Mjesecima traje, kaže Mojkovčanin Radojica Čobeljić, njegova borba protiv preduzeća koje eksploatiše šumu na području sela Štitarica. Za sada bez rezulatata, jer preduzeće Trudbenik po svom planu siječe šumu. Čobeljić s nekoliko rođaka, tvrdi, neće odustati dok se ne ,,sankcioniše nesavjestan rad te firme i Uprave za šume”. Propusti pri sječi šume, kažu Štitaričani, vidljivi su na više mjesta. Probijanjem „vlake” (put kojim mašine izvlače drvnu građu) Trudbenik ugrožava cijelo selo – pisao je Čobeljić na mnoge adrese. Tražio je, za sada neuspješno, i privremenu mjeru obustave sječe.
On kaže i da mu je stijenje, odronjeno prilikom probijanja „vlake”, oštetilo i vodovod star pedesetak godina. Kako objašnjava, šuma se siječe na potezu gdje to nije rađeno u minulih 100 godina, zbog opasnosti od lavine. Početkom prošlog vijeka, kaže, lavina je na tom mjestu odnijela tri života i napravila ogromnu materijalnu štetu.
„Prije mjesec i sam sam bio životno ugrožen, kada se na gornjem dijelu imanja na mene obrušilo kamenje. O tome sam obavijestio Vrhovnog državnog tužioca Ivicu Stankovića. Kamenje je svuda po imanju, a ono koje se još nije skotrljalo može svakog časa. Prinuđen sam da se zbog nesavjesnog rada Uprave za šume i Trudbenika iselim, s obzirom na to da sam iskoristio sve mogućnosti obraćanja nadležnim institucijama i niko me nije zaštitio”, tvrdi pedesetogodišnji Mojkovčanin za Monitor.
Čobeljić objašnjava da se sječom šume ponovo otvara prostor za novu lavinu. Krči se šuma u vodozahvatima, što će pospješiti poplave. To, tvrdi on, ugrožava cijelo selo, a naročito kuće Čobeljića, koje su u poplavama devedesetih godina bile najugrošenije u tom kraju.
On kaže da je dio šume kuda je prošla lavina nekada bio privatno vlasništvo, ali da su ga se vlasnici odrekli u korist države. Međutim, kako tvrdi Čobeljić, njegov djed Božo, ,,koji je bio predsjednik nekadašnje opštine Polja Kolašinska”, izdejstvovao je donošnje rješenja, kojim se na tom području zabranjuje sječa.
„To rješenje je izgubljeno, a sada mi nadležni zamjeraju što ga nemam. Tražio sam od Osnovnog suda u Bijelom Polju da donese privremenu mjeru, pa da Trudbenik privremeno obustavi radove na ovom potezu. Međutim, ništa od toga. Najteže mi pada što ću morati da se iselim s imanja koje je moj čukunđed Marko dobio još od kralja Nikole. Ne mogu da koristim, zbog radova Trudbenika, ni livade na kojima je decenijama pasla stoka. Prodajemo polako ovce i košnice, jer je na ovom imanju postalo nemoguće živjeti”, tvrdi Čobeljić.
Posebno mu je teško što, kako kaže, inspektori previđaju štetu na terenu i ,,ne primjećuju očigledno”.
Vlasnik mojkovačkog preduzeća Trudbenik Vuksan Radonjić optužbe Ćobeljića naziva ,,bespotrebnom halabukum”, kojom želi da obmane javnost i povrati šumu koja odavno nije njegova. Navodno, nadležni inspektori na terenu nijesu našli ni jedan dokaz za tvrdnje Čobeljića.
„On je vodio neke višegodišnje sporove pokušavajući da dobije šumu koja nije njegova već državna. Pretpostavljam da mu je to jedina motivacija za ovakve tvrdnje. Nijesmo probijali novu, već raskrčivali „vlaku” koju je Uprava za šume koristila prije 15 godina. Moguće da se prilikom tih radova kamenje obrušavalo, ali samo 50 metera dalje. Kuća Čobeljića je udaljena više od kilometra”, kaže vlasnik Trudbenika.
U Ministarstvu poljoprivrede tvrde da je povodom Čobeljićevih navoda generalni direktor Direktorata za šumarstvo Adem Fetić, zajedno s predstavnicima Uprave za šume i inspektormima, početkom jula obišao lokalciju gdje Trudbenik siječe. Tvrde da je riječ o odjeljenjima 11 i 12 gazdinske jedinice Štitarica, za koju osnova gazdovanja šumama važi do 2019. godine, gdje po planskom dokumentu i po izvođačkom projektu, nije predviđena nikakva zaštitna zona.
,,Prilikom obilaska terena, predstavnici Ministarstva, Uprave za šume i šumarske inspekcije konstatovali su da aktivnosti koje se sprovode u dijelu sječe, nijesu, niti mogu uzrokovati opasnost od sniježnih usova, pa ni posljedice po imovinu i živote, kako to navode Čobeljići. Ne osporavamo da su se nekada u posebnim uslovima mogli dešavati usovi ili sniježne lavine sa stjenovitih vrhova duž ove padine, ali ne postoje tragovi da su se u posljednjih nekoliko desetina godina dešavale takve pojave”, kazali su u Ministarstvu poljoprivrede.
Na oko 300 metara od privatnih šuma, uz padinu, navode iz Ministarstva, identifikovana su dva izvorišta koja sada nisu aktivna, ali su primjetni vodotokovi. Međutim, tvrdim, da stanje vodotoka ,,nije posljedica sadašnjih aktivnosti na korišćenju šuma, jer se šume na ovom području ne koriste po prvi put”.
,,Iz razloga otklanjanja i najmanjih sumnji u moguće negativne posljedice ovih aktivnosti na izdašnost tih izvorišta, po nalogu šumarske inspekcije prilikom prethodne kontrole bilo je naloženo skidanje doznake na lokaciji neposredno oko pokazanih izvorišta. No i pored toga, u cilju smanjenja i najmanjeg rizika, prema predlogu Čobeljića, naloženo je da se površina neposredno iznad izvorišta, na kojoj je doznaka već skinuta, proširi i doznaka skine i u sljedećem pojasu, sve do novootvorene traktorske vlake”.
Naknadnom kontrolom prije petnaestak dana, konstatovano je, takođe, tvrde, da su doznake ukolnjene. Time je, navodno, obezbijeđen pojas šume u državnoj svojini oko izvorišta u kome se neće obavljati nikakva sječa, čime će biti eliminisan svaki mogući rizik od ugrožavanja vodnog režima na tom području.
,,Takođe, šumarska inspekcija je prilikom obilaska dala nalog koncesionaru da nakon uklanjanja doznake predstavnika Uprave za šume u tom pojasu, uspostavi šumski red u skladu sa zakonom. Koncesionar je upozoren da će svako narušavanje privatnih interesa njegovom nepažnjom biti najoštrije sankcionisano. Kada je riječ o stručnoj ocjeni doznake, šumarska inspekcija će se odrediti prema tome, kao i prema primjedbi na uspostavljanje šumskog reda od koncesionara i u tom pravcu će preduzeti zakonom predviđene mjere”.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ