Baš kao i vrijeme, po principu toplo-hladno, krenula je i ova godina u Ulcinju. Jer, sve do prvih dana Nove godine u Ulcinju se moglo sjedjeti na teresama restorana, a vozili su se i motori. Od 5. januara počelo je ledeno vrijeme, sa temperaturom vazduha koja je u kontinuitetu, punih sedam dana, bila ispod nule, što ne pamte ni najstariji Ulcinjani.
A oni su, istorijski je dokazano, kao i svi Mediteranci, po pravilu, nepovjerljivi, pa iako simpatišu Njemce i za njih vežu zlatno razdoblje u turizmu ovoga grada, nijesu baš egzaltirano dočekali napise da je najveći njemački turoperator TUI zainteresovan za višedecenijski zakup nudističkog naselja na Adi Bojani i hotela Belvi na Velikoj plaži, koji posluju u sastavu Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera. U te svrhe, njemački turoperator je, navodno, već obezbijedio početna kreditna sredstva u iznosu od čitavih 200 miliona eura.
Činjenica je da su predstavnici te renomirane njemačke agencije nedavno boravili u Ulcinju i obišli te objekte, ne otkrivajući svoje planove. Direktor Ulcinjske rivijere Radomir-Mikan Zec samo je izjavio da je to preduzeće ušlo u razvojni program TUI-ja za Adu.
Izvjesno je takođe da će u martu čelnici TUI-ja ovim povodom razgovarati sa najvišim crnogorskim zvaničnicima.
Monitor je ranije pisao da je TUI napravio konzorcijum sa nekoliko velikih regionalnih kompanija i da će zajednički nastupati na ovom tržištu. Jer, nakon nemira na sjeveru Afrike i Bliskom istoku, evropski turoperatori su se snažnije okrenuli destinacijama na Starom kontinentu. Upravo je to naša šansa, ali je veliko pitanje da li će imati ko da je iskoristi.
Posebno je to slučaj sa Ulcinjem, jer tek treba da se ispune pretpostavke za ubrzani turistički razvoj. Neažurnošću i neodgovornošću lokalnih vlasti doveden je u pitanje čak i projekat uređenja vodovodne i kanalizacione mreže, vrijedan 20 miliona eura, koji upravo finansiraju njemačke institucije. To i uređenje kanala Port Milene, koji je godinama ekološka bomba, su preduslovi da se zaključe ugovori sa Njemcima. Jedan njihov zahtjev, da se smanji PDV na turističke usluge sa 19 na sedam odsto, Vlada je ispunila.
Pitanje je takođe kako Njemci gledaju na najave da će naredne godine krenuti istraživanje nafte i gasa na četiri bloka u moru kod Ulcinja. Jer, nevladine organizacije smatraju da je Vlada Crne Gore ušla u veoma rizičan projekat koji će dugoročno predstavljati prijetnju ključnim resursima Ulcinja i čitavog Primorja.
Da je novo razdoblje u Ulcinju već krenulo uvjeren je gradonačelnik Ulcinja Nazif Cungu. On svoje uvjerenje bazira na usvajanju Prostorno-urbanističkog plana Opštine, koji je usvojen nakon punih sedam godina. Ulcinj je, inače, jedina opština kojoj je taj dokument izradila Vlada Crne Gore. Cungu je rekao da je njime zaštićena Solana, a Valdanos spašen od prodaje ne navodeći da li su to namjeravali da urade njegovi koalicioni partneri sa državnog i lokalnog nivoa. Ostaje tek da se vidi kako će se realizovati dogovor iz koalicionog sporazuma sa DPS-om o povraćaju Maslinade ranijim vlasnicima u toj uvali, što bi se, kako je Cungu precizirao, trebalo desiti „krajem maja, početkom juna”.
Ali, vrijeme isuviše brzo prolazi kako bi se na djelu potvrdio politički sporazum. To će se već za manje od dva mjeseca pokazati na primjeru Solane. Jer, treba očekivati da se ona nakon dugog i tvrdoglavog odbijanja zvaničnika u Podgorici ipak zaštiti, no neizvjesno je da li će biti proizvodnje „slanih kristala” ove godine.
Naime, šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Aivo Orav, ponovio je da će otvaranje poglavlja 27, koje se odnosi na životnu sredinu, zavisiti od spremnosti naše zemlje da zaštiti Solanu. ,,Crna Gora mora da uloži odlučne napore i sprovede hitne akcije kako bi zaštitila ovo područje. Neophodno je dugoročno rješenje za održivo upravljanje ovim područjem”, poručio je Orav.
Kako tvrde u Centru za zaštitu i proučavanje ptica i Društvu Martin Šnajder Jakobi, stanje na Solani je alarmantno. ,,Sanacija i modernizacija infrastrukture koja se svakodnevno urušava, zbog nebrige i odugovlačenja odgovarajućih institucija, je urgentna. Samo zaštitom ovog područja možemo naći pravog investitora koji će pokrenuti proizvodnju soli i time obezbijediti dugoročni održivi opstanak”, kaže predsjednica Društva Zenepa Lika.
,,Krajem januara, početkom februara počeće realizacija projekta čiji će rezultat biti kvalitetna i sveobuhvatna studija zaštite Solane”, rekao je ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović ne navodeći kada će početi proizvodnja soli.
,,Mi znamo da ako se sve pripreme ne obave do marta, onda ćemo imati još jednu godinu, već četvrtu zaredom, bez berbe soli”, kaže predsjednik NVO Zeleni korak Dželal Hodžić.
Prema njegovim riječima, samo pokretanjem proizvodnje moguće je očuvati ekosistem i bioraznolikost Solane i Port Milene, odnosno čitave delte rijeke Bojane, ali i identitet grada Ulcinja.
,,Program oporavka izradili su bivši inženjeri najstarijeg ulcinjskog preduzeća. Oni su saopštili da Solana nije uništena već urušena i da bi trebalo uložiti oko 1,3 miliona eura da stane na noge. To i nije neka para za državu i Opštinu Ulcinj”, dodaje Hodžić.
To će se pokazati za nekoliko sedmica, baš kao što je već sada jasno da ove godine neće početi rekonstrukcija magistralnog puta od Ulcinja do Vladimirskih Kruta, a koji dalje vodi prema graničnom prijelazu Sukobin.
Iako su državni funkcioneri najavljivali da će do kraja 2016. godine biti raspisan tender za rekonstrukciju tog puta kojim na ulcinjsku rivijeru dolazi najveći broj gostiju, to se nije desilo.
Najave početka građevinskih radova na ovoj dionici, dugoj 13,5 km, redovno se ponavljaju od 2013. godine.
Zbog svega toga nije se čuditi što su Ulcinjani skeptični. Već godinama se gromoglasno najavljuje da će njihov grad postati Monte Karlo, Monako, Dubai, da će se graditi novi hoteli, a njih ni na vidiku. I neće ih biti ni u naredne tri godine. Istovremeno veliki broj mladih Ulcinjana napušta svoj grad, od postojeće lokalne vlasti niko ništa ne očekuje, pa je demoralizovanost postala opšte stanje duha.
Zato čak ni najave dolaska TUI -ja tu mnogo ne pomažu. Tek kada ( i ako) se budu vidjeli konkretni rezultati, moguće je da se stanje promijeni. Do tada, će sve ove najave biti samo nalik crtama u pijesku: traju do prvog talasa.
Mustafa CANKA