjavama pozivaju na podršku EEZ za ekološku rekonstrukciju, pa je moguće da su i jedni i drugi stekli takav utisak iz neformalnih kontakata sa predstavnicima EEZ…“, kaže Mijović uz napomenu da Evropska Energetska Zajednica funkcioniše pod snažnim patronatom Evropske komisije, odnosno njenog Direktorata za energetiku, koji predvodi Komesar za energetiku Dan Jorgensen. Od njih bi, predlaže Mijović, trebalo zatražiti da iznesu svoj stav „povodom tvrdnji čelnika EPCG i Vlade da su svojom snažnom preporukom presudno uticali na odluku da se nastavi sa ekološkom rekonstrukcijom. Uz napomenu da je za Crnu Goru jako važno da dobije njihov stav prije nego što, možda uludo, potroši još sto – sto pedeset miliona eura za taj projekat.“
Prihvatili smo Mijovićevu preporuku i poslali par pitanja na adresu Komesara za energetiku i njegovih najbližih saradnika. Dok čekamo odgovore, nekoliko riječi o tome koliko će EPCG, odnosno Crnu Goru kao skoro pa stopostotnog vlasnika tog preduzeća, koštati posao u Pljevljima.
Zvanično, radovi na rekonstrukciji TE Pljevlja koštaće nepunih 70 miliona dok će se, nezvanično, cijena primaći iznosu od 100 miliona. Uz to su najavljivani radovi na toplifikaciji Pljevalja i dalje na dugom štapu, pa će za realizaciju tih planova trebati još dosta vremena i novca. Od početka aprila do sredine novembra, dok TE bude van pogona, EPCG računa na manjak proizvedene struje u vrijednosti od oko 90 miliona eura. Manjak će biti nadoknađen uvozom. Iz EPCG su saopštili da su već obezbijeli ¾ nedostajuće struje (tačan iznos će zavisiti i od proizvodnje u domaćim elektranama što je, opet, povezano sa vremenskim uslovima – kiša, vjetar, sunce).
EPCG struju iz uvoza plaća po prosječnoj cijeni od 100 eura za megavat, dok je potrošačima u Crnoj Gori isporučuje uz cijenu od 45 eura. Za sada. EPCG će, najavio je Đukanović, uskoro donijeti odluku da ni sledeća tri mjeseca neće biti poskupljena struje, ali je nepoznanica kako će se njena cijene kretati u junu, julu, avgustu… ,,Za sada nema povećanja, ali uvijek postoji jedna zadrška. Mi smo jedina energetska kompanija u regionu, koja u prethodne četiri godine nije povećavala cijenu struje. Ne može niko tvrdo da garantuje kakvo će biti stanje u narednom periodu”, rekao je Đukanović najavljujući gašenje TE.
Iz perspektive EPCG i države, važna je i činjenica da će i pljevaljski Rudnik uglja narednih nekoliko mjeseci ostati bez zagarantovanog plasmana vrijednih 48 miliona. U potrazi su, kažu, za alternativnim tržištima kako bi smanjili očekivani gubitak prihoda.
Sve će to skupa uticati na smanjenje ekonomskih aktivnosti u državi (BDP), dodatno povećanje deficita u robnoj razmjeni sa inostanstvom (uvoz/izvoz) a, posredno, i na kreditni rejting Crne Gore (odnos javni dug/BDP mogao bi porasti). U kalkulaciju nije uračunat rizik rasta cijena struje i, svakako najvažnije, isplativost cijelog posla s obzirom na neizvjestan budući status TE Pljevlja iz perspektive EEZ.
Činjenica da smo gašenje TE dočekali bez ministra energetike, nakon što je Saša Mujović postao gradonačelnik Podgorice, govori poprilično o odnosu Vlade Milojka Spajića spram svih tih nedoumica.
Zoran RADULOVIĆ