Vozovi, prvo jedan a nedugo za njim i drugi, stali su, „u nepropisano vrijeme na nepropisanom mjestu”, pa su putnici, njih nešto oko četiri stotine, završili na cesti.
Prije nepunih 40 godina (1985), u jesenjem blatu Slavonije, iz gomile statista pokraj zaustavljenog voza zasjali bi Rade Šerbedžija i, pokoj im duši, Sonja Savić, Dragan Nikolić, Pavle Vujisić, Ljubiša Samardžić… da odigraju svoje role u jednom od, možda, i najboljih jugoslovenskih filmova. Život je lep, Bora Draškovića.
Minule nedjelje, u srcu žegom omamljene zetske ravnice, na sceni nije bilo glavnih glumaca. Samo epizodisti kojima hrabrost dozvoljava da se još uvijek voze crnogorskim prugama. Ili ih na to tjera muka iz novčanika. Čelnicima željezničkog Prevoza i Infrastrukture nije padalo na pamet da zbog kvara na pruzi, višesatnog zastoja i nevolje koja je snašla njihove putnike prekidaju zasluženi odmor. Dovoljno je, po njihovom sudu, bilo to što su u Golubovce poslali iznajmljene autobuse da „sukcesivno” (narodski, iz više navrata) razočarane, ljute i umorne ljude prevezu do Podgorice.
Čuli ste već, predsjednik Vlade je komentarišući ovaj slučaj ocijenio kako je stanje crnogorske željeznice”zastiđe”, i najavio hitne personalne promjene na svim nivoima. Resorni ministar saobraćaja je od direktora Infrastrukture i Prevoza zatražio pisanu i potpisanu ostavku, do ponedjeljka ujutru, da bi potom i sam od premijera zatražio razrješenje obrazlažući svoj postupak moralnom odgovornošću. Predsjednik parlamenta i doskorašnji ministar saobraćaja (u čijem mandatu se posrtanje crnogorske željeznice pretvorilo u slobodan i nekontrolisan pad) najavio je da će, na prvoj sjednici parlamenta, pozvati kolege poslanike da se izjasne o njegovoj odgovornosti za stanje na crnogorskim prugama. I u crnogorskim vozovima. I na računima državnih firmi i institucija pod patronatom Ministarstva saobraćaja.
Nijeste čuli? Nijeste ni mogli. Nije ovo film. Ovo je naša stvarnost. A u njoj je ovdašnje moćnike baš briga za pruge, vozove i njihove putnike. Njih interesuju jahte, marine i aerodromi. Da pošto-zašto „valorizuju” ono što ih je zapalo ili, eventualno, poput predsjednika Skupštine, uz pomoć učinjenih ljudi iz tužilaštva i pravosuđa stresu sa svojih pleća breme odgovornosti za ranije učinjena i dokazana nepočinstva (slučaj Ramada). Nema tu mjesta za brigu o onima što kupačkim vozom idu na more.
Za razliku od političara, ovdašnja javnost nema pravo da prećuti aktuelno stanje na crnogorskim prugama. Ne samo iz straha da nam se, ostanemo li slijepi i gluvi, mogla ponoviti Biočka tragedija iz januara 2006. Nakon koje je, zapravo, vlast – kako tadašnja tako i sadašnja – radila sve što je bilo u njenoj moći da kadrovski i finansijski osiromaši i onesposobi nekadašnju Željeznicu Crne Gore, u međuvremenu podijeljenu na četiri preduzeća: Prevoz, Infrastruktura, Održavanje i Montekargo. Sa četiri borda, četiri kabineta izvršna direktora, četiri revizora… U koje su kadrovi stizali sa svih strana – od policije do komunalnih preduzeća. Da bi potom bježali na sve strane. Samo se strogo vodilo računa da se rukovodećeg mjesta ne dokopa neko ko je svoj profesionalni život posvetio željeznici i željezničkom saobraćaju.
Kao da su se u Podgorici svim silama trudili da potvrde davnošnju hipotezu američkog majora Edvarda Marfija: „Ako se neki posao može obaviti na više načina, a samo jedan vodi u propast, biće urađeno baš na taj način”. I to ne samo kada su u pitanju pruge i vozovi.
Zapravo, kao da stanje na našim prugama sve više liči na stanje u državi. Vozovi su u nedjelju stali zato što je neko, do danas nepoznat, na potezu Podgorica-Golubovci ukrao 60-80 betonskih tegova (svaki po 25 kilograma) koji zatežu električnu mrežu duž pruge. Ti tegovi su nekada bili metalni ali ih je zbog učestalih krađa Infrastruktura zamijenila betonskim, računajući da oni ne mogu biti privlačni lopovima. Prevarili su se. Baš kao što su se prevarili svi oni koji su računali da ne mogu i neće opljačkati KAP, Željezaru, Telekom, Elektroprivredu, Limenku, Regionalni vodovod…
Neki uvijek nađu način koji sve ostale vodi u propast. A mi se i dalje pravimo da ih ne prepoznajemo. Život je lijep. Kad nijeste ostavljeni pored pokvarenog voza. Na pokvarenoj pruzi. U pokvarenoj…
Zoran RADULOVIĆ