Osam dana nakon što je od povreda zadobijenih na padinama Bjelasice preminuo Podgoričanin Stefan Božović (24), prilikom vožnje uspinjačom na Savinom kuku povrijeđen je Bjelopoljac Nićifor Šćekić.
Šćekić je radnik zaposlen u firmi Unipred iz Bijelog Polja koja remontuje uspinjače i ski liftove. Poslije nezgode, direktor Turističkog centra Durmitor Miloš Popović kazao je da je do nezgode došlo prilikom sjedanja na korpu kada je radnika udarila sigurnosna ograda koja predstavalja sastavni dio korpe.
Očevidac tog događaja je, međutim, ispričao kako je radnik povrijeđen zbog kvara na drugoj korpi dvosjeda, koja je olabavila, proklizala i udarila u korpu u kojoj su bili Šćekić i njegov kolega. Popović je to demantovao. Sve se dešavalo kada na uspinjači na Savinom kuku zbog nedostatka snijega nije bilo skijaša, već samo radnici zaduženi za održavanje.
O bezbjednosti na crnogorskim skijalištima mišljenja su oprečna. Nakon smrti mladog Božovića na društvenim mrežama i portalima moglo se pročitati na desetine nagativnih komentara kada je riječ o bezbjednosti skijaša. Inspekcijske službe tvrde da je sve u redu. U nalazu nakon nesreće na Bjelasici navodi se da je ,,kolašinsko skijalište jedno od najurednijih u Crnoj Gori, kada je u pitanju i opremljenost i poštovanje zakonskih odredbi”, i da nije nađena nijedna nepravilnost. Glavna turistička inspektorka Svetlana Šljivančanin kaže da su sve staze na Ski centru Kolašin 1450 obilježene u skladu sa zakonom.
Najoštriji u kritikama na račun stanja na crnogorskim skijalištima bio je Darko Stijepović iz NVO Centar za razvoj Durmitora. On tvrdi da skijališta ne smiju biti otvorena ako nijesu staze kvalitetno pripremljene, postavljeni svi znakovi, obezbijeđene ski staze i ispunjeni svi uslovi za bezbjedno funkcionisanje žičara.
,,Cilj donošenja zakona je sigurnost na skijalištima ustanovljavanjem procedura koje vlasnik skijališta mora da ispoštuje. Da bi se zakon sproveo, državni organi moraju da preduzimaju mjere nadzora i kontrole. Činjenica je da Uprava za inspekcijske poslove, turistički i drugi inspektori nijesu vršili kontrolu na bilo kom skijalištu u Crnoj Gori a bili su obavezni da to urade. Činjenica je da su iz Nacionalne turističke organizacije kao i ministar Branimir Gvozdenović na sva usta hvalili pripremu zimske sezone na skijalištima i čak se hvalisali da su ove godine dali ski centrima 60 000 eura za pripremu skijališta. Na kraju, desilo se najgore”- napisao je Stijepović u saopštenju za javnost, nakon što je Božović preminuo.
On tvrdi da je Evropi, na mnogo opasnijim skijalištima, ali uređenim stazama smrt, skijaša nepoznata.
Stijepovićeve tvrdnje su, kažu u ski centrima, neutemeljene. Boban Šćepanović, izvršni direktor Ski centra Kolašin 1450 kaže da je naročito zahvaljujući prošlogodišnjim izmjenama i dopunama zakona o skijalištima, skijanje na padinama crnogorskih planina bezbjednije nego igdje u regionu.
,,Nema nijednog segmenta organizacije rada našeg skijališta gdje nije do detalja ispoštovan zakon o skijalištima. Pored toga, opremu za obilježavanje staza, kakva je naša, nema nijedno drugo skijalište. Imamo, baš kako zakon propisuje, spasilačku, redarsku i službu prve pomoći. Često oni koji komentarišu bezbjednost na skijalištima nijesu ni pročitali zakon o skijalištima”, kaže Šćepanović.
Novina u zakonu, koja se odnosi na obavezu da skijaši mlađi od 18 godina moraju imati kacige, tvrdi izvršni direktor kolašinskog skijališta, je maksimalno ispoštovana. Redarska služba, objašnjava on , vodi računa o tome.
Slično tvrde i Šćepanovićeve kolege na Žabljaku i Vučju. Prema riječima direktora Turističkog centra Durmitor Miloša Popovića, na tom skijalištu su učinjeni dodatni napori da se skijaši maksimalno obezbijede. Tako su, prema njegovim riječima, stubovi žičara obloženi. Na taj način ni skijaši koji udare u stub, kaže on, ne mogu biti povrijeđeni.
,,Na našem skijalištu je svakodnevno po jedan ljekar i sanitetsko vozilo. Imamo i dobro opremljenu ambulantu za ukazivanje prve pomoći. Takođe, do detalja smo ispoštovali zakon kada je riječ o redarskoj i spasilačkoj službi. Staze su, naravno, klasifikovane i obilježene propisno”, kazao je Popović za Monitor nekoliko sati prije nego što se na Savinom kuku povrijedio Šćekić.
Vanja Tomašević menadžerka ski centra Vučje kaže da su turistički inspektori bili zadovoljni uslovima na tom skijalištu, i nijesu naišli na nepravilnosti. Ona napominje da je obaveza nošenja kaciga za maloljetnike u početku izazivala otpor kod posjetilac skijališta, ali da se sada, ipak, poštuje.
,,U početku je to doživljavano kao način da ski centar dodatno zaradi. Međutim, sve manje je problema. S obzirom na to da je mnogo djece na našem skijalištu, obezbijedili smo dovoljan broj kaciga, koje mogu iznajmiti oni koji ne donesu svoje”.
Glavna turistička inspektorka Svetlana Šljivančanin objašnjava da turistička inspekcija obavlja nadzor minimalno-tehničkih uslova za uređenje, održavanje i opremanje skijališta, zatim nadzor pružanja usluga na skijalištu (iznajmljivanje ski opreme, podučavanje sportovima na snijegu), obilježavanje i postavljenje signalizacije, korišćenje sredstava prevoza, kao i bezbjednost i red na skijalištu. Prema njenim riječima, ove godine nije bilo većih nepravilnosti kada je u pitanju poštovanje odredbi zakona o turizmu i o skijalištima.
,,Obavili smo nadzor i utvrdili da sva skijališta posjeduju odobrenje za rad izdato od Ministarstva održivog razvoja i turizma, što podrazumijeva njihovu spremnost za stavljanje skijališta u funkciju. Turistička inspekcija kontroliše obaveze ski centara po osnovu Zakona o skijalištima i turizmu. Tehnički pregled ispravnosti žičara, opreme i uređaja kontrolišu kuće sa sertifikatima za tehnički pregled i analizu. Posjedovanje sertifikata kontroliše inspekcija zaštite na radu”, kaže ona.
Novina zakona, podsjeća ona, koji se odnosi na škole skijanja uvodi njihovu obavezu da imaju odobrenje za rad od strane organa lokalne uprave. Ranije je ova odobrenja izdavalo Ministarstvo sporta.
Iskusniji u zimskim sportovima kažu da je odgovornost za bezbjednost na stazama podjednako i ski centra i skijaša. Do nesreća, tvrde, ipak dolazi, najčešće jer skijaši ne procjene sopstveno umijeće dovoljno pa svoje vještine ne usklade sa zahtjevnošću staze. U procjeni ko je dorastao kojoj stazi, trebalo bi da pomaže i redarska služba.
,,Jasno bi trebalo odvojiti početnike od iskusnijih. I nikako na opasnim stazama ne dozvoliti pristup onima za koje je očigledno da im nijesu dorasli. Takođe, poželjno bi bilo odvojiti bordere od ostalih skijaša. Sasvim je sigurno da, pored onog što su skijališta dužna da obezbijede, veliku odgovornost treba da ima svaki skijaš ponaosob”, kaže Zorica Bulatović, instruktorka skijanja iz Kolašina.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ