Mogu li novi hotelsko ugostiteljski objekti u Beranama učiniti nešto više na turističkom pozicioniranju ovog grada, koji je s nekada moćnim hotelsko-turističkim preduzećem bio najjači turistički centar na sjeveru države? Na to pitanje odgovor bi se mogao dobiti već u skorijoj budućnosti, dok ovi objekti zažive punim kapacitetima. U svakom slučaju ono što je izgrađeno u posljednjoj godini, ili tek treba da se gradi, uliva nadu da turizam može biti šansa Berana.
Ugostiteljsko turistički kompleks Viaggio na samom startu postigao je veliki poslovni uspjeh. Vlasnici Milan Zečević i Žarko Jevrić vratili su se s jubilarnog pedesetog Međunardonog turističkog sajma u Novom Sadu s priznanjima, odnosno nagradama i medaljama koje najavljuju uspješnu perspektivu ovog preduzetničkog poduhvata.
Oni ne kriju zadovoljstvo zbog činjenice da su prva i tako značajna priznanja stigla na samom startu druge poslovne godine.
„Mislim da smo ovim priznanjima međunarodnog karaktera na dobar način opravdali novac koji smo jednim dijelom dobili od IRF, a drugim i većim sami uložili u otvaranje restorana i kampa”, kaže Milan Zečević.
On objašnjava da su na sajmu u Novom Sadu osvojili najprije Povelju za kvalitet i bogatu turističku ponudu.
„Osim toga, dobili smo i tri zlatene medalje – za visok kvalitet restoranske usluge restorana Viaggio, zatim za ekskluzivnost ambijenta terase restorana, kao i još jednu, i to za ambijent s pratećim sadržajem auto campa Viaggio”, dodaje Zečević.
Zečević i Jevrić su kao poslovni partneri preduzeće Elitmontenegro osnovali prije dvije godine i odmah započeli izgradnju restorana i auto campa. Oni su u startu dobili podršku Investiciono razvojnog fonda u iznosu od 450 hiljada eura, dok je preostali, nešto veći dio od 550 hiljada predstavljao njihovo ulaganje.
„Čitav kompleks prostire se na oko tri hektara zemljišta, na atraktivnoj lokaciji u naselju Buče, pored novog regionalnog puta Berane – Kolašin. U samom restoranu, na oko šesto kvadrata nalazi se 150 mjesta, dok je gostima u ljetnjoj sezoni na usluzi još 250 mjesta na terasi našeg ugostiteljskog objekta”, kaže Zečević.
Vlasnici objašnjavaju da su projekat i kompleks pozicionirali u skladu s planovima za izgradnju regionalnog puta Berane – Kolašin koji bi trebalo da bude završen za godinu i po, kao i budućeg autoputa.
„Upravo nas je ovakva lokacija preporučila kod IRF za podršku. Od samog centra Berana udaljeni smo svega nešto više do dva kilometra, a opet dovoljno daleko da naši gosti uživaju u prirodi i potpunom miru od gradske gužve”, pričaju vlasnici.
Oni govore i o budućim ambicioznim planovima za valorizaciju zemljišta na kojem se ugostiteljsko turistički kompleks nalazi.
„Naši planovi vezani su za izgradnju hotela s pedeset ležajeva, kao i bazena. Time ćemo upotpuniti ponudu. To je nešto što namjeravamo da započnemo već sljedeće godine”, kažu vlasnici ovog savremenog turističkog sela.
Samo auto kamp ovog ugostiteljskog objekta prostire se na sedamsto kvadrata i može u svakom trenutku da primi pedeset kamp prikolica. Vlasnici tvrde da je opremljen po najvećim evropskim standardima, i da je na taj način jedinstven ne samo u ovom dijelu Crne Gore, već i u regionu.
Ljeto u Beranama proteklo je, ipak, u znaku otvaranja hotela Berane. Hotel je stigao da otvori lično premijer i da iz Berana poruči kako je taj projekat važan ne samo za taj grad „već za sjever i čitavu Crnu Goru”.
Izvršni direktor firme koja je hotel podigla iz pepela, Beton Grupe Popović, Aleksandar Popović ističe da je ova kompanija osnovana prije tri decenije i da je izrasla iz zanatske radnje i u međuvremenu prerasla u modernu i uspješnu kompaniju.
„Kao proizvođač betonskih elemenata nesporni smo lider na sjeveru Crne Gore. Naši proizvodi se ugrađuju u najznačajniji projekat za Crnu Goru, autoput. Od renomiranog restorana u centru Berana, prepoznati smo i u oblasti ugostiteljstva. Upravo to iskustvo nam je dalo ideju da uđemo u projekat kupovine i adaptacije hotela Berane. I na tome nećemo stati”, – kaže Popović, najavljujući neke nove projekte u oblasti energetike i poljoprivrede.
Rekonstrukcija hotela Berane trajala je osamnaest mjeseci. Objekat obuhvata površinu od sedam hiljada kvadrata. Raspolaže sa 80 ležajeva i svim pratećim sadržajima. Ambijentalno je prilagođen prostoru za koji su Beranci posebno vezani.
Objekat između ostalog ima hotelsku terasu, čuvenu baštu i kongresnu salu sa preko petsto mjesta. U narednoj fazi, kako je najavljeno, imaće spa centar sa bazenom, saunom i turskim kupatilom, auto kampom po kome je hotel nekada bio prepoznatljiv.
Najavljeno je da će se u saradnji s lokalnom upravom razvijati sportski turizam i iskazano uvjerenje da će otvaranje hotela omogućiti dinamičniji razvoj grada i sjevera u cjelini.
Da opština Berane postaje atraktivnija turistička destinacija smatra i gradonačelnik Berana Dragoslav Šćekić.
On kaže da ovaj hotel predstavlja prekretnicu u tirističkom razvoju grada i veliku pomoć u razvoju drugih djelatnosti, preko sportske ponude, kongresnkog turizma, susreta privrednika.
„Investitori su ne samo renovirali hotel već i promijenili izgled grada, koji će, nadamo se, otvaranjem ovog hotela biti na listi renomiranih turističkih destinacija. Ovaj hotel je otvorio četrdeset novih radnih mjesta, što je važno za razvoj grada. Ovo će biti podstrek drugim investitorima da u saradnji s državom i opštinom krenu u nove projekte važne za ravoj grada”, nada se Šćekić.
U okolini grada otvoreno je još nekoliko atraktivnih etno sela, a u samom gradu od ranije postoje tri-četiri hotela manjih kapaciteta, ali visokog luksuza.
Sada, na pragu zimske sezone, sve oči su uprte u nove vlasnike hotela Lokve, na planini Cmiljevici. Braća Guberinić prošle su godine kupili ovaj hotel i skijalište i tvrde da imaju vrlo ambiciozne planove.
Kada još taj hotel i skijalište prorade u punom kapacitetu, Berane stiče sve uslove da se vrati na turističku mapu Crne Gore, kao vrlo atraktivna i ljetnja i zimska destinacija.
Sve to ovaj grad je imao mnogo godina ranije. U periodu koji je uslijedio, poznatom kao traznzicija, temeljno je razgrađeno štošta, pa i hotelsko-turističko preduzeće Berane i grad potonuo u turistički mrak.
Novi ugostiteljski objekti izgrađeni u posljednjih godinu, godinu i po, ulivaju nadu da se nestanak HTP-a, kao najsolvetnijeg turističkog preduzeća na sjeveru, može nadomjestiti i vratiti makar dio stare turističke tradicije i sjaja.
Tufik SOFTIĆ