Kada se ovaj broj Monitora bude pojavio na kioscima, u Skupštini Crne Gore održaće se još jedno kontrolno saslušanje. Ovog mjeseca – treće. Ljetos je parlamentarno propitivanje održano u formi anketnog odbora. Svako takvo okupljanje završeno je istim ishodom po inicijatore, opoziciju: bez rezultata. Nema neizvjesnosti – većinu uvijek čini vladajuća koalicija. Ima li, onda, svrhe?
Članovi skupštinskog Odbora za antikorupciju 11. oktobra postavljaće pitanja v. d. državnog tužioca Veselinu Vučkoviću, povodom mjera koje su preduzete na institucionalnom rasvjetljavanju afere Snimak. Tim povodom predsjednik navedenog Odbora Predrag Bulatović kazao je kako v.d. tužioca mora biti ubjedljiv. ,,Ako su moguće mjere krivično-pravnog progona zaobišle neke od aktera, Vrhovni državni tužilac mora to ubjedljivo i argumentovano da obrazloži javnosti i skupštinskom Odboru za antikorupciju”.
Onda je Bulatović, konstatujući da će ako Vrhovni državni tužilac ne procesuira neke aktere iz Snimka, normativne promjene u tužilaštvu i pravosuđu doživjeti totalni debakl. Njihov tužilac sve trči da procesuira njihove.
Vučković se ne boji sa razlogom. Nakon što su iz Demokratskog fronta od njega zatražili da saopšti je li pokrenuo istražne radnje povodom afere Snimak, kazao je kako je spreman da odgovori na svako pitanje, kroz kontrolno saslušanje ili dostavljanjem informacije u pisanoj formi. Dok god su na vlasti oni koji su ga tu doveli, Vučković može spokojno da ide na opoziciona saslušavanja.
Tužilaštvo je uostalom već obavilo zadatak: odbacilo je sve prijave vezane za aferu Snimak i ustanovilo da funkcioneri DPS-a nijesu kršili ustav nego pričali viceve.
Prvog dana oktobra, kontrolno je saslušavan ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić. Bivši premijer ispitivan je na osnovu inicijative poslanika Demokratskog fronta Milana Kneževića, povodom Odluke Vlade da se pridruži zajedničkoj izjavi o Siriji. Ni Lukšić nije bježao od saslušanja. Zašto bi?
Ilustracija. Knežević je pitao Lukšića zašto se prije donošenja odluke nije konsultovao sa Odborom. ,,Koje to nas geopolitičke i strateške veze vežu sa Sirijom, pa da nijesmo mogli ostati na strani, nego smo za par sati utvrdili da su tamo počinjena zvjerstva hemijskim oružjem, a već dva mjeseca ne možemo da utvrdimo ko je potrovao građane Berana.”
Lukšić: ,,Crna Gora nije pogriješila, a vrijeme je pokazalo i da nije ishitreno reagovala kada je u pitanju ova situacija”. Dodao je i sijaset floskula: da je odluka Vlade da se pridruži zajedničkoj izjavi o Siriji u skladu sa spoljnopolitičkim prioritetima države, da je u skladu sa integracijama u Evropsku uniju i u NATO, da je to očekivana reakcija od zemlje koja je članica Savjeta Ujedinjenih nacija za ljudska prava, da je…
Poslanik DF-a Goran Danilović je konstatovao da je jedan od argumenata vladajuće koalicije uoči referenduma bio je da Crna Gora nikada više neće voditi tuđe ratove, pa pitao – ,,A ovo je naš rat, je li tako?” Ministar je uzvratio da to nije poziv na rat, te da je izjava doprinijela stavljanju hemijskog oružja pod kontrolu. Onda je poslanik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević ocijenio da je Vlada, prilikom odbrane svoje odluke, trebalo da se pozove na Ženevski komunike, na što je Lukšić odgovorio…
I tako, puna tri sata. Na koncu opozicija je ostala pri svome. Ministar, takođe. Sa ,,malom” razlikom: on ima većinu u Odboru, pa je glasovima članova iz vladajuće koalicije usvojen zaključak koji kaže da pridruživanjem Zajedničkoj izjavi o Siriji, Vlada nije donijela ishitrenu odluku niti je nanijela štetu nacionalnim interesima. Kraj priče.
Negdje u isto vrijeme dok su na Odboru za antikorupciju ministra Lukšića ispitivali o Siriji, poslanici iz Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, ,,rešetali” su ministra zdravlja Miodraga Radunovića, i društvo o epidemiji u Beranama.
Nakon pitanja poslanika DF-a Janka Vučinića ministar Radunović je smireno odgovorio i poručio: ,,Vjerujem da će institucije raditi svoj posao i da će se odgovorna osoba pronaći”. Epohalno.
Predstavnica MANS-a Zorica Ćeranić, na osnovu čijih podataka o oštećenju cijevi je kontrolno saslušanje i zakazano, rekla je da vlast mjesec nakon epidemije izbjegava da pozove na odgovornost izvođača radova, firmu Bemaks, čije su mašine oštetile vodovodne cijevi.
Na koncu je konstatovano: epidemija je bila hidričnog tipa. U prevodu – voda je glavni uzročnik. Nijesmo znali.
Posljednjih dana septembra Pozitivna Crna Gora tražila je kontrolno saslušanje ministara prosvjete i kulture, Slavoljuba Stijepovića i Branislava Mićunovića, u vezi sa zloupotrebom djece u partijske svrhe, u vrtiću u Golubovcima.
Podsjetimo: mediji su objavili kako su predstavnici podmlatka Demokratske partije socijalista unijeli stranačka obilježja u vrtić Zvjezdani vrt, nakon čega je napravljena fotografija partijskih funkcionera i aktivista sa mališanima.
Tom prilikom poslanik Pozitivne Srđan Perić je, agenciji MINA, rekao da je DPS, umjesto da obezbijedi besplatne udžbenike, odlučio da djeci dijeli partijska obilježja. ,,To je u vizija obrazovanja koju ova vlast želi da realizuje – vrtići i škole kao sredstvo partijske infrastructure.”
Nakon toga Pozitivna pokreće proceduru za kontrolna saslušanja Stijepovića i Mićunovića u vezi sa nalazima iz Izvještaja Državne revizorske institucije o reviziji Godišnjeg finansijskog izvještaja Zavoda da udžbenike i nastavna sredstva za 2012. godinu.
Ništa od kontrolnog saslušanja: devetog dana septembra Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport nije podržao inicijativu poslanika Pozitivne Srđana Perića da se obavi saslušanje ministara Stijepovića i Mićunovića. Perić nakon toga podnosi ostavku na mjesto zamjenika predsjednika Odbora.
Iz DPS-a su poručili da je kontrolno saslušanje Stijepovića nepotrebno, te da je dovoljno ,,poslati snažnu poruku” da je zloupotreba djece u partijske svrhe neprihvatljiva. Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović saopštila je da bi trebalo ,,ostaviti prostor da ministar reaguje i utvrdi ko je kriv”.
Ko je kriv, nijesmo institucionalno saznali, ni za najveću ovogodišnju aferu – Snimak. Formiran je Anketni odbor, koji je prvu, konstitutivnu sjednicu održao 11.juna, a prvu radnu, mjesec kasnije. Ukupno: dvanaest održanih propitivanja, te šesnaest ispitanih funkcionera DPS-a. Među njima i premijer Milo Đukanović.
Na koncu – ništa. Usvojen je, 30. jula, oko ponoći, tek tehnički izvještaj Anketnog odbora. On je, podsjetimo, sadržao osnovne podatke o broju sjednica tog tijela, o broju održanih kontrolnih saslušanja. Nije bilo većine za tri ponuđena predloga zaključaka: DPS-ovog, SDP-ovog i opozicionog.
Za predlog zaključaka DF-a glasalo je pet poslanika opozicije, pet je bilo protiv, dok je Azra Jasavić bila uzdržana. Za predlog zaključaka DPS-a glasala su četiri poslanika te partije, dok je protiv bilo šest poslanika opozicije i Mićo Orlandić iz SDP-a. Za predlog zaključaka koje je ponudio SDP glasao je samo Orlandić.
Što ne spomenuti: članovi odbora dobili su po hiljadu eura za rad u tom tijelu, a poslanicima u Radnoj grupi za izborno zakonodavstvo isplaćena mjesečna nadoknada od 250 eura. Za uvar.
Nije, tačno prije godinu, bolje prošla ni želja opozicije da putem Anketnog odbora u vezi sa aferom Telekom, dođe do djelića istine o toj pr(h)ivatizaciji u kojoj je, prema američkim dokumentima, učestvovala i sestra premijera, advokatica Ana Kolarević.
Bilans: Anketni odbor je održao je 13 sjednica, sa 18 tačaka. Dvije su bile zatvorene za javnost – bilo je riječi o dokumentima koji nose oznaku tajnosti. Saslušani su: bivši direktori Telekoma Oleg Obradović, Milan Perović i Miodrag Ivanović. Izjave dostavili: bivši Vladini funkcioneri Branko Vujović i Darko Uskoković i Vladinog Savjeta Veselin Vukotić. Odazvao se bivši direktor Euromarket banke Branimir Pajković, koji je, prisjetimo se, dao izjavu, ali odbio da odgovara na pitanja. Prvi čovjek Atlas grupe Duško Knežević se nije pojavio, iako je uredno pozvan. Okončano je 28. septembra, četvorosatnim ispitivanjem Mila Đukanovića.
Anketni odbor nakon nekoliko mjeseci rada, dostavio je Skupštini tehnički izvještaj o radu, koji, kao i ovaj o aferi Snimak, sadrži tek statističke, proceduralne podatke o radu tog tijela.
Pobjednik svih opozicionih ispitivanja je vlast, koja, tako, stvara privid pristupačnosti i demokratije. Zato i Đukanović redovno dolazi. Na tacni.
Marko MILAČIĆ