Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić (SNP) razriješio je dužnosti svog najbližeg saradnika, potpredsjednika Opštine Dragutina Joksimovića (SNP), zbog štete koju je nanio Opštini i ugledu sopstvene funkcije nedavnom blokadom opštinskog žiro-računa.
Ova vijest obilježila je proteklu sedmicu. I ne samo u Beranama, jer je time uvedena nova i zdrava praksa da predsjednik Opštine pozove na odgovornost svog saradnika i visokog funkcionera partije kojoj i sam pripada i koju u ovom gradu vodi.
Nešto ranije potpredsjednik Joksimović je zajedno sa svojom braćom prinudno sa žiro-računa Opštine Berane naplatio 70.600 eura po sudskoj presudi na ime eksproprisanog zemljišta u mjestu Buče.
Opština Berane je zbog ove i još jedne presude bila u blokadi više od petnaest dana, a radnicima su zbog toga kasnile plate. Odluku o razrješenju potpredsjednika Joksimovića mora da potvrdi lokalni parlament.
Šćekić kaže da je Joksimović kao potpredsjednik i član užeg kolegijuma po funkciji u cjelosti bio upoznat sa finansijskim stanjem i naslijeđenim problemima iz prethodnog perioda, kao i da će blokada proizvesti negativne posljedice i onemogućiti dalje normalno finansijsko funkcionisanje.
„Blokadom je onemogućeno servisiranje obaveza Opštine prema povjeriocima, sportskim klubovima, zaposlenima, budžetskim korisnicima i drugima, čime im je nanijeta šteta. Šteta je nanijeta i ugledu Opštine, kao i funkciji koju potpredsjednik obavlja”, navedeno je u Odluci o razrješenju.
Joksimović s druge strane tvrdi da je predsjednik Opštine prije blokade imao trideset i osam dana vremena za dogovor o naplati u ratama, dodajući da je na kolegijumu održanom početkom februara nudio takav način naplate.
„Opština je obaviještena o blokadi osam dana prije nego Centralna banka, pa je i tada izostao poziv predsjednika na razgovor za dogovor. Ukupno vrijeme za koje je predsjednik mogao prihvatiti moj prijedlog pa mene i moju braću pozvati na razgovor, što mu je bila dužnost, bilo je trideset i osam dana”, kaže Joksimović.
Šćekić, međutim, smatra da o tome nema razgovora i da je potpredsjednik opštine neko ko treba da štiti opštinske interese, odnosno kome opšti interes mora biti ispred ličnog.
„To je neko ko odlučuje u odsustvu predsjednika. On je ovdje donio odluku u svoju korist”, kaže Šćekić.
Gradonačelnik Berana je najavio da će se obratiti Vrhovnom državnom tužiocu da preispita kako je zemljište koje je Joksimovićima eksprorpisano još 2008. godine procijenjeno na pet hiljada po aru, kada su sve susjedne i granične parcele procjenjivane i plaćane osamsto eura po aru.
Iz Službe predsjednika Opštine Berane objašnjeno je da se spor sa porodicom Joksimović povlači iz vremena bivše lokalne vlasti, kao i da je predmetna parcela 506 KO Buče ovoj porodici upisana kao vlasništvo po osnovu greške u katastru, uz dva svjedoka, još 1993. godine.
Predsjednik Opštine objašnjava da je u sporu s porodicom Joksimović bilo sedam presuda, i da su sudovi nekoliko puta poništavali presude u korist te porodice, što je učinio i Vrhovni sud vraćanjem na ponovni postupak.
U tom postupku presuđeno je u korist Joksimovića, a Opština Berane je na pravsonažnu presudu uložila zahtjev za reviziju.
Šćekić ističe da ne dovodi u pitanje ničije pravo da sudskim putem ostvaruje svoje interese.
„Najmanje što je mogao da uradi bilo je da sačeka ishod revizije, a ne da trči kod izvršitelja da se što prije naplati. To je morao da učini i iz profesionalnih i iz moralnih razloga”, kaže Šćekić.
Potpredsjednik Joksimović smatra da je odlukom o njegovom razjrešenju predsjednik odlučivanje o sudbini koalicije Zdravo Berane prepustio DPS-u.
Odnos snaga u lokalnom parlamentu je osamnaest – sedamnaest u korist koalicije Zdravo Berane. U toj koaliciji na posljednjoj sjednici bilo je varnica jer je jedan odbornik odbijao da glasa.
Vjerovatno je da je Joksimović na to i računao kada je dao ovakvu izjavu. U tom slučaju njegova bi smjena prošla teško kroz skupštinsku proceduru.
Zaobilaznica pored rijeke Lim u dužini od tri kilometra pravljena je 2008. godine, i tada je bivša lokalna vlast (DPS) eksproprisala zemljište. Za mnoge od tih eksproprijacija danas se vjeruje da su bile precijenjene.
„Opština Berane nema evidenciju o eksproprijacijama za obilaznicu iz perioda 2008. do 2014. godine za koje su donijete odluke o otkupu, najčešće po nesrazmjerno visokim cijenama”, ističe Šćekić.
On posebno ukazuje na problem mijenjanja detaljnih urbanističkih planova kojima se po pravilu dolazilo do eksproprijacija zemljišta od istih ljudi i preduzeća.
“Izmjene DUP-ova i ekspoprijacije predmet su krivičnih prijava koje su podnijete još 2014. godine”, podsjeća gradonačelnik Berana.
Šćekić naglašava da su sve izmjene DUP-ova donošene u lokalnoj skupštini tadašnjom odborničkom većinom Demokratske partije socijalista.
,,Dio odbornika koji su tada svojim glasom podržali krivična djela danas čini novo rukovodstvo lokalnog DPS koje je navodno napravilo otklon od prethodne garniture. Nakon tri godine je jasno da u DPS ne postoji nikakav otklon od prethodne prakse, jer je jedini doprinos koji daju opstrukcija lokalne uprave putem pritiska na državne organe da ne obavljaju svoj posao”, – tvrdi Šćekić.
Gradonačelnika Berana zbog toga ne brinu previše izjave potpredsjednika čije je razrješenje tražio. On, kako kaže, očekuje da se odbornici lokalnog parlementa upravo na ovom primjeru legitimišu jesu li za zaštitu opštinskih i državnih interesa.
Nezavisno od ovog slučaja Šćekić smatra da je krajnje vrijeme da se i s visokih državnih adresa pošalje poruka da niko nema pravo da se zbog ličnih interesa igra sa sudbinom cijelog grada.
,,Pozivamo Specijalno državno tužilaštvo da prestane s ignorisanjem istražnog postupka u vezi s krivičnim prijavama koje je Opština Berane podnijela protiv bivšeg rukovodstva. Trogodišnjim odugovlačenjem da preduzme sve istražne radnje i pokrene krivične postupke protiv grupe koja je devastirala Berane, SDT postaje direktno odgovorno i daje dodatni elan grupama koje su opustošile Berane i žele da to učine opet”, kaže Šćekić.
Predsjednik Opštine Berane naglašava da od svojih najbližih saradnika upravo zbog takve prakse očekuje da pokažu kako su dio vlasti koja nije onakva kakva je bila prethodna.
„Ja kao predsjednik Opštine nijesam došao da pljačkam već da štitim opštinsku i državnu imovinu i interes i tako radim i u ovom slučaju, i radiću tako ako je potrebno do Strazbura”, kaže Šćekić.
Predizborna godina u Beranama je počela. Redovni lokalni izbori su u martu 2018. Dok jedni vjeruju kako talasanja u vladajućoj koaliciji u ovom gradu idu na ruku Demokratskoj partiji socijalista, drugi smatraju da je Šćekić smjenom svog saradnika pokazao da se političari mogu i moraju rukovoditi opštim interesom, ispred ličnog. I da je time dao prilog razvoju demokratije u Crnoj Gori.
Tufik SOFTIĆ