Pojedinim državnim i javnim ustanovama toliko nedostaje kadrova da su prinuđeni da i vikendom oglašavaju ponude za radna mjesta. JZU Dom zdravlja Podgorica je 6. maja, u subotu, na Đurđevdan, objavila oglas za fizioterapeuta/kinju, koji traje do nedjelje 7. maja. Na sajtu Zavoda za zapošljavanje (ZZZCG) može se naći gomila oglasa koji traju samo jedan dan, od subote do nedjelje. Podrazumjeva se valjda da nezaposleni, kako ne rade, imaju vremena i vikendom da traže i konkurišu za posao.
U ovom vidu oglašavanja prednjače privatne firme, ali ima i državnih preduzeća. Pa tako vikendom ponudu za jačanje svojih kapaciteta oglašavaju: JU Opšta bolnica Nikšić, Univerzitet Crne Gore, JU Komunalno Berane, Aerodromi CG, Vodovod i kanalizacija Podgorice…
Da li je to sve po zakonu, iako je očigledno da se radi o namještenim oglasima, pitali smo odgovorne u Zavodu. ,,Obzirom da poslodavac, shodno zakonu, dostavlja Zavodu samo obavještenje o zasnivanju radnog odnosa sa nezaposlenim licem, radi vođenja evidencije o nezaposlenim licima, u nadležnosti Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nije praćenje postupka zapošljavanja u cilju sprječavanja eventualnih zloupotreba. Kako Zavod ne učestvuje u postupku zapošljavanja po raspisanim oglasima odnosno konkursima ne može imati saznanje o eventualnim zloupotrebama”, saopštili su nam iz ZZZ.
Zakonom o zapošljavanju utvrđena obaveza da poslodavci Zavodu prijave slobodna radna mjesta. Međutim, zakon ne precizira vrijeme trajanja oglasa, pa je to prepušteno volji poslodavaca. To je tretirano kao ukidanje ,,biznis barijera”, pa poslodavci sve češće oglašavaju poslove samo po dan.
Situacija je drugačija kada su u pitanju državni službenici i namještenici. Naime, Zakonom o državnim službenicima i namještenicima jasno propisuje da rok za podnošenje prijava na javni oglas ne može biti kraći od osam niti duži od 15 dana od dana objavljivanja javnog oglasa.
,,Naravno da oglašavanje na jedan dan stvara nepovjerenja u sistem armiji nezaposlenih koji vjeruju da je ovo još jedan od načina da se svima, pod jednakim uslovima, onemogući prisup tržištu rada”, objašnjavaju za Monitor iz Uniji slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG). „Djeluje da poslodavci zadovoljavaju samo puku formu objavljivanjem oglasa. Prikupljanje potrebne dokumentacije koja se određenim oglasima traži, ponekad biva nemoguće upravo zato što oglas traje samo jedan dan. To znači i da nezaposleni moraju, da bi se informisali o slobodnim radnim mjestima, biti svakodnevno, 24 časa, na sajtu Zavoda. Činjenica je da veliki broj nezaposlenih, i pored toga što ispunjavaju tražene uslove, odustaju od prijave, jer unaprijed vjeruju da je oglas namješten, kazali su za Monitor u USSCG.
A oni koji traže posao smatraju da je isto da li je oglas raspisan na dan ili traje duže, te da se uglavnom unaprijed znaju kandidati. Kao problem potenciraju činjenicu da za apliciranje treba da se potroši oko 50 eura za prikupljanje neophodne dokumentacije. Pa kad se, na primjer, nakon pola godine ponovo ponadate da oglas nije namješten i prijavite se za posao, čeka vas isti trošak.
Iz USS CG smatraju da vlada mišljenje da su i oglasi koji duže traju ,,namješteni”, te da se ,,pitanje jednakog pristupa tržištu rada i ispunjenje ustavnog opredjeljenja da svako ima pravo na rad, mora rješavati sistemski, uz volju i riješenost svih aktera u društvu”.
Za sada, kako te rješenosti nema, u Zavodu će se desiti promjene na rukovodećem mjestu. Iz Zavoda odlazi dugogodišnja direktorka Vukica Jelić. Prekomandovana je na novo radno mjesto – državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja.
Otkada su Jelići preuzeli Zavod, ova ustanova je primjer kako pod DPS režimom funkcionišu institucije. Te 2008. Zoran Jelić je sa mjesta čelnika Biroa rada glavnog grada napredovao do funkcije direktora republičkog Zavoda za zapošljavanje. Njegovu funkciju u Birou naslijedila je supruga Vukica. Kada je 2012. Jelić izabran za poslanika, logičan slijed raspodjele funkcija doveo je do toga da ga supruga zamijeni na mjestu direktora Zavoda. Ipak, Zoran Jelić je ostao da bdi nad zapošljavanjem, u vidu savjetnika u Zavodu.
Kontrolor u prelaznoj Vladi Rade Milošević iz URE podnio je prijavu tužiocu zbog, između ostalog, i činjenice da je Jelić u vrijeme dok je bio poslanik, kao savjetnik u ZZZ CG od 2012. do 2016. primio blizu 40.000 eura. Jelić je to odlučno demantovao, tvrdeći da je zaradio taj novac, te da mu savjetnička plata od preko 500 eura nije poklonjena. Kao uostalom ni poslanička.
I MANS je podnosio prijave protiv Jelića zbog zloupotreba u Zavodu u korist DPS-a. Iako su oni u našem pravosuđu nedokazive, sva javnost je čula Jelića u čuvenoj aferi Snimak kako podučava partijske kolege: ,,Ako zaposlimo svog čovjeka, smanjili smo njima a povećali nama. Hajde da pomognemo čovjeku da se zaposli i imaćemo efekat četiri glasa za DPS”.
Odbili su Jelići sve optužbe da su Zavod pretvorili u DPS ured za zapošljavanje. Vukica Jelić je tokom prošle godine izvela računicu po kojoj jedan zaposleni više nije četiri, već 10 glasova.
Jedan od posljednjih uspjeha Jelićeve pri isteku mandata je Sajam legalnih radnih migracija u Njemačku, koji je održan sredinom marta. Kako se naši građani uglavnom ilegalno sele na Zapad, najviše u Njemačku, Zavod se potrudio da im to omogući na legalni način.
Njemačkoj najviše nedostaju medicinari – doktori, medicinske sestre, tehničari, fizioterapeuti… Nedostaju i nama: deficit ljekara je u urgentnoj medicini (400 odsto), fizikalnoj medicini (350), neurologiji (250 odsto), dermatovenerologiji (150 odsto), stanje je najcrnje u ustanovama za liječenje djece. Našem zdravstvenom sistemu nedostaje 700 ljekara, a na birou ih je preko 100. Ipak, Zavod se potrudio da našim kadrom ublaži bar dio njemačkog deficita. Legalno.
Kako god, činjenica je da je Jeliće stranka zadužila, ali i oni nju, pa je supruga avanzovala u ministartsvo, a muž je imenovan za člana Senata Državne revizorske institucije.
Trebalo je naći osobu od povjerenja za tako važnu partijsku instituciju kao što je Zavod za zapošljavanje. I odgovornost da to breme ponese pripala je Sulju Mustafiću. Nakon oktobarskih izbora Mustafić je jedan od rijetkih funkcionera Bošnjačke stranke koji nije dobio visoku funkciju. Nuđene su mu visoke državne pozicije ali nije pristajao. Čekao je i dočekao premiju.
Iako Mustafić formalno nije iz DPS-a, ne treba sumnjati da će opravdati povjerenje svoje i veće sestrinske stranke.
Tokom prošle godine, kada je SDP izlazio iz zagrljaja DPS-a, a BS čvršće tonula u njega, polemiku su vodili Mustafić i Džavid Šabović. Ovaj drugi je tada obrusio: „Pričao je i Suljo o Đukanoviću ono što je javno nepristojno reći i što danas očigledno ne smije ponoviti. A jasno je da ne ćuti zbog dobra Bošnjaka, nego zbog svoje funkcije i na štetu naroda. Dok su drugi za svoju naciju podnosili žrtve, on, zloupotrebljavajući ime naroda, obezbjeđuje sebi privilegije”.
BS, za sada, u Vladi ima potpredsjednika Rafeta Husovića, ministra rada Kemala Purišića, ministra saobraćaja Osmana Nurkovića, Željezničkim prevozom i Željezničkom infrastrukturom upravljaju Eldin Mucović i Hasim Dacić, a direktor Zavoda za školstvo je Rešad Sijarić.
Na nivou stranke stvari dobro idu, što se tiče zapošljavanja. I BS je među onima koji raspisuju oglase vikendom. Tako je za mjesto administrativnog radnika u Beranama, Bošnjačka stranka – Rožaje, raspisala oglas u subotu 22, a trajao je do nedjelje 23. aprila.
Ne treba sumnjati da će kadrovsko-partijsku kombinatoriku dalje pospješiti i novi direketor Zavoda. Iako će mu, mora se priznati, biti teško da dosegne pregnuće Jelića.
Predrag NIKOLIĆ