Protiv Opštine Kolašin vodi se nekoliko desetina što privrednih što imovinskih sporova, a njihova ukupna vrijednost je odavno višemilonska. Prema podacima iz Sekreterijata za finansije od prije nekoliko mjeseci, opštinski račun je pravosnažnim sudskim odlukama blokiran na oko 700 000 eura. Iako među onima koji su tužili lokalnu upravu prednjače dobavljači, najviše para iz opštinske kase nastoje uz pomoć suda da dobiju oni koji su bili ili su i dalje dio zakonodavne i izvršne kolašinske vlasti.
Tako, ukoliko sud odluči na štetu lokalne uprave, aktuelni predsjednik Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista (DPS), odnosno, bivši odbornik te partije i savjetnik predsjednika lokalnog parlamenta Srećko Medenica postaće miloner. On je još prije tri i po godine, zajedno sa Rakom Nikčevićem, tužio Opštinu zbog povrede autorskih prava i tražio ni manje ni više nego sedam milona eura.
Predmet spora je studija o strateškom razvoju jednog dijela Bjelasice, koji su napisali Medenica i Nikčević. Na čiji predlog još se ne zna, ali 2007. godine ta je studija došla na dnevni red Skupštine opštine i usvojena glasovima vladajuće koalicije. Da njegov autorski rad postane zvanični opštinski dokument digao je ruku i Medenica jer je u to vrijeme bio odbornik. Nekoliko mjeseci prije toga, uz prisustvo velikog broja lokalnih i državnih funkcionera, među kojima je bio i tadašnji ministar turizma Predrag Nenezić, u zelenom salonu Hotela Crna Gora autori su promovisali svoje viđenje razvoja Bjelasice.
Ministarstvo turizma je već sljedeće godine finansiralo i izradu prostornog plana te planine. Za izradu tog dokumenta bila je zadužena jedna kanadska firma. Kanađani su, navodno, od riječi do riječi, u jednom dijelu plana prepisali studiju koju su napisali Nikčević i Medenica. Zbog toga su autori „presavili tabak” , a njihov spor protiv opštine do sada je prošao nekoliko sudova i više puta je mijenjao vrijednost. Prema zadnjim zvaničnim izvještajima lokalne Direkcije za imovinu prvi čovjek kolašinskog DPS tražio je reviziju od Vrhovnog suda i svoja potraživanja prema Opštini spustio na 3, 2 miliona eura.
Informaciju o tome u kojoj je fazi sada spor teško je dobiti u lokalnoj upravi. Opštinski službenici ne kriju da im je neprijatno da govore o tužbi svog partijskog šefa. Prema onome što je kazao Medenica za Monitor, taj spor nije okončan.
„Neću da komenatrišem sudski spor koji je u toku. Pored toga, u tom sporu postoji i druga strana, pa pitajte njih, ne sumnjam da ćete dobiti informacije”, kazao je on.
Zvanične informacije, ipak, teško je dobiti. Sekretar za finansije Luka Mednica kaže da sudske odluke nijesu njegova oblast. „Nemam razloga da krijem, ali nijesam ni zadužen niti ovlašten da govorim o sudskim sporovima u kojim je opština jedna od strana. Ja ću dati bilo koju informaciju koja se tiče budžeta” pravda se sekretar.
U Direkciji za imovinu kažu da se zbog mnogo posla odgovori moraju sačekati nekoliko dana. Predsjednik Opštine Darko Brajušković takođe je bio bez komentara.
Nezvanično međutim opštinski službenici i partijske i koalicione kolege Srećka Medenice rado pričaju o, kako kažu, „najskupljoj viziji razvoja najljepše kolašinske planine”..
„Tačno je da je u prostornom planu Bjelasice prepisana studija koju je napisao Medenica, zajedno sa Nikčevićem. No, ne treba zaboraviti da je prije toga i on glasao da njegov autorski rad postane opštinsko vlasništvo, to jest zvanični dokument. Nikada nije između njega i Opštine napravljen ugovor kojim bi bilo precizirano da mu treba platiti za tu studiju. Pored toga, vrlo je zanimljivo što Medenica tuži Opštinu, a ne ministarstvo koje je naručilo prostorni plan ili Kanađane koji su to radili. O cifri koju traži ne bih ni da govorim, mnogo bi bilo i da je Andrić napisao tu studiju”, kaže za Monitor jedan od opštinskih rukovodilaca.
U dva sudska spora pare od Opštine traži i dugogodišnji potpredsjednik Opštine, sada jedan od istaknutih opozicionara Panto Peković. On smatra da je nepravedno uskraćen za otpremninu. Kada je Brajušković prije dvije godine, odmah po dolasku na mjesto „prvog čovjeka grada” poslao kući četrdesetak radnika lokalne administracije sa, po mišljenju mnogih, previsokim otpremninama, Peković je poslat u penziju.
Iako njegova Socijalistička narodna partija (SNP) od 2006. godine nije bila na vlasti, on je ostao na mjestu potpredsjednika formalno, da bi na kraju mandata tražio i otpremninu. Sada uz pomoć suda pokušava da dođe do novca iz opštinske kase, namijenjenog za „prekobrojne” radnike lokalne uprave.
„Ne znam kolika je vrijednost spora , to će bolje znati moj advokat. Inače, dugo nije zakazivano ročište povodom toga. Vodio sam još jedan spor protiv Opštine jer mi nijesu nekoliko godina uplaćivali poreze i doprinose, ali sam odustao od toga nedavno. Koliko znam lokalna uprava je dug po tom osnovu sa Vladom prebila dajući državi dio sportske zone”, objašnjava Peković.
Blizu 16 000 eura od Opštine, odnosno Centra za kulturu, čiji je osnivač lokalna uprava, traže i članovi bivšeg upravnog odbora (UO) te ustanove. Kako su istakli u tužbi, od decembra 2006. godine, kada su izabrani na te funkcije, do kraja mandata nijesu bili plaćeni za svoj rad. Na tužbu se, prema nezvaničnim informacijama, spremaju i oni koji su sada u UO.
Kolašinska opozicija smatra da je tužba UO skandalozna. Doprinos pet članova tog organa upravljanja za kulturu grada je, smatraju u OO Nove ,,ravan nuli”. Tvrde da je ,,imenovanje UO bio način da se nekima ljudima obezbijede dodatna mjesečna primanja”
,,Tim funkcijama im je plaćena politička podobnost, a ne rad. Nijesu zaslužili ni euro, jer im je doprinos ravan nuli”, kažu u Novoj.
UO Centra za kulturu se, tvrde u opoziciji, sastaje samo dva puta godišnje. Pri tom, odluke koje donosi nijesu konačne, jer akti koje usvaja, moraju da prođu i procedure u lokalnom parlamentu. Zbog toga, kao i zbog činjenice da je lokalna uprava u nezavidnoj finansijskoj situaciji, odbornici su više navrata sugerisali da rad u UO bude volonterski. Za sada ih nijesu poslušali.
Odbornici, očigledno, više cijene svoj rad. Njih petnaestak je na spisku onih koji nastoje da uz pomoć suda namire svoja potraživanja prema Opštini. S obzirom da, kako tvrde, odborničke naknade godinama ne primaju, riješili su da tuže lokalnu upravu. Nedavno je počeo spor i opozicioni odbornici smatraju da će se završiti u njihovu korist, to jest da će dobiti po najmanje 4 000 eura, koliko su tokom nekoliko minulih godina zaradili kao dio zakonodavne vlasti.
Svi oni će, ipak, biti prinuđeni da čekaju. Deblokada opštinskog računa, ni prema najoptimističnijim planovima izvršne vlasti, ne može se dogoditi prije kraja ove godine.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ