O doktoru Slobodanu Tomiću se u javnosti, pa i onoj danas najširoj – internetu, ne može pronaći skoro ništa. Ukoliko se u pretraživač ,,ukuca” samo ime i prezime, teško ga je naći. Tek kada se pretrazi dodaju funkcije koje upražnjava, pojavljuje se nekoliko protokolarnih vijesti iz medija sa njegovim imenom, usputno. Ništa o biografiji: radnoj i privatnoj. Reklo bi se – novi kadar.
U takvoj zavjetrini Tomić guli skoro drugu deceniju, istovremeno na čelu dvije ustanove: Društvu ljekara Crne Gore i Domu zdravlja u Nikšiću! Od kada, koliko dugo i koji mu mandat protiče u kojoj od tih fotelja, podaci su koji nijesu dostupni.
Na internetu se ne mogu naći: sajt Društva ljekara nema rubriku ni o tome ko je predsjednik, a kamoli koliko je dugo na toj funkciji, te koji mu mandat teče. Slično je i sa Domom zdravlja: internet stranica te zdravstvene ustanove nije u funkciji. Ni van interneta nema podatka: Slobodan Tomić nije odgovorio na pitanja novinara Monitora (vidi boks), koje je uredno, putem sekretarice, primio.
Ipak, uz pomoć sagovornika i dostupnih podataka o njegovim kolegama iz zdravstva, moguće je približno rekonstruisati Tomićev radni vijek. Na sajtu Ljekarske komore Crne Gore, stoji podatak da je Odlukom Ministarstva zdravlja formiran Inicijalni odbor sa zadatkom da uradi predlog Statuta Ljekarske komore, u čijem sastavu je i – ,,Dr Slobodan Tomić – predsjednik Društva ljekara Crne Gore”. U daljem tekstu stoji da je navedena Komisija pripremila osnivačku Skupštinu Komore, koja je održana 20. juna 1995. godine u Podgorici. Dakle: Tomić je na čelu Društva ljekara već bio sredinom 1995. godine. Do danas, ukupno: ne manje od punih osamnaest godina!
Na toj poziciji Tomić je naslijedio, priča sagovornik Monitora iz crnogorskog zdravstva koji je insistrirao na anonimnosti, Đoka Jočića. Mrtva trka je među njima. Jočić je (pisali smo detaljno o njemu u broju od 19. jula) ustupio poziciju prvog čovjeka Društva ljekara Tomiću pa, od tada, devetnaest godina, neprekidno, gazduje Ljekarskom komorom. Preciznije: Jočićeva Ljekarska komora Crne Gore je i formirana (Službeni list RCG, br. 27 od 29. jula 1994. godine) na zahtjev Društva ljekara Crne Gore. Kako tada, tako danas: ne puštaju.
Dok moć i koruptivni potencijal Ljekarske komore leže u izdavanju, obnavljanju i oduzimanju licence doktorima medicine i stomatologije, dokumenta bez kojih ljekar ne može da se bavi svojim poslom, dotle je jedna od privilegija, ne mala, Društva ljekara u distribuciji – ljekarskih uvjerenja. Za posao, za vozače, za oružje…
U osnivačkom aktu Tomićevog Društva stoji da su osnovni ciljevi da izučava i primjenjuje rezultate medicinske nauke, koristi savremenu praksu te da radi na stručnom usavšavanju svojih članova. Društvo organizuje i kongrese. Tako će četrnaesti (prvi održan 1957. godine) biti održan krajem oktobra u Bečićima, u Hotelu Mediteran. Kako stoji na sajtu Društva, u okviru Kongresa, u saradnji s farmaceutskim kompanijama, održaće se više okruglih stolova sa aktuelnim temama. Za učesnike četvorodnevnog okupljanja predvidena je kotizacija od 80 eura.
Ipak, bez obzira na sve proklamacije i ciljeve, Tomić i njegovo Društvo, najprepoznatljiviji su, uostalom kao i partnerska Jočićeva Ljekarska komora, po ćutanju. Lijepo to ilustruje i sajt Društva: pod rubrikom ,,Program” nema ništa – stoji da je stranica u pripremi. Očigledno, konstantnoj. Rubrika ,,Hipokratova zakletva” ne sadrži ni slovo od Hipokratovog teksta, samo fotografija njegove biste. Kome je još do čitanja. Odjeljak ,,Sponzori” takođe je u pripremi. Opet, valjda, dugoročnoj. Pomenuli smo ranije: ne postoji ni slovo o predsjedniku Društva. I tako redom. Sublimirano: kakav sajt, takvo i udruženje.
Za razliku od Tomićevog Društva, recimo, Srpsko lekarsko društvo, vrvi od aktivnosti. Dovoljno je obratiti pažnju na sajt: do u detalje, o svemu. Iscrpne biografije svih uposlenih: predsjednika (Radoja Čolovića, rodom iz Pljevalja; impresivna profesionalna karijera), generalnog sekretara, dva potpredsjednika… Tu je i spisak članova predsjedništva, lista svih sekcija sa predsjednicima i sekretarima, te njihove adrese, kontakt telefoni…
Slično je i sa Društvom lekara Vojvodine. Važno je izdvojiti samo jedan ,,detalj”: za period u kojem je Slobodan Tomić na čelu crnogorskog Društva ljekara, Društvo iz Vojvodine promijenilo je tačno osam predsjednika! Sada je to, od 2011. godine, Dragan Dankuc. Prosječan mandat traje dvije godine. Našem Tomiću dvije – decenije.
No, to je ,,samo” kada je u pitanju Društvo ljekara. Stomatolog Tomić više od deceniju i po je i direktor Doma zdravlja u Nikšiću. Polovinom devedesetih zasjeo je u tu zdravstvenu ustanovu, pa sve do danas. U odnosu na kolege, dorektore Domova zdravlja u drugim opštinama, Tomić je u vrhu po mjesečnim primanjima: 900 eura. Član je i Upravnog odbora Fonda za zdravstveno osiguranje. Mjesečno tu ,,kapne” još 300 eura.
Tu su i nekretnine. Prema dostupnim dokumentima, Tomić na svoje ime posjeduje stan u Nikšiću, 88 m2, vikendica na Žabljaku, 106 m2, stan u Budvi, 85 m2, zemljište u Šavniku, 14.341 m2, zemljište na Žabljaku, 407 m2. Ima i ušteđevinu u Hipo Alpe Adrija banci – 16.000 eura. Tomićev godišnji prihod od rentiranja stana u Budvi je 4.000 eura.
Tomić je i u počasnom odboru Javne zdravstvene ustanova Dom zdravlja „Dr Nika Labović” iz Berana.
Koja je tajna Tomićevog dvodecenijskog profesionalnog angažmana? Monitorov dobro upućeni izvor kaže da je Slobodan Tomić u veoma dobrim odnosima sa sedmostrukim premijerom Milom Đukanovićem. Još više: Tomić je, priča sagovornik našeg lista, važna operativna karika u partijskoj terenskoj infrastrukturi Demokratske partije socijalista u Nikšiću. To se zovu leđa.
Doktor za sve.
Ćutanje je zlato
Monitor je pozvao kancelariju Društva ljekara Crne Gore i nakon razgovora sa sekretarom Sekom Biljurić, dobio uvjerenje da će pitanja koja naš list pošalje biti proslijeđena Slobodanu Tomiću. Ipak, ni na jedeno od sljedećih pitanja nijesmo dobili odgovor.
1. Koliko dugo ste na čelu Društva ljekara Crne Gore? Od kada i koliko je to mandata?
2. Koliko ste na čelu Doma zdravlja u Nikšiću? Od kada i koliko je to mandata?
3. Da li smatrate da je toliko dugo upražnjavanje jednih te istih funkcija dobro za pomenute institucije?
4. Društvo ljekara je zaduženo za ljekarska uvjerenja. Koliko ljekarskih uvjerenja izdajete na mjesečnom i godišnjem nivou?
5. Koliko ima zaposlenih u Društvu ljekara Crne Gore?
6. Kakav je trenutno status Društva, nakon što je formirana Ljekarska komora? Koja su vaša zaduženja i polja djelovanja?
7. Kakav je odnos Društva ljekara i Ministarstva zdravlja?
8. Da li je tačno da za vaš dug staž na čelu ove dvije institucije možete zahvaliti i dobrim odnosima sa premijerom Milom Đukanovićem?
9. Da li ste član Demokratske partije socijalista?
Marko MILAČIĆ