Da li će Ranka Čarapić na mjestu Vrhovnog državnog tužioca zamijeniti Ranku Čarapić, još se ne zna. Ne zna se ni kojom vrstom većine će se o tome odlučivati. Ni kada. Ono što se, međutim, dobro zna jeste – zašto DPS želi njen reizbor. Zadužili su se. Obostrano. Zato se bije bitka za Ranku.
Naum Demokratske partije socijalista da za prvog čovjeka tužilaštva još jednom ustoliči lojalnu i dokazanu im vojnikinju, osim za sada još uzdržanog stava koalicionog partnera, remete – Brisel i opozicija. Uprkos tome Čarapićka se kandidovala, kandidovali je, pa, potom, Tužilački savjet jednoglasno prihvatio. Nakon što joj je pretposljednjeg dana maja i zvanično iscurio petogodišnji mandat, sada u svojstvu kandidata za istu funkciju, čeka.
To je već duže vrijeme poznata stvar – Evropa je ne želi ponovo na čelu tužilaštva. Razlog je, prije svega, afera Snimak. Sjetimo se: iz tužilaštva je tada saopšteno ,,da u izjavama aktera afere nema elemenata krivičnog djela”. Brisel je, uz to, jasno stavio do znanja hitnost usvajanja ustavnih reformi, najkasnije do jeseni, u sklopu kojih zvanična Crna Gora mora uvažiti sugestije Venecijanske komisije po kojima je za izbor VDT-a, za razliku od sada potrebne proste većine, neophodna – kvalifikovana.
Premijer Milo Đukanović i njegovi su primili narečeno k znanju, pa u Skupštini, posljednjeg dana maja, digli ruke za zaključke o izgrađivanju povjerenja u izborni proces. Među njima je, prvi na listi, taj da su poslanički klubovi u Skupštini Crne Gore, koji prihvataju zaključke, saglasni da će se i prije postupka izmjene Ustava, Vrhovni državni tužilac birati kvalifikovanom većinom, imajući u vidu preporuke Venecijanaca.
Uslijedila je medijska radoznalost: ,,Da li će Ranka Čarapić za reizbor u parlamentu imati podršku kvalifikovane (pominje se dvotrećinska) većine za koju su potrebni glasovi Krivokapićeve partije?” Ili: ,,Ko će glasati protiv?” Odgovor: čitava opozicija i, možda, SDP. Tamo, kao što znamo, caruje raznoglasje. Uglavnom Ranka, sada, čeka Ranka. Krivokapića. Da prelomi.
U cijeloj priči o kandidaturi Ranke Čarapić treba imati u vidu i ovo što je kazala zastupnica Pozitivne Crne Gore Azra Jasavić: ,,Njena kandidatura može biti politički trik vladajuće koalicije, od koga bi kasnije odustali da bi navodno izašli u susret opoziciji, a zauzvrat od opozicije bi zahtijevali da spusti ljestvicu u procesu ustavnih reformi.”
Činjenica da je Ranka Čarapić ponovo u igri, govori dovoljno za sebe: Đukanović ne želi da se igra sa – za njega, familiju, familiju, i DPS – egzistencijalno važnom pozicijom u mehanizmu vlasti. Jedno su ministri, direktori agencija i uprava, sekretari… Tužilac je druga priča: otvara vrata Spuža.
Zadužila je Ranka Čarapić DPS. Perfektno zna, obučila se, da zataškava njihove prljave poslove: Telekom, Zavala, Šarić, Kalić, Keljmendi, Listing, Snimak, Drago Đurović… Bez pomaka, osim nagore, u slučajevima ratnih zločina: Kaluđerski laz, Deportacije… Ništa od rješavanja 47 nerasvijetljenih ubistava među kojima i novinara Duška Jovanovića, inspektora Slavoljuba Šćekića, koja podrazumijevaju moćne nalogodavce. Tu su redovni napadi na novinare, uništavanje imovine…
Dok su pravosudne i policijske institucije regiona podizale optužnice, hapsile i plijenile imovinu teških kriminalaca sa direktnim poslovnim vezama u Crnoj Gori, bolje – sa imperijama u našoj državi, VDT je gledala širom zatvorenih očiju. Zna: ne valja se zamjerati njihovim političkim mentorima u vrhu vlasti.
Otišla je i korak dalje. Kazala je, pa će po tome ući u legendu borbe za organizovani kriminal: ,,Znate kako, kriminalci imaju svoj moral i oni to strašno znaju da cijene. Zato ja nikada nijesam imala problema, zato što nikada nikome nijesam stavila na teret ono za šta nijesam imala dokaze.” Poštovanje je obostrano.
Zamjerke na rad Ranke Čarapić imaju i koleginice iz sistema. Njenog. Tako smo, u posljednje vrijeme sve češće svjedoci brojnih nesuglasica i međusobnih optuživanja u ključnom pravosudnom trouglu – Ranka Čarapić, predsjednica vrhovnog suda Vesna Medenica, predsjednica Apelacionog suda Svetlana Vujanović. Ne tako davno, a to najbolje ilustruje očajnu koordinaciju u organima koji bi trebalo da se bave borbom protiv organizovanog kriminala, Ranka Čarapić je priznala da nije znala za Bijelu knjigu organizovanog kriminala, koja bilježi spisak ordinirajućih kriminalnih grupa u Crnoj Gori. Da stvar bude još gora: mnogi segmenti Bijele knjige bili su dostupni javnosti.
Rad Ranke Čarapić i njenu posvećenost borbi protiv kriminala dobro ilustruje i analiza koju su uradili u MANS-u. Rezultati istraživanja više od 300 prvostepenih presuda koju je uradila ta nevladina organizacija pokazuju da su mnogo veće šanse da šumari završe u zatvoru zbog korupcije nego javni funkcioneri! Uz to, krivična djela koja nijesu koruptivna čine 63 odsto zvanične statistike, čiji su podaci uljepšani i fiktivno povećani, piše u analizi.
Zadužio je i DPS nju. Dok je ona ispitivala ispravnost poslovanja crnogorskih preduzeća, njen suprug Budimir nerijetko je poslovao baš sa njima. Za Čarapića nema biznis barijera. Hoće ga poslovi sa državnim firmama. Nema veze što su pod istragama. Supruge.
U okviru istraživačkog projekta Pod lupom identifikovano da je firma Comexport, čiji je Čarapić stopostotni vlasnik, izvršni direktor i ovlašćeni zastupnik, u februaru 2008. godine, na tenderu za remont Termoelektrane Pljevlja raspisanom od strane EPCG dobila posao u vrijednosti od 59.955,48 eura. Nešto kasnije, kada mu je supruga napredovala u VDT-u, Comexport je dobio još dva tendera. Prvi, vrijedan 113.490,00 eura, drugi – 104,496,74 eura. U tom periodu, za vrijeme javnih nabavki, tužilaštvo je uveliko provjeravalo poslovne papire Elektroprivrede. Iako je, prema pisanju Vijesti, bilo dokaza o kriminalnim radnjama, Ranka Čarapić je presudila u korist EPCG. I, indirektno – bračnog druga.
Slično je bilo i u slučaju gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše sa kojim Ranka Čarapić ima odlične odnose. Osjetilo se to na sudbinama krivičnih prijava koje su završavale na njegovoj adresi. Listom su odbacivane.
Najeklatantniji primjer tiče se posla sa Carinama kada je Podgorica, kraće – Mugoša, toj firmi dodijelio 15.205 kvadrata gradskog građevinskog zemljišta za samo 2,5 miliona. Umjesto 13,5 miliona, koliko je pisalo u tenderskoj dokumentaciji. Čarapićka nije ništa preduzela. Onda je po privatnoj tužbi biznismena Veselina Šofranca Vrhovni sud poništio posao. Obrazloženje: ugovor ništavan, protivan propisima. Ni to nije bilo dovoljno Čarapićkoj, pa je i nakon svega toga odbacila krivičnu prijavu MANS-a protiv postupajućeg tužioca Saše Čađenovića, onog koji prethodno nije pronašao ništa sporno u Mugošinom ugovoru sa Carinama.
I u tom periodu Budimir Čarapić poslovao je sa firmom čije poslove sa Podgoricom je istraživala supruga. Pod lupom je ustanovio – Comexport je Carinama Čedomira Popovića nabavio opremu vrijednu od 23.453,87 eura.
Nije to sve. Miomir Mugoša je Čarapiću dodijelio tender i za nabavku opreme za u to vrijeme tek sagrađeni bazen Morača u Podgorici. Vrijednost nabavke – 115.308,00 eura. Pisali su mediji: ,,Da li je to bila najbolja ponuda Pod lupom nije moglo biti utvrđeno jer opštinska administracija odbija da dostavi tendersku dokumentaciju. Gradski administrator je zahtjev odbio, tvrdeći da je nenadležan i proslijedio ga Službi za zajedničke poslove Podgorice, koja ga ignoriše.”
Ima još: Comexport je i 2008. poslovao sa Mugošom. Tada je dobio tender za nabavku i montažu namještaja i opreme za Ustanovu za rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci. Vrijednost: 95.399 eura.
Nakon muževljevih narečenih poslova sa Mugošom, u kancelariju tužioca dolazi vijest o napadu gradonačelnika na novinarsku ekipu Vijesti. Ranka Čarapić je svojski stala u odbranu svog političkog prijatelja, suprugovog poslovnog partnera. Iako je, pokazuje to snimak diktafona novinara Vijesti, gradonačelnik vrijeđao novinarsku ekipu, ošamario fotoreportera Borisa Pejovića, te su zajedno on i sin Miljan, koji je potegao i pištolj, nasrnuli na Mihaila Jovovića, probivši mu bubnu opnu.
Čarapićkino tužilaštvo nikada nije utvrdilo kome je pripadao pištolj (štoviše – vatreno oružje volšebno je nestalo iz procesa), već je junački podiglo optužnicu protiv – Jovovića. To je samo najočiglednija ilustracija modela po kojem funkcioniše crnogorsko pravosuđe, kao organ nekontrolisane moći: žrtve postaju napadači. I obrnuto.
Ranka Čarapić nije smatrala za shodno ni da procesuira prijavu bivšeg lidera SDP-a Žarka Rakčevića protiv gradonačelnika Podgorice. Koncem 2009. godine Rakčević je Ranki Čarapić dostavio papire o kriminalnim radnjama Miomira Mugoše u vezi sa nabavkom ljekova dok je Mugoša bio u fotelji ministra zdravlja. Čarapić je odbacila prijavu, a Rakčevića, saopštili su istraživači Pod lupom, nikada nije kontaktirala. Mugoša je pri srcu.
Pa da je ponovo ne kandiduju za VDT? Ranka – sigurica.
Marko MILAČIĆ