Stranačka udruživanja pred predstojeće, odlučujuće izbore u Budvi, na kojima se očekuje smjena teško kompromitovane vlasti, čiji su istaknuti funkcioneri osuđeni kao članovi organizovane kriminalne organizacije koja je brojnim malverzacijama sa opštinskim zemljištem, ključnim infrastrukturnim projektima, poslovima u urbanizmu, turizmu i kulturi, oštetila grad za stotine miliona eura, okončana su.
Veliki je broj partija i koalicija koje će pokušati da u praznom prostoru koji je nastao havarijom DPS-a, partije koja je u koaliciji sa SDP, povremeno i sa Liberalnom partijom, duže od deset godina vodila Budvu, iskoriste šansu. Efekti vladavine ove koalicije građanima i javnosti dobro su poznati, pa će izjašnjavanje na biračkim mjestima 16. oktobra pokazati da li slobodni izbori služe za izražavanje partijske poslušnosti ili kažnjavanje kriminalne hobotnice koja je uništila grad. Da li će građani pružiti priliku drugima koji će poharu turističkog grada konačno zaustaviti i obezbijediti uslove da se Budva podigne iz pepela.
Posljednji lokalni i6zbori u6 oktobru 2012. održani su u sjenci afere Zavala i sudskih presuda kojima je 20 funkcionera DPS-a na čelu sa tadašnjim predsjednikom Opštine Rajkom Kuljačom, osuđeno na višegodišnje kazne zatvora zbog korupcije. Uprkos tome, koalicija DPS-SDP-LP osvojila je tijesnu većinu u budvanskom parlamentu, čime su njihovi i interesi građevinske mafije bili sačuvani. Do čega je podrška građana korumpiranim čelnicima grada dovela, vidi se četiri godine kasnije, kada je tužilačkim i finansijskim istragama, obuhvaćeno oko 70 osoba, mahom pripadnika DPS-a.
Na ovim izborima definisane su dvije ključne tačke oko kojih se sve partije koje učestvuju u trci za odborničke mandate i za poziciju predsjednika Opštine Budva, „moraju” izjasniti. Prvo određenje tiče se postizborne saradnje sa DPS-om. Svi se zaklinju na Bibliju da nakon izbonih rezultata, ma kakvi bili, neće ulaziti u aranžmane sa DPS-om. Demokratska partija socijalista glavna je babaroga oktobarskih izbora od koje se glasno i jasno unaprijed ograđuju, kako bi pridobili povjerenje razočaranih Budvana. U nekim partijama potpisuju se i ugovori časti, kojima se garantuje kako se neće ponoviti praksa odbornika Pozitivne, po kojoj kandidati uzmu mandate kao opozicioni, a završe pod okrilje DPS-a. Sve partije izuzev Vlahovićeve CDU i Brajovićeve SD, javno su se izjasnile da nakon izbora neće praviti saveze sa DPS-om. Očekuje se, međutim, da i svojim potpisima potvrde takav politički stav.
Druga bitna tačka partijskih programa je odnos prema daljoj urbanizaciji Budve. Lideri stranaka listom obećavaju kako će, ako budu u prilici, stopirati dosadašnju praksu degradacije prostora i započeti proces revizije svih urbanističkih planova kojima su prirodne vrijednosti budvanske opštine uništene.
Na najteže izbore do sada, DPS ide samostalno sa sloganom Budva – Sigurnim korakom. Stranku će predvoditi aktuelni predsjednik Opštine Srđa Popović, koji se nada još jednom predsjedničkom mandatu.
Na listi DPS-a su nova lica, nema nikoga od stare plejade istaknutih članova ove stranke iz porodica koje su decenijama vodile glavnu riječ u Budvi. Preporuke lidera partije Mila Đukanovića, date prilikom ljetošnje posjete lokalnom partijskom odboru, da se iz politike povuku neke od budvanskih porodica, ispoštovane su.
Napravljen je „potpuni otklon od prethodne politike”, ističe predsjednik Popović.
Među 33 imena na listi nema nijednog kandidata iz porodice Marović, nema ni Rađenovića, Kuljača, kao ni Lazovića. Na listi nema aktuelnih direktora opštinskih preduzeća i ustanova. Povjerenje nisu dobili direktori Milenko Medigović i Đoko Medin, umiješani u brojne budvanske afere. DPS se odrekao i svojih sekretara iz brojnih sekretarijata, takođe umiješanih u poslove budvanske kriminalne organizacije.
Ali im se stranka odužila time što im je uoči izbora podijelila luksuzne stanove. U Budvi je dovoljno provesti jedan mandat u nekoj od lokalnih službi ili javnih institucija, za rješenje stambenog pitanja. Ako nema para, Budva ima stanova, koje je lokalna uprava najčešće uzimala od investitora u zamjenu za plaćanje komunalnih taksi, od kojih grad, što se vidi na svakom koraku, nije imao nikakave koristi.
Loš rezultat na izborima koji DPS zasigurno očekuje, pokušava se nadomjestiti rezultatima drugih, bliskih partija, sa kojima se prave kalkulacije kako zadržati vlast u Budvi. Riječ je o biznis varijantama koje nude grupacije iz lokalnog CDU i Socijaldemokrata, Ivana Brajovića.
Listu „CDU i građani: Volimo Budvu”, predvodi Dragan Purko Ivančević, koji je istakao kandidaturu za predsjednika Opštine. Ivančević je okupio neke od bivših pristalica SDP, računa i na razočarane DPS-ovce. Zanimljivo, ova partija Miodraga Vlahovića neće učestvovati na izborima, osim u Budvi, u kojoj je dobila vjetar u leđa iz podgoričke DPS centrale.
Računa se i na glasove SD-a, takozvane interesne ekipe iz Splendida. Nosilac liste SD i kandidat za predsjednika je Žarko Radulović, direktor hotela i Crnogorskog turističkog udruženja. Radulović je upamćen po svom viđenju ekonomije u Crnoj Gori, izjavi datoj prije nekoliko godina, po kojoj Crnogorci uskoro neće morati ništa da rade, jer će sjedeći u svojim foteljama kod kuće, imati mjesečni prihod od najmanje 10.000 dolara, uz jedini uslov, da puste druge da rade, odnosno da ne rašćeruju investitore koji hrle ka Crnoj Gori.
Navodno je DPS Raduloviću prepustio izborno agitovanje i obradu zaposlenih u hotelima u budvanskoj opštini. Predsjednik Opštinskog odbora SD u Budvi Draško Krivokapić član je Odbora direktora HG Budvanska rivijera, tako da su hiljade zaposlenih u hotelima i ugostiteljstvu, pod njihovim uticajem.
Prvu izbornu koaliciji u Budvi objavila je URA, koja će nastupiti zajedno sa SDP i LP, što je iznenađenje, kada se zna doprinos ovih partija u propasti Budve.
Dok na lokalnom nivou Lliberalna partija predstavlja opoziciju, na republičkom nivou članovi partije Andrije Popovića nalaze se na listi DPS-a, koju vodi Milo Đukanović. Nosilac liste URA-SDP-LP biće Božena Jelušić, potpredsjednica stranke URA.
Zajednički izlazak na izbore sa partijom koju vodi Jelušić, odbio je šef budvanskog odbora SNP Veselin Marković, iako je njegova partija pristupila Velikoj koaliciji – Ključ, sa URA i Demosom. Tako će na lokalu SNP ići samo sa Demosom, čiju će zajedničku listu voditi Marković.
Demokrate Budve najavile su među prvima samostalni nastup 16. oktobra. Listu ove stranke koja prvi put ulazi u izbornu trku, predstavljaće Dragan Krapović, pravnik iz Budve. Stranka okuplja mahom mlađu generaciju Budvana, one koji se do sada nisu okušali u politici, ali su aktivnostima u javnosti i oštrom kritikom postupaka lokalnih vlasti privukli pažnju građana.
Demokratski front još nije formirao izbornu listu. Ova po snazi najjača opoziciona grupacija u lokalnoj skupštini samostalno ide u izborno nadmetanje za 33 odbornička mandata. Jedan više nego što ih je bilo na prethodnim izborima, jer se biračko tijelo u Budvi uvećalo sa 14,5 hiljada građana sa pravom glasa, na 16,5 hiljada.
Najstariji odbornik ikada
Iznenađenje ovih izbora svakako je odbornička kandidatura Vlada Mitrovića, bivšeg ministra turizma, starog 82 godine, koji se našao na sedmoj poziciji izborne liste DPS-a. To je ubjedljivo najstariji kandidat na izborima, na svim nivoima, u istoriji crnogorskog parlamentarizma.
Branka PLAMENAC