Nakon skoro dvije decenije na čelu nacionalne avio kompanije, Zorana Đurišića stigla je partijska kazna – Vlada ga je razriješila te funkcije na sjednici kojoj nije prisustvovala njegova supruga, ministarka odbrane Milica Pejanović-Đurišić.
Istovremeno, nagrađeni su najvjerniji vojnici partije. Daliborka Pejović, jedna od glavnih akterki afere Snimak i vlasnica osam funkcija, od kojih je jedan broj dobila nakon afere, preuzela je Đurišićevu fotelju. Ugrijanu. Montenegro erlajns sada ima oko 30 miliona duga.
Premijer je novoizabranu predsjednicu Borda Montenegro erlajnsa, u svom maniru šefa privatne države, istovremeno oslobodio i pred zakonom. ,,Daliborka Pejović nije napravila ništa nezakonito” kazao je. A pošto on ne podržava ,,verbalni delikt”, ona može preuzeti nacionalnu kompaniju, pojasnio je. Ono što Đukanović naziva verbalnim deliktom domaća i međunarodna javnost koja nije u Đukanovićevoj službi prepoznaje kao državni udar i teško kršenje Ustava od strane organizovane kriminalne grupe u Evropi.
O Đurišićevom odlasku govori se još od sredine 2006. godine kada je tužilaštvo pokrenulo postupak protiv njega i njegovog saradnika Vladimira Đelevića. Teretilo ih je da su od 2002. do 2006. na više nezakonitih načina oštetili nacionalnu aviokompaniju. Prvobitna procjena, da su pronevjerili 44 miliona, vremenom se topila i spala na svega 450.000 dolara. Istom brzinom topile su se i priče da je Đurišić u nemilosti partijskog šefa svoje supruge.
Sredinom 2010. slučaj je zaključen. Tužilaštvo je odustalo od krivičnog gonjena Đurišića i Đelevića, jer „nema dokaza da su imenovani izvršili krivična djela zbog kojih je vođen postupak”.
Da će biti sklonjen sa te funkcije, opet se počelo govoriti prije sedam mjeseci, objašnjavaju upućeni . U to vrijeme Državna revizorska institucija (DRI) završila je revizorski izvještaj o poslovanju Montenegro erlajnsa, u kom su konstatovane brojne nezakonitosti – od toga da je Đurišić avione kupovao mimo zakona, do toga da je bio istovremeno na čelu Borda i izvršni direktor kompanije, što je nezakonito. Upućeni primjećuju da su smjene napravljene ne samo u Montenegro erlajnsu nego i u drugim preduzećima u kojima je državna revizija u punom sjaju pokazala kako vladini kadrovi nemaju mjere kad na štetu budžeta rukovode državnim preduzećima.
,,Prvi put se dogodilo da bivši direktor Đurišić, nakon revizije, a u ime
kompanije, prijeti podnošenjem krivičnih prijava članovima Senata DRI i
revizorima”, kaže za Monitor predsjednik skupštinskog Odbora za ekonomiju Aleksandar Damjanović. ,,Kompanija na čijem je čelu Đurišić 20 godina je jedan od najvećih gubitaša u cjelokupnoj crnogorskoj ekonomiji, što nije lako biti, sa neefikasnim poslovanjem, nerentabilnim linijama, ogromnim troškovima poslovanja i zarada menadžmenta, partijskim zapošljavanjem i kompromisnim rukovođenjem, gdje su poslanici SDP dugo godina bili u bordu direktora dok je ‘izvršna vlast’ pripadala DPS-u”. Damjanović smatra da novi partijski kadrovi neće napraviti ništa novo, nego samo nastaviti dosadašnju politiku i produbiti probleme.
Teško je povjerovati da su u DPS-u tek u novembru prošle godine primijetili da u tako značajnoj nacionalnoj kompaniji nije sve u najboljem redu. Da se u pozadini radi i o mogućem sukobu u partiji, mediji su već spekulisali nakon što je ministarka odbrane javno kritikovala tu odluku Vlade, tvrdeći da se ona tako odriče od ,,profesionalaca”. Đukanović je demantovao da postoji sukob u partiji. Ubrzo je međutim javno kritikovao Đurišić-Pejanović jer nije preuzela odgovornost za to što je Crna Gora daleko od ulaska u NATO.
Dobro upućeni sagovornici Monitora primjećuju da Đurišić u stvari nije kažnjen. Oni podsjećaju da su u toj kompaniji prepolovljene zarade i naknade. Đurišić će vjeruju, naći novo uhljebljenje. Poput mnogih ,,kažnjenih” DPS kadrova, uostalom.
Naši sagovornici smatraju da Daliborka Pejović nije prošla kako se očekivalo. S obzirom na zasluge posvjedočene Snimkom spekulisalo se da će dobiti ministarsku stolicu. Monitorovi izvori vjeruju da je moguće da je ona postavljena na čelo Montenegro erlajnsa kako bi Đukanoviću bila desna ruka u budućoj privatizaciji nacionalne kompanije, te da nju nagrada tek čeka. Nagrada je, vjeruju, u stvari dio tog budućeg aranžmana. S obzirom na to da Vlada više ne može rješavati dugove Montenegro erlajnsa preuzimanjem duga u zamjenu za akcijski kapital, privatizacija je jedan od mogućih scenarija za izlaznu strategiju. Đukanoviću će svakako dobro doći na čelo te kompanije neko vjeran poput Daliborke Pejović.
Da mu je važno ko će se tamo naći vidi se i po tome što je u Bord direktora Montengro erlajnsa na predlog Vlade postavljen i njegov savjetnik za nacionalnu politiku, istoričar Živko Andrijašević. Kojim će stručnim znanjima Andrijašević pomoći Montenegro erlajns nije objašnjeno. Može biti da Đukanović zna za neku duboku, oku smrtnika nevidljivu vezu između istorije i rukovođenja avio kompanijama. Andrijašević je i u Savjetu Radio Bara, a bio je savjetnik i u nacionalnom javnom servisu. Tamo je procvjetalo.
Zanimljivo je da su svi Đukanovićevi savjetnici inače u nekom upravnom odboru nacionalnih i javnih preduzeća. Izuzev Milana Roćena. Njemu valjda ne fali biznisa.
Najlojalniji partijski kadrovi u menadžmentima državnih kompanija stari je recept. A rezultat je gotovo uvijek isti: kadrovi zadovoljni, firme u stečaju. Ili bar finansijskoj agoniji. A Đukanović i partneri spremni da ih ,,spasu”.
Primjera je sijaset. Od Željezare do Duvanskog kombinata. U Željezari je tako, prije nego što je uvedena u stečaj, u bordu sjedio savjetnik Mila Đukanovića Ranko Milović. Milović je prethodno usrećio Obod, koji je u stečaj pošao godinu ranije. U upravi je Instituta za crnu metalurgiju. Poznato je da je u upravi Željezare bila i Đukanovićeva sestra, advokatica Ana Kolarević.
U stečaj, odnosno u ruke Đukanovićevih prijatelja iz duvanskih dana, partijski kadrovi uspješno su uveli i Duvanski kombinat. Jedan od zaslužnih je i oprobani DPS kadar Miodrag Miško Vuković. Tom firmom rukovodio je i Nikola Kovačević, član IO DPS koji je u stečaj ispratio i Obod i AD ŠIP Berane koji je u stečaju od 2007. To su valjda bile Kovačevićeve preporuke za imenovanje u Prekookeansku plovidbu i Montekargo gdje je sada u upravi.
Zoran Jelić, još jedan važan akter afere Snimak, usrećio je Ulcinjsku rivijeru. Dok je bila u stečaju, jedna po jedna rasprodavane su njene nekretnine. Jelić je bio i u Upravnom odboru AD Cetinjeturista, koji je obrisan iz registra. Jelićeve preduzetničke sposobnosti zasijale su i u ličnom biznisu. On i još jedan od Đukanovićevih okaljenih kadrova Rade Vojvodić, koji je ,,uspješno” u dugove uveo TV IN, a sad vodi javni servis, skupa su osnovali kompaniju Montepano. I ona je obrisana iz registra.
U Budvanskoj rivijeri još su Svetozar Marović, Dušanka Jeknić, Vule Tomašević, Ratko Vukotić i ostali drugovi.
Tu je i državna Pobjeda, koja je pod rukovodstvom DPS kadrova, od Miodraga Ivanovića do Predraga Sekulića pojela desetine miliona iz državne kase. Ivanović je takođe jedan od zaslužnih za više desetina miliona duga Montenegro erlajnsa. Osim njega u Bordu nacionalne aviokompanije bio je i bivši ministar turizma Predrag Nenezić. I naravno esdepeovci – Ivan Brajović, Jusuf Kalamperović, Rifat Rastoder. Doprinos nije samo aktivni. I ćutanje je zlato. Esdepeovci inače kontrolišu saobraćaj, od Aerodroma Crne Gore pa nadalje.
Model koji primjenjuje u državi, Đukanović je prenio i na privatni biznis. Njegovi najlojalniji kadrovi svojevremeno su u finansijsku krizu uveli zemlju, rukovodeći Prvom bankom. Profesionalizam i stručno znanje u odabiru kadrova u tom su slučaju posebno došli do izražaja. Tada je rukovođenje bankom između ostalih prepušteno režiserki Radmili Vojvodić. Osim nje u Bordu je bio Đukanovićev kum Goran Sito Rakočević, pošto je državnu televiziju uveo u dubiozu. Te još jedan uspješan kum Vuk Rajković, koji je zatvorio brojne medije koje je vodio.
Kuda će Montenegro erlajns odvesti Daliborka Pejović, vidjećemo. Samo je Đukanović granica.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ