Blago bh. umjetnosti koje se nalazi u Bošnjačkom institutu, pokazuje koliko je Adil Beg Zulfikarpašić pomagao Bosnu i Hercegovinu za života, a statutarno pozicionirajući temeljna akta Bošnjačkog instituta ostavio naslijeđe sa razvojnim namjerama, koje moraju ući u anale najuspješnijih umjetničkih poduhvata ne samo u BiH već i u regionu. Blago po mjeri ktitora
U Sarajevu godinama djeluje Bošnjački institut, zadužbina, veliki ktitorski projekat Adil bega Zulfikarpašića, koji je začet i djelovanje otpočeo u Švajcarskoj, da bi ga vakuf vlasnik i osnivač prebacio u velebnu zgradu koju je, adaptiranjem nekadašnjeg Hamam bara onkraj sarajevske Katedrale, pretvorio u jedinstveni kulturni centar, koji je uz muzeološke zbirke i galerijsku djelatnost, te prebogatu biblioteku sa hiljadama naslova, postao jedan od najpropulzivnijih u kojem je prisutna i prikazivačka umjetnost i veliki broj muzičkih i književnih programa.
Ovu zadužbinu najviše cijenim zbog slikarskih legata, zbirki slikara i skulptora iz raznih perioda. To je uistinu fascinantan izbor stvarnog blaga koje prevazilazi značaj samog prisustva u prostorima Bošnjačkog instituta i postaje dio najreprezentativnije umjetnosti kojom Bosna i Hercegovina aktivno participira u monumentu europske likovnosti,uopšte.
Okupljanje na jednom mjestu svega najreprezentativnijeg u stvaralaštvu slikara Fuada Arifhodžića, Mersada Berbera, Safeta Zeca zamaman je i hvale vrijedan mega projekat.
Svojevrsna slikarska kronika stradanja Bošnjaka u agresiji na BiH, koju je izvojštio Mevludin Ekmečićizdvaja se svojim vrijednostima.Crtački perfekcionizam u tretmanu tragične stvarnosti toga doba u BiH zaprema široke tematske prostore od pojedinačnih stradanja do kolektivnih logorskih zatočenja i masovnih pogubljenja.
Ekmečić crta i prizore na pojedinim karakterističnim lokalitetima poput višegradske ćuprije na Drini. U njegov slikarski blok vrhunskim crtačkim virtuozitetom ulazi svojevrsna logorologija i prizori stravičnih dugotrajnih mučenja i stradavanja nevinog naroda.
Mevludina Ekmečića,veterana slikarske magije, upućeniji u događanja u likovnosti naših prostora pamte kao rijetko uspješnog direktora nekadašnje Jugoslovenske, današnje Međunarodne galerije portreta u Tuzli.Ovaj veliki slikar, čiji korijeni su vezani za Brčko, crtanjem prizora iz agresije na BiH daje izniman umjetnički akcenat na pokazivanje istine o stradanju u ratu 1992.-1995.
Zbirka slikarskih radova velikog akvareliste Fuada Arifhodžića, koju je vakufu Zulfikarpašića zavještao,uvakufio njegov sin,karijerni jugoslovenski i bh. diplomat, ambasador Nerkez Arifhodžić, predstavlja uistinu raritetan prilog slikarstvu teške, ali izazovne tehnike, akvarela.
Prilozi kolekcije umjetničkog blaga od strane velikog grafičara i slikaraMersada Berbera, člana prestižne Ruske akademije naukai umjetnosti, pokazuju rafinman i nevjerojatno europejstvo ukusa ktitora Zulfikarpašića,dok je prilog Safeta Zeca, čije umijeće krasi i pojedine crkve, a ne samo galerijske prostore Vatikana, vrijednost koju bi poželjele mnoge svjetske galerije ovovremene umjetnosti.
Zulfikarpašić je pod svodovima nesvakidašnjeg atraktivnog zdanja okupio i niz radova mlađih generacija bh. likovnih umjetnika,pa se niti jedna buduća retrospektivna izložba bh. likovne umjetnosti neće moći zamisliti bez radova ove kućekoja brine o svim periodima bh. likovnosti.
Ovo blago bh. umjetnosti nije samo legitimacija Bošnjačkog instituta, to je sad već zasigurno i bh. brend, kao svojevrsna komparativna prednost u odnosu na umjetnička bogatstva zemalja regiona, pa i šire.
Sve to pokazuje koliko je Adil Beg Zulfikarpašić aktivno pomagao državu Bosnu i Hercegovinuza života,a statutarno pozicionirajući temeljna akta Bošnjačkog instituta ostavio naslijeđe sa razvojnim namjerama, koje moraju ući u anale najuspješnijih umjetničkih pothvata ne samo u Bosni i Hercegovini već i u cijelom regionu.
Blago po mjeri ktitora!
Gradimir GOJER