Povežite se sa nama

DRUŠTVO

BULJARICA, DRUGA RUNDA: Naše, a njegovo

Objavljeno prije

na

Nakon što je postalo očito da Prijedlog zakona o eksproprijaciji neće proći skupštinske procedure, Vlada je pronašla rješenje kako bi po kratkom postupku oduzela zemljište vlasnicima u Buljarici, projektu koji može postati još jedan Đukanovićev unosan posao. Možda unosniji od svih prethodnih.

U javnosti je procurio Vladin Predlog zakona o Buljarici, kojim se opet pokušava pojednostaviti procedura eksproprijacije privatnog zemljišta, sada konkretno na tom dijelu obale, ali i pojednostavljuje procedura gradnje unaprijed poznatom investitoru, iz Katara i ukidaju norme zakona o uređenju prostora i izgradnji.

Po istom modelu, kasnije bi se mogli donositi posebni zakoni za djelove Crne Gore koje Đukanović i njegovi investitori požele.

,,Ovim zakonom uređuje se postupak eksproprijacije, izdavanja građevinske i upotrebne dozvole, način izdavanja licenci potrebnih za građenje objekata i građenje objekata u okviru urbane cjeline na lokalitetu Buljarica”, navodi se u Predlogu.

Ukoliko predlog bude usvojen, zemlja privatnih vlasnika biće oduzeta za malo duže od sedmice, kao što se to pokušalo i prethodnim predlogom, ali ovoga puta i bez formalne procedure utvrđivanja javnog interesa od strane Vlade. Sada se u prijedlogu kaže da je ,,izgradnja kompleksa objekata na lokalitetu Buljarice od javnog interesa”. Javni interes tako je utvrđen bez detaljno opisanog projekta i studija njegove ekonomske opravdanosti, te uticaja na životnu sredinu.

Prema ovom predlogu, Vlada će mnogo brže upisati vlasništvo nad eksproprisanom imovinom. Državni organ nadležan za katastar u roku od osam dana nakon što korisnik eksproprijacije (Vlada) ,,podnese potvrdu o obezbjeđivanju finansijskih sredstava i predlog sporazuma o pravičnoj naknadi ” donosi rješenje na osnovu kog Vlada odmah stiče ,,pravo na vlasništvo”. Privatnim se vlasnicima ne ostavlja mnogo prostora. Ako ne pristanu da potpišu sporazum o ,,pravičnoj naknadi” sredstva namijenjena za to ,,deponuju se na račun Ministarstva finansija”, a Vlada odmah nakon toga upisuje vlasništvo nad otetom zemljom.

Prema ovom dokumentu ,,organ uprave nadležan za poslove izdavanja izgradnje građevinske dozvole” izdaje jednu građevinsku dozvolu za cijeli lokalitet Buljarice i to samo na osnovu Idejnog tehničkog nacrta građevinskog objekta. Po aktuelnom zakonu mora postojati detaljni urbanistički plan koji ide na javnu raspravu a građevinska dozvola se izdaje tek po izdavanju glavnog a ne idejnog projekta, koji je zapravo tek obična skica.

Prema predlogu, posao oduzimanja zemljišta biće nadziran od Đukanovića , ministra finansija (Radoje Žugić) i ministra uređenja prostora (Branimira Gvozdenovića). Vlada se obavezuje da će izgraditi infrastrukturu već određenom investitoru.

Đukanović je na Televiziji Atlas ustvrdio da je ,,notorna glupost” da je raniji Prijedlog zakona o eksproprijaciji koji je proglašen neustavnim zato što je duboko zadirao u pravo na privatno vlasništvo, napravljen upravo kako bi se eksproprisalo zemljište u Buljarici, o čemu je Monitor prvi pisao. Predlog zakona o Buljarici, kojim Vlada sada pokušava na brzinu ekspropisati privatno zemljište na tom dijelu obale, valjda je slučajnost. Premijera je opozicija demantovala da je Predlog zakona o Buljarici ranije najavljivan. Oni tvrde da su to prvi put čuli sada, nakon Đukanovićevog gostovanja na TV Atlas. Đukanović je na TV Atlas negirao i da je to porodični posao njega, njegove sestre i brata.

Dragan Šepelj, iz NVO Naše ognjište koja je okupila vlasnike zemljišta u Buljarici spremnih da brane imovinu kaže za Monitor da je najava forme lex specialisa za Buljaricu pokušaj kopiranja srbijanskog modela koji je tamošnja vlast primijenila za slučaj Beograd na vodi, a koji je direktno povezan sa investitorom sa iste adrese sa koje dolazi i u Crnu Goru.

,,Premijer je njemu poznatim manirom izjavio na televiziji kako On, Brat i Sestra nemaju nikakve veze sa Buljaricom iako je poznato da je sestra pravni zastupnik arapske kompanije, brat vlasnik RZUP koji izrađuje prostorno planiranje na tom području a on sjedi na čelu Vlade koja predlaže lex specialis o Buljarici. Buljarički trougao nalik Bermudskom, samo što kod nas nestaje privatna imovina a tamo brodovi. Kako je moguće da mrtav ladan izgovori takvu nebulozu o nemanju veze porodice Đukanović i Buljarice. To ne može proći”.

Šepelj podsjeća da su se i predstavnici DPS u budvanskom parlamentu ustali protiv pokušaja premijera da preuzme ulogu jedinog pregovarača u poslu sa Katarcima. ,,Odbili su glasati u budvanskom parlamentu prenos prava upravljanja tim prostorom sa skupštine na Vladu”.

Dejan Mijović, bivši menadžer EU projekta za razvoj Buljarice 2006 – 2008 kaže za Monitor da je polazna premisa Vlade da je eksproprijacija neizbježni preduslov valorizacije Buljarice – drska prevara.

,,Vlada nije ni pitala vlasnike da li žele da učestvuju u projektu, da li su spremni da se zajedno sa državnom na tenderu prodaje/ustupi i njihova zemlja. Premijer ih je nazvao reketašima a da riječ nije progovorio ni sa jednim vlasnikom. I kada se vlasnici udružuju i nude da u partnerstvu sa Vladom pregovaraju sa investitorima, Vlada to ignoriše i nameće eksproprijaciju kao jedino rješenje. Ako bi veći broj vlasnika i formalno dostavio ponudu Vladi da na partnerskoj osnovi učestvuje u budućim pregovorima sa investitorima, ne bi postojao ustavni osnov da im se ograniči to pravo”, kaže Mijović.

,,Niko, pa ni Katarci, ne može unaprijed znati da li bi takav zajednički nastup bio uspješan ili neuspješan dok ne provjeri na tržištu… tj. niko sem Vlade, čiji je tender jedinstven u svijetu po tome što se na njemu sve unaprijed zna – i kupac i cijena koju je spreman da plati Vladi, da isti sem Vlade ne želi druge partnere, kao i da niko drugi na kugli zemaljskoj sem Katarci nije zainteresovan za Buljaricu…”, navodi on.

Mijović podsjeća da su model privatno-javnog partnerstva u Buljarici 2008. godine detaljno razradili međunarodni eksperti uz pomoć EU granta od milion eura, a da su realizaciju tog projekta direktno sabotirali Milo Đukanović i Svetozar Marović time što su privatnim vlasnicima nudili svoje investitore i projekte, i tako nelojalno konkurisali projektu iza kojeg je stala država.

,,Najodgovorniji predstavnik države za neuspjeh projekta je bio Vujica Lazović, tadašnji potpredsjednik Vlade, predsjednik Savjeta za privatizaciju, predsjednik Tenderske komisije za Buljaricu i predsjednik Upravljačke komisije projekta EU projekta javnog privatnog partnerstva, koji nije zakazivao sjednicu Upravljačke komisije tokom čitavih poslednjih 12 mjeseci dvoipogodišnjeg projekta, što je navelo EU Delegaciju da zbog nesaradnje Vlade prekine dalje angažovanje svojih eksperata na ovom poslu (kopija u prilogu kao dokaz, ne mora da se objavi”, podsjeća Mijović.

Iz NVO Naše ognjište izdali su saopštenje u kom napominju da oni kao vlasnici zemljišta ne koče proces ulaganja ali da neće dozvoliti da im se otme zemljište.

,,Koristimo priliku da još jednom pozovemo domaće institucije na dogovor i stvaranje ozbiljnog investiciono-pravnog okvira za ulaganje i valorizaciju zemljišta u Crnoj Gori, nasuprot avanturizmu i neozbiljnosti koja je do sada pokazana, protiv koje su se izjasnili domaći ombudsman, Evropska komisja, stručna i opšta javnost”, navodi se u saopštenju.

Prema nekim tumačenjima Đukanović pokušava lex specijalisom za Buljaricu da ograniči, odnosno lokalizuje opšti bunt koji je izazvao prethodni predlog. Ako i uspije, pitanje je na koga sada računa u parlamentarnim klubovima. Kandidata ima.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo