Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović praznike je proveo radno, neumorno promovišući – samog sebe. Nakon što se propisno samonahvalio sredinom decembra, tokom uručenja nagrade koju je prijestonica dobila za najbolju praksu u lokalnoj samoupravi, konkretnije za stvaranje povoljnog poslovnog okruženja za privlačenje investicija, Bogdanović je i 2015. započeo promocijom vlastitog lika.
U intervjuu Vijestima, tokom prvih dana Nove, gradonačelnik Bogdanović se predstavio kao preporoditelj Cetinja, zaslužan za 100 novih radnih mjesta u privredi. Usput, opet je, jedan po jedan, najavio svih onih desetak razvojnih projekata koje najavljuje otkako je preuzeo tu funkciju prije tačno četiri godine, u decembru 2010. Po Bogdanoviću, 2015. će biti posebno berićetna za Cetinje, pa će ti projekti konačno i početi da se realizuju. Spisak je dug: novi hotel na Njegušima, komercijalni centar ,,sa više sadržaja”, ,,Porto Skadar Lake, moderan rizort u čiju će gradnju biti uloženo gotovo 90 miliona eura”, rekonstruisano bivše rusko poslanstvo u kojem će biti i sjedište Ministarstva vanjskih poslova, novi objekti u okviru Univerzitetskog kompleksa fakulteta umjetnosti, rekonstruisani Studentski trg, fudbalski stadion Sveti Petar Cetinjski… Nekom bi trebala decenija za sve to, Bogdanoviću, eto, samo ova 2015. Ukoliko, naravno, ne ode na mjesto ministra kulture, kako to ovih dana najavljuju mediji.
Dok gradonačelnik Cetinja priča novogodišnje bajke o privrednom procvatu Cetinja u njegovo doba i razvoju koji tek čeka taj grad, revizija opštine pokazuje da Bogdanović ni ulice ne bi mogao popločati bez pozajmica koje mu servira vrh DPS-a. Cetinje za sada gomila samo kredite.
Prema izvještaju DRI koji je objavljen krajem prošle godine, kada je opština od DRI dobila negativan nalaz, Cetinje je zaduženo ukupno – 6.680.462 eura. Radi se o kreditima kod poslovnih banaka i Investiciono razvojnog fonda (IRF). Prema izvještaju, ti su krediti uzeti u periodu od 2008. godine do danas. Neizmirene obaveze opštine Cetinje na kraju 2013. godine, prema izvještaju su veće i iznose 7.396.960 eura.
Dugovi Cetinja su počeli da rastu nakon što je 2006. sa vlasti otišao Liberalni savez. Dug je tada bio oko 760 hiljada eura, dok je na kraju 2010. bio otprilike koliko i danas – 6.770.000 eura.
Iz Bogdanovićeve percepcije, sve je ravno do Lovćena. ,,Želio bih naglasiti da Prijestonica Cetinje danas ima zavidan kreditni rejting kod finansijskih institucija, pri čemu smo kvalifikovani kao bonitetan i pouzdan partner za buduće aktivnosti i saradnju” kazao je sredinom decembra prošle godine. Bravo.
Zorica Martinović,odbornica Pozitivne Crne Gore (PCG) u cetinjskom parlamentu, kaže da nije novost da Bogdanović vodi politiku baziranu isključivo na obećanjima koja, kako kaže, često ulaze u domen naučne fantastike.
,,Imali smo priliku da se uvjerimo u to kroz čuvenu najavu otvaranja fabrike čokolade, koja je, kako je obećavano, trebalo da omogući otvaranje novih radnih mjesta. Od fabrike ništa, pa se sada, kako saznajemo prethodnih dana, čeka novi investitor”, napominje ona.
Bogdanović je u intervjuu Vijestima najavio da ima informacije da će neki drugi ukrajinski investitor uložiti u Cetinje umjesto kompanije koja je trebalo da investira u fabriku čokolade. Gradonačelnik za sada zna samo da će to biti ukrajinski investitor, a u šta će da uloži valjda i nije važno. Glavno je da može da se izreklamira. To se zove strateški razvoj.
,,Za vrijeme Bogdanovićeve vladavine dug opštine je utrostručen. Očigledno da takav način vođenja politike, baziran na zaduživanju i lažnim obećanjima, jesu upravo reference koje kadrove DPS-a preporučuju iz jedne u drugu fotelju, pa i ministarsku”, kaže sa Monitor Zorica Martinović. ,,Cetinjani odlično znaju u kakvom gradu žive i u kojim uslovima prehranjuju svoje porodice. Zadnji snijeg je u potpunosti zaokružio sliku. Politikom koju reprezentuje Bogdanović građani Cetinja drže se u stanju zavisnosti od socijalnih davanja, koja se nažalost dijele po partijskom a ne socijalnom kartonu. Cetinjani dobro znaju da je obećanje ludom radovanje”, kaže ona.
Niko od sagovornika koje smo kontaktirali nije siguran o kojih je 100 novih radnih mjesta u privredi Cetinja govorio Bogdanović. Prema reviziji, očito je samo da Bogdanović poput svih DPS gradonačelnika gomila administraciju, sa posebnim trendom rasta zapošljavanja u predizbornim mjesecima.
Sistematizacijom su, navodi se u izvještaju DRI, predviđena 263 radna mjesta, a krajem izborne 2013. bilo ih je 281. Od toga je 62 bilo zapošljeno na određeno vrijeme. Opština je nastavila da zapošljava i 2014. Tokom novogodišnjih praznika raspisan je novi krug oglasa za posao u lokalnoj administraciji, bez obzira i na nedavne naloge Vlade da se administracija smanjuje.
Izvještaj DRI je potvrdio i tvrdnje MANS-a da je uoči izbora na Cetinju, u novembru 2013, Vlada u tu opštinu „upumpala” oko milion i po eura. Transferima iz budžeta Vlada je preusmjerila prestonici oko 1,2 miliona eura, što je čak tri puta više nego što je bilo planirano budžetom cetinjske opštine za tu godinu. Pozajmimcamma iz Egalizacionog fonda odobreno je dodatnih 360 hiljada eura.
MANS je tada ukazao da su te transakcije nove po¬tvr¬de sum¬nji da vladajući DPS novac iz državne kase zloupotrebljava kako bi održao vlast.
Bogdanović se za sada može pohvaliti tek sa nekoliko ,,infrastrukturnih projekata”, kako voli da ih krsti, poput izgradnje kružnog toka (kog Cetinjani krste ,,ničim izazvan”) zaobilaznica, gradska tržnica…
Ne bi se moglo reći da je i za te projekte zaslužan Bogdanovićev preduzetnički duh. Šifra je – dobra konekcija sa vladom. Potpomognuta našim parama. Bogdanović je kao što je poznato, osim što je poslanik DPS, i zet visokog funkcionera DPS Svetozara Marovića.
Prema izvještaju DRI Ministarstvo saobraćaja je prijestonici je u izbornoj 2013. godini prenijelo 1.200.000 eura ,,za finansiranje radova na rekonstrukciji postojećih ulica na Cetinju i to: Grahovske ulice, Ulice Ivana Crnojevića, Mojkovačke ulice i dijela regionalnog puta Cetinje – Kotor”. Ministarstvo održivog razvoja tada je Cetinju uplatilo 418. 000 eura za rekonstrukciju ruskog poslanstva koje Bogdanović sada najavljuje za ovu godinu, Ministarstvo poljoprivrede 34 hiljade…
Šta se desilo sa svim tim novcem nije najjasnije, pošto administracija na čelu sa Bogdanovićem ne poštuje zakone kada su u pitanju procedure finansijskog poslovanja, od prekoračenja troškovnika za privilegije, preko javnih nabavki mimo zakona, do neadekvatne evidencije novčanih transakcija. Zbog toga je i dobila negativnu ocjenu DRI.
DRI između ostalog navodi da 200.000 eura, od onih 1.200.000 od Ministarstva saobraćaja, koje je trebalo uplatiti UNDP-u nijesu uplaćene do početka 2014. godine, kada je rađena revizija, iako je bila u obavezi.
Ono što se Bogdanoviću mora priznati je odličan opštinski sajt i rad na političkom marketingu. Njegove i fotografije Cetinja iz njegovih bajki – čista petica.
Fabrika magle.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ