Na desetine, a u slučaju nekih opština i na stotine hiljada eura novca građana potrošeno je na naknade odlazećim lokalnim funkcionerima na ime neiskorišćenih godišnjih odmora. Ta dugogodišnja praksa izvlačenja novca iz budžeta posebno je karakteristična za opštine u kojima se događala smjena vlasti
Gotovo svi funkcioneri Demokratske partije socijalista (DPS) i Grupe birača (GB) u Kolašinu, kada ih je 2014. godine na vlasti zamijenila koalcija Demokratskog fronta (DF), Socijalističke narodne partije (SNP) i Socijaldemokratske partije (SDP), tražili su i dobili naknade za navodno neiskorištene godišnje odmore. Zajedno sa sličnim zahtjevima zaposlenih u Službi zaštite to je građane koštalo oko 200.000 eura. Radi poređenja. kapitalni budžet ove opštine manji je od tog iznosa, za sve sportske kolašinske klubove izdvaja 15.000 a za projekte svih NVO svega 5.000 eura.
Nakon što je koalicija Zdravo Berane prije pet godina poslala u opoziciju DPS, uslijedili su slični zahtjevi bivših funkcionera te partije. Beranci su bili skromniji od kolašinskih partijskih kolega, pa je nova vlast isplatila oko 20.000 eura po zahtjevima za naknade na ime neiskorištenih godišnjih odmora.
„Naknade su ispaćene po zahtjevima bivšeg predsjednika Opštine Vuke Golubovića, jednog potpredsjednika i još nekoliko starješina organa. Nijesu postojala rješenja o njihovim godišnjim odmorima tokom predhodnog mandata, pa smo isplatili novac. Da smo odbili da udovoljimo njihovim zahtjevima, jer bi iznos bio udvostručen troškovima sudskih postupaka“, – kaže glavni administrator beranske Opštine Miladin Tmušić za Monitor.
Predsjednik Opštine Žabljak Veselin Vukićević je 2016. godine na zahtjev nekolicine rukovodilaca tamošnje lokalne uprave, po istom osnovu, isplatio oko 10.000 eura. Oni su se neiskorištenih odmora sjetili nakon pet i više godina. I Vukićević je tada kazao da je želio da izbjegne troškove sudskog postupa i kamate jer podnosioci zahtjeva nijesu imali rješenja o korištenju godišnjih odmora.
U Kolašinu, od bivših funcionera DPS i GB novac po tom osnovu, prije četiri godine, nijesu tražili samo bivši predsjednik Opštine Darko Brajušković i sekretar za urbanizam Vladan Bulatović.
Ostali funkcioneri te koalicije, nakon što nova izvršna vlast nije udovoljila njihovim zahtjevima, „pravdu“ su potražili pred sudom. Presudama Osnovnog suda bivši potpredsjednici kolašinske opštine Đorđije Živković i Momčilo Bulatović, na primejr, dobili su ukupno 11.000 eura jer, navodno, sve vrijema obavljanja funkcija nijesu dizali glavu s posla.
Tadašnja predsjednica Opštine Željka Vuksanović rekla je da su presude posljedica nepostojanja evidencije o prisutnosti na poslu. Evidenciju o dolasku na posao, zbog koje nije poznato jesu li bivši funkcioneri koristili godišnje odmore, trebalo je da vode upravo oni. Njihov posao bio je i pisanje rješanja o godišnjim odmorima, podređnima i sebi. Kako to nijesu radili, uspjeli su da svoje propuste dobro naplate.
Živković (DPS) je pred sudom tvrdio da na odmor nije išao pet godina, a Bulatović (GB) skoro dva mandata-, od 2008. do 2014. Sud je slično odlučio i o tužbi bivšeg predsjednika lokalnog parlamenta Mila Šukovića i ostalih funkcionera.
Prema odluci kolašinskog Osnovnog suda, nijesu samo funkcioneri bili godinama neumorni već i vatrogasci. Zaposleni u toj službi za neiskorištene godišnje odmore iz opštinske kase naplatili su oko 100. 000 eura. Vatrogasci su pred sudom tražili nadokandu, tvrdeći da sedam godina nijesu išli na odmor.
Bivši komandir te službe je, svjedočeći pred sudom, kazao da su svi koristili odmore i to po nekoliko puta godišnje. On je rekao i da rješenja za odmore nijesu pisana, jer onda zaposlenima ne bi bile isplaćene beneficije po osnovu prekovremenog i noćnog rada, koje su uzimali iako nijesu bili na poslu. Objasnio je i da u internoj evidenciji nije bilježeno da su odsutni zbog odmora. Sve to nije omelo sud da odluči u korist pripadnika Službe zaštite, a na štetu građana.
Iako su, dok su bili na vlasti, oštro kritikovali svoje predhodnike, a njihove zahtjeve za naknade nazivali „krpeljskim ponašanjem“, dio fukcionera kolašinske koalicije DF, SNP i SDP, nakon što su prošle godine prešli u opoziciju, postupili su identično. I oni tvrde da nijesu odmarali od 2014. do 2018. Do sada im je na ime neiskorištenih odmora isplaćeno 5.000 eura. Ta cifra, izvjesno je, biće veća, jer zahtjevima nekih funkcionera još nije udovoljeno, a neki su odlučili da pokrenu i sudske postupke.
Naknade, kako su kazali u lokalnoj upravi, onima koji su to tražili isplaćene su na osnovu rješenja predsjednika Opštine Milosava Bata Bulatovića. Prema podacima iz Seketerijatu za finansije, te naknade nijesu tražili bivša predsjednica Opštine Željka Vuksanović, glavna aministratorka Perunika Popović i sekretar za finansije Goran Rakočević.
„Pojednini bivši fukcioneri tražili su isplate za sve četiri godine mandata, pa su im naknade uglavnom i isplaćivane, jer nije bilo napisanih rješenja o korištenju odmora za taj period“, – kažu u lokalnoj upravi.
Time što o zahtjevima bivših funkcionera nije odlučivao sud izbjegnuti su dodatni troškovi. Prije pet godina od tužbi funkcionera, najviše koristi imalo je par advokatskih kancelarija.
Prema riječima Tmušića, praksa da se po isteku mandata zahtijevaju naknade za godišnje odmore je sramna.
„Nemam drugu riječ. Sramno je za sve bivše funkcionere, bilo iz koje partije, da se na takav način ponašaju prema novcu građana. Apsurd je da svoje propsute napalaćuju. U većini slučajeva nema riječi da odmori nijesu mogli biti korišteni“, – ocjenjuje on.
Tmušić kaže da će pripadnici aktuelne beranske vlast iskoristiti pravo na godišnje odmore, kako zakon propisuje. Godišnji odmor državnih službenika i namještenika određuje se prema godinama radnog staža, pa može trajati od 20 do 28 radnih dana.
Ako zaposleni nije iskoristio godišnji odmor ili dio godišnjeg odmora u kalendarskoj, iz razloga koji su precizirani u zakonu, ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine.
I u aktuelnoj kolašinskoj vlasti tvrde da se „loša praksa nepotrebnog trošenja novca građana neće ubuduće nastavljati“. Bulatović za Monitor kaže da će svi službenici, namještenici i ostali u lokalnoj upavi godišnje odmore ubuduće koristiti onako kako zakon propisuje. “Nećemo dozvoliti da se budžetska sredstva rasipaju. Pred nama je toliko posla i obaveza, tako da će računam svako ko im ozbiljno pistupi jedva čekati godišnji odmor”, – rekao je on.
Funkcioneri čijim je zahtjevima za naknade udovoljeno, mahom, nijesu raspoloženi da odgvore na pitanje zašto godinama nisu koristili odmor.
„Sud je tako odlučio i ne vidim prostor za novinarsku pažnju na tu temu. Nije ni prvi ni posljednji put da oni koji su na funkcijama, na kraju mandata naplate to što nijesu koristili godišnje odmore“,- kazao je je jedan od starješina organa u izvšnoj kolašinskoj vlasti.
Navodnu neumornost naplaćaju i u opštinama gdje nije došlo do smjene vlasti, potvrdili su iz nekoliko lokalnih uprava na sjeveru. Nije moguće utvrditi koliko to košta građane. U većini opština ne mogu precizno saopštiti koliko su nakanda po tom osnovu isplatili. Čelnici izvršnih vlasti kažu da zahtjevima, uglavnom udovoljavaju. Rrijetki su oni koji traže obrazloženje šta je to spriječilo korištenje godišnjih odmora onako kako zakon propisuje.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ