Ako se sagleda cijelokupni tok dosadašnje američke istorije, lako je uočiti da su najveću prijetnju po unutrašnji demokratski poredak predstavljale vojne i obavještajne strukture. To je i logično. Hijerarhijska struktura koja je osnov vojnog i obavještajnog funkcionisanja predstavlja antipod demokratskog odlučivanja. Uz hijerarhiju, kao neminovni prateći elementi, idu i elitizam, tajnost, zatvorenost i cenzura, stvarajući jednu potentnu smjesu za rušenje demokratije i uspostavljanje autoritarne vlasti.
Nije tajna da su SAD bile na granici nedemokratskog prevrata početkom šesdesetih godina prošlog vijeka. Dva mandata predsjednika Ajzenhauera (1953-1961), koji je u činu generala armije zapovjedao iskrcavanjem na Normandiju i bio vrhovni komandat savezničkih snaga u Evropi, dovela su do intenzivnog jačanja političke moći vojnih snaga (Pentagona), uporedo sa jačanjem represivnog obavještajnog aparata u obliku Centralne obavještajne agencije (CIA), formirane tek nekoliko godina ranije. Čak se i Holivud otvoreno bavio tom problematikom u političkom trileru Sedam dana maja sa poznatim glumačkim legendama Bertom Lankesterom i Kirkom Daglasom u glavnim ulogama.
U realnosti, snage su odmjeravali novoizabrani predsjednik Kenedi i Ajzenhauerov proteže na mjestu šefa štabova američkih vojnih snaga, general Lajman Lemnicer. Lemnicer je bio jedna od ključnih osoba povezanih sa projektom prebacivanja njemačkih nacističkih naučnika u SAD i njihovim angažovanjem u američkoj vojnoj industriji, a posebno nuklearno- raketnom programu. Bio je protivnik bilo kakvih pregovora sa komunističkim blokom i zalagao se za preventivni atomski udar na SSSR. Čak i Kenedijeve (u početku) dosta stidljive pomiriteljske inicijative prema Kremlju su izazivale otvoreno, žestoko nezadovoljstvo kod Lemnicera i njegove generalske klike.
Slične negativne emocije Kenedi je izazivao i kod šefa CIA, Alena Dalesa (čiji je brat Džon Foster bio državni sekretar za vrijeme mandata Ajzenhauera) koji je već imao poprilično iskustvo u svrgavanju demokratskih režima, što potvrđuju i nedavno objavljeni arhivski dokumenti same CIA, posebno kada su u pitanju Iran i Gvatemala.
Poslije debakla u Zalivu svinja na Kubi, operacije koju je CIA reklamirala kao siguran uspjeh, a Lemnicer podržao, Kenedi je prvo smijenio Dalesa, a kasnije i Lemnicera i poslao ga u Evropu za komandanta NATO-a. Po izjavama očevidaca, to mu ni jedan ni drugi nisu oprostili. Svi znamo kakva je bila Kenedijeva dalja sudbina.
U nekim nedavnim izjavama na relaciji između Pentagona, CIA i predsjednika Obame o dešavanjima u Siriji kao da se mogu naslutiti obrisi Lemnicerove militarističke vizije. Naime, general Dejvid Petreus, bivši komandant NATO snaga u Avganistanu, koga je Obama smijenio kao šefa CIA 2012. godine poslije jedva godinu dana na toj funkciji, je prije dvije nedjelje javno kritikovao politiku Bijele Kuće kao previše mlaku i konfuznu. Isto tako, Petreusov bliski prijatelj, general Džon Alen koji je rukovodio koalicionom borbom protiv ISIS-a će ubrzo biti zamijenjen. Ovome treba dodati i skandal koji ovih dana potresa Centralnu komandu američke vojske u vezi falsifikovanja obavještajnih podataka o uspjehu borbe protiv ISIS-a, a pominju se visoki oficiri same komande.
Može se, dakle, zaključiti da se stvara jedna veća grupa moćnih i blisko povezanih vojnih lica kojima ne odgovara prije svega internacionalistička, pa donekle i mirotvoračka, orijentacija nedavnih Obaminih spoljnopolitičkih poteza u vezi dešavanja u Siriji, a i šire na Bliskom Istoku. Posebno su nezadovoljni što im izgleda da SAD gube primat hegemonističke sile u ovom dijelu svijeta. Čini im se da je Obamina navodna neodlučnost i slabost omogućila Rusiji da, kroz vojnu intervenciju, ponovo raširi svoja geopolitička krila. Oni bi sada najviše željeli da se Sirija pretvori u neku vrstu neprekidnog “proksi” rata između SAD-a i Rusije koji bi opravdao povećanje vojnog budžeta. Jednom riječju, da Sirija bude Kuba dvadeset prvog vijeka.
Kao nekada Kenedi i Hruščov, Obama i Putin su se jasno i zajednički izjasnili protiv toga. Ostaje, međutim, nepoznanica na kakve su sve poteze spremni pobornici Lemnicerove vizije da povrate svoj očigledno poljuljani uticaj.
Filip KOVAČEVIĆ