Nakon tačno četiri godine, Ulcinjani će na birališta 4. februara 2018. Kampanja je počela, a ključna bitka se vodi oko čelne funkcije – predsjednika Opštine. Gradonačelnik Nazif Cungu iz Nove demokratske snage – Forca, svjestan je da bi tu mogao ostati samo ako bude imao više glasova od Demokratske partije socijalista. Kako se to nije desilo ni na izborima 2014. godine (DPS je osvojio devet odbornika, a Forca 8), još manje je izgleda da se to dogodi na početku 2018.
Iz DPS-a su poručili da, po ovom pitanju, neće pristati na ucjene zbog eventualne podrške za predsjedničke izbore na državnom nivou.
,,Ukoliko budemo najjača i najmoćnija partija u Ulcinju najvjerovatnije će nam pripasti predsjednik Opštine. Poslije 4. februara ćemo znati s kim ćemo, šta ćemo i kako ćemo kreirati politiku za dobrobit građana Ulcinja”, kaže predsjednik Opštinskog odbora DPS-a Ljoro Nrekić.
Cungu pokušava da na predizbornu koaliciju privoli Demokratsku uniju Albanaca (DUA) Mehmeda Zenke, sa kojom je nastupio u savezu „Albanci zajedno”, na parlamentarnim izborima 2016. Pregovori su neizvjesni. Unija traži četiri mjesta među prvih deset na zajedničkoj listi, ali Forca, za sada, pristaje na tri koliko DUA ima mjesta u sadašnjem sazivu Skupštine opštine. U Uniji kažu da u tom slučaju neće biti koalicije i da će na izbore samostalno. Ukoliko bi prihvatila zahtjev DUA, Forca bi imala najviše šest odbornika, odnosno dva manje nego 2014, ili čak pet manje nego na izborima održanim 2010.
Dok se očekuje odluka Unije, DPS je Cunguu poslao poruku: budžet Opštine Ulcinj za narednu godinu treba da donese lokalna vlast koja će biti konstituisana nakon izbora. „Krajem ovog mjeseca opštinski parlament će usvojiti odluku o privremenom finansiranju”, kazali su iz ulcinjskog DPS-a.
Odluka je iznenadila Cungua, jer je donijeta nakon što je lokalna uprava dala na javnu raspravu Nacrt odluke o budžetu za 2018. godinu. Aktivisti civilnog sektora ocijenili su da je javna rasprava bila netransparentna, čak ni na opštinskom sajtu nije bilo najavljeno njihovo održavanje.
Na sjednici Skupštine opštine za desetak dana usvojiće se i rebalans budžeta za tekuću godinu, sa katastrofalnim postotkom realizacije. Od planiranih 15,37 miliona eura u budžet Opštine se slilo tek oko 40 odsto sredstava!?
Prema riječima opštinskog sekretara za finansije mr Seada Osmanovića, za to postoje tri razloga. „Prvi je što nije došlo do realizacije izgradnje kolektora i kanalizacije za četiri naselja (Kodra, Totoši, Bijela Gora i Donja Bratica) u vrijednosti od 5.101.000 eura. Drugi, što nije dobijena saglasnost Vlade za jedan sanacioni kredit, a treći što nije došlo do prodaje zemljišta”, rekao je on.
Uz sva druga iznevjerena obećanja, u opoziciji su jedinstveni u stavu da trenutna vlast ne zaslužuje povjerenje građana. Posebno zbog stalnih nesporazuma između albanskih nacionalnih stranaka, što širom otvora vrata DPS-u. U toj partiji i smatraju da im sada pripadaju centralne poluge jer su, nakon prekompozicije lokalne vlasti, u martu prošle godine, prepustili funkciju gradonačelnika Cunguu, čija stranka je uz DUA i Albansku alternativu, dio vladajuće koalicije na državnom nivou.
Većina građana Ulcinja ne zamjera previše nacionalnim partijama što su dio centralne vlasti, ali žele da se ta pozicija iskoristi za investicije i napredak njihove opštine, a ne isključivo za lične interese, pa će na narednim izborima ponovo biti kažnjeni protagonisti inferiorne politike umotane u profitni patriotizam.
Zbog činjenice da je u Tuzima nedavno propala tzv. Tiranska platforma koja je predviđala da albanske stranke jedinstveno nastupaju poslije izbora u toj gradskoj opštini, još manje je šanse da se sličan dokument potpiše između nacionalnih partija u Ulcinju. Duboki lični animoziteti i rđavo dosadašnje iskustvo u vlasti produbili su nepovjerenje između najjačih albanskih stranaka, Cunguove Force i Demokratske partije Fatmira Đeke. Rezultat izbora u Ulcinju mogao bi da dugoročno odredi budućnost tih stranaka.
Učešće na izborima najavila je i Albanska alternativa Nika Đeljošaja, a tu su prvi put i Demokrate Alekse Bečića. Iako su spremni za koalicije, čini se da će i oni samostalno na izbore. To je, kažu u Građanskom pokretu URA, što se tiče njih, gotovo izvjesno, a sigurno u slučaju Socijaldemokrata.
,,Možemo da očekujemo odličan rezultat na ovim lokalnim izborima, jer su građani siti istih političara koji se rotiraju na funkciji gradonačelnika. Mislim da dolazi do kraja najgora vlast u istoriji Ulcinja”, kaže predsjednik Opštinskog odbora URA Omer Bajraktari.
U Socijaldemokratskoj partiji su uvjereni da treba okupiti građanski blok. ,,Realno je da postoji prostor za jačanje, ne samo SDP-a, nego i za jačanje opozicionog bloka. Ova vlast nije uspjela za dvije godine da potroši 25 miliona obezbijeđenih sredstava, nemamo nijedan cent ulaganja u rješavanje problema otpadnih voda ovog grada, koji je ključni uslov za razvoj turizma”, ističe šef Kluba odbornika te stranke Skender Elezagić.
On tvrdi da trenutni gradonačelnik troši novac građana Ulcinja za kampanju – asfaltira, prepravlja trotoare, stavlja rasvjetu, iako Cungu kaže da su sve to redovne investicije. ,,Šteta što izbori nijesu češće. Tada vlast osjeti da im izmiče tlo pod nogama i onda pokušavaju da nadomjeste sve ono što su propustili da urade”, kaže Elezagić.
Ni najvažnije investicije koje sada sprovode, ne idu zacrtanom dinamikom. Posebno se to odnosi na izgradnju kružnog toka u centru grada, vrijednog 290.000 eura, pa građani negoduju, a privrednici trpe štetu. Najavljeno je da će radovi trajati do 23. decembra, ali, kako navode inženjeri na gradilištu, to je realno da se desi – neposredno pred izbore!?
„Zato nama treba nova politika, nove ideje, novi ljudi, nova energija, jer smo strahovito umorni i istrošeni starom pričom, ponašanjem i djelovanjem”, zaključuje Bajraktari.
Mustafa CANKA