Poslije niza burnih zbivanja, protesta, intervencija policije i nemilih scena, kao što su i najavili, građani Plava okupljeni oko udruženja Sačuvajmo Komoraču pred sudom su izvojevali pobjedu nad kompanijom Normal kompani iz Podgorice i zaustavili gradnju male hidroelektrane
U plavskom udruženju Sačuvajmo Komaraču i sve rijeke u Crnoj Gori, koje se protivi izgradnji malih hidroelektrana, trenutno vlada zatišje. Da li pred buru, tek će se vidjeti. Jedan od glavnih aktivista Ramo Gutić, ističe da građani, kao i do sada, dostojanstveno bez ikavih provokacija, čekaju da istekne rok od mjesec dana, koji je odredio Upravni sud.
,,Može biznismen Žarko Burić da se žali. Ali, ja mislim da i on zna da ovdje gradnje nema bez, što bi narod rekao, taksirata”, kaže Gutić za Monitor.
Poslije niza burnih zbivanja, protesta, intervencija policije i nemilih scena, kao što su i najavili, građani Plava okupljeni oko ovog udruženja pred sudom su izvojevali pobjedu nad kompanijom Normal kompani iz Podgorice i zaustavili gradnju male hidroelektrane Meteh.
Postupajući po žalbi Mirsada Gutića, Zufera Srdanovića i Safeta Kandića, Upravni sud Crne Gore poništio je rješenje Ministarstva održivog razvoja i turizma o izdavanju građevinske dozvole kompaniji podgoričkog biznismena Žarka Burića, vlasnika hotela Hilton.
Dozvola se odnosila na gradnju male hidroelektrane na Komarači, gdje je Burićeva mehanizacija u jesen prošle godine zaustavljena na početku gradnje.
,,Posjedujem građevinsku dozvolu i neću odustati od izgradnje elektrane”, kazao je tada Burić okupljenim građanima.
Oni su sa druge strane tvrdili da je građevinska dozvola nezakonito izdata, i da je u toku sudski postupak, kao i da za to vrijeme niko nema pravo da gradi.
,,Kazali smo tada Buriću da ako sud odluči da može da gradi elektranu, mi ćemo mu doći na mobu”, podsjeća Gutić.
On sada kaže da je rešenje izdato Buriću poništeno jer je Upravni sud utvrdio da je resor kojim rukovodi ministar Pavle Radulović prilikom donošenja rješenja povrijedio Zakon o opštem upravnom postupku, odnosno da prilikom izdavanja dozvole nije uzeta u obzir činjenica da za dio zemljišta gdje bi se gradila hidroelektrana pravosnažno nije okončan postupak eksproprijacije.
Trojica Plavljana su u privatnoj tužbi osporili zakonitost rješenja Ministarstva turizma za davanje građevinske dozvole zato što vode postupak protiv eksproprijacije koji nije pravosnažno okončan.
Kada je otvoren postupak eksproprijacije, oni u njemu nisu učestvovali jer je službeno lice umrlim vlasnicima postavilo privremenog zastupnika, ne obavještavajući ih kao zakonske nasljednike.
Ministarstvo turizma u postupku za davanje građevinske dozvole imalo je, objašnjavaju oni, obavezu da ih pozove kao nosioce prava na zemljište, što nije učinjeno, a nisu im dostavljena ni rješenja o eksproprijaciji.
Tek kada su saznali za to, oni su sjeli, podnijeli krivičnu prijavu zbog zloupotrebe službenog položaja, pa je tako utvrđeno da je eksproprijacija proizvod krivičnog djela.
Potom je pitanje tehnike bila odluka Upravnog suda da je tužba trojice Plavljana osnovana, odnosno da je Ministarstvo turizma povrijedilo zakon o opštem upravnom postupku i da nema nijednog konkretnog navoda koji bi osporio prigovore vlasnika parcela.
,,Poštovaćemo odluke nadležnih organa i sačekati novu odluku Ministarstva turizma, koje je dužno da je donese u roku od trideset dana”, saopšteno je kratko iz Normal kompani.
Podnosici tužbe smatraju da odluka Ministarstva mora da bude u skladu s odlukom Upravnog suda. ,,Mi smo završili s tim predmetom i gradnje na Komarači neće biti”, poručuje predsjednik Udruženja za spas Komarače Ramo Gutić.
Prema njegovim riječima, na Komarači su do sada izgrađene dvije male elektrane, a posljedice su pogubne.
,,To je učinjeno visoko prema izvorištu Komarače, na planini Bogićevici. Sedam kilometara vodotoka je stavljeno u cijevi. Imanja su upropaštena. Moram da naglasim da su te dvije hidroelektrane napravljene u zoni Nacionalnog parka Prokletije”, kaže Gutić.
On posebno teško doživljava činjenicu da su logistiku koncesionarima i tajkunima iz Podgorice dali neki plavski službenici.
,,Odakle bi, inače Žarko Burić, ili ko već iz Podgorice, znao za Komaraču i njena izvorišta na Bogićevici. Izdali su nas naši ljudi, oni koji bi Plav prodali za pedeset eura”, ogorčen je Gutić.
On objašnjava da je Burić imao udio u tim dvjema hidroeletranama koje su već izgrađene, i da ga je valjda prodao, pa zatim namjeravao da gradi treću u nižem dijelu rijeke, u srcu naselja, pedeset metara od kuća.
,,Htjeli su da udare na srce Komarače, na dio na kome iz nje nastaju brojni izvori. Ovdje u četiri sela, Prnjavoru, Skiću, Koritu i Komarači, živi oko 2.000 ljudi. Većini njih su poljoprivreda i stočarstvo jedini izvor prihoda. Je li trebao neko sada da im uzme život otimajući im vodu, koja za njih znači sve. Predočili smo to i ranije Buriću, a sada je i sud kazao svoje”, kaže Gutić.
Plavljani su tako, poslije tri godine, dobili prvu rundu i bacili tajkuna na pod. Da li će on ostati da leži, ili će odbrojavanje sačekati na nogama, znaćemo brzo.
Pred pobunom stanovnika sjevera Crne Gore za sada su poklekli još neki tajkuni kojima je resorno ministarstvo ranije na čudne načine, bez konsultacija s lokalnim stanovništvom, izdavalo koncesije za gradnju malih elektrana.
Tufik SOFTIĆ