Kada je prošlog vikenda, u noći između subote i nedjelje, buknuo požar u andrijevičkom selu Navotina prijeteći da se proširi na okolne kuće, imanja i elektrovodove, pokazalo se koliko je važna brzina kojom vatrogasci pristižu na mjesto događaja.
Oni iz Andrijevice, sa jednim vozilom, stigli su kada je sav posao bilo završen i veliki požar ugašen.
Predsjednik strukovnog sindikata vatrogasaca Crne Gore Predrag Milikić ocijenio je da je to bilo nedopustivo kašnjenje i da se odluka andrijevičkog predsjednika opštine Srđana Mašovića (DPS) da ukine noćnu smjenu vatrogasnoj službi i odredi joj birokratsko radno vrijeme od sedam do dvadeset dva, pokazala pogubnom i suludom.
,,Znači, koga zadesi nesreća poslije toga, neka mu je bog u pomoć. Nevjerovatno je da je odlukom predsjednika opštine, Andrijevica jedini grad na svijetu gdje vatrogasci nemaju treću smjenu”, – kaže Milikić za Monitor i dodaje da je odmah ujutru zvao tamošnju vatrogasnu službu i da su mu kazali kako su se spremili za petnaest minuta.
,,Slušajte, petnaest minuta! Od poziva za pomoć, u roku od jednog minuta mora da se krene ako se želi pravovremeno intervenisati” – objašnjava Milikić.
Da li su andrijevički vatrogasci krenuli i za petnaest minuta, malo je reći da je diskutabilno.
Jedan od Monitorovih sagovornika rekao je da je trebalo mnogo više vremena da se alarmiraju sa spavanja, zatim da nijesu mogli naći ključeve od garaže pa su morali sjekirom razvalili vrata da bi ušli u vozilo.
,,Ono što znam sasvim sigurno, jer sam bio u Navotini, stigli su pedeset minuta nakon poziva, kada su vatrogasci iz Berana već ugasili požar i spriječili mnogo veću štetu a možda i tragediju”, – kazao je taj Monitorov sagovornik.
Upravo zbog toga je predsjednik Strukovnog sindikata vatrogasaca Crne Gore, koji je dio Unije samostalnih sindikata, Savjetu za odbranu i bezbjednost postavio pitanje – da li treba neko nedužan da strada da biste reagovali i da li ste spremni da snosite takvu vrstu odgovornosti?
Iz ovog sindikata reagovali su nakon što su u Andrijevici, u subotu oko 23,30, izgorela tri vozila ispred kuće Veska Raketića, koji sumnja da je požar podmetnut.
Raketić je tri decenije sportski radnik u Beranama i trener Rukometnog kluba Berane. Pred njegovom kućom, iz razloga bezbjednosti i sprječavanja provala koje su se ranije dešavale, bila su parkirana tri vozila, autobus tam iveko sa dvadeset šest sjedišta i dva kombija, iveko sa dvadeset i reno trafik sa devet sjedišta. Sve to vatra je progutala u sat vremena.
Slučaj je dobio na težini i zbog činjenice da je Raketić odbornik DF u andrijevičkom parlamentu i predsjednik Opštinskog odbora Nove srpske demokratije.
On je od ranije prepoznat kao odbornik koji bez dlake na jeziku i vrlo energično napada tajkune koji grade male elektrane na području Andrijevičke opštine, a koji su u direktnoj vezi s predsjednikom Srđanom Mašoviće i njegovim bratom Igorom.
Govorio je i o organizovanim kriminalnim bandama, koje se bave švercom droge i njenom distribucijom po ulicama i kafanama.
Istog dana oglasio se predsjednik Nove i jedan od lidera Demokratskog fronta poslanik Andrija Mandić, koji je rekao da je napad na njihovog člana, napad na taj politički savez i pokušaj da se taj odbornik ućutka i prestane da zastupa interese DF.
U slučaju požara u Navotini pokazalo se da su bila opravdana strahovanja koja su iznijeta na protestu crnogorskih vatrogasaca prije samo petnaest dana ispred zgrade Opštine u Andrijevici, da je neprihvatljiva odluka o ukidanju treće smjene.
Na taj način se, kako kažu vatrogasci, potpuno obesmišljava njihov rad i njihova služba u ovom gradu.
Milikić podsjeća da je odlukom predsjednika Opštine Andrijevica Srđana Mašovića od septembra ove godine, između ostalog, predviđeno i da se radno vrijeme Službe zaštite Andrijevice završava u 22 sata.
On ističe da su se Savjetu za odbranu i bezbjednost obratili još 17. septembra zbog, kako je rekao, alarmantne situacije u Opštini Andrijevica, u vezi s Odlukom o rasporedu radnog vremena tamošnjih vatrogasaca i pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta kojim je broj vatrogasaca-spasilaca sa deset smanjen na šest, a preostala četiri vatrogasca-spasioca raspoređena na mjesta magacionera i dispečera.
Predsjednik strukovnog sindikata smatra da je lako, imajući sve to u vidu, zaključiti da sporna odluka nije donijeta u skladu sa opštevažećim pravilima rada vatrogasnih jedinica, kao službi koje bi trebalo da obezbjeđuju neprekidan rad, s obzirom na djelatnost kojom se bave i usluge koje pružaju, a istovremeno je smanjena efikasnost posla smanjenjem broja vatrogasaca-spasilaca.
,,Kako su poslovi zaštite i spašavanja poslovi od javnog interesa, ovako definisano radno vrijeme dovodi u pitanje efikasnost službe i mogućnost efikasne zaštite lica i imovine u slučaju neposredne opasnosti. Stupanjem na snagu ove odluke, u praksi se dešava da nakon 22:00 sata u prostorijama Službe zaštite Andrijevica nema niti jednog pripadnika Službe”, – kaže Milikić, i ukazuje na činjenicu da pripravnost nije definisana u skladu s pravilima Službe, te postavlja pitanje kako samo jedno lice može neprekidno biti pripravno.
On podsjeća i na protest koji su andrijevički vatrogasci, s podrškom kolega iz cijele države, održali 16. oktobra ispred zgrade lokalne uprave. Ni tom prilikom, kako ističe, nisu primljeni na razgovor kod predsjednika opštine, na kojem bi se razmatrala pitanja od interesa građana i zaštite imovine.
,,Iako se radi o pitanju koje je od ključne važnosti za sistem zaštite i spašavanja, do danas nismo dobili odgovor od Savjeta za odbranu i bezbjednost. Ovim putem još jednom urgiramo da nam pomognete u rješavanju ovog pitanja kako bi se otklonili nedostaci i zaštitila imovina i životi građana Andrijevice”, – kaže Milikić u obraćanju Savjetu za odbranu i bezbjednost.
Andrijevčani ukazuju na činjenicu da je mimo zakona i pravila degradiran i tamošnji predsjednik sindikata Miloš Bandović, koji je prebačen u dispečere sa znatno nižim koeficijentom. Kažu da se radi o političkom obračunu predsjednika opštine s neistomišljenicima u vatrogasnoj službi.
Mašović je ranije izjavio da vatrogasci u Andrijevici posljednjih šest mjesci nisu imali intervencija, čime je obrazložio skraćenje radnog vremena i ukidanje noćnog dežurstva, dok je za sistematizaciju rekao da je urađena po zakonu.
Potreba za intervencijom, međutim, brzo se ukazala, a i nelogičnost Mašovićeve odluke. Građani komentarišu da je profesija vatrogasac-spasilac jedna od najstresnijih ali i najcjenjenijih na planeti i da normalne države ove ljude uvažavaju, dok kod nas grupica lokalnih moćnika, zarad povećanja ličnih benefita i profita, a nauštrb sigurnosti građana čine nezakonite poteze a da ih u tome niko i ne pokušava spriječiti.
Tufik SOFTIĆ