U sjenci političkih pregovora o uslovima za održavanje fer izbora, Vlada koristi priliku da se – daleko od očiju javnosti – pozabavi i ,,onim od čega se živi”. Tako, ekonomske vijesti ostaju skrivene (,,pritrpane”) dnevnom politikom iako vrijednost poslova o kojima se namjerno ćuti, uveliko prelazi iznos od 1,5 milijardi eura.
Bio je to onaj dan u mandatu kada premijer Đukanović sa kabinetom krene na vikend u kolašinsku Bjanku. Radni, vele. Autobus na relaciji Podgorica – Kolašin. Kamera pokazuje ministra saobraćaja sa mikrofonom u rukama. Da parafraziramo: Sljedeće godine u ovo doba, na prostoru kojim sada prolazimo trajaće radovi na gradnji autoputa u vrijednosti million eura dnevno… ,,Dobro ste čuli”, vješto naglašava Ivan Brajović, ,,million eura dnevno”. Slušaoci klimaju. Kao, sve im je jasno, vjeruju, odobravaju.
Zagledani u budućnost, resorni ministar i njegove kolege iz Vlade nemaju vremena da odgovore na pitanja koja se tiču sadašnjosti projekta vrijednog, bezmalo, milijardu eura.
Na pitanje kasne li radovi na dionici autoputa koja će povezati Donje Mrke i Mateševo, iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva prošle nedjelje odgovaraju: ,,Izvođač radova obavlja aktivnosti prema svom programu, tako da su tempo i dinamika realizacije pojedinih radova njegova odgovornost”. Novinare interesuje kada će biti završen glavni projekat dionice čija je gradnja, zvanično, započela prije godinu, pa nadležni imaju spreman odgovor: ,,Prosjek projektovanja kod tako velikih kapitalnih projekata je od devet do 12 mjeseci”. Konačno, na pitanje zna li se makar trasa puta, iz Ministarstva odgovaraju kako izvođač radova ,,ima pravo da predloži izmjene koje bi po njegovom mišljenju mogle da ubrzaju završetak, smanje troškove investitora, povećaju efikasnost ili vrijednost završenih radova…”.
Ako još imate kakvu nedoumicu vezanu za ovaj projekat, tu je potpredsjednik Vlade Vujica Lazović da je razriješi. Kao početkom aprila kada je, još jednom, najavio skoro intenziviranje radova na autoputu. Da bi već u narednoj rečenici pojasnio: ,,Sad je pitanje šta podrazumijevate pod radovima, to nije ravnica pa da odmah možete vidjeti asfaltirani teren”.
Učestala obraćanja potpredsjednika Lazovića imaju drugu svrhu. Njemu je pripala dužnost da javnost pripremi na nastavak partnerstva Đukanovićevog tima i italijanske A2A u Elektroprivredi. Tako dolazimo do druge zanimljive, i vanredno skupe, situacije o kojoj vlast radije ne govori.
Sedma je godina otkako je A2A preuzela menadžment u EPCG. I druga kako je petogodišnji ugovor istekao, a da EPCG, ko zna zašto, i dalje funkcioniše po principu da je manje više. Vlada nas, do danas, nije udostojila ni jedne jedine informacije o efektima ovog aranžmana. Zato smo od Specijalnog državnog tužioca saznali da je A2A, odnosno njihov menadžment, možda potkradao državu i manjinske akcionare izvlačeći novac iz EPCG kroz konsultantske ugovore sa (ne)povezanim firmama iz Italije. O ozbiljnosti tih optužbi svjedoči činjenica da je doskorašnji finansijski direktor EPCG i dalje u pritvoru.
Taman posla da je sve to narušilo idilu između A2A i Vlade CG. Naprotiv, posao se širi. ,,Sa našim italijanskim partnerom A2A postigli smo dogovor da će EPCG garantovati za kreditna sredstva potrebna za izgradnju drugog bloka TE”, najavljuje Lazović. Na specifičnosti tog partnerstva ukazuje i činjenica da jedan partner (A2A) godinama tvrdi da je riječ o neprofitabilnom poslu, dok drugi (Vlada) tek radi analize o njegovoj isplativosti. I, eto troška od skoro 400 miliona.
Tu je i treća prećutana priča. Piter Mank, kanadski milijarder sa međunarodnom reputacijom (dobrom i lošom) prodaje većinski udio u Porto Montenegru. Nasljeđuje ga, kažu, investicioni fond iz Dubaija. Nastavlja se trend po kome zapadni investitori zaobilaze Crnu Goru, ili se u njoj zadržavaju da izvide teren, pokupe profit na uložena sredstva i odu. Njihovo mjesto zauzimaju kompanije sa of- šor adresama ili preduzeća sa Bliskog istoka, Kine ili neke od zemalja bivšeg SSSR. Nije nam na kraj pameti da tvrdimo kako smo na bilo koji način bolji od onoga što nude i donose investitori sa Istoka, ali ekonomske i društvene vrijednosti koje stoje iza tog kapitala nijesu ono šta smo očekivali kada su nam obećavali slobodu i bolji život.
Zoran RADULOVIĆ