Neraspoređen novac u državnoj kasi mnogo je svrbio ministre. Zato su od parlamenta zatražili da im, po hitnom postupku, omogući da brže-bolje potroše još 9,5 miliona. Neka od alternativa – recimo da za pomenuti iznos smanje planirano zaduživanje države (a riječ je o 454 miliona samo u ovoj godini) – nije im se učinjela atraktivna u ovo, pretprazničko, vrijeme darivanja. I predizborno.
„Sa velikim zadovoljstvom mogu reći da su naši napori doveli do rezultata na koje možemo biti ponosni”, pohvalio se ministar finansija Darko Radunović, „Vlada je radila dobro, u državnu kasu je uloženo više novca, a iz nje je uzeto manje nego u prethodnom periodu. To nam je stvorilo priliku da na kraju godine domaćinski uputimo dodatna sredstva tamo gdje su ona najpotrebnija”.
Prije nego što bacimo pogled na to što ministar najavljuje kao domaćinsku preraspodjelu, malo o uštedama zbog kojih su u Vladi ponosni.
Najveći napor, odnosno, najveću uštedu u budžetu donio nam je Ustavni sud. Druga je stvar kako odluku da ukinu naknade majkama sa troje i više djece doživljavate. Vrijednost te uštede mjeri se desetinama miliona. Precizne podatke nemamo, pošto je državna administracija još od usvajanja tog, kasnije osporenog, zakona manipulisala iznosom potrebnim za njegovu primjenu.
Uz uštedu na račun majki, pažnju zaslužuju još dvije budžetske stavke u kojima će rebalansom biti umanjena planirana potrošnja. Za izvođenje radova na autoputu biće potrošeno 12 miliona eura, odnosno nekih 6,3 odsto, manje nego što je planirano za ovu godinu. Tu, očito, nije riječ o uštedama nego o planiranom a neobavljenom poslu. Slično, za 12,5 miliona eura biće umanjena i sredstva namijenjena Direkciji za javne radove. Iz Vlade još nijesu obznanili šta je od najavljenih radova ostavljeno za nerednu, ili neku sljedeću a izbornu godinu.
To su najznačajnije ovogodišnje uštede Markovićeve Vlade. Uzgred, bilo bi zgodno da se pojedini ministri pohvale i novcem poreskih obveznika koji su potrošili na preuređenje svojih kabineta. Nezvanično, u pitanju su (petocifreni) iznosi koji nijesu za potcjenjivanje.
Da se vratimo novcu koji Vlada namjerava potrošiti u narednih petnaestak dana. Tih 9,5 miliona je nešto manje od 0,5 odsto budžeta. Milion eura otići će za subvencije „ranjivih kupaca” električne energije. Nadati se da su mediji u pravu kada tumače da će taj novac pomoći socijalno ugrožena domaćinstva a ne, recimo, neka od privilegovanih preduzeća koja su danas u poziciji koja je bila rezervisana za KAP i Željezaru („KAP troši svi plaćamo”). Nešto manje od 900 hiljada eura otići će na račun Zavoda za zapošljavanje. Nije jasno šta će oni u petnaest dana uraditi sa tim novcem. Ili je i taj transfer „gdje je najpotrebnije” namijenjen predstojećim predsjedničkim, lokalnim i, ne treba isključiti, vanrednim parlamentarnim izborima koji će se održati naredne godine.
Skoro dva miliona otići će za Željeznički prevoz i Željezničku infrastrukturu. To su preduzeća u koja država treba i mora da ulaže. Ali ne treba i ne smije da toleriše neznanje, nesposobnost i političku korupciju u rukovodećim strukturama tih kompanija. Koliko god da one, odnosno njihovi čelnici, spremno plaćaju račune svojih partija i partijskih šefova.
Najviše nedoumica i sporenja će, i ovdje a moguće i u EU tijelima nadležnim za zaštitu konkurencije, izazvati odluka da se sa 5,2 miliona pomogne Montenegroerlajns (MNE). Ista kompanija je tokom godine već dobila 4,5 miliona (nezakonite) pomoći. Polovinu iz budžetskih rezervi a polovinu iz profita Aerodroma Crne Gore. Kojima MNE već duguje ogroman novac.
Ljetošnju pomoć ministar Radunović pravdao je tvrdnjom da bi za Crnu Goru bila ogromna šteta ukoliko bi dugovi prizemljili MNE. ,,Nacionalni avioprevoznik ugovorio je veliki posao za ovu sezonu i ogroman je rizik ukoliko on ne odradi taj posao”. Sada nam servira isto obrazloženje. „Procjena je da bi prizemljivanje aviona u ovom trenutku napravilo ogromnu štetu budžetu Crne Gore i ne bi omogućilo da tokom decembra i januara odradimo vazdušni saobraćaj koji je već ugovoren”, kaže Radunović. Ali ne kaže do kada će agonija države i njenog avioprevoznika trajati.
Teško je povjerovati da kompanija sa pet aviona spada u red onih koji su „suviše veliki da bi ih pustili da padnu”. Prije će biti da su u Vladi previše mali za donošenje i provođenje konkretnih odluka. Ili nekome odgovara da nastavimo let na tako nejakim i nesigurnim krilima. Dok piloti (re)balansiraju preraspoređujući milione ispod stola.
Zoran RADULOVIĆ