Krpiti! Prišivati! Pendžetirati! Štopati! Podžoniti! Pričvrstiti ,,zihernadlom”! Zalijepiti! Tutkalom! OHO lijepkom! Super lijepkom! Adhezivnim cyanoacrylatom – garantovano lijepi sekundarno! Spojiti ,,spajalicom”! Pritegnuti žicom! Privezati ,,kanafom”! Rasparati, pa sašiti nanovo! Popustiti na krajevima! Prekrojiti! Sačuvati! Još će to nama valjati! K’o novo je! Šteta ja baciti! Eheej, može to još godinu i više! Izguraće one do velike mature!
Ne dati da propadne ni krpica, čuvati šarafe, navojke, komadiće žice, peglati poderane hlače i krpiti ih komadima stare pamučne košulje iste boje. Neka, ne vidi se, šta te briga, ko te gleda!
Puni nam podrumi otpadaka, tavani su nam skladišta bačenih predmeta, materijala, starudija koje su nekada bile nešto, služile nečemu, a koje više ne prepoznajemo. Ne sjećamo se ni šta su nekada bili, ni gdje smo ih našli, sa kakvog kaputa smo odsjekli te komadiće, ko je nosio te cipele kada su bile nove, ako nam ih nije neko teslimijo, da se nađe fukari, siromasima, a on da se otrese nečega što nije za kuću, ali nije baš ni đubre, grijeh je baciti, i sramota, ljudi nemaju šta jesti a mi bacamo, neka to njima, za uhar je, naće im se, još je to jako, vidi ko novo, samo prišiti novu dugmad, puce ovdje-puce ondje, porubiti, to je pravi engleski štof, uzmite, a i ova haljinica, malo poderana ali na leđima je, mala rupica posve, ne vidi se, sašije se i prebaci se neka vesta, a ovdje na dekolteu paspul, odlično će ti stajati, već sada ti stoji odlično!
Ta žalost za starim predmetima jeste dio ljudske priče. Lijep, suptilan dio sjećanja na nešto, na nekoga, na ono davno nekada. Ali samo kada te stare predmete ostavimo da dotrajavaju takvi kakve ih je vrijeme napravilo i upotreba iskrzala, olinjala, ofucala, oštetila, pocijepala, iskidala, živi u njima još sjećanje na ono što su nekada za nas značili! Krpiti ih, prišivati, prepravljati, da bi još služili namjeni kojoj su služili, znači sebe srozati a njih poniziti! Haljina koja je nekada blistala kod prvog poljupca, kaput od kamelhaara koji se prelijevao kao julsko žito kad ste u januaru išli po svoju doktorsku diplomu, cipele u kojima ste koračali na prvi sastanak sa svojom dragom – to se ne smije ponižavati, njihov oreol ne smije potamniti. Sačuvajte to. Ali samo to. I samo za sebe.
Sve ostalo je balast, teret, olovo koje vuče zemlji onoga ko leti i koje ne dopušta da poleti onaj kom su krila ojačala a prvo perje niklo! Ne toliko za kuću, ni za prostor koji zauzima po starim ormarima, u podrumima, na tavanima, u musandrama – koliko za vašu dušu! Ne žaliti za onim što je dotrajalo, to je osnova filozofije obnove. Indijanci su u jesen sakupljali na gomilu sve što su sačuvali tokom ljeta, a što im više ne treba i ostavljali su to za sobom. Onome kome može zatrebati, njemu neka se i nađe! Jer čin ostavljanja sakupljenog obnovlja snagu, osvježava dušu, razigra nam i drugo i treće srce, da nam se, naredne godine, razigraju sva tri srca. Jer kada čovjek skuplja stare stvari koje mu ne znače ništa i ne trebaju mu, one mu uspavljuju snagu, otupljuju želju, kretnje mu postaju lijene, a oslonac, mjesto u sebi, počinje nalaziti u tim stvarima koje je sabrao nekada. Snagu i žarku želju da skupljaš imaš samo onda kada nemaš ništa što treba popraviti, zakrpiti, zašiti…
,,Što visi, nek otpada!”
Ta mudrost koju dugo nismo shvatili, nego smo je upravo primali kao savjet da krpimo i čuvamo, da ne dopustimo da otpada ono što visi, potvrđuje se na svakom koraku i u svim okolnostima! Ne krpite, ne hodajte u dronjcima! Zakrpljeno vas odvraća od novog. Odvraća vas od vašeg elana, od želje i snage, od optimizma i entuzijazma! Šta god to bilo i ko god to bio. Neka su to i oni koji vise kao iskrzane rese na rubovima naroda kom pripadate. Ne prišivajte svom narodu tu zakrpu. Zijan je da to čuvate. Ćar je i sevap baciti to od sebe, nek se nađe nekome ko je u takvom stanju da će mu i to valjati!
Što visi neka otpada!!
Ferid MUHIĆ