Više je definicija o državi mafiji, ali sve se svode na jedno – zagrljaj visokih zvaničnika i kriminalnih vrhova. Kroz istoriju bilo je mnogo primjera. Stručnjaci ističu Italiju i Japan, u kojima je jedno vrijeme mafija imala brojne i razgranate veze sa predstavnicima političkih, privrednih i pravosudnih struktura.
I Vašington je s vremena na vrijeme pravio strateške dogovore. U Drugom svjetskom ratu Amerika je koristila Lakija Lućana, jednog od najopasnijih kriminalnih vođa tog vremena. Dok je bio u zatvoru u SAD-u, preko njega su organizovane operacije sicilijanske mafije protiv Musolinija i njemačkih fašista u Italiji. Nakon rata Lućano je oslobođen i deportovan u rodnu Siciliju, odakle je u miru rukovodio ilegalnim poslovima – i po Italiji i po Sjedinjenim Državama. „Ako smo mogli da paktiramo sa Staljinom protiv Hitlera, mogli smo i sa Lućanom”, govorili su američki zvaničnici.
Cijela jedna politička dinastija – Kenedijevi, uzdigla se na ilegalnim poslovima, a veze ubijenog predsjednika SAD-a i mafije i danas su u fokusu javnosti. Te veze, kao i okolnosti oko ubistva Kenedija, nikada nijesu u potpunosti razjašnjene.
Istorija Balkana obilovala je brojnim mračnim primjerima. Miloševićevu Srbiju održavao je savez organizovanih kriminalnih skupina i političkog vrha. Država je vodila mafijaške poslove, a mafija državne. Tako je jedan kriminalac predvodio ratne grupe po Bosni, a drugi specijalne policijske jedinice, koje će kasnije biti optužene za ubistvo Zorana Đinđića. Šverc cigareta, droge i oružja skupa su ogranizovale i nadgledale institucije sistema i vrhovi podzemlja.
I u doba Josipa Broza kriminalci su učestvovali u obračunima sa političkim neistomišljenicima u zemlji i likvidacijama predstavnika emigracije u inostranstvu. Ipak, odnosi vrha i kriminala nikada nijesu bili direktni. Nezamislivo je bilo vidjeti, recimo, Josipa Broza sa nekim od sumnjivih likova podzemlja.
U Crnoj Gori je danas sve transparentno. Veze se formalizuju i pokazuju. Zbog obijesti moćnih koji ne mare za javnost, ali i zbog toga što sistem pokušava mafijom dodatno da zaplaši oponente i oslabi otpor.
Svadba sina prve sutkinje Vesne Medenice, na kojoj su se našli na okupu i oni koji bi trebalo da budu u pritvoru i oni koji bi trebalo da ih pritvore, samo simbolično prikazuje novu Crnu Goru. Ili ona druga slika – Stanka Subotića Caneta i tjelohranitelja crnogorskog premijera Mila Đukanovića u restoranu Leonardo i ispred Bebinog Instituta.
Cane se sumnjiči za kriminal od devedesetih. Bio je na italijanskoj optužnici skupa sa Milom Đukanovićem. Kasnije je imao poslove sa Šarićima, najvećim narko kartelom u ovom dijelu svijeta.
Cane je u Nikolićevoj i Vučićevoj Srbiji predstavljen kao narodni heroj, žrtva mračnih sila Demokratske stranke, crnogorske opozicije, nevladinog sektora i medija koji nijesu pod kontrolom režima. Skinut je sa Interpolove optužnice, ukinuta je presuda beogradskog suda kojom je označen krivim. Nakon što su naprednjaci preuzeli vlast, slučaj je vraćen na početak. Ponovno suđenje u Srbiji, Subotić koristi da bi dokazao patriotizam, oblatio opoziciju i uzdigao pravnu državu Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića, sa kojima zvanična Crna Gora sada ima izvanredne odnose.
Mnogi se čude otkud Đukanović i Toma ponovo zajedno. Njih nije povezao samo Cane, mada on jeste jedna od karika. Savez Subotić–Đukanović-Vučić-Nikolić prirodna je alijansa. Još ranih devedesetih oni su zajedno vojevali i poslovali. Sada se samo opet okuplja velika balkanska koalicija. Prema nekim svjedočenjima jedna od spona sa Beogradom je i Đukanovićeva sestra Ana Kolarević, koja tamo ima poslovne interese i prijateljske veze sa nekim od najuticajnijih predstavnica Nikolićeve partije.
Alijansa sa Beogradom Đukanoviću je danas potrebnija nego ikada. Dok slabi iznutra zbog ekonomskog sunovrata, KAP-a i koalicionih sporenja, posljednja karta je podrška sa strane. Nikolić i Subotić pomažu mu da održi sistem koji je uzdrman, a u kojem je mafija davno legalizovala svoje poslove. Aktiviran je Bebin propagandni stroj, sprema se nova prosrpska partija, a i finansijski aranžmani su mogući.
„Imate moju podršku za sve što radite”, rekao je Barak Obama predsjedniku Srbije na otvaranju Generalne skupštine UN, ove sedmice u Njujorku.
Kad su mogli sa Lućanom, što ne bi mogli sa Tomom i Milom.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ