Broj Budvana zaslužnih za organizaciju spektakularnih koncerata svjetskih muzičkih zvijezda Rolingstounsa i Madone, održanih u ljeto 2007. i 2008. godine na plaži Jaz, koji su završili u pritvoru, popeo se na 14. Nedavno je uhapšen biznismen Branislav Savić zvani Gugi, vodeći partner Opštine u mnogim kapitalnim investicijama zbog sumnje da je član budvanske kriminalne organizacije koja je u tri posla oštetila Opštinu za oko sedam miliona eura.
Radi se o poslu izgradnje čuvenog koncertnog platoa na Jazu u kome procijenjena šteta iznosi 2,1 milion eura, zatim izgradnji takozvanog donjeg bulevara i šteti od 3,7 miliona, te izgradnji puta za selo Krapina i naduvanim računima za 1,1 milion eura.
Dugi niz godina Savić je bio nezaobilazni partner gradskih vlasti u poslovima čija se vrijednost mjerila milionima. U Budvu je stigao početkom devedesetih prošlog vijeka, kao izbjeglica iz ratom zahvaćenih područja. Za nepunih dvadesetak godina prešao je put od potpunog siromaha do bogataša čiji imetak vrijedi milione. Postao je vlasnik uspješne građevinske firme, brojnih vrijednih nekretnina, stanova, vile, poslovnih prostora, placeva, jahte…. U planu je bila i izgradnja hotela Metropol In u Bečićima, u blizini hotela Splendid.
Savićev meteorski uspon vjerna je ilustracija političke klime i korupcije koja vlada u Budvi, brzog bogaćenja čitave plejade lokalnih funkcionera koji su naprasno postali milioneri.
Svoju životnu priču koja podsjeća na američki san, ali na budvanski način, Savić je prenio i na filmsku traku, snimio je dokumentarac pod nazivom Tvorac svoje sudbine u kome prikazuje redosljed poslova koji su ga doveli do uspjeha, od početnih scena u kojima sa zavežljajem u ruci, u staroj zastavi bježi iz vatrom zahvaćenog rodnog sela Rastane kraj Mostara i kreće na put u nepoznato, do slika uglednog biznismena za koga saradnici i mnogi Budvani imaju samo riječi hvale.
U turističkoj prijestonici započinje biznis na gradskoj pijaci švercujući cigarete, devize, benzin i drugu deficitarnu robu tokom sankcija. Ubrzo otvara dragstor, malu prodavnicu koja je radila 24 sata, ,,prvu takvu radnju na Crnogorskom primorju”.
Konkretan biznis ipak počinje osnivanjem firme Gugi Comerc, stovarišta građevinskog materijala, koja prerasta u veliku građevinsku firmu. Međutim, pravi poslovi dolaze nakon uspostavljanja tijesnih prijateljskih veza sa uticajnim političarima i opštinskim čelnicima. Postaje kum tadašnjeg predsjednika Rajka Kuljače na njegovom crkvenom krštenju.
Savićevom poslovnom uspjehu više ništa nije stajalo na putu. Skupa sa novopečenim kumom-gradonačelnikom kreće u poslovne poduhvate. Dobija visokobudžetne poslove, širi vlastitu imperiju, kupuje nekretnine i postaje nezaobilazni gradski mecena. Pomaže sport, otvara i zatvara razne opštinske manifestacije.
Naročito se iskazao 2007. u poslu gradnje platoa za koncertnu binu na Jazu, sa pristupnim saobraćajnicama, vrijednom više miliona eura. Javni radovi na Jazu izvedeni su bez raspisivanja tendera, bez plana i projekta, direktnom pogodbom sa kumom Kuljačom. Kuriozitet u ovom poslu predstavlja raspisivanje javnog tendera gotovo dvije godine nakon završetka radova. Na šta se Kuljača odlučio kako bi zabašurio nezakonite radnje na koje su ukazivale budvanske opozicione partije.
Za posebne zasluge oko izgradnje bine na Jazu organizator koncerta Rolingstounsa poklonio je Gugiju vrijednu umjetnički sliku.
Nakon Jaza kum dobija posao izgradnje gradskog bulevara u dužini od 1.000 metara između zgrade Pošte i Jadranskog sajma. Na kilometru puta sa četiri trake Opština je, prema procjeni Tužilaštva ,,olakšana” za 3,7 miliona eura. Pored ovakvih milionskih aranžmana Gugi Comerc je izvodio i neke sitnije radove za Opštinu, gradio je manje saobraćajnice u naseljima Pržno i Lazi, zgradu novog dječjeg vrtića… Da bi poslovno-kumovska idila iznenada bila okončana. Počele su da pljušte optužbe sa obje strane. Saviću je, prema njegovim riječima, Opstina ostala dužna oko tri miliona eura na ime izvedenih radova. Puklo je i kumstvo, nakon Kuljačinog prvog hapšenja i silaska sa vlasti, da bi na kraju Savić podnio krivičnu prijavu protiv Kuljače i to pred tužilastvom u Srbiji.
Savić negira da je njegova firma imala privilegovan status u Budvi, poslove je, tvrdi, dobijao zato sto je imao jaku firmu sa najboljim ponudama na javnim tenderima. On je u jednom od ranijih razgovora za Monitor kazao: ,,Neka dođu ti drugovi iz Opštine, neka stanu u red da im vratim sve što su mi dali, sedmostruko i sve u zlatu. Gugi je bio prevarena strana koja im je poslužila kao paravan za njihove poslove”.
I na kumstvo sa Kuljačom gledao je na drugačiji način. ,,Jesam kum, ali bih volio da nijesam. To mi je bila velika životna greška”, vajkao se Savić nakon onog novogodišnjeg spektakularnog hapšenja budvanskih čelnika u aferi Zavala, kada je i sam na neko vrijeme napustio Budvu.
Na ime pomenutog duga Gugi je od Opštine dobio kvadrate u poslovnom centru TQ Plaza, ali je i time bio nezadovoljan. ,,I tu su me prevarili” tvrdio je, objašnjavajući da mu je obračunata visoka cijena po kvadratu poslovnog prostora. Odlukom Specijalnog tužilastva, ti prostori kao i druge nekretnine koje Savić posjeduje, privremeno su blokirani.
Posljednje scene dokumentarca čiji se naslov pokazao nezgodno proročkim, snimljenim u produkciji AMC Comunications iz Budve, Velibora Zolaka, posvećene su veličanju finansijske moći Savića, porodičnom životu u novoj, modernoj vili na obali Lepetana, u tivatskom zalivu, ispred koje se ljuljuškala bijela jahta i kruni njegovog upjeha, budućem hotelu na atraktivnoj lokaciji pored crkve Sv. Tome u Bečićima.
,,Kada sam odlazio iz Mostara nisam mogao ni sanjati da ću imati stan, a kamoli hotel”, govorio je Gugi objašnjavajući kako je postao milioner.
,,Ja sam bio vizionar, započeo sam građevinski posao u vrijeme investicionog buma u Crnoj Gori. Radio sam naporno dok su drugi spavali, i uspjeh nije izostao”.
Vanredne sposobnosti Branislava Savića u filmu su veličali pored kuma Rajka Kuljače i tadašnji potpredsjednik Dragan Marović, osumnjičen u mnogim budvanskim aferama, direktor Komunalnog preduzeca Đorđe Medin, umiješan u finansijske malverzacije preko firme Copyright, hotelijer Blažo Dedić i Dragan Ivančević.
Glavni glumac filma, Tvorac svoje sudbine zaslužuje, kažu, posebnu pohvalu za sveobuhvatni angažman u sprovođenju referenduma za osamostaljenje Crne Gore, kojom prilikom je dao svoj puni doprinos, naročito finansijski, ,,za obnovu stare crnogorske države”.
Može se samo nagađati kome i koliko novca je Gugi morao dati, na ime pomoći Crnoj Gori.
Branka PLAMENAC