Seoski turizam do sada je postojao samo u planovima resornog ministarstva, raznim strategijama, predizbornim obećanjima… U praksi do skoro nijesmo bili u prilici da vidimo primjer funkcionisanja svega toga. Ono što nije pošlo za rukom ministarstvima, nacionalnoj i lokalnim turističkim organizacijama, uspjelo je prije nekoliko mjeseci Regionalnoj razvojnoj agenciji (RRA) za Bjelasicu, Komove i Prokletije. Na sjeveru Crne Gore tako su udareni temelji seoskom turizmu, pa šest porodica u kolašinskim, bjelopoljskim i beranskim selima, u svojim domovima već primaju prve, uglavnom, inostrane goste.
RRA je u oviru projekta prekogranične saradnje, koji se finansira iz evropskih fondova, za svega 250.000 eura, obezbijedila osnovne preduslove da šest, do sada uzornih poljoprivrednih proizvođača, postanu i turistički poslenici, ali i znatno unaprijedila neophodnu infrastrukturu za planinski turizam.
Prema riječima direktorice RRA Jelene Kričević, projekat, za koji im je lokalni partner bila Turistička organizacija Mojkovca, u potpunosti je fokusiran na planinski turizam, speleologiju, slobodno penjanje, biciklizam, pješačenje i seoski turizam.
„U svakoj od tih komponenti razvili smo neke nove projekte. Imamo tri nove lokalne biciklističke staze, četiri nove pješačke, tri nove stijene za penjanje (Kolašin, Mojkovac, Berane). U tri sela u regionu nastali su pioniri seoskog turizma, prva domaćinstva koja se time bave – dva su u Lipovu (Kolašin), porodice Puletić i Dulović, u Bistrici (Bijelo Polje) porodice Čindrak i Pilice i u Lubnicama (Berane) porodice Kljajić i Obradović”, kaže Jelena Kričević.
Sva ta domaćinstva uveliko su spremna za goste. Njihove web prezentacije, na kojima se može saznati šta sve nude, imaju neočekivano mnogo pregleda. Jedan od prioriteta bio je da ta domaćinstva očuvaju tradicionalni stil, a u tome se i uspjelo.
Kričević ističe kako su domaćinstva, pogodna za pružanje turističkih usluga, već prije nekoliko godina odabrali eksperti iz Austrije. To vrijedno austrijsko iskustvo pokazalo se kao višestruko korisno. Vodilo se računa da sela budu dobro saobraćajno povezana sa gradom, da u blizini imaju i druge vidove turističke ponude, ali da ipak budu dobar primjer tradicionalnog načina života na sjeveru Crne Gore. RRA je odabranim poljoprivrednim proizvođačima obezbijedila grantove od po 2.000 eura, ali i besplatnu obuku, na kojoj su naučili kako da naprave prve korake u novom poslu.
,,Namjera nam je bila, a uspjeli smo u tome, da ojačamo njihove kapacitete konkretnom i praktičnom obukom, kako bi se mogli samostalno baviti turizmom . Bitno je da su predstavnici svih šest domaćinstava potpisali i memorandum o saradnji, a to u praksi znači da će zajednički nastupati na tržištu, ali i reklamirati jedni druge. I to je vrlo bitno. Jako smo ponosni, jer je na ovaj način pružena šansa mnogima, da po uzoru na poljoprivrednike u Lipovu, Bistrici i Lubnicama, naprave nešto slično”, tvrdi Kričević.
Da je isplativo biti među pionirima seoskog turizma u Crnoj Gori, potvrđuje i mladi bračni par – Maja i Milan Kljaić iz Lubnica. Njihova porodična kuća, stara preko stotinu godina, u kojoj su primili i prve goste, ujedno je i mali etnografski muzej. Kažu da će svi turisti koji se odluče za boravak kod njih imati pravi doživljaj drevnog načina života u planinskom selu. Upravo za projekat Agro turizam – obezbjeđenje smještaja za eko turiste u autentičnoj seoskoj kući dobili su Kljajići prvu nagradu Fonda braće Rokfeler na Forumu zelenih ideja na Zapadnom Balkanu.
Pčelarstvo im je porodična tradicija koja se njeguje generacijama, pa su u posao već uključena i djeca. Milan i Maja proizvode vrhunski organski med, med s voćem, medovinu i rakije od meda. Jednako ozbiljno bave se i voćem i povrćem, pa viškove svojih proizvoda prodaju bez problema – najviše malinu, šargarepu, krompir. Domaćica gostima nesebično otkriva i svoje recepte za sokove i salate, za zdrav život.
„Imam najbolja iskustva u saradnji s RRA. Sve je u povoju, ali sam pun optimizma i smatram da ćemo, uz podršku koju dobijamo, uspjeti da se na najbolji način prilagodimo tržištu i pružimo kvalitetnu uslugu u seoskom turizmu. – kažu Kljajići.
Seosko domaćinstvo Miškova farma, vlasništvo Milijanke i Miška Puletića u Lipovu, ljubiteljima odmora u prirodi nudi mnogo toga, a glavni aduti su im, kako kažu, jutarnji pogled na Tornu i druge moračke planine, lisnati sir, kačamak, pastrmka iz njihovog ribnjaka…
,,Naša kuća stara je preko 100 godina, obnovljena je sredinom prošlog vijeka. Tada je samo za zamjenu krova trebalo prodati 50 ovaca. U kući je pod od dasaka, postelje su ručno rađene – ručno tkani prekrivači od vune, jorgani od vune. Među brojnim specijalitetima koje nudimo, naročito smo ponosni na domaću rakiju s lincurom. Gosti mogu sami da pripreme roštilj ili neku drugu vrstu hrane – navode Puletići dio svoje turističke ponude.
Strani turisti naročito cijene priliku da u ovom domaćinstvu budu uključeni u seoske poslove – mužu krava, skupljanje sijena, pravljenje sira i kajmaka…
Zahvaljujući dugogodišnjem boravku u Njemačkoj, bračni par Pilica, Hajrija i Mifto, odlično govore njemači jezik, a jedan od njihovih sinova, inače turistički vodič, pravi je poliglota. To, kako kažu, znatno olakšava komunikaciju s gostima. Svi koji su odmor proveli u njihovoj kući imali su priliku da probaju lokalne gastronomske specijalitete, ali i da uživaju u pješačkim i biciklističkim turama i istraživanjima bistričkih zanimljivosti.
Najstarija kuća, u kojoj će turisti ubuduće moći odmarati, vlasništvo je porodice Dulović iz Lipova. Izgrađena je 1860. godine. Široki kameni zidovi i mnogo starih predmeta, škrinja, kreveta od lučevine, dušeka i jastuka od vune, ručni radovi, vraćaju u prošlost i dočaravaju kulturu življenja koja se polako zaboravlja.
Gordana i Dragan Dulović odavno su svoj život vezali za selo. Svojim gostima su i vodiči, pa im rado pokažu gdje da nađu kupine, borovnice, maline, divlje kruške, čajeve…
Dragana ŠĆEPANOVIĆ