Gradska deponija udaljena samo nekoliko metara od rijeke Tare nije previše uznemirila Kolašince. Takođe, nijesu nikad, ukoliko se izuzme nekoliko pojedinaca, negodovali ni što je deponija „privremena” već skoro 40 godina. Ništa od toga nije im smetalo, sve do prije koju godinu kada je smeće počelo da gori, a dim bukvalno obavio nekoliko sela i naselja, ali i učinio nepodnošljivim radni dan zaposlenima u industrijskoj zoni u Bakovićima, gdje se smeće i odlaže. Tako je bar po nekoliko mjeseci godišnje.
Tokom jula i avgusta, mještani Trebaljeva, Radigojna i Rogobora, kao i radnici benziske pumpe Lukoil i još nekoliko firmi, četiri puta su se u medijima oglasili i tražili hitnu intervenciju nadležnih. Rezultata nije bilo, a otpad u Bakovićima i dalje gori.
„Život nam je nepodnošljiv. Možete li da zamislite kako je kad ste svakodnevno u gustom smrdljivom dimu. Ne možemo da otvorimo prozore, ne možemo normalno da dišemo, a oni sa srčanim i plućnim bolestima već imaju dodatne zdravstvene probleme. Niko ne reaguje, niko ne želi da preduzme išta da nam obezbijedi bar pravo na vazduh”, žale se mještani.
Njihov komšija Boško Vlahović tvrdi da je lokacija deponije izuzetno nepovoljna iz više razloga. Na sjevernoj je strani, a sjeverni vjetar, tvrdi on, prema rezultatima relevantnih studija duva po 273 dana godišnje.
„Da li su građani svjesni da im se sve što ubace u kese i u kontejnere odmah vrati kao bumerang iz Bakovića u pluća? Sa komšijama sam se nekoliko puta obraćao svim nadležnim i lokalnim i državnim institucijama. Bez rezultata”, kaže Vlahović.
Vlahović tvrdi da dio otpada sa deponije pada u korito rijeke Plašnic, u dijelu gdje se ona uliva u Taru, zbog čega se, kaže, nanosi neprocjenjiva šteta ribolovnim vodama i prirodnim mrestilištima.
„ Da li organizacije za zaštitu životne sredine i državni funkcioneri, koji su proglasili Crnu Goru ekološkom državom, kada prolaze pored deponije na Bakovićima i dolinom rijeke Tare da jubileje proslave na Žabljaku – pogledaju ovo ruglo. Zato mi mještani sela u okolini deponije – Radigojna, Rogobora, Drijenka, Babljaka i Breze – ne možemo a da ne ukažemo, konačno, na ovu sramotu i neodgovornost odgovornih”.
Vlahović kaže da zapaljena deponija zgražava i turiste, naročito one koji se rekreiraju na trim stazi od Kolašina preko Breze, Radigojna, pa do Trebaljeva. Veći dio staze je, tvrdi, neiskorišten, jer se šetači prinudno vraćaju natrag.
Skupštinskom odlukom od prošle godine predviđeno je da deponija mora biti ograđena i da se mora organizovati služba za čuvanje, održavanje i vođenje evidencije o skladištenju otpada. Odluka je samo djelimično realizovana. I pored toga u Komunalnom preduzeću tvrde da su ozbiljno pristupili izradi lokalnog plana o upravljanja otpadom. Kažu da su uz Nikšić i Tivat, “dosadašnjim aktivnostima i ponuđenim projektima postali važan i prepoznatljiv činilac u toj značajnoj ekološkoj, ali i društvenoj i ekonomskoj priči”.
,,Lokalni plan je dio nacionalnog plana za upravljanje otpadom. Sve radimo po evropskim standardima i želimo da damo doprinos otvaranju „evropskih vrata”. Jedina opština sa sjevera koja je izborila pravo da učestvuje u ovom projektu je Kolašin i to nas dodatno obavezuje. Naš cilj je da, kroz realizaciju ovog programa, stvorimo uslove za otvaranje reciklažnog centra u Kolašinu”, kažu u tom preduzeću.
Obznanili su i da su uradili analize sadržaja i količine otpada na području opštine.
Na drugoj strani radnici Lukoila tvrde da upravo radnici Komunalnog preduzeća pale smeće. Nije im, kažu, poznato zbog čega, ali znaju imena ljudi koji to rade neposredno nakon što istovare kamione na deponiju.
,,Ukoliko se uskoro ovaj problem ne riješi bićemo prinuđeni da, zajedno sa mještanima naselja koji su ugroženi koliko i mi, novinarima saopštimo imena zaposlenih u Komunalnom koji pale smeće. Apelujemo na lokalnu upravu da što prije sprovede odluka o privremenom skladištenju otpada, kojom je planirano da se organizuje čuvarska služba kao i služba za održavanje privremenog skladišta komunalnog otpada, a koja je obavezna da sprovodi mjere zaštite od požara” , zaprijetili su sa te pumpe.
Tvrdnje iz lokalne uprave da su za vatru na deponiji odgovorni Romi, koji tako, navodno, lakše dolaze do metala, mještani odbacuju. Radnici koji rade na obezbjeđenju nekadašnjeg FAK-a tvrde da je kapija deponije zaključana, te da sakupljači otpada ne mogu ući unutra.
,,Neposredno nakon što se obavi istovar kamiona Komunalnog sa deponije se vidi dim i tako cijelog dana. Mi kišu priželjkujemo svakog dana, jer samo tada prodišemo. Po osam sati dnevno sve je uvijeno u dim, a smrad je nepodnošljiv”, žale se mještani.
Iz Komunalnog preduzeća i Opštine odgovaraju da nijesu odgovorni za svakodnevne požare u Bakovićima. Tvrde da sakupljači smeća pale vatru, ali nemaju odgovor na pitanje zbog čega to ne spriječe. U lokalnoj upravi se žale i da gotovo svakodnevno izdvajaju velike sume novca za gašenje vatre. I pored toga vatrogasci ne mogu mnogo da učine.
,,Odmah po saznanjima o požaru na deponiji i prigovorima mještana lokalna uprava izdvoji novac za gorivo kako bi mehanizacija Komunalnog zatrpala zemljom zapaljene gomile smeća. Te aktivnosti ne daju mnogo rezultata, kao ni intervencije vatrogasaca. Prošlog ljeta na smetlište je prosuto preko 60 cisterni vode, a nijesu ugasili vatru. Veliki je trošak da se ona lokalizuje, ali kad su nam mještani ukazali na taj aktuelni problem raspoloživa sredstva odmah smo usmjerili na saniranje zapaljenog lokaliteta”, tvrde u Sekreterijatu za urbanizam.
Oni obećavaju da će Komunalno ubrzo organizovati stražarsku službu i službu za održavanje.
Kolašinski vatrogasci, koji nekoliko puta sedmično dođu u Bakoviće, kažu da je gašenje vatre na deponiji jako opasan i uzaludan posao. Riječ je o nepristupačnom terenu, jer obično gori na strmom dijelu prema Tari.
,,Kad iz Komunalnog dotjeraju smeće, oni ga mašinama guraju niz liticu prema rijeci, tako se stvara više slojeva otpada. To kad gori skoro je nemoguće ugasiti, jer vatra ostane da tinja i razbukti se poslije naše intervencije. Razumijemo teškoće mještana, ali i pored naše volje i truda, mi im više nego što smo do sada ne možemo pomoći”, objašnjavaju u Službi zaštite i spasavanja.
Deponija i dalje gori i guši nedužne mještane.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ