U Bosni i Hercegovini potonuloj u šaroliki neukus protagonista kampanje za opštinske izbore ovih je dana politički establišment umjesto da brine o rezultatima izbora za opštinska vijeća angažovan u pro et contra ambijentu takozvanog Dodikovog referenduma!
Opozicija u RSbila je na pragu da dotuče SNSD-ovsku nacional-socijalističku logiku i da izvrši promjene u manjem bh. entitetu…Politički kadaver na priliku Milorada Dodika oživio je zahvaljujući apelaciji koju je zbog njegove namjere pokretanja referenduma oko pitanja 9. januara – dana Republike Srpske, prema Ustavnom sudu uputio predsedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Izetbegović je posegnuo za apelacijom prema Ustavnom sudu da bi spriječio da dan kada su najcrnji srpski nacionalisti napuštanjem Skupštine Republike BiH de facto izvršili državni udar, ne bude u buduće slavljen kao dan manjeg bh. entiteta. Ustavni sud, i pored nastojanja Skupštine RS da taj sud promjeni svoju odluku o zabrani referenduma, to nije učinio. Dodik je cijelu stvar predstavio građanima kao pokušaj gašenja RS.
Ne gasi niko dejtonski pozicioniranu strukturu tog bh. entiteta već ukazuje na fašistoidni scesionizam kojim je započeo rat u BiH. Toga 9. januara 1992., poslanici iz reda srpskog naroda okrenuli su leđa Republici BiH i formirali su secesionističku Srpsku republiku Bosne i Hercegovine. To je bio tipični državni udar koji će svoje krunske trenutke imati u paljevini, uništavanju svega što je rukovodstvo te političke i vojne nakarade fašistoidnog tipa ocijenilo da mora biti zatrto da bi Srbi radili na stvaranju velike Srbije…
Entitet koji je Dejtonskim mirovnim ugovorom stvoren kao Republika Srpska, uistinu je entitet masovnih grobnica, neviđene patnje nesrba u logorima posijanim po njegovoj teritoriji. Eto razloga zašto se datum slavljenja (?!) dana stvaranja paradržavne tvorevine, koju je Dejton sramnim odlukama učinio vjerodostojnom, morao osporavati. Ali kako u složenoj bh. arhitekturi odnosa unutar tradicionalnog tronošca Srbi – Hrvati – Bošnjaci stvari nikada nisu jednostavne, to je odluka Ustavnog suda BiH, koja bi u svakoj ustrojenoj i civiliziranoj državi bila provedena bez pogovora, postala barjak pod koji su uz Dodikove nacional-socijaliste stali i drugi politički subjekti ovog entiteta, a najdalje je otišao u gotovo prijetećoj retorici član Predsjedništva BiH, Mladen Ivanić. Stvorena je neugodna ne samo politička klima, već se većina građana BiH počela pribojavati neposredne ratne opasnosti. To je bilo dovoljno da u kriminogene radnje duboko zaronjeni SNSD Milorada Dodika vaskrsne kao zaštitnik na kraće staze političkog subjektiviteta RS, a na duže staze stvaranja nove srpske države na Balkanu, koja bi nastala otcjepljenjem od dejtonske BiH. Neuvjerljivi međunarodni faktori koji retorički osuđuju ovo grubo rušenje državno-pravnog položaja BiH doimaju se kao Don Kihoti u situaciji kada diljem svijeta secesionizam postaje manir.
Dodikov sabrat po secesionističkim žudnjama Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i čelnik Hrvatskog narodnog sabora, udruge koja je stvorena da bi uskrsla drugu paradržavnu tvorevinu u BiH – Herceg Bosnu bez rukavica daje za pravo Dodiku?!
Takva situacija nagnala je analitičare da se bave posljedicama u vidu nečinjenja ili neefikasnog činjenja međunarodne zajednice koja u BiH ima de facto protektorski položaj… To je kvadratura bosanskog političkog kruga u kojoj se u prividnom miru ratuje nekim davnim, ali nezaboravljenim oružjima verbalong karaktera, koja oživljavaju aveti paradržavnih tvorevina. Da li će se 25. septembra održati referendum o vjerodostojnosti 9. januara ili neće, gotovo da je danas svejedno. Dodik je postigao cilj, mobilizirao je ne samo političke stranke sa srpskim predznakom već i građane RS.
Ulog je prevelik, svi očekuju šta će reći kolegij mudraca – ambasadora sakupljenih i PIK-u, nakon što Dodik provede svoje namjere, jer je pomenuti skup upozorio, kao uostalom i ambasada SAD-a, na nepotrebnost, a u opasnijoj formi i pogubnost održavanja referenduma.
Kuda plovi dobrano pocijepani bh. brod?
Gradimir GOJER