Povežite se sa nama

OKO NAS

KRENULO ISTRAŽIVANJE NAFTE I GASA U PODMORJU: Nerentabiolno, preopasno, avantruristički

Objavljeno prije

na

„Ovo je avantura Vlade Crne Gore. Građane o tome niko ništa nije pitao. Mi gotovo svi na Primorju zavisimo od turizma. Ovo je kockanje”, kaže čelnik Monitoring grupe Ulcinj (MOGUL) Džemal Perović.

Njegova sugrađanka, ekološka aktivistkinja Zenepa Lika je uvjerena da je riječ o suludom potezu. ,,Svi u Vladi znaju da su građani listom protiv istraživanja nafte i gasa u akvatorijumu Jadrana. Nijesmo mi Norveška, na koju vole da se pozivaju naši zvaničnici. Nemamo ni resursa ni stručnjaka koji bi efikasno mogli odgovoriti na incidente”, kaže Lika.

Prema njezinim riječima, seizmičkim istraživanjima, za koja se koriste takozvani vazdušni topovi, nanosi se ne samo ogromna šteta morskoj flori i fauni, već se ulazi i u zonu izrazitih seizmičkih rizika. Kako navodi Lika, ispitivanja se izvode u blokovima u kojiima je 1979. godine bio epicentar zemljotresa koji je nanio strahovita razaranja širom Crnogorskog primorja.

Hrvatski institut Plavi svijet je još 2013. i 2014. upozoravao javnost na do tada nezapamćeni obim seizmičkih aktivnosti koje su se u hrvatskom dijelu Jadrana odvijale tokom gotovo četiri mjeseca seizmičkih istraživanja.

Ona takođe uzrokuju značajnu buku do 240 decibela i time direktno štete podvodnom ekosistemu. Elementarni dio istraživanja podrazumijeva ispaljivanje vazduha pod visokim pritiskom iz topova koji proizvode snažne eksplozije svakih desetak sekundi, 24 sata dnevno!? Udarom vazduha na čvrstu površinu morskog dna istraživački instrumenti mogu očitati sastav i gustinu tla, tj. odrediti potencijalne lokacije nafte i gasa.

Pošto zvuk u moru putuje daleko, konstantne eksplozije mogu uzrokovati uznemiravanje životinja na širem području južnog Jadrana, a koje je od strane Svjetske unije za zaštitu prirode (IUCN) označeno kao važno područje za morske sisare, te za dubokomorske vrste delfina.

,,Nesumnjivo je da ćemo dugo osjećati posljedice ovih zvučnih bombi”, kaže ribar Savo Medigović i napominje da su slična istraživanja u Jadranu vršena početkom ovog milenijuma, a da deset godina nakon toga praktično nije bilo nikakvog ulova.

Poslanica Demokratskog fronta, Ulcinjanka dr Ljiljana Đurašković, kaže za Monitor da ne može da zamisli nijednu osobu koja će jesti ribu iz Jadrana ili se kupati u našem moru, a koja zna da je dosije jedne od kompanija u italijansko-ruskom konzorcijumu Eni-Novatek, koji je dobio dozvolu za vršenje seizmičkih istraživanja i kasniju eksploataciju nafte, daleko od čistog. ,,Samo u Nigeriji, u kojoj su naftne kompanije zakonom u obavezi da svaki izliv nafte saniraju u 24 sata od izbijanja nezgode, italijanska kompanija Eni prijavila je 820 izliva od 2014. do početka ove godine, a u jednom slučaju bilo im je potrebno čak 430 dana da dođu, izvrše uviđaj da bi procijenili štetu i utvrdili mjere sanacije. Dakle, 430 dana umjesto 24 časa. U slučaju da se postave platforme i dođe do izlivanja nafte u barskom podmorju, nafti će trebati oko 20 minuta da dođe do obale”, navodi ona.

No, malo će sva ta upozorenja uticati na odluke crnogorskih vlasti, ako se uzme u obzir izjava premijera Duška Markovića data nakon posjete istraživačkom brodu Polar Empress da ova istraživanja predstavljaju „početak nove ere industrijske proizvodnje u Crnoj Gori”.

Tajming kada ona kreću nije obećavajući za naftnu industriju. Cijena nafte je na svjetskim berzama već dva mjeseca u nezaustavljivom padu. Američki predsjednik Donald Tramp je u srijedu slavodobitno saopštio da je cijena barela nafte manja za trećinu: nedavno je bila 82, a sada je tek 56 dolara.

U Evropi drastično opada proizvodnja vozila koja koriste dizel, a svijet se sve više okreće obnovljivim izvorima energije. To je međunarodna obaveza Crne Gore, jer je ona jedna od 196 zemalja koje su u Parizu u decembru 2015. godine potpisale sporazum koji podrazumijeva zaustavljanje novih projekata eksploatacije fosilnih goriva te snažno okretanje obnovljivim izvorima energije za koje upravo na Jadranu imamo fantastične uslove.

Najavljeno je da će do kraja ovog mjeseca biti u pogonu vjetroelektrane na planini Možura, čija je ukupna vrijednost oko 90 miliona eura. Nakon završetka tendera, izvjesno je da će na Briskoj gori kod Ulcinja za tri godine biti izgrađena solarna elektrana u koju će biti investirano 179 miliona eura.

Takođe, ovim područjem prolaziće trasa koridora Jadranskog gasovoda koja ide kroz Crnu Goru, a čija će gradnja kroz našu zemlju koštati oko 100 miliona eura. Tom trasom će prirodni gas iz Azerbejdžana preko Turske i Grčke, zatim Albanije i Jadranskog mora biti transportovan do južne Italije i dalje ka zapadnoj Evropi. Dakle, ukupna vrijednost samo ova tri projekta je oko 370 miliona.

I onda naša Vlada na sva zvona saopštava javnosti da koncesionari koji traže naftu i gas u našem podmorju već plaćaju državi 1,5 miliona eura godišnje.

Ranije je objavljeno da bi, u najoptimističnijem scenariju, od ovog posla država mogla da zarađuje 80 miliona eura godišnje. Samo ove godine Crna Gora je zvanično od turizma ostvarila 12 puta više!

,,Ako crnogorska Vlada stavlja naglasak na ekonomiju, finansije i ekologiju već su ove brojke dovoljne da se bušenju Jadrana kratko i jasno kaže – zbogom zauvijek! Ovaj posao je preopasan, prerizičan i nerentabilan za Ulcinj, Crnu Goru i naše građane”, kaže odbornik Građanskog pokreta URA u ulcinjskom parlamentu Ilir Harasani.

Hrvatska, zemlja u kojoj je formirana INA, izuzetno respektabilna naftna kompanija u svjetskim razmjerama, uvela je moratorijum na istraživanja nafte u vlastitom podmorju. Za tim energentom će se tragati samo na kopnu.

Kako naglašava operativni direktor istraživanja i proizvodnje u INI Tvrtko Perković, proteklih godina cijena nafte na svjetskim tržištima nije bila isplativa za pokretanje skupih istraživačkih projekata na moru i najveće svjetske kompanije odustajale su od njih. ,,Iako se sada oporavlja, globalno još nije došlo do značajnijeg povratka tim projektima, pa smo zasad, ipak, više usredotočeni na prilike na kopnu”, kaže on.

Dosadašnja istraživanja su pokazala da velikih zaliha nafte u Jadranu nema. Naravno, niko, pa i oni koji sjede u crnogorskoj Vladi, nemaju iluzija da bi čak i pronalazak ogromnih količina nafte, preporodio državu i doveo do blagostanja građana. Istovremeno, ako izgubimo samo malo na imidžu kao turistička zemlja zbog naftnih bušotina, šteta će biti višestruko veća od bilo kog iznosa koji se može dobiti od nafte.

Zato je velika avantura na moru već počela. Nikakvih garancija od eventualnih incidenata nema, a veoma su male šanse za uspjeh.

Ne postoje slučajevi u kojima je bušenje podmorja prošlo bez štetnih posljedica. Posebno ne kada se ono vrši snažnim vazdušnim topovima, kao što se to sada radi u našem Jadranu.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo