U utorak, 2. septembra, biće izabran predsjednik Savjeta RTCG, režimske televizije koja već deceniju loše glumi javni servis crnogorskih građana. Da se radi o servisu crnogorske vlasti, očito je nakon tri minuta gledanja Dnevnika. Znate ono – Đukanovića voli Zapad, jer je Crna Gora pod njim lider u regionu, zbog čega investitori hrle da prosipaju svoje milione i milijarde ovdje, a nezaposlenih ima samo zato što Crnogorci ne vole da rade.
Ko je proveo tri minuta života ovdje, ne mora ni da gleda. Sestra ministra, kum, medijski profesionalci iz Bebinog deska… Ma znate sve.
Za kandidata za predsjednika, kako sada stvari stoje, mogli bi se pojaviti Goran Đurović, dugogodišnji predsjednik CRNVO, sada šef kancelarije Tasko za Crnu Goru i Ivan Mitrović iz Unije poslodavaca. Hoće li biti i drugih kandidata, moguće je, ali za sada nijesu javno izrazili želju. Jedno je sigurno: glas za Gorana Đurovića bio bi glas protiv onoga kako danas izgleda Dnevnik u pola sedam. Ovo je drugi Đurovićev mandat u tom tijelu, gdje je imao više inicijativa i predloga koji bi Bastilji pomogli na putu transformacije u javni servis. Drugo je pitanje, da li je u ovako postavljenom Savjetu i RTCG uopšte moguće – i biti izabran i moći mijenjati.
Vlast se pošteno potrudila da to onemogući i pokaže da je, dok je nje, besmisleno i sanjati o nekom domaćem BBC-u. Uz pomoć svojih kadrova i zvaničnih i zamaskiranih, kroz izmjene zakona, parlament, budžet, ili na silu, vlast ne dozvoljava RTCG da dođe do daha. Odavno je onima koji žele promjene poslata jasna poruka da nemaju šta da traže u njihovoj televiziji. Povremeno se dozvoli da u Savjet priviri neko ko bi možda drugačije, ali koncentracija takvih strogo je zabranjena. Zato je ona u posljednjem izboru Savjeta u parlamentu, silom i razbijena. Pravila koja su važila do juče prestala su da važe, kako bi predstavnici civilnog sektora u Savjetu bili razbijeni, bez šanse da će sarađivati. Usamljeni pojedinci su u redu. Tako se održava red. Glumi demokratija, podražavaju njeni instituti i institucije, dok je stvarna uloga tih institucija, od RTCG do tužilaštva, da održe raspodjelu moći netaknutom. Da još jače učvrste silu onih koji decenijama vladaju.
U Savjetu sve već lobira da kandidati koji žele drugačije ne budu izabrani na mjesto predsjednika. Teoretski, mogao bi biti izglasan Goran Đurović, kao što je teoretski bilo moguće da za državnog tužioca bude izabran kandidat koji je značio moguće promjene, advokat Goran Rodić. Naravno da se nije desilo. I to se ne dešava.
Uvijek bude isto: oni koji u teoretskom računu treba da glasaju za promjene, u praksi iznađu neku nepremostivu prepreku da to ne učine. Poput one da je Rodić bio vojni tužilac koju su kao razlog da ga ne glasaju naveli predstavnici manjinskih partija u parlamentu. Naći će se takvih prepreka i za Đurovića. Neko mu nešto zna sigurno. Pa makar da nije dobar drug. Vlast se osigurala da to bude tako. Kao što je osigurala da ko god dođe na čelo Savjeta, neće moći bog zna šta da uradi.
Razlike ipak, ima. Makar toliko, što bi izborom za predsjednika Savjeta nekoga s kim vlast ne diriguje, lažnu predstavu o transformaciji javnog servisa bilo teže odigrati.
Oni koji iznađu razloge da u RTCG glasaju protiv promjena, kao što su iznašli ili ih iznalaze u drugim Đukanovićevim institucijama, čuvari su njegove televizije, njegove Pobjede, njegovog tužilaštva, njegove zatvorene administracije, partijskog zapošljavanja i maminih i tatinih sinova kojima plaćamo milione da ne dolaze na posao, svih namještenih tendera i sumnjivih investitora koji od ove zemlje samo uzimaju, perača novca kojima smo rasprodali primorje… Svega onoga čega nema u televizijskom programu državne televizije. Bez njih, čuvara mraka, Đukanović ne bi mogao da ovako gazi Crnu Goru. Jednom kad sve ovo prođe, doći će na red i pitanje njihove odgovornosti. Tek da znaju: ako gazda negdje i utekne i dobije azil, njih, kao nepotrebni teret, povesti sa sobom – neće.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ