Crna Gora je još lider u regionu, ali bi taj epitet mogla izgubiti ukoliko ne bude napretka u rješavanju slučaja napada na Oliveru Lakić, saopštio je evropski komesar Johanes Han u Skoplju, tokom konferencije Dani medija Zapadnog Balkana. Han je upozorio i da pregovori Crne Gore o članstvu u Evropskoj uniji mogu biti prekinuti ukoliko ne bude pomaka u poglavljima 23, 24, koja se tiču i slobode medija i bezbjednosti novinara. Prema njegovim riječima, nekažnjivost napada na novinare ,,ozbiljno ugrožava imidž zemlje koja ne uspijeva da adekvatno istraži takve slučajeve”.
Taj imidž crnogorska vlast popravlja tako što je na mjesto direktora policije vratila bivšeg šefa policije Veselina Veljovića, tokom čijeg je mandata broj neistraženih slučajeva napada na novinare i imovinu medija samo rastao. Uz sve, njegov vozač bio je jedan od osumnjičenih za prijetnje koje su prethodile ranijem napadu na Oliveru Lakić. Oslobođen je krivice.
Veljović je ove sedmice obećao bolje rezultate na polju 23 i 24. Doduše, nema tu šta da se puno radi. U saopštenju koje su udruženo izdali Uprava policije i Specijalno tužilaštvo navodi se da je ,,specijalno policijsko odeljenje uz rukovođenje i koordinaciju nadležnog Specijalnog državnog tužilaštva, postizanjem značajnih rezultata i zajedno sa ostalim djelovima MUP-a i Uprave policije, doprinijelo osjećaju sigurnosti i bezbjednosti svih građana”. Zašto se crnogorski novinari osjećaju nesigurnim, na šta je ukazao i Han u Skoplju, potpuno je nejasno kad se čuju Veljović i Katnić. Kad razmisliš, ti novinari sami sebe ranjavaju, tuku i pale, u pravu su režimski mediji i specijalni državni agenti. Samo da bi, kad odu na konferencije van zemlje, pred Evropljanima pričali protiv vlasti. Da je sruše. Krivo im jer smo lideri u regionu. Treba ih sve deportovati, štaznam, možda u Kinu, gdje god.
Nego, nisu to samo novinari. Ima još antidržavnih elemenata. Građani sami sebi garant daju otkaze, da bi povećali stopu nezaposlenosti. Samo da bi titula lidera u regionu umjesto Crnoj Gori pripala nekom drugom, ne daj Bože Srbiji. Ili javni dug koji raste kao iz vode. Nije to Vlada kriva. To državni službenici „kopaju” rupu u budžetu. Tuže državu jer im se ne da što im pripada po zakonu, plus što ladno primaju platu. Limenka, KAP, Regionalni vodovod, KIPS, i ostali slučajevi zbog kojih ćemo platiti stotine miliona, pa dobro sad, nije ni to do Vlade. Sudovi su presudili. A kako reče predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, sudovi će biti još bolji i otkloniće se „sve prepreke u pružanju odlučnog odgovora na organizovani kriminal”.
Eto, nema razloga za brigu. Kad ovo čuje Evropa, ne da nam neće uzeti titulu lidera, ni prekinuti pregovore, nego će možda angažovati našu trojku, Katnića, Medenicu i Veljovića, da srede evropske rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Možda i Đukanovića povuku.
U Demokratskoj partiji socijalista se nijesu glaskali povodom Hanovog upozorenja. A i zašto bi. Kad su ih prošli put iz Brisela oštro upozorili, ćutke su preuzeli Radio-televiziju Crne Gore. Pa je novopostavljeni telal Božidar Šundić, direktor RTCG, zabranio Andrijani Kadiji i Vladanu Mićunoviću, smijenjenom bivšem menadžmentu, da odu na konferenciju u Skoplje. Nije ni on pošao, iako su ga tamo kao čekali da mu navodno održe slovo. Strah od Brisela je čudo. Kao ono kad su iz EU upozorili nedavno crnogorsku vlast da Agencija za sprečavanje korupcije mora poraditi na autonomiji i konkretnim rezultatima. Ubrzo su ćutke iz Savjeta ASK-a izbacili Vanju Ćalović.
Valjalo bi da oštre poruke iz Brisela, nešto i znače. Ili to i nije više važno, imajući u vidu „novi” Đukanovićev kurs – da će Crna Gora preispitati odnose sa EU, ukoliko se bude odložilo proširenje.
Ukoliko nas ipak puste, pa i bez obzira na to što ovdje nekažnjeno ranjavaju i ubijaju novinare, stvarno treba preispitati tu Evropu. I uputiti Briselu oštre poruke. Iz kuće.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ