Savjet za zaštitu od diskriminacije, koji je u prošlogodišnjem Izvještaju o napretku Evropske komisije ocijenjen kao pozitivan korak u namjeri države da se bori protiv diskriminacije, na dobrom je putu da postane – Savjet za diskriminaciju.
Zamišljen je kao tijelo koje će kroz učešće vladinih funkcionera i predstavnika civilnog društva da prati i koordinira aktivnosti državnih organa i nadležnih institucija u primjeni zakonskih mehanizama za zaštitu od svih oblika diskriminacije i analizira usklađenost propisa sa međunarodnim standardima u ovoj oblasti.
Predsjednik Savjeta je predsjednik Vlade Milo Đukanović, a članovi u ime Vlade su Duško Marković, potpredsjednik Vlade i ministar pravde, Suad Numanović, ministar za ljudska i manjinska prava, Predrag Bošković, ministar rada i socijalnog staranja, Miodrag Radunović, ministar zdravlja, Slavoljub Stijepović, ministar prosvjete i Jovan Kojičić, savjetnik predsjednika Vlade za ljudska prava i zaštitu od diskriminacije. Civilni sektor predstavljaju Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje, Milan Šaranović, izvršni direktor Centra za antidiskriminaciju EKVISTA, Biljana Alković, izvršna direktorka Instituta za socijalnu inkluziju i Slavica Jauković, ispred Saveza sindikata Crne Gore. Ranije je član Savjeta bio i Zdravko Cimbaljević, predstavnik onih koji se zalažu za zaštitu od diskriminacije po osnovu rodnog identiteta i seksualne orijentacije. Cimbaljević je nedavno napustio zemlju upravo zbog ugroženosti zbog svoje seksualne orijentacije i izostanka reakcije državnih organa povodom brojnih prijava kojima im se obraćao.
Članica Savjeta Daliborka Uljarević ovih dana vodi bitku da sačuva elementarna pravila rada Savjeta. Većina ostalih članova hoće pošto poto da 8. novembra održe sjednicu kršeći Poslovnik o radu Savjeta, a na njoj treba da se razmatra i predlog o ukidanju Poslovnika! Po navodima savjetnika premijera Jovana Kojičića, koji je i sekretar Savjeta, ubuduće će se primjenjivati – Poslovnik o radu Vlade. Uljarević ocjenjuje da je to besmislica i pokušaj da se Savjet ,,praktično dovede u poziciju da nema nikakvih pravila o radu, što je područje u kojem se vlasti najbolje snalaze”.
Obratili smo se Jovanu Kojičiću da za Monitor objasni zašto se predlaže ukidanje Poslovnika, ali do zaključenja ovog broja odgovor nijesmo dobili.
Savjet je u junu, na predlog Daliborke Uljarević, raspravljao o političkoj diskriminaciji, povodom afere Snimak. Bila je to neprijatna rasprava i za predsjednika Savjeta Đukanovića i za članove iz Vlade. Nakon toga uvedena su, vjerovatno po direktivi Vlade, nova pravila. Predstojeća sjednica zakazana je bez ikakvih konsultacija sa članovima Savjeta, kako se ranije praktikovalo, ali i u vrlo kratkom roku, suprotno Poslovniku o radu Savjeta. Uz to, članovi Savjeta iz NVO sektora nisu dobili ni tonski snimak prethodne sjednice kao da je to tajna najvišeg stepena. I prirodno sada je najavljena posljednja mjera – ukidanje Poslovnika.
U prepisci, koju je tim povodom Uljarević vodila sa članovima Savjeta, a u koju je Monitor imao uvid, ona konstatuje ,,da se radi o vrijednom pisanom dokazu pokušaja manipulacija u okviru rada Savjeta za zaštitu od diskriminacije, a sve zarad onemogućavanja kvalitetnog učešća kritički nastrojenih pojedinaca u svojstvu članova Savjeta, u konkretnom slučaju mene lično”.
Ona podsjeća da je priča o usaglašenosti Poslovnika Savjeta sa Poslovnikom o radu Vlade krenula nakon njenog predloga da se na junsku sjednicu, koja je bila posvećena političkoj diskriminaciji, pozovu Mitja Drobnič, šef Delegacije EU u Crnoj Gori, i Marko Vešović, novinar Dana, koji je pisao o aferi Snimak. Uoči sjednice dobila je dopis od predsjednika Savjeta ,,da takav zahtjev nije u skladu sa Poslovnikom Vlade”.
Uljarević kaže da su na ranije sjednice Savjeta dolazile razne osobe i da je odbijen samo taj njen predlog. Sugerisala je da pravna služba premijerovog kabineta to riješi i pošalje članovima Savjeta na izjašnjenje.
,,Tu inicijativu je predsjednik Savjeta prihvatio. Ali, nikada takav dokument nije poslat članovima Savjeta, makar ne onima iz NVO sektora”, kaže Daliborka Uljarević za Monitor.
Obraćajući se svim članovima Savjeta upozorila ih je da Savjet dovodi u pitanje svoju svrhu ako se unutar njega sprovodi diskriminacija prema članovima iz NVO sektora, ali i krše osnovne norme: ,,I u režimima koji nose epitet autoritarnih veoma je rijetka praksa da se ovako flagrantno izigrava pravni okvir”, stoji u tom dopisu.
Za Monitor Uljarević objašnjava: ,,Oni znaju da ja 8. novembra ne mogu prisustvovati sjednici. O tome sam ih uredno obavijestila, ali insistiraju na tom terminu suprotno Poslovniku. To rade kako bi imali ono što uobičajeno imaju na sjednicama Vlade – harmoniju i mehaničko glasanje za sve što Đukanović predloži i bez ikakvog kritičkog otklona ili, daleko bilo, protivnih stavova. Toliko im je nepodnošljivo drugačije mišljenje da ne mogu da ispoštuju formalno-pravnu proceduru u kojoj bi i uspjeli da ukinu Poslovnik, jer imaju većinu u Savjetu da donesu i takvu nezapamćenu odluku, odnosno ukinu sopstvena pravila o radu. Takvim pristupom Savjet će prestati da bude kolektivni organ i postaće inokosni. To će podrazumijevati da je predsjednik Savjeta ujedno i Savjet.”
Pozvala je potpredsjednika Vlade, ministra pravde i predsjednika Nacionalne komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala Duška Markovića da objasni kako to Nacionalna komisija, koja pravno gledano predstavlja tijelo u istom statusu kao i Savjet, ima svoj poslovnik o čijem ukidanju još nije bilo nikakve inicijative. Nije dobila odgovor.
,,Zašto je sada urgentno da se ukine dokument koji uređuje naš rad? Možda zbog tema koje sam pokretala i mogućnosti koja je tim Poslovnikom ostavljena za kakvo takvo učešće kritički orijentisane javnosti”, pita se Uljarević.
Ostaje da se vidi da li će na predstojećoj sjednici Savjeta Marković i ostali ministri podržati otvoreno diskriminatorski pristup prema Savjetu. Moguće da je to uvod u akciju kojom bi na sličan način veliki broj vladinih tijela bio doveden u zonu nejasnih pravila rada. Time bi učešće predstavnika civilnog sektora u njima bilo dodatno oslabljeno.
Ukoliko bi Savjet primijenio Poslovnik o radu Vlade, to bi značilo da se, između ostalog, sastaje ne jednom u četiri mjeseca kako je to predviđeno, već nedjeljno kao i Vlada. U oblasti diskriminacije u Crnoj Gori možemo naći teme i za jedan sastanak sedmično, navela je Uljarević u dopisu članovima Savjeta, uz zaključak da se mnoge stvari uređene Poslovnikom o radu Vlade ne mogu direktno primijeniti na Savjet. ,,Jedina gora stvar od nepoštovanja zakonskog okvira je njegova selektivna primjena, kao što se to sada pokušava kroz korišćenje dijelova Poslovnika o radu Vlade”.
,,To je samo naizgled tehničko pitanje, jer ukazuje na makar dvije stvari: kako je teško unijeti i dašak demokratičnosti i dosljednog poštovanja utvrđenih pravila kad ona nisu po ukusu vlastima, ali i koliko vlasti postaju sve nervoznije i netrpeljivije prema kritičarima režima”, kaže za Monitor Daliborka Uljarević.
Vlada se dosjetila. Da bi ućutkala kritičare režima u Savjetu za zaštitu od diskriminacije – propisaće im nova pravila ponašanja. Po svojoj mjeri.
Da se Bošković izvini Monitoru
Redakcija Monitora se nakon što je izašao prošli broj, u kojem je objavljen tekst Monitor na crnoj listi Vlade – Ni slova neprijatelju, obratila Daliborki Uljarević, kao članici Savjeta za zaštitu od diskriminacije, tražeći da se o diskriminatornom odnosu dijela državnih organa, a prije svega Ministarstva rada i socijalnog staranja (čiji je ministar Predrag Bošković član Savjeta) i Ministarstva vanjskih poslova (čiji je ministar Igor Lukšić bio prethodni predsjednik Savjeta) raspravlja na sjednici Savjeta. Uljarević je u formi inicijative za dopunu dnevnog reda Monitorov dopis poslala članovima Savjeta, kao i prijedlog zaključaka. ,,S obzirom na to da postoje materijalni dokazi koji nedvosmisleno ukazuju na postojanje diskriminacije prema novinarima i nedjeljniku Monitor od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja, Savjet preporučuje Vladi da na prvoj narednoj sjednici donese zaključak kojim strogo zabranjuje ovakav način ophođenja prema medijima, kao i da se ministar rada i socijalnog staranja javno izvini nedjeljniku Monitor. Savjet cijeni da državni organi i nosioci javnih funkcija imaju posebnu odgovornost da prema svim društvenim akterima postupaju na način koji im daje jednake šanse, bez obzira na to kakvi bili njihovi lični stavovi o tim istim društvenim akterima”, navela je Uljarević. Da li će Savjet razmatrati ovu inicijativu i predložene zaključke znaće se ili na sjednici zakazanoj za 8. novembar ili kasnije ukoliko ova bude odgođena. No, u svakom slučaju to će biti još jedan indikator u kojoj mjeri Savjet štiti od diskriminacije, a u kojoj mjeri je odobrava i posredno podstiče.
Veseljko KOPRIVICA