Posljednji bjegunac među balkanskim narkodilerima Safet Kalić izbjegao je hapšenje u Njemačkoj, tako što je najvjerovatnije imao dojavu o tome da mu je njemačka obavještajna služba ušla u trag. To se dogodilo početkom ove godine, a Monitorov dobro obaviješteni izvor nije mogao reći kako se Kalić poslije toga vratio u Tursku, gdje se nalazi praktično čitavo vrijeme od kada je u bijegu.
On kaže da Kalić ima više lažnih pasoša, od kojih su neki već otkriveni, kao što su hrvatski i kosovski.
„Pored ovih, Safet Kalić ima još češki i litvanski pasoš, tako da vjerovatno za putovanja koristi neki od njih. U Njemačkoj je koristio veze starijeg brata Mersudina. Bio je u Frankfurtu kada mu je njemačka obavještajna služba ušla u trag. Tu je, otkako je u bjekstvu, bio najbliže hapšenju, ali ga je nekako izbjegao”, kaže naš izvor.
Prema Monitorovim pouzdanim informacijama, Kalić se od početka bjekstva krio u jednoj privatnoj kući u Istanbulu, zaštićen lažnim identitetom i falsifikovanim ličnim dokumentima. Kuća u kojoj se krio bila je u njegovom vlasništvu, na lažno ime. Izlazio je u jedan kafić čija je vlasnica, s njegovim prezimenom, porijeklom iz Rožaja.
„Precizno se zna gdje se nalazi ta kuća. Kada je informacija stigla do javnosti, kao i ona o kafiću gdje ispija jutarnju kafu, on se povukao u unutrašnjost Turske, u neki od manjih gradova, gdje se nalazi i sada”, kaže izvor iz crnogorske policije.
Safet Kalić je, podsjetimo, u Tursku otišao samo dva mjeseca prije nego što su uhapšeni njegovi brat i supruga. Naš izvor dodaje da Kaliću u skrivanju pomažu kriminalne grupe iz Istanbula, ali da se pouzdano ne zna o kojim grupama se radi.„ Izvjesno je da u Turskoj ima jaku zaštitu među ljudima koji su mu bili dobavljači dok je radio sa drogom na avganistanskoj transverzali”, kaže naš izvor.
Prema njegovim riječima, Kalić uspijeva da se skriva i zahvaljujući velikom bogatstvu koje ima u gotovom novcu. Taj novac nalazi se na raznim računima u Turskoj, naravno na druga imena, ali i u Turkiš bank na Kosovu. Preko te banke je, kako naš izvor tvrdi, teklo i njegovo poslovanje i pranje para zarađenih prodajom narkotika.
Safet Kalić u Turskoj ima ugodan život, normalno se kreće s lažnim dokumentima, vozi automobile turskih oznaka, ali sa svojom porodicom u Rožajama, kako kaže izvor iz crnogorske policije, ne ostavaruje direktne kontakte.
„To nije moguće, jer bi ti tragovi odavno lako doveli do njega. Za kontakt s porodicom ne koristi telefon i elektronsku komunikaciju. To čini isključivo preko ljudi koji su provjereni partneri i saučesnici u skrivanju”, kaže izvor iz policije.
Specijalno tužilaštvo Safeta, njegovog brata Mersudina i suprugu Aminu tereti da su u periodu od 2006. do 2011. godine kroz finansijske transakcije u Crnoj Gori legalizovali veliku količinu novca sumnjivog porijekla. Navodno su samo preko Crnogorske komercijalne banke u Rožajama oprali više od sedam miliona eura gotovine. Tim novcem Kalići su plaćali rate za kredite koje su od te banke podigli preko svojih preduzeća, ali i dobavljače prebacujući novac na privatne račune. To je vjerovatno samo djelić novca koji je legalizovan. Veći dio je ubačen u sistem preko privatizacije, kupovine nekretnina, trgovinom naftom i drugim robama.
Prema ranijim istraživanjima Monitora, Safet Kalić je pored stotina hiljada kvadratnih metara u nekretninama, s rodbinom poslovao preko razgranate mreže preduzeća. U registru Privrednog suda na njegovo se ime vode tri preduzeća – Daut&Daut, Eye Security i Tajson, na čijem je čelu njegova supruga Amina. Safet je povezan i s rožajskim preduzećem M petrol, koje su osnovali njegova sestra Mersada i zet Ernest Šabotić. Preko te firme privatizovano je rožajsko hotelsko preduzeće Turjak, nekada u državnom vlasništvu.
Monitor je takođe pisao da je Kalić, u Rožajima, a i šire, razvijao biznis, iako su ga policije iz susjednih zemalja označile kao jednog od glavnih narkobosova u regionu. Tako ga je označio srpski MUP još 2003. godine, tokom akcije Sablja, kada su se tamošnje vlasti nakon ubistva Zorana Đinđića obračunavale s organizovanim kriminalom.
Safeta Kalića i u Bosni i Hercegovini povezuje s trgovinom narkotika. U projektu Organizovani kriminal, koji su udruženo radili novinari istraživači iz regiona, Kalić se, i to je već objavljeno, uz Nasera Keljmendija, označava i kao jedan od partnera Darka Šarića.
U Crnoj Gori Kalić se pominjao kao bezbjednosno interesantna osoba, kako ga je vidjela i Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB). Ona ga je prije nekoliko godina u jednom od svojih izvještaja, koji je procurio u javnost, tretirala kao pripadnika takozvanog rožajskog klana.
Kako je u jednom procesu protiv Monitora tvrdio, početni kapital od 160.000 maraka zaradio je baveći se statistikom u Njemačkoj. To je, navodno, uložio u hotelijerstvo na opustošenom sjeveru Crne Gore i postao milioner. Kalić je preuzeo u posjed cijeli jedan grad i okolinu. Zaposlio stotine ljudi.
Porodičnu imperiju u Rožajama počeo je da pravi izgradnjom velelepne benzinske pumpe M petrol, sa svim pratećim sadržajima, i kancelarijom-kabinetom, dostojnom predsjedničkih rezidencija. Nekoliko godina je ostalo na tome, a onda su velika ulaganja krenula kupovinom HTP Turjak, upravo posredstvom firme M petrol. Ova firma, koja je do tog trenutka imala 36 radnika, počela je naglo da se širi, a Kalići da obilatije ulažu novac u svoj rodni grad. Do tada su uglavnom dijelili pomoć. I za crkvu i za džamiju. Tako su Kalići ušli i u socijalnu sferu.
Nakon bjekstva i hapšenja brata i supruge, sva imovina mu je najprije oduzeta, a zatim je Uprava za imovinu prošle godine ustupila rožajskoj firmi R&D šped u zakup. Rožajska firma koja je zakupac imovine odbjeglog narkobosa registrovana je na njegovog bliskog prijatelja Zufera Šutkovića.
Zbog sudskog postupka koji se vodi protiv Kalića zbog pranja novca, Safetu i njegovima oduzeti su benzinska pumpa s pratećim sadržajima, ekskluzivni hotel Rožaje u centru grada, kao i kafe bar Tajson, preko puta tog hotela. Oduzet je takođe i hotelski kompleks na Turjaku, ali je ovaj ugostiteljski objekat neinteresantan, jer nije završen. Početna cijena zakupa benzinske pumpe, s restoranom, prodavnicom, kafe-barom, autoperionicom i parkingom, iznosila je četiri i po hiljade eura. Za hotel Rožaje zakupnina je blizu deset hiljada eura a za kafić Tajson dvije hiljade.
Dok se njegovi prijatelji Darko Šarić i Naser Keljmendni, koji su kao i on dugo bili u bjekstvu, nalaze na optuženičkoj klupi, Safet Kalić, prema riječima Monitorovog izvora, ne pokazuje želju da se preda pred međunarodnom potjerom.
Zašto bi? U gradu na Ibru stvari su se poslije puštanja Amine i Mersudina da se brane sa slobode, vratile ,,u normalu”. Sajova imovina u rukama je njegovih najbližih prijatelja. Evo je i bjelopoljski Viši sud umanjio Kalićima optužnicu za šverc droge za 700.000 eura. Safet će, vjerovatno, sačekati da vidi šta će biti s kompanjonima Darkom i Naserom. Sve su to pošteni momci, nego im dušmani smještaju.
Tufik SOFTIĆ