Nakon decenija neuspješnih pokušaja da Kolašin živi od turizma i da se objedine svi turistički kapaciteti i ponude na tržištu, prošlog mjeseca napravljeni su važni koraci ka tom cilju. Turistički poslenici su prevazišli lične rezmirice i ostale podjele i osnovali udruženje, čiji će jedini cilj biti razvoj kolašinskog turizma. Prethodno su identifikovali najveće problem tog grada, koji su ga sprečavali da postane ljetnji i zimski turistički centar. Za jednim stolom konačno su se našli predstavnici nacionalne i lokalne turističke organizacije, bivše i aktuelne vlasti, vlasnici privatnog smještaja, eko- katuna, restorana, kafića, ali i menadžment dva velika hotela Bjanka i Lipka.
,,Svuda oko nas su potencijali, ali i siromaštvo. Nijesmo se pronašli ni u nizu državnih dokumenata koji su se odnosili na turizam. Prema zvaničnim statističkim podacima u ukupnom broju noćenja ostvarenih godišnje na nivou države Kolašin učestvuje sa svega 0,5 odsto. To je poražavajuće i u tom kontekstu je smiješno ovaj grad pominjati kao turistički centar”, kaže predsjednik novoformiranog Udruženja Zoran Vlahović.
On objašnjava kako Kolašin ima svega 594 kreveta u privatnom i oko 478 u hotelskom smještaju. Polovina privatnog smještaja je neregistrovana. Turizam u Kolašinu je, tvrdi on, minorna oblast, uprkos svim potencijalima. Da bi se precizno utvrdilo stanje, najavljuje Vlahović, priprema se anketa za turističke poslenike, a na osnovu njihovih odgovora biće moguće ustanoviti realnu sliku kolašinskog turizma i osmisliti kako dalje, detaljno i bez nerealnih ambicija.
Osnivači Udruženja uputili su inicijativu lokalnoj upravi da se uradi strategija razvoja te privredne grane, u čemu bi aktivno učestvovao i NVO sektor.
,,Kontinentalni dio Crne Gore ima ogromne turističke potencijale, koji do sada nijesu dovoljno iskorišteni i na pravi način predstavljeni na tržištu. Što prije treba početi sa aktivnostima, koje bi takvo stanje promijenile. Crna Gora ove godine polako prelazi na zapadnoevropska tržišta, a na njima se traži baš ono što mi imamo. Istočnoevropska tržišta više su bila skoncentrisana na primorje, a mi treba da budemo svjesni da nam je ovo šansa da svoje kapacitete napunimo gostima sa zapadonevropskih adresa”, tvrdi Luka Bulatović jedan od osnivača Udruženja i vlasnik Turističke agencije Explorer.
On najavljuje da će uskoro i u ostalim sjevernim opštinama, koje pretenduju da se predstave kao turističke destinacije biti osnovane slične organizacije. Sve one će kasnije postati dio Udruženja za razvoj kontinentalnog turizma, čije će sjedište biti u Kolašinu.
Prema Bulatovićevim riječima, značajnije napretke valorizacije turističke ponude Kolašina nije moguće postići bez pomoći države. U udruženju smatraju da skijališta treba da budu državna. Bulatović podsjeća kako taj vlasnički model u region odlično funkcioniše, a kako tvrdi ,,državno preduzeće Skijališta Crne Gore omogućila bi znatno dužu i sadržajniju turističku sezonu”.
Na nekoliko sastanaka članovi udruženja su bili, kako kažu, ,,surovo realni”, pa su konstatovali da je kolašinska vanpansionska ponuda na ,,osrednjem nivou”. Brojni propusti pripisani su lokalnoj Turističkoj organizaciji, koja, kako tvrde, do sada nije radila kako treba.
,,Imam utisak da su iz TO bili ‘povukli ručnu’ kad je riječ o nama koji dovode goste u Kolašin. Zimus je održana manifestacija maraton preko Sinjavine. Moja je firma jedina koja je prošle godine uložila u zimske sadržaje, kupovinom oko osam motornih sanki i kompletne opreme za 20 ljudi, zatim, krplji i novom skijašnicom, a nijesmo pozvani na maraton. Opravdan razlog za to ne postoji”, kaže on.
Neki od najvećih problema Kolašina u susret predstojećoj ljetnjoj turističkoj sezoni, precizirali su u Udruženju, su slaba komunalna higijena, nedostatak turističke signalizacije i info punktova, neobjedinjena ponuda, neregistrovan privatni smještaj… Sve to su bili hendikepi, koji su tjerali goste iz varoši ispod Bjelasice. Rješavanje neki od tih problema počelo je samo par sedmica nakon osnivanja Udruženja. Lokalna turistička organizacija i NVO Natura kontinuirano organizuju volonterske akcije u okviru kojih se od smeća čiste javne površine, pa Kolašin već izgleda mnogo čistije. Mimo očekivanja veliki broj volontera učestvovao je u uklanjanju raznih vrsta otpada iz sportske zone, park šume Dulovine, pored šetališta… Ujedinjeni turistički poslenici će ove godine, konačno, na vrijeme početi pripreme i za zimsku turističku sezonu, ali i promociju objedinjene ponude.
,,Već u julu će biti formirana ponuda za zimu 2015/2016. godine. Tokom ranih jesenjih mjeseci, uz pomoć Nacionalne turističke organizacije počeće i promocija onog što Kolašin ima da ponudi. Aktiviraće se i kampanja Registruj smještaj. To je vrlo bitno, jer je u Kolašinu skoro isti broj registrovanog i neregistrovanog privatnog smještaja. To se mora mijenjati”, kažu u Udruženju.
Prioritet je i promocija objedinjavanje ponude privatnog smještaja, prije svega na domaćem tržištu. Pokloniće se pažnja zapostavljenim kolašinskim turističkim kapacitetima. Bulatović ističe kako je na području te opštine moguće organizovati preko 60 dana različitih izleta, a da ta mogućnost još nije iskorištena na pravi način.
,,Radićemo na tome da turisti požele da produže boravak u Kolašinu, ali i da promovišemo grad kao destinaciju sportskog turizma i brojnih originalnih manifestacija. Cilj nam je da se godišnje u Kolašinu ostvari 250.000 noćenja. Potrebno je bilo prvo iskreno se suočiti sa nedostacima grada i onome što nas je do sada držalo daleko od toga da se u ovoj sredini može živjeti od turizma”, sigurna je Bulatović.
U nekoliko dokumenata koje je usvojila bivša kolašinska zakonodavna vlast postavljeni su visoki ciljevi, kada je o razvoju turizma riječ. Tako se, recimo, u jednoj strategiji planira da u nerednih pet godina taj grad postane najprepoznatljiviji zimski turistički centar zapadnog Balkana. Naravno, da do toga dođe, nije ništa učinjeno ,a nekoliko minulih zimskih turističkih sezona okarakterisane su kao izuzetno loše, što je mnoge vlasnike pansiona dovelo skoro do bankrota.
Ohrabruje što u novoformiranom Udruženju smatraju da kolašinska ljeta mogu biti za strane turiste čak i primamljivija od zime. Za to, kažu, imaju jaku argumentaciju, ali i odlučnost da promovišu taj grad kao turističku destinaciju svih 12 mjeseci. Objedinjeni i sa tačno zacrtanim ciljevima, a prije svega, zasukanih rukava. U toj organizaciji kažu da nijedan od tih planova neće ostati samo na papiru, a većina građana dobiće priliku da učestvuje u građenju pravog turističkog Kolašina.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ