Sve se uskomešalo i diglo na noge prošle sedmice. Cijela Amerika. Uoči jednog od njenih najvećih praznika – Dana zahvalnosti, vrelo je kao u košnici. Od zapadne do istočne obale, od sjevera do juga. U Fergusonu, Njujorku, Vašingtonu, Los Anđelesu, Čikagu, malim mjestima po unutrašnjosti… Zaustavite rasistički teror, Ruke gore, ne pucaj, samo su neke od parola koje su uzvikivali ljudi. U nekim gradovima protesti su se oteli kontroli, bilo je povrijeđenih i hapšenja.
Do nereda je došlo nakon što je porota u Fergusonu donijela odluku da se ne pokreće tužba protiv Darena Vilsona, policajca koji je krajem ljeta ubio Majkla Brauna. Braun je imao 18 godina, bio je nenaoružan i crne puti.
Porota je oslobodila Vilsona, tvrdeći da je pucao u samoodbrani, iako su neki svjedoci govorili da je u mladića pucano pošto se predao. Dan prije presude, policija je ubila još jednog Afroamerikanca, dijete od dvanaest godina. Njegov grijeh je bila igra – mahao je igračkom, plastičnim pištoljem, na ulici. Da je bio bijel, mnogi vjeruju, pustili bi ga da se zabavlja.
Dvanaestogodišnji djećak je samo jedna u nizu nedužnih žrtvi, crnaca, koji su ubijeni u posljednjih nekoliko godina. Jedan drugi mladić upucan je dok je slušao muziku sa drugovima u kolima, samo zato što je muzika bila glasna jednom čovjeku koji se tu našao. Prvostepena instanca oslobodila je ubicu, ali je kasnije nakon masovnih protesta, ta odluka preinačena i on je osuđen. Mala utjeha roditeljima koji su izgubili dijete.
Pa kako se onda čuditi što su u Fergusonu i drugim gradovima paljene kuće, automobili, razbijana stakla, ispaljivani hici… Policija je odgovarala suzavcima i šok bombama. Ove sedmice tu su samo odjeci nereda, ali na većini foruma po medijima raspravlja se o svim ovim slučajevima i postavlja pitanje koliko su korijeni rasizma još utemeljeni u Americi.
Činilo se da je Amerika pobijedila teško nasljeđe kada je prije šest godina izabrala prvog Afroamerikanca za predsjednika. To jeste istorijski događaj, ali još nije ostvaren san Martina Lutera Kinga o zemlji koja će ,,nahraniti gladne, obući gole i ljubiti čovječanstvo”.
Zemlja je prešla dug put, od segregacije do crnog predsjednika, prava svih manjina se stalno unapređuju… Ali, teško je pobijediti predrasude i nasljeđe, to je proces koji će još potrajati. Ovi mladi ljudi su najvjerovatnije stradali zbog raširenog uvjerenja da su Afroamerikanci opasni, skloniji kriminalu i nasilju. Mnogi stručnjaci i borci za ljudska prava upozoravaju na opasne desne grupacije koje još podstiču razlike među ljudima i predrasude.
Ipak, Ferguson je pokazao po ko zna koji put da je američko društvo dinamično, da reaguje i ima snagu da se suoči sa problemom. Ništa se ne može pognute glave. Istorija Amerike je istorija otpora sili.
Tu je, uz brojne, možda ona najvažnija razlika između Sjedinjenih Država i istočnih despotija – sistema obnovljenih na razvalinama jednopartijskih režima od Vladivostoka do Podgorice. I u Americi se može desiti da zločin ostane nekažnjen, ali onda obično slijedi rekcija društva. Koliko je samo Fergusona kod nas prošlo bez reakcije. Putin, Lukašenko i Đukanović mogu progoniti svoje političke oponente, misteriozna ruka može da pobije na desetine novinara, oligarsi mogu da otimaju društveno bogatstvo – samo zato što nema reakcije društva, onih koji su oštećeni.
Kad se osvrnemo, kod nas je u novijoj istoriji plamen pobune gorio istrajno samo devedesetih, kada se Crna Gora borila protiv rata i nacionalizma. Poslije toga sve su samo bile kratke, brzo ugušene iskre, uglavnom bez rezultata, ili sa nekom malom koristi za malu grupu ljudi, a gotovo ništa za društvo.
Nikad se ne zna kad će doći do te prelomne tačke. Pobuna na Ekonomskom i Filozofskom fakultetu podstiče nadu da društvo nije umrlo i bez reakcije. Jedinstvo profesora i studenata, zahtjevi za autonomijom, borba protiv autoritarne uprave iz Rektorata koja bi sve da centralizuje, solidarnost civilnog sektora, liberalnih pisaca… Podići glavu, istrajati, to je početak velike promjene, korak ka normalnom društvu.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ