Uprava Podgoricom gradonačelnika Slavoljuba Stijepovića počela je onim što je obilježilo vladavinu njegovog prethodnika Miomira Mugoše – rušenjem i devastacijom malobrojnih simbola grada.
Na red je došao Tabački most. Nekadašnja veza Stare i Mirkove varoši, reprezent orijentalnog graditeljstva, izgubio je svoju ,,funkcionalnost” u modernoj Podgorici. Stiješnjen između budućeg SPA centra hotela Nikić i novoizgrađene stambene šestospratnice, Agencija za razvoj Podgorice odlučila je da ga uljepša. Tako što će proširiti mosta za više od pet metara. Da bi budući SPA gosti i stanari mogli svoje automobile da ugnaju na prag od kuće.
Planove za ,,rekonstrukciju” mosta u koju treba da se potroši pola miliona eura, novom gradonačelniku je u amanet ostavio stari. Nakon burnih reakcija javnosti i apela upućenih Stijepoviću, rekonstrukcija je stopirana.
Uprava za zaštitu kulturnih dobara je ekspresno, krajem prošle nedjelje, stavila Tabački most na Ribnici pod ,,prethodnu zaštitu”, čime su radovi na mostu prekinuti. Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice najavila je ove nedjelje da će uložiti žalbu na takvo rješenje. U tu svrhu na par metara od mosta bageri i dalje spremno preže.
Iz PG biroa je saopšteno da se rekonstrukcija Tabačkog mosta izvodi po osnovu obaveza Agencije za izgradnju i razvoj i Glavnog grada prema investitorima objekata. Preuzete obaveze nalažu da se pola miliona naših para utroši da bi se investitorima omogućio dvojsmerni saobraćaj preko Tabačkog mosta. Zbog lagodnijeg dolaska do garaža namjereno je da se most duplo prošiti betonom, pa da se onda na njega vrate kamene obloge.
Tako se urniše ono što nijesu mogli vrijeme, bombardovanja i ratovi.
Rekonstrukcija Tabačkog mosta na Ribnici predviđena je Urbanističkim projektom „Nova varoš Blok Y” koga su odbornici gradskog parlamenta usvojiti na sjednici u julu 2011.
Tada je navedeno da je postojeći kameni most širine 4,10 metara, i da postoji bojazan od stvaranja „uskog grla i zagušenja u tom prostoru”. Navedeno je da je obrađivač Urbanističkog projekta, preduzeće Iikoplan iz Podgorice, prihvatilo sugestiju građana!
Godinu kasnije usvojen je Strateški plan razvoja Podgorice. U moru od 170 projekata, među kojima i onaj čuveni o bušenju Gorice, našao se i plan za rekonstrukcija Tabačkog mosta. Ali samo na nivou ideje.
S ideje brzo se prešlo na rušenje. U novembru prošle godine oburdan je u Ribnicu dobar dio ograde Tabačkog mosta. Iz opštine se nijesu glaskali povodom rušenja ograde.
Sumnjičeni su investitoti – Cijevna komerc koja sa desne strane mosta gradi drugi blok hotela Nikić i Neksan iz Nikšića koja sa lijeve strane diže stambenu šestospratnicu.
,,Jedino što su naši radnici srušili je prilazna rampa kućama koje se nalaze u neposrednoj blizini pored Ribnice… Imamo sva neophodna dokumenta”, kazao je tada građevinski inženjer Neksana Bojan Bojičić.
Menadžer kompanije Nikić Žana Nikić saopštila je da niko od nadležnih nije obilazio most: ,,Tabački most je ionako predviđen za rekonstrukciju, tako da ne znam zbog čega se ljudi uzbuđuju. Možda je Glavni grad već počeo pripreme za rekonstrukciju. Do sada su mostom nesmetano prolazile mašine i kamioni”.
Enigmu je riješio tadašnji gradonačelnik Mugoša. ,,Dio ograde uklonjen je prilikom rušenja zgrade bivšeg stambenog preduzeća, a drugi dio kako bi se mogla posjeći tri čempresa koja su bila pored samog luka mosta…”, izjavio je Mugoša Vijestima i presudio da most ionako ,,nema kulturno-istorijsku vrijednost”.
Oko ograde stoljetnog mosta se ne treba sjekirati, jer će ona, po riječima Mugoše, svakako biti skinuta, jer most će ,,morati da ima dvije trake i dvije pješačke staze”.
Da se održi gradonačelnikova riječ i obećanje investitorima, tokom ove godine sve je glatko išlo kroz tzv. ,,institucije sistema”.
Agencija za razvoj i izgradnju Podgorice, čiji je izvršni direktor Nada Mugoša, je rekonstrukciju Tabačkog mosta planirala za ovu godinu i obezbjedila pola miliona eura. Zahtjev za izdavanje građevinske dozvole Agencija je uz saglasnost Neksana, Nikića, Vodovoda i Elektrodistribucije, predala u martu ove godine. Građevinsku dozvolu za rekonstrukciju mosta Agencija je dobila u julu, a izdao je Oliver Marković, vd sekretara za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine.
Radovi su počeli u oktobru, a zaustavljeni početkom novembra. Da li će se nastaviti zavisi najviše od novog gradonačelnika Stijepovića. I njegove odluke da li će produžiti praksu partijskog druga ili će probati da zaštiti ono malo podgoričkih znamenitosti koje su pretekli vladavinu njegovog prethodnika.
Umjesto kamena beton
Predanje kaže da most ime nosi po naselju Tabana, jer su na tom mjestu nekad živjele zanatlije koje su se bavile kovačkim zanatom. ,,Vremenom, najvjerovatnije tokom 17. stoljeća, ovaj moćni tabački esnaf će na tom mjestu sagraditi most preko Ribnice koji po njima ponese naziv Tabački most, a u njegovoj osnovi počiva turska riječ tabak – koža. Most je u narodu bio poznat i pod nazivom Most kod kasapnice, navodi Abdulah-Bato Abdić u časopisu Komuna.
Oni rođeni u Titogradu pamte Dom JNA, riblju pijacu, Stambeno-komunalno preduzeće koji su se nalazili pored Tabačkog mosta. U novoj Podgorici plato ispred mosta je do prošle godine služio kao jedini besplatni parking u centru grada. Nakon što je Nikić izgradio zgradu i hotel, predio se drastično promijenio, a Ribnica je umjesto rijeke, u tom dijelu, postala kanal za otpadne vode. Ovaj most, kao i ostalo što je starije od par decenija, ne zadovoljava savremene kriterijume pa je prošle godine nekažnjeno srušen dio ograde.
Koliko vodimo brigu o rijetkim svjedocima istorije u Podgorici pokazuje i to da ne postoje precizni podaci o tome kada je Tabački most izgrađen, čak se nagađa i o tome da li je bio srušen za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Kad se javnost pobunila zbog navodne rekonstrukcije, iz Ministarstva kulture su saopštili da stari kameni most nije zaštićen kao kulturno dobro, iako je od 18. vijeka, kada je izgrađen, pa do danas sačuvao svoj izgled.
U najnovijem rješenju Uprave za zaštitu kulturnih dobara piše da je Tabački most izgrađen krajem XVI vijeka, kao jednolučni, kameni most sa odlikama graditeljstva orijentalnoosmanskog perioda razvoja stare Podgorice. U Agenciji za razvoj i izgradnju Podgorice se ne slažu sa ovom ekspertizom – ,,pretpostavljamo da je Tabački most srušen tokom bombardovanja u Drugom svjetskom ratu i da je nakon toga ponovo izgrađen na mjestu na kome se nekad nalazio”.
Ako su tačni podaci Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Tabački je vršnjak Vezirovog mosta (koji po estetici nije zaostajao za poznatijim Mostarskim). Sada im prijeti ista sudbina.
Predrag NIKOLIĆ