Službenici Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS) u Spužu od 2013. do avgusta ove godine oduzeli su od zatvorenika 1.291 mobilni telefon.
„U Kazneno-popravnom domu oduzeto je 90, u Istražnom zatvoru Podgorica 79, u Zatvoru za kratke kazne pronađeno je 15 i u Zatvoru Bijelo Polje 13 mobilnih telefona”, saopšteno je Danu iz ZIKS-a.
Da li je i koliko mobilnih otkriveno i oduzeto u međuvremenu u spuškom zatvoru zvanično ne znamo, ali sigurno je da tamo postoji bar jedan. I to u Istražnom zatvoru, gdje bi zabrana morala biti najrigoroznije kontrolisana. Ilegalnim telefonom je snimljen pritvorenik Lazar Rađenović sa cimerom u ćeliji spuškog zatvora, a u pozadini, na krevetu, nalazi se njihov treći cimer. Fotografiju je dobio Monitor od svog dobro upućenog izvora.
Istražni sudija Višeg suda u Podgorici Radomir Ivanović odredio je Rađenoviću, predsjedniku Opštine Budva, polovinom avgusta pritvor od trideset dana. On je uhapšen sa grupom budvanskih funkcionera koji su optuženi da su zloupotrebom službenog položaja oštetili opoštinski budžet za deset miliona eura.
Rađenović, kako su objavile Vijesti, u spuškom zatvoru dijeli ćeliju sa četiri pritvorenika, među kojima je i Damir Mandić, optužen za saučesništvo u ubistvu urednika Dana Duška Jovanovića. U istoj sobi su, na početku pritvora, bili i Rađenovićev sugrađanin Davor Kordić, kojeg policija i tužilaštvo sumnjiče za prodaju droge, i Podgoričanin Emil Tuzović, koji je uhapšen znog sumnje da se bavio uličnom prodajom droge.
Vijestima je izvor iz ZIKS-a kazao da Rađenović nije dobio ,,povlašćenu” sobu na trećem spratu Istražnog zatvora.
Rađenović je za vrijeme pritvora dostavio svojoj Demokratskoj partiji socijalista pisanu ostavku na dužnost predsjednika budvanske Opštine, a na tu funkciju izabran je 2011. godine nakon što je uhapšen njegov prethodnik Rajko Kuljača.
„Jedan od veoma važnih razloga za određivanje pritvora je mogućnost uticaja na svjedoke. Ukoliko se u pritvorskoj jedinici nalaze zakonom nedozvoljena sredstva, kao što su mobilni telefoni i uređaji napredne tehnologije, onda je jasno da se na taj način ozbiljno narušava rad istražnih organa. Vrši se uticaj i pritisak na njihov rad, posebno kada su u pitanju predmeti iz oblasti organizovanog kriminala”, objašnjava za Monitor Vladan Pavićević, privatni detektiv iz Podgorice.
Uprava spuškog zatvora godinama javnost obavještava da pokušava da spriječi unošenje nedozvoljenih predmeta u ćelije. Najveću nevolju ima sa otkrivanjem mobilnih telefona, preko kojih zatvorenici kontaktiraju sa rodbinom, prijateljima, advokatima… To je, prema odredbama pravilnika te ustanove, najstrože zabranjeno. Ipak, zatvorenici pronalaze razne načine da to pravilo izigraju. Tako su službenici Sektora osiguranja u januaru 2010. godine kod jednog zatvorenika otkrili jedanaest mobitela u paketu sa suhomesnatim proizvodima.
„Postavlja se logično pitanje kako je moguće telefone, koji nisu baš malih gabarita, unijeti neopaženo pored službe obezbjeđenja. Očigledno je da su propusti u sistemu preventivnog i bezbjedonosnog djelovanja ogromni. Da bi taj sistem funkcionisao neophodan je veći nivo profesionalizma i bolji uslovi materijalno- tehničkog obezbjeđenja. Inspekcijski nadzor u ZIKS-u je nezadovoljavajući i zbog toga što se zapošljavaju ljudi bez odgovarajućih kvalifikacija”, kaže Pavićević.
U ZIKS-u je početkom februara 2012. godine pokrenuta opsežna interna istraga kada je obavljen pretres čuvenog C odjeljenja Kazneno-popravnog dijela zatvora. Oko sedam sati uveče nekoliko stražara i komandira upali su u sobe i kod zatvorenika pronašli četiri mobilna telefona. Nakon što su u najbolje čuvanom dijelu ZIKS-a pronađeni telefoni bilo je jasno da neko iz Službe obezbjeđenja trguje telefonima unutar zatvora.
Više sagovornika Vijesti naveli su da se tarife kreću od 400 do 1.000 eura, a cijena za unošenje telefona zavisi od toga u koji dio zatvora treba doturiti zabranjeni aparat. Najveća je za unošenje telefona u Istražni zatvor, gdje se nalaze pritvorenici.
Javna je tajna da pritvorenici telefone koriste u vrijeme dok ih čuva ,,podobna” smjena stražara.
Pojedini zatvorenici, koji su uspjeli da se domognu mobilnih telefona, posjećuju i popularnu društvenu mrežu Fejsbuk.
,,Ovako je u Spužu”, napisao je na svom Fejsbuk profilu I. R. iz Podgorice u junu prije tri godine ispod fotografije svoje ćelije, gdje se našao zbog optužbe za dvostruko ubistvo.
Prošle godine, iz spuškog zatvora se jedno vrijeme svakodnevno oglašavao na Fejsbuku i pritvorenik iz Podgorice V. S. ,,Po prirodi sam skroman, ali realno, u zatvoru živim kao kralj”, napisao je jednom prilikom.
Policija je više puta sprovela raciju u zatvoru, ali mobilni telefoni, evo, i dalje raznim kanalima stižu u ćelije sa kojih pritvorenici šalju poruke i svoje fotografije. Na nekima su im lica ozarena kao da nisu iza rešetaka. Kome li se onako veselo smije Lazar Rađenović?
Duško Šarić – VIP zatvorenik
Prije dvije godine Monitor je pisao kako je Duško Šarić, mlađi brat narko-bosa Darka, osuđen na osam godina zatvora zbog pranja novca, privilegovani zatvorenik u bjelopoljskoj ispostavi Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija.
Sagovornik Monitora ispričao je da Duško Šarić ima povlašćen položaj u odnosu na ostale zatvorenike zahvaljujući upravi zatvora, koja mu kršeći Pravilnik o kućnom redu u ZIKS-u, Zakon o izvršenju krivičnih sankcija i druge propise, to omogućava. Zavod za izvršenje krivičnih sankcija time krši i Ustav Crne Gore koji zabranjuje svaki vid diskriminacije.
Izvor Monitora kazao je da Šarić u zatvoru može da ,,naruči i nabavi sve” što mu je potrebno. Čim je stigao u zatvor izrazio je nezadovoljstvo stanjem u kojem se nalazilo kupatilo i ubrzo ga je opremio i renovirao. ,,Naručio je i od svog novca kupio moderne tuš baterije. Napravljene su i kabine za pojedinačno tuširanje”, kazao je sagovornik, svjedok Šarićevih građevinskih poduhvata.
Sagovornik Monitora tvrdio je da to nije sva Šarićeva privilegija i sloboda. Ponekad, kazao je on, izgleda kao da mlađi Šarić uopšte nije u zatvoru. Nije rijetkost da boravi u kancelariji kod načelnika zatvora Gorana Šćekića! Šćekić je u srijedu suspendovan nakon što je zatvorenik bjelopoljskog zatvora Jovica Zindović pobjegao kada su ga oni prethodno dovezli kući u Mojkovac.
,,Kada mu se završi posjeta, često ne pođe odmah u svoju ćeliju, već produži kod načelnika i tamo ostaje. I ne samo nakon posjeta. Kada mu nešto treba, kad god on hoće, samo pozove stražare, oni mu otvore i on pođe kod načelnika. Jednom ga je, sjećam se, načelnik čekao u hodniku na prizemlju, on je došao i zajedno su pošli na sprat, u kancelariju.”
Jednom mu je u posjetu došla folk pjevačica Goga Sekulić. ,,Vidio sam svojim očima – zajedno su pošli u kancelariju kod načelnika zatvora i tamo ostali ko zna koliko”, kazao je sagovornik našeg nedjeljnika.
Monitorov izvor posvjedočio je da Šarić mnogo slobodnije i češće od ostalih zatvorenika može da se kreće u zatvorskom krugu, te da se nalazi u ćeliji sa još jednim zatvorenikom. U njegovom sektoru u jednoj ćeliji većinom su se nalazile 3-4 osobe.
Šarića privilegije – hoće. Nakon druge osuđujuće nepravosnažne presude sada dane provodi u budvanskom hotelu Mediteran koji je prema sumnjama srpskog pravosuđa dio porodične imperije.
Svoje odijelo, štampa, dopisivanje…
Zakonom o krivičnom postupku pritvorenik ima ova prava:
– Pritvoreno lice ima pravo da nosi svoje odijelo, da se služi svojom posteljinom ili da o svom trošku nabavlja i koristi hranu, knjige, stručne publikacije, štampu, pribor za pisanje i crtanje i druge stvari koje odgovaraju njegovim redovnim potrebama, osim predmeta podobnih za nanošenje povreda, narušavanje zdravlja ili pripremu bjekstva. Pritvoreno lice može se dopisivati sa licima van zatvora, sa znanjem i pod nadzorom sudije za istragu. Sudija za istragu može zabraniti slanje i primanje pisama i drugih pošiljki štetnih za vođenje postupka. Zabrana se ne odnosi na pisma koja pritvoreno lice šalje međunarodnim sudovima i domaćim organima zakonodavne, sudske i izvršne vlasti ili ih od njih prima. Slanje molbe, pritužbe ili žalbe ne može se nikad zabraniti.
Veseljko KOPRIVICA