Povežite se sa nama

OKO NAS

TURIZAM U 2016 – KAD SE PODVUČE CRTA: Avgust i po

Objavljeno prije

na

Crnogorski zvaničnici, direktori lokalnih turističkih organizacija i velikih preduzeća ne kriju zadovoljstvo. Govore o procentima koji rastu u odnosu na prošlu godinu, navode broj noćenja, kolone na putevima i graničnim prijelazima, potrošnju hljeba i vode, ali veoma rijetko finansijske efekte.

Jer, treba zaista biti mađioničar, pa za izuzetno kratko vrijeme zaraditi dovoljno da bi se izmirili svi troškovi i dažbine, platile kreditne rate i opušteno čekala zima, a da se ne govori o potrebi da se nešto investira i poboljša ponuda.

Analize pokazuju da je stanje pune zauzetosti hotelskih kapaciteta u Crnoj Gori oko 80 dana, a prije 30 godina je u Crnoj Gori ona iznosila 142 dana!? Sezonalnost je još izraženija u drugim vidovima smještaja, što je potvrdila i 2016. godina. Špic sezone je, kao i obično, trajao punih 45 dana, što znači da se ne možemo nikako odmaći od stare ponude „sunce i more”.

„U početku su bile gužve, susreli su se turisti sa građevinskim radovima, neki infrastrukturni objekti su napravljeni. Bilo je dosta nezadovoljstva turista i turističkih poslenika. Sezona je počela relativno kasno, polovinom jula, a špic je negdje do kraja avgusta”, kaže dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi Rade Ratković.

Prema njegovim riječima, iz godine u godinu ponavlja se stara spirala – imamo slabu predsezonu i postsezonu. „Špic i velika gužva u sezoni uzrokovana je stambenom izgradnjom u našim primorskim mjestima. Ljudi dolaze u svoje stanove, najviše kupuju u mega marketima i nose u svoje stanove, pa i ovakav vid turizma nazivaju mega-turizam”, ističe Ratković.

Zato su stanodavci morali da smanjuju cijene smještaja, jer su dani sezone odbrojani, a u turizmu je prazan krevet najskuplji. Moglo se i u avgustu, u Ulcinju i Budvi, spavati za osam do deset eura.

Uz osjetno manju potrošnju, zbog slabije kupovne moći gostiju, ova sezona ni za najveći broj ugostitelja neće biti upamćena kao berićetna. Jedino će, možda lijepo vrijeme, koje se očekuje do početka septembra, popraviti ove skromne rezultate. I odagnati im bar malo nervozu koju im je tokom sezone priređivala zvanična statistika.

Direktor Hotelske grupe Montenegrostars, u okviru kojeg posluje hotel Splendid u Bečićima, Žarko Radulović istovremeno tvrdi da je sezona – nikad bolja. „Postsezona je takođe mnogo bolje bukirana nego proteklih godina. Imamo mnogo više ugovorenih seminara i konferencija”, kaže on. Očekuje da će ta kompanija imati bolje finansijske rezultate za 10-17 odsto nego prošle godine.

Radulović navodi da je ove sezone velika „disperzija” gostiju. „Ima ih iz cijele Evrope, pa i svijeta, što po hotelima što po privatnom smještaju, tako da je krenuo proces koji mijenja turistički biznis u Crnoj Gori, a samim tim mi ćemo morati da mijenjamo ponudu naših proizvoda i prilagoditi se novim gostima”, dodaje on.

Činjenica je, međutim, da je trend povratka na zapadnoevropska tržišta veoma usporen, a samo ona garantuju da će se turistička sezona produžiti. Posebno, na ono najznačajnije, njemačko. Jer, Njemci su prvaci svijeta u putovanjima koji Crnu Goru još ne prepoznaju kao zanimljivu turističku destinaciju. Promocija u ovoj najvećoj evropskoj zemlji je takođe simbolična, što je prosto neshvatljivo. Ona se još uvijek označava tek kao – veliki potencijal.

Mogli bi, na primjer, nešto u tom pravcu naučiti od Španaca, koji su ove godine, kada su ostvarili odlične rezultate u turizmu, pojačali propagandu na njemačkom tržištu. Španija će 2016. ugostiti 74 miliona turista, ili 6,5 miliona više nego godinu ranije. Interesantno je da su sada posebno reklamirali svoje manje poznate gradove i mjesta u unutrašnjosti. Jer, mjesta na obali su veoma poznata Evropljanima. Samo u Majorki je 23. juna sletjelo 1.060 aviona koji su tog dana dovezli oko 200 hiljada turista!? Inače, veoma dobre rezultate ostvarile su ove godine i Italija, Grčka i Hrvatska, a najveći gubitnik je Turska, zbog terorističkih napada i blizine ratnih sukoba.

Naše nade da će evropski turisti doći u znatno većem broju, zbog problema na sjeveru Afrike i u Turskoj, nijesu se, dakle, pokazale utemeljenim. Nesigurnost i strah blokiraju ljude, pa tada gosti radije ostaju na sigurnom – kod kuće! Promjena u odnosu na Crnu Goru bi, kako pokazuje primjer Hrvatske, mogla da se očekuje tek kada postanemo članovi Evropske unije.

U svakom slučaju, do tada treba promijeniti ukupan odnos prema turizmu koji se u Crnoj Gori najčešće doživljava kao mjesto brze i lake zarade, utočište tzv. strateških partnera i recikliranih kadrova, a ne najvažnija poluga razvoja.

Zato, sa ovim teškim teretima, privatizaciji koja je sistemski urnisala najznačajnija preduzeća i napadnutim resursima, crnogorskom turizmu treba skinuti kapu: duboko se pokloniti svakom euru, dolaru, franku, dinaru ili leku koje je donio i donosi umornoj i posustaloj ekonomiji države i ličnim računima građana spašavajući ih od bankrota i latentne zone siromaštva.

Jer, da nema turizma na Crnogorskom primorju bi se živjelo kao na – sjeveru.

Budva, i dalje u centru

Više od 40 odsto turističkog prometa se već dvije decenije ostvaruje u Budvi. Prema podacima koje je saopštila Nacionalna turistička organizacija (NTO), na ulcinjskoj rivijeri se ostvaruje samo šest odsto od ukupnog broja noćenja u Crnoj Gori. To je, inače, koliko i Kotor, a gotovo sedam puta manje od Budve, tri puta manje od Herceg-Novog i 2,5 puta manje od Bara. Iako se radi o zvaničnoj statistici, ona ipak pokazuje ogroman turistički pad Ulcinja i Herceg-Novog u posljednje tri decenije. Jer, 1987. godine Ulcinj je ostvarivao oko trećine ukupnog turističkog prometa Crne Gore.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo