OKO NAS
S INVALIDITETOM TEŠKO DO POSLA: Predrasude jače od zakona
Objavljeno prije
6 godinana
Objavio:
Monitor onlineKolašinka Slađana Bulatović prvi petomjesečni posao, nakon više od decenije, dobila je prošle godine u okviru projekta koji je lokalna NVO Natura realizovala u njenom gradu uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje (ZZZ). Krupne zdravstvene nevolje te četrdesetodvogodišnjakinje zakomplikovala je jedna neuspješna operacija, pa je, godinama tražila posao. Iza nje je, sjeća se s gorčinom, težak i ponižavajući period od naknade za tuđu pomoć i njegu te materijalnog obezbjđenja porodice. Napokon je lani dočekala posao u jednoj keramičarskoj radionici, što je trajalo pet mjeseci, a nedavno je, kroz sličan projekat ponovo angažovna.
„Čak iako ne uspijem da dobijem radno mjesto poslije ovog projekta, zadovoljna sam. Poslije mnogo godina, tokom kojih sam bila vezana za kuću, pa i zaboravila mnoge radne vještine stečene u mladosti, ovo je prilika koju izuzetno cijenim. Znam da osobe slične meni sa smanjenim radnim sposobnostima poslodavci nerado primaju u radni odnos. Ne nadam se da će se takav stav uskoro promijeniti”, kaže Slađana Bulatović.
Visok je stepen predrasuda prilikom zapošljavanja osoba s invaliditeom (OSI), ocjenjuju i u Zavodu za zapošljavanje. To je njihovo iskustvo tokom minulih nekoliko godina od kada je donesen Pravilnik o postupku i metodologiji za finansiranje grant šema. Od tada je i ZZZ u obavezi da raspiše, najmanje jednom godišnje, javni poziv za unapređivanje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanje lica s invaliditetom.
Projekti se na teritoriji cijele Crne Gore, objašnjava načelnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica s invaliditetom Enesa Rastoder, finansiraju i realizuju preko grant šema.
„Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica s invaliditetom propisane su mjere i aktivnosti u cilju olakšanog zapošljavanja i obezbjeđivanja njihove konkurentnosti na tržištu rada. Prije svega, misli se na mjere profesionalne rehabilitacije i subvencije koje se nude poslodavcima koji zaposle lica s invaliditetom”, kaže ona.
Javnim pozivom za finansiranje projekata za zapošljavanje osoba s invaliditetom propisani su uslovi koje podnosilac predloga projekata mora ispuniti. Najmanje trajanje radnog angažmana osoba s invaliditetom tokom trajanja projekta je pet mjeseci. Od prošle godine, postavljen je i dodatni uslov za podnosioce predloga projekata koji se odnosi na zapošljavanje nakon završetka projekta.
„Podnosilac predloga projekta koji planira nabavku opreme i materijala u svrhu otvaranja novih radnih mjesta u iznosu od najmanje 10.000 eura, u obavezi je da nakon završetka projekta zaposli najmanje dvije osobe u trajanju od 12 mjeseci”, objašnjava načelnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica s invaliditetom.
Brojke nakon realizacije projekta nijesu fascinantne. Neznatan broj osoba sa smanjenom radnom sposobnošću dobio priliku da zasnuje stalni radni odnos. Tokom trajanja projekata zaposlene su 432 osobe s invaliditetom, na radnim mjestima nakon završetka projekata ostalo ih je svega 131. I uz činjenicu da je ograničen broj poslova koje invalidne osobe mogu obavljati, jasno je da je glavni problem nerazumijevanje i nedostatak senzibiliteta kod poslodavaca.
„Jš postoji visok stepen predrasuda kod poslodavaca kada je riječ o zapošljavanju osoba s invaliditetom. Svi poslodavci koji zaposle lice s invaliditetom imaju pozitivna iskustva te zasnivaju radni odnos s ovim ljudima na duži vremenski period, odnosno na neodređeno vrijeme. ZZZ, ipak, bilježi porast broja poslodavaca koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i pretpostavlja se da će se taj trend rasta nastaviti”, očekuje Rastoder.
Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica s invaliditetom propisane su subvencije za poslodavce voljne da radno angažuju tu osjetljivu populaciju. Između ostalog, imaju pravo na subvenciju zarade lica s invaliditetom, bespovratna sredstava za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada, učešće u finansiranju ličnih troškova asistenta u radu zaposlenog, kreditna sredstva pod povoljnim uslovima za kupovinu mašina, opreme i alata potrebnog za zapošljavanje lica s invaliditetom. Ipak, samo rijetki shvataju na pravi način koliko su važne šanse koje pružaju ljudima koje bolest ometa da budu ravnopravni na tržištu rada.
U Radiju Mojkovac, prošle godine, kroz projekat Talas jednakosti, tokom jedanaest mjeseci, za poslove tonskog snimatelja i montažera obučeno je i bilo zaposleno pet osoba s invaliditetom Projekat je realizovan uz finansijsku podršku ZZZ, u partnerstvu s Udruženjem hendikepiranih Srce i javnim ustanovama iz tog grada. Sugrađane s invalidetom za poslove u radiju obučavala su četiti predavača teorijske i praktične obuke.
,,Na taj način pokazana je iskrena briga o osobama s invaliditetom. Prvi put u Mojkovcu neko se iz privatnog sektora zainteresovao za njihovo zapošljavanje. Stalni posao tonskog realizatora dobilo je jedno lice. Cilj projekta, koji je uspješno sproveden, jeste osposobljavanje za rad osoba s invaliditetom i njihova integracija u društvenu zajednicu. ZZZ je finansirao osam, a radio tri mjeseca obuke”, kažu u toj medijskoj kući.
Naviknuti na diskrminaciju i nebrigu, u NVO Srce tvrde da je i jedan stalno zaposleni ogroman korak ka prevazilaženju barijera. Predsjednik organizacije Duško Rakočević kaže da bi primjer tog lokalnog radija trebalo da slijede mnogi poslodavci.
Direktor NVO Natura Mikan Medenica siguran je da je mnogo poslova na kojima mogu biti angažovane osobe sa smanjenom sposobnšću.
,,Moramo biti svjesni da sugrađanima s ograničenim sposobnostima treba dati šansu. Ti ljudi imaju pravo na rad, dosta je poslova koje mogu kvalitetno obavljati uz pomoć ili bez asistenata. Nadam se da će ovo što radimo imati dalekosežne efekte”, očekuje Medenica.
U nevladinom sektoru pronašli su način i da dokažu da za OSI ne postoje ograničenja da se bave nekim granama poljopivrede, kao što je pčelarstvo. Ljetos je završen trening „OSI – lideri u pčelarstvu”, a polaznici su bili iz Danilovgrada, Mojkovca, Berana i Petnjice.
Pored edukacije, svih 20 mladih pčelarki i pčelara dobilo je po 10 pčelinjih društava s košnicama, vrijednu pčelarsku opremu i potrošni materijal, a po završetku projekta pčele i pčelarska oprema postaju njihovo trajno vlasništvo. Finansijska podrška za taj projekat obezbijeđena je iz evropskih pretpristupnih fondova. Korišćenje tih sredstva, naglašavaju u nekoliko udruženja, način je da se što više osoba s invaliditetom angažuje kako bi mogli zarađivati za sebe.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
JP Komunalno Petnjica je u nedostatku privremene deponije kopalo rupe na velikom broju lokacija u ovoj opštini, punili ih smećem i potom zatrpavali. Ekolozi su im ušli u trag. Oni traže od nadležnih da hitno reaguju na ovaj zločin protiv prirode i javnog zdravlja. Neke od rupa u blizini su izvorišta pitke vode
Gdje god nađeš zgodnu rupu, tu smeće posadi. Tom logikom su se, izgleda, vodili u JP Komunalno Petnjica, kada su u nedostatku privremene deponije kopali rupe na velikom broju lokacija u ovoj opštini, punili ih smećem i potom zatrpavali. Ekolozi su im, ipak, ušli u trag. Aktivisti više nevladinih organizacija otpužili su ih da su nelegalno zatrpavali otpad u devet otkrivenih deponija na teritoriji te opštine.
Isad Muratović, predsjednik NVO Moto klub Bihor. svojom mehanizacijom uspio je da otkrije, odnosno iskopa ta divlja smetlišta i to objavio na svom Fejsbuk profilu. On je za Monitor kazao da je u svemu najgore što su rupe u kojima je skrivano smeće na izvorištima rijeka pitke vode.
„Čak četiri zatrpane ogromne rupe sa smetlištem, otkopali smo u rejonu izvorišta Murovske rijeke. Tu su tri izvora sa kojih se vodom napaja sedamedset odsto stanovnika Petnjice. To je ne samo težak ekocid, nego i vrlo opasno žarište raznih oboljenja za stanovnike ovog kraja““, kazao je Muratović.
On je, 18. oktobra ,sa Fejsbuk profila uživo emitovao iskopavanje jedne od tih divljih deponija, što je izazvalo veliko interesovanje kod građana. Prema njegovim riječima, čak tri rupe otrkivene su neposredno kod fabrike košulja „La vista“, odnosno kod izvorišta rijeke sa koje se ova fabrika snadbijeva vodom za piće. „Dvije rupe sa smećem su samo 20 metara od izvorišta, a još jedna malo dalje“, objasnio je.
Nevladini aktivisti sa područja opštine Petnjica su odavno pokrenuli akciju čišćenja prirode, a onda se ispostavilo da su kese sa smećem koje su oni skupljali završavale u tim naizgled dobro skrivenim rupama.
„Zamislite kada su jednu rupu napravili tačno pored rijeke Popče, i to baš iznad Bratonjinog vira, koji predstavlja turističku atrakciju za čitav Bihor. Dok god dozvoljavaju vremenske prilike mi ćemo i dalje tragati za takvim mjestima“, kazao je Muratović.
Aktivisti osam nevladinih organizacija sa područja Petnjice obratili su se resornom ministarstvu da im pomogne u zaustavljanju ovakve prakse.
„Tražili smo da izađu inspektori i da se sankcinišu oni koji su ovo radili ili i dalje rade. Oni su za lokalni Radio Petnjica priznali da su napravili to na lokaciji Murovske rijeke, ali za drugo ne priznaju da je radila njihova mehanizacija. Ono što mi znamo je to da su oni sa komunalnih kamiona pretovarali smeće na obične privatne kamione i odvozili ga na ta nedozvoljena mjesta“, – kazao je Muratović.
Ekološki aktivisti iz Petnjice uputili su poziv drugim ekološkim nevladinim organizacijama da im pruže podršku i da uz pomoć dronova uđu u trag svim lokacijama koje su kontaminirane ovakvim deponijama.
Sjever Crne Gore nema još uvijek regionalnu sanitarnu deponiju, što predstavlja problem za lokalne uprave u gradovima u tom regionu, tako da se broj divljih deponija može mjeriti praktično „po glavi stanovnika“.
Komunalni otpad iz Petnjice je dugo odlagan na divlju deponiju Mostine kod Rožaja, ali su se pobunili tamošnji mještani, koji traže da se i ta deponija konačno zatvori i sanira.
Nevladini aktivisti iz Petnjice vjeruju da se od tada na teritoriji njihove opštine pribjegava ovakvom „skrivanju“ otpada. .
Ekološki aktivista i direktor „Ozona“ Aleksandar Perović ocjenjuje da neuređena gradska smetlišta na sjeveru Crne Gore predstavljaju veliki ekološki i ekonomski problem koji je sistemski i samim tim zahtijeva preuzimanje obaveza od strane Vlade.
On kaže da je neefikasna primjena zakonskog okvira, podcjenjivanje problematike i omogućavanje bahatog, nehumanog odnosa lokalnih samouprava, dovela do toga da su danas ugroženi i javno zdravlje i ekonomija građana opština sjevernog regiona Crne Gore.
“Tako ja vidim ovo što se događa u Petnjici. Kada imamo od ranije ekosistemske štete po riječne bisere kakve su Tara, Lim, Ibar i njihove pritoke, a evo sada vidimo kako u tom gradu lokalno komunalno preduzeće ugrožava izvore pitke vode koji građanima ruralnih krajeva bukvalno znače život, moramo doći do zaključka da se radi praktično o organizovanom kriminalu“ – smatra Perović.
On je ocijenio da je zatajila i sudska vlast, naročito tužilaštvo koje je, po njemu, potpuno obesmislio Krivični zakonik i Ustav Crne Gore kao ekološke države i samim tim uticalo da se od jedne potencijalno globalno prepoznatljive turističke destinacije pretvorimo u teritoriju potpuno neinteresantnu za investicije koje su u vremenu ekspanzije cirkularne ekonomije, usmjerene i na resurse kakav je otpad.
„Da funkcioniše pravna država, neko bi zbog ovoga morao biti uhapšen, jer se prave nemjerljive ekološke i ekonomske štete, koje će osjećati i buduće generacije“ – kaže Perović.
On objašnjava da su lokacije koje su određene za privremeno deponovanje komunalnog otpada, zbog neodgovornog ponašanja lokalnih samouprava, kao i miješanja sa drugim, pa i opasnim vrstama otpada, pretvorene u ekološke crne tačke, koje su velika opasnost za javno zdravlje i životnu sredinu.
„Kada smo prije nekoliko godina mapirali divlje deponije po Crnoj Gori, najveći broj je bio registrovan na sjeveru i to na mjestima koja su trebala biti netaknuta priroda. Stekli smo utisak da postoji prostor za ispitivanje koruptivno-kriminalnih elemenata kao i unaprjeđenja obrazovanja o ovoj problematici, što su osnovne pretpostavke da se stanje unaprijedi u nekom narednom, sigurno ne tako kratkom periodu“, kaže ovaj ekološki aktivista.
Iz „Euromosta“, koji se na sjeveru profilisao u vodeću ekološku organizaciju slučaj u Petnjici smatraju slikom i prilikom društva bez kulture odgovornosti. Oni poručuju da bi taj slučaj morao da se službeno procesuira.
„Naše kolege iz Petnjice su identifikovale zanimljiv način oslobađanja od otpada, prikrivanjem, pa su se kao arheolozi dali u otkopavanje ne blaga, nego smeća. Mi smo spremni da im ponudimo pomoć u vidu stalnog posmatranja terena dronom i otkrivanja takvih crnih tačaka“ – kazali su Monitoru u toj NVO.
Hoće li neko, doista, preispitati odgovornost komunalnog preduzeća u Petnjici? Ili će i, možda, nagraditi za najmaštovitiji način skrivanja otpada. Koji bi nas mogao koštati i prirode i javnog zdravlja.
Tufik SOFTIĆ
Komentari
OKO NAS
LGBTIQ OSOBE BEZ SKLONIŠTA: Nasilnici u kući, žrtve na ulici
Objavljeno prije
4 danana
15 Novembra, 2024U Crnoj Gori već tri godine ne postoji sklonište za LGBTIQ osobe žrtve nasilja. Zbog toga članovi te zajednice koji su žrtve nasilja ili ih porodica ne prihvati, nerijetko završe na ulici. Država za sada ima samo kvalitetnu Strategiju, ali ne i precizan odgovor na pitanje kada bi mogao biti uspostavljen stabilan servis za pružanje utočišta
Jedino skloništa za LGBTIQ osobe žrtve nasilja u Crnoj Gori postojalo je od od 2011. do 2021. godine. Vodila ga je NVO LGBT Forum Progres i bilo je mjesto sigurnosti i podrške za više od 200 korisnika/ca iz Crne Gore i regiona. Pružalo je podršku i zaštitu žrtavama nasilja, ali i ugroženim ili odbačenim od neposrednog okruženja zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta. Zatvoreno je zbog finansijske neodrživosti, što je ostavilo ozbiljnu prazninu u sistemu podrške. Država za sada ima samo planove za rješavanje tog ozbiljnog izazova.
Kako za Monitor kaže Bojana Jokić, predsjednica Upravnog odbora LGBT Forum Progres, sklonište je nudilo, pored smještaja, “psiho-socijalnu podršku, pravnu pomoć i druge usluge žrtvama nasilja, koje su izgubile podršku okoline ili bile primorane da napuste svoje domove zbog seksualne orijentacije ili rodnog identiteta”.
“Gašenje skloništa dovelo je do toga da LGBTIQ osobe koje su žrtve nasilja ostanu bez adekvatne zaštite, kao što se vidjelo u nedavnom slučaju Z.Š., člana zajednice, koji je bio žrtva porodičnog nasilja. Iako je Prekršajni sud brzo reagovao, žrtva je morala da napusti dom iz bezbjednosnih razloga, dok je nasilnik ostao u stanu. Bez skloništa i odgovarajućih servisa podrške, Z.Š. je ostao beskućnik, a država nije obezbijedila alternativno rješenje. Taj slučaj predstavlja primjer kako manjak državne infrastrukture može dodatno ugroziti živote LGBTIQ osoba”, kaže sagovornica Monitora.
Ona podsjeća da je nasilje nad LGBTIQ osobama u Crnoj Gori i dalje prisutno u različitim oblicima – od govora mržnje na internetu, koji je značajno porastao u prethodnih nekoliko godina, do fizičkog i porodičnog. Kaže da je od početka ove godine, LGBT Forum Progres podnio više od 140 prijava za govor mržnje. Problem i dalje, objašnjava, leži u neadekvatnom odgovoru nadležnih institucija i nepostojanju sistemske podrške.
“Iako je Crna Gora, na papiru, unaprijedila zakonodavni okvir u skladu sa međunarodnim standardima, stvarnost je drugačija. Zakonodavna rješenja često se ne implementiraju na pravi način, a LGBTIQ osobe su suočene sa diskriminacijom, pravnom nejednakošću i odbacivanjem. Ovaj raskorak između teorije i prakse jasno pokazuje da država nije u stanju da adekvatno zaštiti njihova prava i obezbijedi im sigurnost”, poručuje Jokić.
Iz LGBT Forum Progres ocjenjuju da izostanak skloništa i nepostojanje alternativnih servisa podrške ukazuje na potrebu hitne intervencije države kako bi se kreirao održiv sistem pomoći. To uključuje i preduzimanje sveobuhvatnih mjera, koje će omogućiti da žrtve nasilja ne budu dodatno viktimizovane i ostavljene bez krova nad glavom.
Sistemu pomoći, kako tvrde iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, posvećana je velika pažnja prilikom kreiranja Strategije za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba u Crnoj Gori (2024-2028). Iz tog resora tvrde da su u dokumentu “identifikovali ključne probleme tog dijela populacije”. Direktorat za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda Ministarstva pokrenuo je formiranje Mreže lokalnih koordinatora, koju čine osobe u lokalnim samoupravama zadužene za LGBTIQ tematiku, ali i za usvajanje lokalnih akcionih planova na tu temu. Zbog čestih političkih promjena u proteklom periodu, kako podsjećaju iz tog resora, Mreža je pretrpjela i česte izmjene u članstvu, što je uticalo na njenu funkcionalnost i kontinuitet rada.
“Potreba da se rad Mreže revitalizuje je prepoznata od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava koje je do sada inicirao nekoliko sastanaka Mreže, u partnerstvu sa Zajednicom opština i NVO koje se bave ljudskim pravima LGBTIQ osoba. Održani su sastanci u Podgorici i Herceg Novom, a planiran je uskoro sastanak na sjeveru. Na tim sastancima adresira se i pitanje specifičnih izazova sa kojima se suočavaju LGBTQ osobe u svom svakodnevnom životu i radu”, kažu iz resora na čijem je čelu Fatmir Đeka.
Kao jednu od planiranih mjera u Strategiji navedeno je da se treba obezbijediti finansijska podrška za osnivanje centara za pružanje usluga socijalne zaštite LGBTIQ osobama u sjevernom i južnom regionu, uz jasno definisane kriterijume.
“Kroz dijalog između Ministarstva, Zajednice opština i jedinica lokalne samouprave, plan je da se nađe optimalno rješenje za osnivanje centara/savjetovališta za pružanje usluga u oblasti socijalne zaštite LGBTIQ osobama u dva grada – jednom u sjevernom regionu i drugom na jugu. Planirano je i obezbjeđenje stručne podrške pružaocima usluga socijalne zaštite namijenjenih i LGBTIQ zajednici koji su zainteresovani za njihovo licenciranje”, najavljuju iz Ministarstva.
Istraživanje koje je sprovedeno među LGBTIQ osobama pokazalo je, objašnjavaju iz tog resora, “da su glavni problemi sa kojima se suočavaju neprihvatanje od strane porodice i šire društvene zajednice,diskriminacija u svim sferama života, socijalna isključenost, homofobija, transfobija…” To je, navodno, prvi put da je za potrebe izrade LGBTIQ strategije, ta zajednica direktno pitana o sopstvenim potrebama i očekivanjima od Vlade.
“Istraživanje u formi upitnika je obuhvatilo 94 ispitanika/ca iz različitih starosnih grupa (od 17 do 67 godina), sa različitim rodnim i seksualnim orijentacijama. Gradovi iz kojih su ispitanici/e dolazili/e su Bar, Berane, Bijelo Polje, Budva, Cetinje, Herceg Novi, Nikšić, Petrovac, Plav, Pljevlja, Ulcinj i Tivat, Rožaje, Podgorica…”, kažu u Ministarstvu.
Istraživanje je pokazalo da je najznačajniji faktor koji “doprinose sreći i zadovoljstvu” za LGBTIQ osobe – povećano prihvatanje od strane opšte populacije, prihvatanje od porodice i prijatelja, podržavajuće radno okruženje… Pravo na brak i porodicu, pravo na samoodređenje, pristup zdravstvenoj zaštiti koja je naklonjena LGBTIQ populaciji, podržavajuće okruženje u obrazovnom sistemu, vidljivost i zastupljenost LGBTIQ tema u medijima, efikasna pravna zaštita…, takođe su jako bitni za LGBTIQ osobe.
Prema podacima tog resora, u periodu 2018-2023, institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda je imala ukupno deset predmeta u radu zbog govora mržnje koji su kao osnov imali seksualnu orijentaciju, interseksualne karakteristike ili rodni identitet. Iako se radi o jako malom broju predmeta, treba imati u vidu da se ovi slučajevi najčešće javljaju uoči i nakon važnih političkih i društvenih dešavanja, uključujući i izbore. Pritom, govor mržnje je najizraženiji na društvenim mrežama, kao i u komentarima građana/ki na internet portalima. Zaključno sa krajem 2021. godine donijeta je samo jedna krivična presuda za govor mržnje po osnovu seksualne orijentacije, vrijeđanjem i zlostavljanjem i to od strane Osnovnog suda u Kotoru za izvršenje krivičnog djela rasna i druga diskriminacija”, objašnjavaju iz Ministarstva.
Zvanični statistički podaci Uprave policije pokazuju da je broj prijavljenih fizičkih napada zasnovanih na pretpostavljenoj seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu žrtve značajno smanjen u poređenju sa 2019. godinom, dok je i dalje prisutna verbalna diskriminacija izražena putem društvenih mreža. Međutim, većini tih slučajeva, podsjećaju iz Ministarstva, tužioci/teljke su u prijavljenim slučajevima cijenili da nema elemenata bića krivičnog djela čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
HAPŠENJA U SLUČAJU SUROVE LIKVIDACIJE DVOJICE CETINJANA: Spisak osumnjičenih sve duži
Objavljeno prije
4 danana
15 Novembra, 2024Vijest o hapšenju članova kriminalne grupe koja je, prema prikupljenim dokazima, odgovorna za zločin, tokom gostovanja na Javnom servisu saopštio je vršilac dužnosti šefa sektora kriminalističke policije Lazar Šćepanović. Njegovi navodi potvrđeni su u zvančinom saopštenju medijima, tri dana kasnije.
Vijest da je crnogorska policija uspjela donekle da rasvijetli ubistvo dvojice Cetinjana Petra Lipovine i Žarka Pejakovića 6. novembra u Podgorici, jedna je od onih koja je obilježila nedjelju za nama. Lipovina i Pejaković su likvidirani u sred bijela dana u Podgorici, na kružnom toku ka Nikšiću. Ubice su u žrtve ispalile više od 30 hitaca iz automatskog oružja. Lipovina i Pejaković, prema evidenciji bezbjednosnih službi, bili su bliski kavačkom kriminalnom klanu.
Lipovina je krajem 2023, a Pejaković u oktobru 2024. godine napustio Istražni zatvor, pošto u zakonskom roku od tri godine nijesu donesene prvostepene presude u predmetima organizovanog kriminala.
Vijest o hapšenju članova kriminalne grupe koja je, prema prikupljenim dokazima, odgovorna za zločin, tokom gostovanja na Javnom servisu početkom sedmice saopštio je vršilac dužnosti šefa sektora kriminalističke policije Lazar Šćepanović.
“Nakon pet dana uspjeli smo da razriješimo ovaj slučaj i to nadljudskim naporima. To je slučaj koji je uznemirio građane, a kriminalne grupe su pokazale bezobzirnost u sred bijela dana. Preko 30 projektila je ispaljeno. Više detalja ne mogu saopštiti, a sveobuhvatni epilog biće nakon policijskih i tužilačkih aktivnosti”, kazao je Šćepanović u emisiji Naglas. Saopštio je i da „ ovo djelo karakteriše inostrani element”.
Šćepanovićevi navodi potvrđeni su u zvančinom saopštenju policije medijima, tri dana kasnije.
„Policijski službenici Sektora za borbu protiv kriminala zajedno sa službenicima Regionalnog centra bezbjednosti Centar, a u koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici, sprovode sveobuhvatne intenzivne aktivnosti u cilju rasvjetljavanja dvostrukog ubistva koje se dogodilo 6. novembra u Podgorici. S tim u vezi, do ovoga trenutka, policija je slobode lišila četiri osobe – A.D., M.M., S.K. i N.U. Oni se sumnjiče za krivična djela kriminalno udruživanje i teško ubistvo. U interesu istrage i složenosti predmeta i krivičnog postupka u ovom momentu ne možemo saopštavati više detalja“, piše u saopštenju policije.
Među uhapšenim osobama nalazi se i dvadesetogodišnja Baranka Nikoleta Uskoković. Ona se sumnjiči se da je članica kriminalne grupe koja je odgovorna za ubistvo dvojice Cetinjana. Tokom saslušanja je iskoristila svoje zakonsko pravo i branila se ćutanjem. Na teret joj stavljaju krivična djela – kriminalno udruživanje, teško ubistvo u saizvršilaštvu i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Lisice su stavljenje još Miljanu Marjanoviću, Aleksandru Daciću i Savu Kaluđeroviću. Prema operativnim podacima policije, uhapšeni su bliski škaljarskom kriminalnom klanu. Po čijem nalogu je počinjeno dvostruko ubistvo i ko je organizator kriminalne grupe za sada nije poznato. Međutim, podaci iz istrage pokazuju da se likvidacija pripremala najmanje mjesec prije nego je počinjena.
Iz istražnih dokumenata proizilazi da je osumnjičena Uskoković sa Marjanovićem, a po prethodnom dogovoru i planu razrađenom sa ostalim članovima kriminalnog udruženja, početkom oktobra, iznajmila stan od agenta za nekretnine kazavši da to čine zbog sopstvenih potreba. Nakon što su Uskoković i Marjanović zakupili stan, prema sumnjama Tužilaštva, stavili su ga na „raspolaganje za sada nepoznatim članovima kriminalnog udruženja, koji su 6. novembra ubili Pejakovića i Lipovinu“.
„Ona je imala jasnu ulogu da drugim članovima udruženja koji su 6. novembra ubili Lipovinu i Pejakovića obezbjeđuje smještaj i da ih snadbijeva neophodnim potrepštinama kako bi do izvršenja ovog krivičnog djela, a i nakon njega ostali skriveni i neidentifikovani“, navodi se u dokumentima iz istrage. Između ostalog ona se tereti i za skrivanje oružja iz kojeg su ubijeni Pejaković i Lipovina.
Marjanoviću i Daciću se na teret stavljaju kriminalno udruživanje, teško ubistvo i nedozvoljeno držanje oružja, dok se Kaluđerović tereti za pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela i neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
Osumnjičeni Kaluđerović je, piše u tužilačkim spisima, kazao da se na dan ubistva sa osumnjičenim Dacićem “polom” dovezao do Beogradske ulice, kod Akademije nauka, nakon čega se Dacić istim automobilom uputio u nepoznatom pravcu…
“Da bi se nakon nekih 30-40 minuta vratio u ulicu Beogradsku sa oštećenim vozilom…Dacić je bio u vidno uznemirenom stanju”, navodi se u dokumentu koji su objavili mediji.
Prema istrazi oni su se potom “golfom”, uputili ka sjeveru Crne Gore, prema Andrijevici. Kaluđerović je, navodi se u dokumentima istrage, tokom puta nesumnjivo zaključio da je Dacić učestvovao u izvršenju krivičnog djela – teško ubistvo“
„…Pored navedenog, nastavio je da ga vozi u željenom pravcu, do određene kuće čiju tačnu lokaciju ne zna i tu ga je ostavio. Takođe iz njegove odbrane proizilazi da je i nakon navedenog Dacić Aleksandra nastavio da obavještava o aktivnostima koje mu je bilo poznato da policija preduzima, a vezano za otkrivanje izvršilaca predmetnog krivičnog djela, kako bi mu tako osigurao da ostane nepronađen od strane policije”, stoji se u tužilačkim spisima.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
Kolumne
Novi broj
EKOCID U PETNJICI: Zločin bez kazne
LGBTIQ OSOBE BEZ SKLONIŠTA: Nasilnici u kući, žrtve na ulici
Blago onom ko rado poludi
Izdvajamo
-
Izdvojeno3 sedmice
OSUJEĆEN PLAN VLADE DA SA 6,3 MILIONA POMOGNE TOMISLAVA ČELEBIĆA I ĐUKANOVIĆEV UDG: Tajna poništenog tendera
-
INTERVJU4 sedmice
VESELIN RADULOVIĆ, ADVOKAT: Nema reforme dok se ne odstrane kadrovi pravosudnog kartela
-
INTERVJU4 sedmice
TAMARA SKROZZA, NOVINARKA I UREDNICA U AGENCIJI FONET, DOBITNICA NAGRADE „DUŠAN BOGAVAC-ZA ETIKU I HRABROST“: Danas trpimo „ pritisak bez otisaka prstiju “
-
DRUŠTVO4 sedmice
HAPŠENJE STRAHINJE KOPRIVICE, SINA DUGOGODIŠNJEG POLICIJSKOG FUNKCIONERA DUŠKA KOPRIVICE: Neobične veze
-
Izdvojeno4 sedmice
KORUPCIONAŠKA AFERA MOŽURA NA SUDU U ŠPANIJI: Fersa štiti Đukanovića
-
DRUŠTVO4 sedmice
SLUČAJ BATA CAREVIĆA: Sudstvo je golo
-
Izdvojeno4 sedmice
ODRŽAN TREĆI MUNDIJAL PRIJATELJSTVA: Ulcinj ponovo okupio legende sporta
-
FOKUS4 sedmice
NAŠ EVROPSKI PUT: Reformska agenda nereformska praksa